Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytań kilka na temat studiowania (mechanika, politechnika Wrocławska)

28 Dec 2011 19:19 2823 9
  • Level 9  
    Witam

Chciałbym Was zapytać o parę kwestii związanych ze studiowaniem. Za nim jednak zadam pytania wytłumaczę, dlaczego piszę to TU, a nie gdzie indziej czy też dlaczego nie poszukam odpowiedzi na stronach politechniki czy w jej broszurach. Co do ulotek i informacji Politechniki to uważam, że jak w przypadku ulotek wszystkich uczelni należy wziąść na nie pewien margines błędu oraz porównać z innym źródłem informacji. Dlaczego nie pytam na forach politechniki? Mam nadzieję, że tutaj mogę dostać informację od osób, które mogą zajmować się zatrudnieniem osób, które ukończyły kierunki będące w ramach moich zainteresowań. W tedy jak łatwo się domyślić odpowiedzi będą o wiele bardziej wartościowe :)

Obecnie jestem uczniem LO we Wrocławiu. Z wyników wstępnych matur wychodzi mi całkiem niezła ilość punktów rekrutacyjnych (pod kątem PWR). Nie mam jakoś specjalnie rozwiniętych zainteresowań, któe studia mogłyby znacznie pogłębić (na pewno chcę się ograniczyć jedynie do kierunków ścisłych...). Lecz jeżeli miałbym kierować się zainteresowaniami do one prowadziłyby do wydziału mechanicznego/elektronicznego. Konkretne kierunki, nad którymi sporo myślałem to: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Mechanika i Budowa Maszyn. To takie dwa główne, które ostatnio biorę pod uwagę.

Chciałbym Was jako grupę osób, która widzi świat z różnych perspektyw i poprzez pryzmat włąsnych doświadczeń zapytać o to jakich studiów by w obecnej chwili się podjęli gdybyście teraz wybierali kierunek studiów.

Zdaję sobię sprawę, że studia nie uczą pod zawód, lecz nie chcę spędzać tych lat na uczeniu się czegoś co kompletnie nie będzie mi potrzebne w pracy (chcę by studiowanie dało mi jakieś możliwości zatrudnienia). Chciałbym, żeby praca, której się podejme po studiach była w miarę dobrze opłacalna oraz chciałbym by "miała miejsce" w Polsce.

Mam również pytanie z jakiej książki można by się nauczyć podstaw teoretycznych budowy silników i tego jak rozwijały się. Tutaj do głowy wpadają mi podręczniki techników/zawodówek/akademickie.. Do tego podchodze jako do wypełniania jakoś czasu wolnego i czegoś co może pomoże na studiach. W przypadku takich książek sposób ich pisania ma również spore znaczenie, a ja jestem w tym temacie zupełnie zielony.. Więc jeżeli uczyliście się z jakichś całkiem ciekawych książek o tym to proszę piszcie. Możecie też dodać czy ułatwi to jakoś studia (choć podejrzewam, że nie :) ).

Dziękuję za Wasze odpowiedzi.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 30  
    timonteropico wrote:
    . Lecz jeżeli miałbym kierować się zainteresowaniami do one prowadziłyby do wydziału mechanicznego/elektronicznego. Konkretne kierunki, nad którymi sporo myślałem to: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Mechanika i Budowa Maszyn. To takie dwa główne, które ostatnio biorę pod uwagę.

Faktycznie, bardzo "elektroniczne" kierunki.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 9  
    Cóż jeżeli chodzi o elektronike to myślałem o "Elektronice i telekomunikacji" i później specjalizacja bodajże "Bezprzewodowe systemy rozsiewcze". Zapomniałem dopisać, przyznaję się i dziękuję za wytknięcie błędu.

Co do tego kierunku zniechęca mnie niski próg rekrutacyjny (myślenie na zasadzie skoro ludzie tam nie idą to nie jest to tak wartościowe jak...). Dlatego elektronika jakby jest mniej uwzględniona w poprzednim moim poście jak i w nazwie Tematu wogóle jej nie ma. Pomimo, że portal to elektroda.pl i gromadzi głównie pasjonatów elektroniki.
  • Level 30  
    A dlaczego chcesz iść na EiT i na taką specjalność? W ogóle rozumiesz nazwę specjalności? Nie chcę być niemiły, ale ewentualnie wyprowadzić Cię z błędu...
  • Level 9  
    Najpierw tylko poprawię swój błąd są to specjalizacje na kierunku Telekomunikacji. I dokładnie nazywają się "Teleinformatyczne systemy rozsiewcze". Interesujące ze względu na możliwą w przyszłości pracę w mediach od strony technicznej. Podobnie interesująca jest specjalizacjia "Teleinformatyczne sieci mobilne". Zasady działania sieci itp. Z tym, że jak to gdzieś ktoś kiedyś ujął ten kierunek i te specjalizacji głównie się opiera o naukę o antenach - ich projektowaniu, różnicach między nimi, sprawdzaniu ich itd. Ogólnie wizja spędzania wiele czasu przy antenach, a to jest mniej interesujące. Rozumiem, że na żadnym kierunku nie bedzie wszystko ciekawe dla każdego i zawsze znajdzie się coś nurzącego. Tylko tłumacze swoje słowa.

