Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator mocy (ściemniacz) i palący się triak

goooral 29 Gru 2011 00:13 5140 6
  • #1 29 Gru 2011 00:13
    goooral
    Poziom 9  

Witam

Zmontowałem sobie regulator mocy wg schematu http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-219.pdf, który pracuje jako ściemniacz świetlówki kompaktowej (oczywiście ściemnialnej). Wszystko ładnie działa, nic się nie grzeje (świetlówka o mocy 15W ściemniona do 8W, brak radiatora) aż do czasu. Po kilkunastu minutach i kilkudziesięciu cyklach włącz/wyłącz pada triak (BT136/600E) - brak regulacji mocy, triak ma zwarcie. Po wymianie na identyczny sytuacja się powtarza.

Elementy identyczne ze schematem, kondensatory na 100V, rezystory 0.25W. Jedyna różnica to brak dławika - jeszcze go nie nabyłem (kondensator C3 jest, bez niego świetlówka migała).

Co może być przyczyną problemów i jak im zaradzić?

0 6
  • #2 29 Gru 2011 00:54
    kizek
    Poziom 35  

Jakoś nie mogę doczytać jaką minimalną moc ten sterownik obsługuje. Czy aby w tej minimalnej mocy nie jest problem?

0
  • #3 29 Gru 2011 01:00
    goooral
    Poziom 9  

kizek napisał:
    Jakoś nie mogę doczytać jaką minimalną moc ten sterownik obsługuje. Czy aby w tej minimalnej mocy nie jest problem?

Jeżeli tak - w jaki sposób dochodzi do uszkodzenia triaka?

0
  • Pomocny post
    #4 29 Gru 2011 10:46
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

goooral napisał:
    Jedyna różnica to brak dławika - jeszcze go nie nabyłem (kondensator C3 jest, bez niego świetlówka migała).

Co może być przyczyną problemów i jak im zaradzić?

Przyczyna problemów jest brak owego dławika - rozładowujesz C3 przez triak 100x na sekundę.

0
  • #5 04 Sty 2012 00:14
    goooral
    Poziom 9  

jdubowski napisał:
    Przyczyna problemów jest brak owego dławika - rozładowujesz C3 przez triak 100x na sekundę.

Faktycznie, dodanie dławika 100uH przedłuża żywot triaka. Czyli, jak rozumiem, ładunek gromadzony na C3 był na tyle duży, że rozładowanie go bez żadnego ograniczenia powoduje przepływ tak dużego prądu, że triak się za którymś razem spali. Brak grzania triaka zapewne wynika z impulsowego charakteru tego przepływu.

Dziękuję za pomoc.

0
  • #7 29 Sty 2012 19:47
    pkoper
    Poziom 10  

goooral napisał:
    Zmontowałem sobie regulator [...], który pracuje jako ściemniacz świetlówki kompaktowej (oczywiście ściemnialnej). Wszystko ładnie działa, nic się nie grzeje (świetlówka o mocy 15W ściemniona do 8W, brak radiatora) aż do czasu. Po kilkunastu minutach i kilkudziesięciu cyklach włącz/wyłącz pada triak (BT136/600E) - brak regulacji mocy, triak ma zwarcie.

Mam ten sam problem tylko w nieco innej aplikacji, tzn. próbuję sterować PWM triakiem (TIC206M) zbliżony rodzaj obciążenia - "transformator elektroniczny do halogenów 230V -> 12V" (YT70 EMC, który jest "ściemnialny" narastającym zboczem), czyli jakąś przetwornicę impulsową.

Mój ściemniacz dobrze radzi sobie z żarówką 60W, ale po zmianie obciążenia na ów "transformator elektroniczny" po chwili triak dostaje permanentnego zwarcia. Triak ma wysterowaną bramkę przez MOC3021 i rezystor o wartości 360R. Jak wspomniałem, układ działa poprawnie dla żarówki (mam nadzieję, że schemat nie będzie nikomu potrzebny - standardowa aplikacja z trzech elementów; halogen na samym końcu ma 65W/12V).

Zgodnie z postami w tym wątku zastosowałem układ gasika (100nF + 240R) - nie pomógł (triak uległ uszkodzeniu), a potem dławik o dużej indukcyjności (kilka mH?), niestety nie znam jego indukcyjności - został wymontowany ze ściemniacza z IKEI, ale na rdzeniu toroidalnym o zewnętrznej średnicy 20mm ma 150-300 zwojów.

Wielki dławik pomógł, zatem zgodnie ze wskazówkami tutaj musiało następować przekroczenie dI/dV.

Na dzień dzisiejszy chciałbym:
    1. zastosować triak snubberless o niebywałych parametrach, czyli BTB16 800 BW,
    2. zastosować dławik ~68uH,
    3. zastosować kondensator 100nF tworząc z 2. filtr RFI dokładnie jak we wskazanym w pierwszym wpisie zestawie J-219 (odpowiedniki C3 i DL1, wzmianki o tym filtrze RFI znalazłem w Optoelectronics circuits manual - R. M. Marston i 302 Circuits - Elektor Electronics)
    4. nie stosować układu gasika,
    5. otrzymać niską cenę całego układu, jako że takich stopni sterowania potrzebuję ~40.

Zwracam się z prośbą do szanownych forumowiczów o pomoc w wywróżeniu czy powyższe zamysły mają sens lub wskazanie, gdzie mogę znaleźć wskazówki odnośnie projektowania aplikacji dla triaków (w szczególności snubberless). Czy w ogóle jest sens stosować dławik i kondensator? (ponoć zgodnie z dyrektywami w UE i USA stopień regulacji <350W nie musi mieć żadnych obwodów filtrujących(?), więc jeśli nie LC nie jest konieczne, to spada koszt o połowę)

Zainteresowanym problematyką tego wątku polecam noty aplikacyjne STMicroelectronics:
    AN437 - RC snubber circuit design for TRIAC
    AN439 - Snubberless™ and logic level TRIAC behavior at turn-off
    AN303 - Thyristors and TRIACs: latching current
    AN302 - Thyristors and TRIACs: holding current - an important parameter

DODANE:

Zastosowałem triak BTB16 800BW (snubberless) + dławik 100uH + kondensator 100uF - odpowiedniki DŁ i C3 wg. schematu http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-219.pdf.. Dzięki tej konfiguracji mogę sterować fazowo "transformator elektroniczny do halogenów" YT-70 (wspomniana wcześniej przetwornica).

(bez dławika halogen "migał", obstawiam przekroczenie dV/dt, a kondensator pomógł na brak możliwości wysterowania powyżej ~98% mocy)

HTH, goooral

0