Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator dobry, czy nie?

16 Gru 2004 12:20 1173 4
  • Poziom 11  
    Jak sprawdzić czy kondensator nie uległ zniszczeniu? Mam 2 takie wymienione przez serwis, niby zepsute, a nie maja zwarcia.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 36  
    Kondensatory nie tylko ulegają uszkodzeniu poprzez całkowite zwarcie "na drut".Mogą mieć zaniżoną pojemność(a nawet jej całkowity brak ) i co tyczy się głównie kondensatorów elektrolitycznych to spada ich dobroć czyli dostają upływności.Musiałbyś mieć miernik upływności lub zmierzyć choćby pojemność.
    Jeśli kondensator elektrolityczny wylał to już sam zobaczysz.
    Apropos -w czym były wymienione te kondziorki?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 12  
    Są pewne układy np"przetwornice" gdzie kondensatory mają zasadniczy wpływ na ich poprawne działanie. W starszych sprzętach serwisant wymienia je nawet z dbałości o to żeby sprzęt nie powrócił szybko znowu do serwisu. Cena kondensatora jest bardzo mała a uszkodzenia przez niego powstałe setki razy droższe. Dobry serwis tak postępuje i jest to ogólnie z korzyścią dla klienta.
    Pomiar kondensatora dla "laika" jest zbyt skomplikowany a wręcz nigdy i tak nie daje pełnej pewności że jest dobry. Uszkodzenie może dać się we znaki pod napięciem lub przy pewnej częstotliwości pod jaką pracuje. Radzę wrzucić do kosza i nie wnikać w szczegóły.
  • Poziom 11  
    No tak. Czyli zalecana jest wymiana wszystkich kondensatorków w układzie... Ale jak jest ich spora liczba...
  • Poziom 20  
    witam
    ja dopóki nie kupiłem sobie cyfrowego miernika pojemnośći pewnej firmy z północy polski :) ( do samodzielnego montażu) nie mogłem zmierzyć kondków , dopiero posiadanie miernika pojemności kondensatorów daje powiedzmy pewność że jest on dobry jub zły, przyjmuje sie że kondy posiadające do 70 % swojej pojemności są ok czyli np. 100µF na obudowie po pomiarze na mierniku 70 µF niby jest ok , chociaż ja wymieniam nawet jak mają już i 80- uF profilaktycznie , czasem w sprzęcie starszym już wszystkie albo większość kondensatorów
    " wysycha" lub wylewa i wtedy wymieniam wszystkie jeśli to oczywiście jest ekonomiczne względem naprawianego sprzętu lub jego modułu , tak że miernik pojemności rzecz w zakładzie niezbedna! jak każdy inny mierniczek :)
    pozdrawiam !