Do mechaniki również bardziej przekonują dni otwarte Politechniki. Krótko mówiąc z wyglądu jest atrakcyjniejsza. Może pomijając AiR, ale małe mechanizmy jakoś nie interesują mnie tak bardzo jak duże maszyny. Nie ze względu na koniecznoość programowania robotów by działały jak chcemy (co wg mnie jest głównym elementem AiR'u), ale wolałbym w przyszłości tworzyć większe maszyny (o ile kiedykolwiek będzie mi to dane..). Poza tym myślę również, że przy mechanice i budowie maszyn część elektroniki również będzie. Takiej na zasadzie jakieś elektroniczne sterowniki. Różnica jaką widzę między tym a AiR'em to zaawansowanie tych sterowników. Czy tu jestem w błędzie? I bardziej się zbliżam do mechatroniki?

Natomiast jeżeli chodzi o mechanikę i budowę maszyn to mam nadzieję, że poznałbym tam zasady działania różnych silników i mechanizmów z naciskiem na te obecnie stosowane. Wiem, że żeby poznać coś bardzo zaawasnowanego i zrozumieć idee jego działania trzeba przeanalizować działanie starszych rozwiązań itd.. Tylko chodzi o to by większy nacisk był na to co jest teraz (jakoś wydaje mi się, że taka wiedza jst praktyczniejsza).

Nie mam natomiast pojęcia czego można się spodziewać po ZiIP'ie. Pisałem kilkukrotnie z ludźmi z forum PolWro na tym kierunku. Nikt wyboru nie żałował. Porównując się do innych kierunków na Mechanice mówili, że mają bardzo podobny zakres materiału jak inni tylko bardziej ogólny + jeszcze troche ekonomi. Szczerze mówiąc nigdy ekonomia nie pociągała jakoś bardzo (wydaje mi się być "nauką" bardziej humanistyczną niż ścisłą).
  • Level 34  
    Na dniach otwartych zawsze masz full wypas milion laboratoriów itp. itd. a potem na zajęciach je zobaczysz raz czy dwa razy. pogadaj z kimś co tam studiuje inaczej dasz się złapać na wersję demo :)
  • Level 12  
    Nie wiem jak na Wrocławskiej, ale na "mojej" politechnice na MiBM z informatyką/ elektroniką jest raczej kiepsko. Oni raczej skupiają się na części typowo mechanicznej.

Co do ZIPów- ja bym odradzał (generalnie to nikt po 7/10 semestrach nauki nie przyzna Ci się, że żałuje wyboru :P), a materiał z wydymały/ PKMów jest tam naprawdę mocno obcięty (w porównaniu do innych kierunków z tego wydziału). Być może jestem uprzedzony, ale jeżeli chcesz się bawić w jakiekolwiek projektowanie w przyszłości, to ZiP nie jest idealnym kierunkiem, żeby Cię do tego przygotować.

A co do tego, że wolałbyś poznawać zasadę działania nowoczesnych silników i mechanizmów- nie demonizujmy starych, sprawdzonych rozwiązań. Na youtubie jest dostępny filmik około 10 minutowy o mechanizmie różnicowym. Idea działania od początku jest taka sama, zmieniają się tylko "szczegóły". Obejrzyj, to zrozumiesz o co mi chodzi.
  • Level 30  
    timonteropico wrote:
    Najpierw tylko poprawię swój błąd są to specjalizacje na kierunku Telekomunikacji.

Nie ma w Polsce takiego kierunku studiów jak Telekomunikacja. Jest Elektronika i Telekomunikacja.

timonteropico wrote:
    "Teleinformatyczne systemy rozsiewcze". Interesujące ze względu na możliwą w przyszłości pracę w mediach od strony technicznej.

