Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działa dvb-t na drugiej antenie.

29 Gru 2011 00:17 9165 47
  • Poziom 17  
    Witam.

Mam pewien kłopot, już szukałem na google i na forum elektrody i nie widzę podobnego problemu.

Dziś kupiłem nowy telewizor led z dvb-t na bank obsługuje mpeg4,
    do tej pory miałem starego kineskopa i wyśmienicie odbierał programy, na zewnętrznej antenie siatkowej ze wzmacniaczem.
    Poniżej tej anteny jest druga identyczna antena siatkowa ze wzmacniaczem, która jest podłączona do pokoju mojej siostry do telewizora z dvb-t również z mpeg4 i jej telewizor idealnie odbiera wszystkie programy cyfrowe, bez zakłóceń natomiast mój odbiera tylko kilka programów:/, kiedy przenoszę mój telewizor do jej pokoju i podłączam do jej anteny, idą wszystkie programy idealnie.

Dziwne jest to że na tych obu antenach kiedyś działały telewizory kineskopowe na telewizji analogowej, a teraz jak mamy telewizory z obsługą cyfrowa to jeden działa idealnie a drugi nie.

co tu zrobić???

lokalizacja SKAWINA k.Krakowa woj.malopolskie

wys.anteny słabo działająca ta co jest wyżej czyli jakieś 9m nad ziemią
    wys.anteny działającej ta co jest niżej czyli jakieś 8m nad ziemią

obie anteny mają wzmacniacz
  • Poziom 17  
    Odbiera wszystkie programy oprócz tvp1 i tvp2, masakryczne zakłócenia, na pewno kierunek anteny jest dobry bo w tym samym kierunku jest druga antena i na niej działa telewizor nawet na tvp1.
  • Poziom 15  
    alvarofun napisał:
    Odbiera wszystkie programy oprócz tvp1 i tvp2, masakryczne zakłócenia, na pewno kierunek anteny jest dobry bo w tym samym kierunku jest druga antena i na niej działa telewizor nawet na tvp1.

W Skawinie jest silny sygnał, więc po co wzmacniacz?
    Pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    alvarofun napisał:

Zobacz również, że DVB-T na kanale 48 z Chorągwicy (MUX-3 - TVP1 , TVP2) jest nadawany tylko z mocą skuteczną jako 2kW ERP (inne są nadawane z dużo większą mocą).
    Chorągwica - http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4A

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Coremeil napisał:
    Jeżeli sygnał DVB-T jest mocny to najlepiej wymienić wzmacniacz na symetryzator a zasilacz przy TV odłączyć.
    Antena "widzi" nadajnik?
    Pozdrawiam

Ale przecież symetryzator używa się do kabli współosiowych, a ja mam kabel koncentryczny, wyłączenie zasilacza to tylko osłabi odbiór.

Coremeil napisał:
    W Skawinie jest silny sygnał

Dokładnie to jestem z okolic Skawiny

SP5ANJ napisał:
    Zobacz również, że DVB-T na kanale 48 z Chorągwicy (MUX-3 - TVP1 , TVP2) jest nadawany tylko z mocą skuteczną jako 2kW ERP (inne są nadawane z dużo większą mocą). ...

przypomnę że 9m nad ziemią są dwie anteny zamontowane jedna pod drugą, na tej niżej TVP1 TVP2 itd. działają idealnie a na tej wyżej już nie:/
  • Poziom 15  
    alvarofun napisał:
    Coremeil napisał:
    Jeżeli sygnał DVB-T jest mocny to najlepiej wymienić wzmacniacz na symetryzator a zasilacz przy TV odłączyć.
    Antena "widzi" nadajnik?
    Pozdrawiam

Ale przecież symetryzator używa się do kabli współosiowych, a ja mam kabel koncentryczny, wyłączenie zasilacza to tylko osłabi odbiór.

Wzmacniacz bez zasilania tłumi sygnał. :)
  • Poziom 17  
    miałem napisać zagłuszy, a nie osłabi. Ale kolego zagłuszy osłabi czy tłumi to jeden piernik, temat posta jest inny.
  • Specjalista AGD
    alvarofun napisał:
    Coremeil napisał:
    Antena "widzi" nadajnik?
    Pozdrawiam

nie:/

Przewód koncentryczny jest to inna nazwa przewodu współosiowego. Symetryzator :
    Cytat:
    umożliwia podłączenie anteny z wyjściem symetrycznym o impedancji 300Ω do niesymetrycznego gniazda antenowego o impedancji 75Ω.
    Witam.
    MARCIN.SLASK napisał:
    Symetryzator :

Cytat:
    umożliwia podłączenie anteny z wyjściem symetrycznym o impedancji 300Ω do niesymetrycznego gniazda antenowego o impedancji 75Ω.

