Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ulrich Wandich FUTURA PLUS 15 wyswietla się błąd E02

chiqi 28 Dec 2011 21:56 17537 18
 • #1
  chiqi
  Level 10  
  Mam taki problem
  Odpalam piec chodzi przez chwile i gaśnie a następnie pojawia się błąd E02
  Przypominam jest to Ulrich Wandich Futura Plus 15
  Szukałem mechaników w mojej miejscowości ale albo nie mogę się dodzwonić albo ten ktoś na wyraz Urlich mówi że nie on się nie zna.
  Ps.Nie ma tego Pana co zakładał

  A i Mam książkę z instrukcją itp. i tam jest wytłumaczony błąd E02 i możliwości co to może być (10 możliwości) ale wszystko stamtąd próbowałem po kilka razy i nic

  Proszę pomóżcie ( Żonie i dzieciom zimno)
 • #3
  marioodkrywca
  Level 13  
  02 o ile się nie myle to zanieczyszczony filtr.
  Polecam przeczyszczenie filtrów oraz ponowne napełnienie układu. Bezproblemu można to zrobić przy zerowych umiejętnościach.
 • #4
  chiqi
  Level 10  
  Już wszystko ok. Kondensator był do wymiany
 • #5
  Maggot
  Level 12  
  Czy mógłbyś dokładniej napisać o który kondensator chodzi? Czy to któryś na płycie sterownika?

  Mam podobny objaw. Zauważyłem, że jak jest sterowanie z priorytetem temperatury wody grzewczej i ustawię ją np około 40-50oC to piec chodzi bez awarii. Jeśli natomiast włączy się sterowanie z max grzaniem na kotle, lub puszczę wodę bieżącą (też kocioł chodzi na max) to po chwili awaria 02.
 • #6
  binioka
  Level 11  
  Czujnik przepływu wody C.O. nad pompa lub zapchany kocioł
 • #7
  dareksin
  Level 16  
  Maggot wrote:
  Czy mógłbyś dokładniej napisać o który kondensator chodzi?


  Obstawiam , że chodziło o kondensator przy pompie obiegowej.
 • #8
  Maggot
  Level 12  
  Podsumowując - jeśli chodzi o mój przypadek:
  Najpierw przeczyściłem czujnik przepływu c.o. W zasadzie nic to nie dało. Może oprócz lepszego wrażenia na początku ;) Przeczyściłem komorę spalania i też nic
  Wreszcie przegoniłem trochę piec na centralnym i awarie znikły. Wydaje mi się, że musiał piec być nieco zapowietrzony i musiał się wtedy przegrzewać. W obiegu tylko wody bieżące powietrze nie miało się jak wydostać, a jak woda na dłużej poleciała w instalację to powietrze mogło się wydostać z obiegu do np. kaloryfera. Taka moja teoria dla mojego przypadku...
 • #9
  lukaszand
  Level 2  
  Witam! Mam także problem z pojawianiem się błędu 02. Piec został wyczyszczony i po tym faktycznie jakiś czas było ok, lecz problem wrócił. Piec został znów wyczyszczony i został wymieniony czujnik przepływu nad pompą ale nic to nie pomogło. Gdzie dalej szukać ?
 • #10
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Wymiennik płytowy do konkretnego płukania. Skoro było dobrze, znakiem jest, że pompa pociągnęła brudy z instalacji.
 • #13
  3lite
  Level 10  
  Witam

  Od jakiegoś roku wyskakuje mi błąd E02.

  Moja instalacja grzewcza wygląda następująco:

  Kocioł Urlich Wandich Futura + WA29 współpracujący z bojlerem Urlich Wasserlux WL. Bojler podłączony jest poprzez elektrozawór do pieca do tego samego wejścia co centralne ogrzewanie. Pierwszeństwo ma podgrzewanie wody w bojlerze dopiero potem c.o. Elektrozawór połączony jest z termostatem bojlera a ten z kotłem. Gdy elektrozawór ustawiony jest w obiegu c.o. świeci się na piecu znaczek grzejnika, gdy elektrozawór ustawiony jest w funkcji grzania wody w bojlerze to dodatkowo przed znaczkiem grzejnika pojawia się znaczek kranu. Dążę do tego że mimo iż obie funkcje realizowane są z jednego wyjścia w kotle, to elektronika kotła wie czy grzeje wodę dla c.o. czy bojlera.

  Moje obserwacje:

  Czym jest cieplej tym większa szansa na wystąpienie błędu.
  Zimą błędy nie pojawiały się, zaczęły z powrotem pojawiać się późną wiosną i latem.
  Reset pieca nic nie pomaga, po jakimś czasie (np następnego dnia (na noc termostat bojlera ustawiany jest na minimum)) błąd sam znika i piec pracuje prawidłowo.

  Jeśli termostat od centralnego ogrzewania ustawie tak aby włączył ogrzewanie, piec działa prawidłowo, to znaczy piec grzeje wodę w bojlerze do określonej temperatury i przełącza elektrozawór na obieg centralnego ogrzewania.

  Jeżeli termostat c.o. jest wyłączony, piec wyświetla błąd E02 i wtedy wyłączę termostat bojlera i włączę od c.o. piec zawsze ruszy i będzie grzał grzejniki.

  Jeżeli termostat od centralnego ogrzewania ustawię tak aby załączył grzanie grzejników jednocześnie na piecu wyłączę funkcję c.o. (czyli na wyświetlaczu mam tylko słoneczko bez śnieżynki) to piec prawidłowo działa z bojlerem i nie wyrzuca błędu.