Prędzej w radiodyfuzji. Np. w Emitelu.

timonteropico wrote:
    Z tym, że jak to gdzieś ktoś kiedyś ujął ten kierunek i te specjalizacji głównie się opiera o naukę o antenach - ich projektowaniu, różnicach między nimi, sprawdzaniu ich itd. Ogólnie wizja spędzania wiele czasu przy antenach, a to jest mniej interesujące.

Anteny to w radiokomunikacji/radiodyfuzji podstawa, ale nie jest do końca tak, jak piszesz. O antenach będziesz miał 1 przedmiot, inny od pola EM, inny od mikrofal. Za to dużo przedmiotów od strony sygnałowej - co jest tam przesyłane, np. o DVB-T, DVB-S, LTE, WiMAX, WiFi itp.

timonteropico wrote:
    Poza tym myślę również, że przy mechanice i budowie maszyn część elektroniki również będzie. Takiej na zasadzie jakieś elektroniczne sterowniki.

Wątpię, sterowniki PLC to bardziej na elektrycznych kierunkach, np. na Elektrotechnice.

Dodano po 1 [minuty]:

timonteropico wrote:
    Szczerze mówiąc nigdy ekonomia nie pociągała jakoś bardzo (wydaje mi się być "nauką" bardziej humanistyczną niż ścisłą).

I tu się mylisz, na ekonomii jest tyle matematyki, co na kierunkach technicznych...

Dodano po 1 [minuty]:

revolt wrote:
    Na dniach otwartych zawsze masz full wypas milion laboratoriów itp. itd. a potem na zajęciach je zobaczysz raz czy dwa razy. pogadaj z kimś co tam studiuje inaczej dasz się złapać na wersję demo :)

Taaaa, pamiętam, jak poszedłem na drzwi otwarte dwóch wydziałów, to tylko oprowadzili po labkach pokazali efektywne doświadczenia i koniec. To, że tych laborek to jest 1% a nudnych wykładów i ćwiczeń 99% to już nie powiedzieli... :) Także tak jak radzi kolega revolt, radzę zasięgnąć opinii starszych roczników danego kierunku...
  • Level 9  
    revolt: Wiem, wiem :) dlatego właśnie szukam opinii na forach itp. Choć trzba przyznać, że nawet niektóre "wersje demo" mało przyciągają.

analfabet: Widziałem filmik. Swoją drogą jeśli mówisz o tym, o którym myśle (czarno biały z przed jakoś ~80 lat) to jeden z lepiej zrobionych edukacyjnych jakie widziałem. Chodzi mi tylko o to, że w obecnych czasach przy silnikach, więc również przy maszynach, jest coraz więcej elektroniki (czujniki, sterowniki itd.). Dlatego myślę, że wiedza o nich, choćby podstawowa, będzie ceniona.

Elektronik9:Masz rację co do kierunku. Głupio się tłumaczyć z błędu w poprawie błędu, ale to przez to, że tam są specjalizacje i podspecjalizacje o czym zapomniałem..

A ktoś potrafi określić ile prawdy jest w broszurach o ZIP'ach, o tym jakie się ma możliwości zawodowe? Co można robić itp? Bardzo chętnie też usłyszałbym jak jest z ludźmi po MiBM jak się ktoś orientuje. Tylko tak realnie, a nie broszurowo w stylu "absolwenci tego kierunku są wysokiej klasy ekspertami, którzy znajdą zatrudnienie w każdej gałęzi przemysłu". Pocieszające i zachęcające, ale mało informuje co można robić :) Wiadomo, że po żadnym kierunku od razu nie dostanie się jakiejś cudownej pracy. Jednak praca po studiach jest jednym z ważniejszych kryteriów przy wybieraniu kierunku.
  • Level 28  
    Z punktu widzenia dużej firmy przemysłowej po ZIP-ie możesz pracować w: planowaniu produkcji, zapewnieniu jakości, kontroli jakości, nadzorze spawalniczym (dodatkowe uprawnienia, które możesz też zdobyć na polibudzie). Możesz być mistrzem na produkcji, kierownikiem działu, technologiem, konstruktorem, zakupowcem, programistą maszyn cnc(roboty spawalnicze, maszyny pomiarowe, frezarki cnc), możesz je także obsługiwać. Podobnie po MiBM. Różnica jest taka jak już ktoś wcześniej wspomniał, że ZIP ma pocięte godziny na przedmioty techniczne, a w zamian za to ma dołożone przedmioty związane z zarządzaniem.