Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwiazane z komputerami;) - jaka lutownice kupic?

16 Gru 2004 12:06 2064 7
  • Poziom 11  
    mam taki mly dylemat - potrzebuje lutownicy. Tylke, ze sam nie wiem dokladnie jakiej. Do tej pory jak potrzebowalem zlutowac jakies kabelki czy co to porzyczalem od ojca taka stara, wielka (transformatorowa) i sie tam bawilem cyna i kalafonia.

Przyszedl jednak czas, ze potrzebuje wlasnej. W celach: musze np. zrobic przejsciowke z wyjscia karty A/C C/A na BNC (do oscyloskopu itp.). Pytanie: jaka powinienem kupic i jakie akcesoria. No i ile to kosztuje (jestem studentem, wiec im taniej tym lepiej).

Ogolnie, jest mi potrzebna w zwiazku z komputerami, stad post tutaj :P.

Adam
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    ja kupilemsobie taka grzalkową z cienkim grotem ktory nadaje sie do lutowania smd za 25 zl w lidlu w jakiejs tam promocji :)
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Lutownica oporowa małej mocy z cienkim grotem.
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    wziałem się na sposób i przejrzałem forum. Dowiedziałem się, że istnieje nawet coś takiego jak stacja lutownicza... he he he

Mogę iść do sklepu i się rozejrzeć, ale chciałbym po prostu ZROZUMIEĆ zasadę działania różnych lutowinic (akurat studiuję coś mocno powiązanego z elektroniką, więc teorię zrozumiem). Czytałem o: oporowych, transformatorowych, gazowych, grzałkowych (czy to nie jedna z poprzednich?), takich do elementów SMD (tak, wiem co to jest), i pozostałych.

O co chodzi z regulacją temperatury, której nie mają(?) transformatorowe? Jakie są ekstra substancje - jakieś przeciwutleniacze, czy coś jeszcze?

WIem, że pytania są dosyć niskiego poziomu, dlatego wolę zadać je anonimowo, niż pytać kogoś na uczelni i robić z siebie lewusa :P ?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    pytania owszem, za wysokiego lotu nie są :D Ale proponuje zajrzec na google i po prostu wpisać lutownice lutowanie ... Na peno już w kilku pierwszych wynikach znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania
    :)
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Jak będziesz kupował lutownicę to powiedz że potrzebujesz do lutowania elementów smd i w sklepie Ci już doradzą. Mam jeszcze radę dla Ciebie żebyś przed zabraniem się za lutowanie kompoutera trochę poćwiczył bo nie jest to sprawa tak banalna jakby się mogło niektórym wydawać i potrzebna jest wprawa.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witaj,
    polecam lutownice lub stacje lutownicze firm Weller,Salomon itd.
    Zaletą ich jest mozliwość zmiany grotu - dotyczy temperatury roboczej osiąganej przez grot oraz średnicy zewnętrznej.
    Do elementów SMD,jeżeli ważny jest obwód drukowany polecam szcypce do lutowania SMD.
    Nie polecam osobiście różnego rodzaju nasadek,przyssawek itp. Zazwyczaj stosowanie ich prowadzi do uszkodzenia laminatu,nie chodzi o umiejętność obsługi (zaraz zostane obrzucony przez dystrybutorów,że opisuję kryptoreklamę), ale o właściwości techniczne.

Jeżeli Twoim głównym wyznacznikem jest cena,zastanów się,czy warto lutować narzędziami,które nie są do tego przeznaczone.