  No i teraz pytanie: Za co się zabrać, co czyścić lub sprawdzać?
  Gdyby ten błąd się świecił non stop to można by było szukać a tak, coś się ruszy podziała i przestanie. Myślę że wskazówką może być zależność od temperatury otoczenia lub od tego czy termostat c.o. jest załączony czy wyłączony.

  Chciałbym w miarę możliwości sam naprawić ten piec. Jak ostatnio był "fachowiec" od kotłów gazowych (między innymi od Urlicha) bo często miałem błąd E03 to na starcie zaproponował mi inny piec, następnie stwierdził że to na 90% elektronika, bo to takie piece, po czym wymienił elektrodę. Niestety po jego wymianie problem nie zniknął. W końcu sam go rozkręciłem, wyczyściłem (nową) elektrodę ustawiłem ją prawidłowo nad palnikiem, bo była lekko z boku i od tamtej pory nie zobaczyłem już błędu E03. Tak więc takim specjalistom już podziękuje, a nigdy nie wiem na jakiego trafi się kolejnego, przyjedzie weźmie kasę a nie koniecznie naprawi właściwą usterkę.
 • #14
  latek-2
  Level 2  
  Ja też mam ten piec czy kocioł jak kto woli. Zdecydowanie nie polecam nikomu tego dziadostwa. Tyle pieniędzy ile ja już w to wpakowałem tylko ja wiem. A to cewka, blok gazowy, wyświetlacz, wentylator, automatyka itp. itd. Ponad 1000 zł na naprawy w ciągu 2 lat. To jest masakra. nie polecam nikomu.
 • #15
  marioodkrywca
  Level 13  
  Ja staram się wystrzegać serwisantów jak mogę(przykre kosztowne doświadczenie - serwisant chyba uczył się na moim kotle).
  Obecnie od dłuższego czasu nie mam żadnego kłopotu z kotłem, jednak przed zimą myśle aby go wyczyścić, kiedyś już to robiłem samemu i wszystko działa, ale niepamiętam co tam sie czyściło. Może poradzicie co warto wyczyścić przed zimą. Jakie uszczelki warto sobie przygotować przed rozebraniem tego( dodam że nie mam zamiaru nic ruszać co związane jest z gazem :) )
 • #16
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Jestem serwisantem (również Ulricha), więc nie mogę Ci podpowiedzieć; zresztą tak sobie życzysz
  marioodkrywca wrote:
  Ja staram się wystrzegać serwisantów jak mogę...

  Poczekaj na "nieserwisanta".
  A uszczelek jest całe mnóstwo. Zależy, które chcesz wymieniać, bo i cena może powalić na kolana.
 • #17
  marioodkrywca
  Level 13  
  Dzięki za odpowiedź. Dopiero teraz udało mi się odpisać. Jeśli chodzi o mój kocioł to bardziej myślałem żeby podejść do niego profilaktycznie czyli czyszczenie filtra + wymiennika płytkowego( tak to się chyba nazywa). Obecnie nie daje on żadnych niepokojących objawów ( poza strzelaniem rury idącej do komina :) )
 • #18
  Maggot
  Level 12  
  W moim przypadku problem związany z błędem 02, rozwiązałem.
  To co pisałem powyżej, było niestety chwilowe. Od tamtego czasu piec działał w trybie grzania na 40-50 stopni. Nie używana była woda bieżąca.
  Jednak w tym roku na wiosnę postanowiłem uruchomić obieg wody bieżącej. Początkowo było w miarę ok, ale po kilku tygodniach, błąd 02 wskakiwał notorycznie. W pewnym momencie pojawił się na stałe. Okazało się, że uszkodzeniu uległa pompa obiegu wody w piecu (ta zamontowana na dnie pieca). Zatarło się sprzęgło magnetyczne. Na szczęście miałem taka pompę z pieca, który przez przypadek kupiłem dawno temu na części :)
  To w zasadzie rozwiązało problem niemal całkowicie, błąd 02 pojawiał się sporadycznie. Niestety błędy po kilku dniach powróciły i z czasem nasiliły się.
  Drogą dedukcji i prostego sprawdzenia doszedłem do wniosku, że winowajcą jest czujnik przepływu a dokładniej KONTAKTRON. W zasadzie kontaktron w czujniku przestał działać. Wydłubałem stary kontaktron i następnego dnia kupiłem nowy, zamontowałem, zakleiłem. DZIAŁA.
  Jest dobrze już kilka miesięcy :)
  Wnioski:
  - błąd 02 wskazuje na problematyczny przepływ wewnętrzny wody,
  - o tym problemie piec jest informowany za pomocą czujnika przepływu (mechaniczna klapka magnetyczna i kontaktron)
  - zbieg okoliczności pokazał w moim przypadku, że sporadyczne wyskakiwanie tego błędu może być spowodowane usterką kontaktronu, bardzo możliwe, że nagrzanie tego elementu nasilało usterkę.
  - problem przepływu może być spowodowany, co oczywiste - usterką pompy.
  - w sumie problem jest banalny tak jak i sama zasada działania czujnika przepływu, bo chyba tylko on jest odpowiedzialny za informację o przepływie.

  P.S.
  W czasie jak nasilał się problem 02, właściwie byłem na drodze poszukiwania nowego pieca. Jak się okazało nikt nie produkuje pieców o podobnych wymiarach, a zwłaszcza tak mało odstających od ściany. Jako, że piec mam zamontowany w łazience, musiałbym być zmuszony do mocnej modernizacji niema budowlanej, bo obecnie piec jest ładnie zabudowany we wnęce.
 • #19
  szloser
  Level 11  
  moim zdaniem problem może być w zamulonym i zakamienionym wymienniku. Jeżeli jest to wymiennik taki Ulrich Wandich FUTURA PLUS 15 wyswietla się błąd E02