Muszę uściślić taką informacje i poprawić.

Otóż :

Symetryzator - " umożliwia podłączenie anteny z wyjściem symetrycznym ... " do linii NIE symetrycznej (koncentrycznej , współosiowej).

" ... o impedancji 300Ω do niesymetrycznego gniazda antenowego o impedancji 75Ω " - tu jest mowa tylko i wyłączenie o transformacji .

Reasumując sprzedawane produkty np. takie :
    http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-iii_C0001.htm
    czy
    http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

--- to 2 w 1 --- (dwa w jednym)
    Są to symetryzatory i transformatory.

Idąc dalej nie możemy napisać tak jak ten cytat na początku wpisu ale możemy napisać, że :
    Cytat:
    Symetryzator umożliwia podłączenie anteny z wyjściem symetrycznym oraz transformuje impedancję z 300Ω do niesymetrycznego gniazda antenowego o impedancji 75Ω jak 4:1 .

Chociaż jesteśmy już wręcz "zmuszani" do przekręcania wielu słów i pojęć, które Nam "wpychają" sprzedawcy.
    Przykład :
    Anteny tylko dla DVB-T - a przecież DVB-T to emisja i każda antena ją odbierze.
    Symetryzator - jak wyżej w poście.
    Dekoder DVB-T - nie ważne czy z MPEG4 ale nazywa się dekoder i ludziska kupują.
    Anteny do odbioru ponad 100km - szok.
    Antena o dużym zysku - przecież to nie antena "wyrabia" taki zysk a zainstalowany w niej wzmacniacz.

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Wracając do tematu... co zrobić żeby tego mux3 mi lepiej odbierało na mojej antenie ???
  • Poziom 17  
    Jak widać w tabeli dodanej przez SP5ANJ na kanale 48 z chorągwicy MUX3, MOC ERP = 2kW

czyli sygnał DVB-T jest słaby, jeśli odłączę zasilacz to na pewno się obraz nie poprawi. Mam to sprawdzić czy uwierzycie na słowo?

antena niżej wszystko jest ok, ten sam model anteny, ta sama płytka w antenie. O co tu chodzi???
  • Specjalista Sieci, Internet
    alvarofun napisał:
    antena niżej wszystko jest ok, ten sam model anteny, ta sama płytka w antenie. O co tu chodzi???

o to, że Twoja antena wygląda na uszkodzoną. Może uszkodził się wzmacniacz zamontowany w antenie albo zasilacz antenowy, a może zamókł kabel antenowy. Przyczyny takiego stanu rzeczy może być kilka.

Przy DVB-T wzmacniacz w antenie zwykle nie bywa potrzebny, choć wszystko zależy oczywiście od warunków odbioru w danym miejscu. Ale zawsze warto spróbować z samym symetryzatorem, bo to najlepsze rozwiązanie. Tylko, że przy użyciu symetryzatora, trzeba mieć zwykle dobry kabel antenowy, taki o średnicy ~7mm. Montując symetryzator trzeba też wymienić wtyczką antenową zasilacza antenowego na zwykła wtyczkę antenową.

Trzeba próbować, eliminując kolejne potencjalne przyczyny. Na początek możesz podmienić zasilacz antenowy, bo to najprościej. Jak nie pomoże to wymienić wzmacniacz.

I małe OT:
    Cytat:
    Anteny tylko dla DVB-T - a przecież DVB-T to emisja i każda antena ją odbierze.
    oczywiście, że nie. Ale może poprzestańmy na lepszym stwierdzeniu, że anteny są dobre lub złe. Choć nawet specjaliści w TVP uznali, że jednak są anteny do DVB-T (http://www.tvp.pl/wiedza/nauka-i-technika/naziemna-telewizja-cyfrowa/jak-odbierac/jakie-koszty-poniesie-uzytkownik/1795633) :D
    Cytat:
    Symetryzator - jak wyżej w poście.
    przecież to o czym piszecie, czyli hasło "symetryzator" to potoczna, handlowa nazwa, i moim zdaniem nie ma o co kopii kruszyć. Tak naprawdę nazywać się to powinno "transformator symetryzujący"
    Cytat:
    Dekoder DVB-T - nie ważne czy z MPEG4 ale nazywa się dekoder i ludziska kupują.
    no bo to akurat jest prawda, "dekoder" to określenie ogólne, znowu potoczne, a nie odnoszące się do jedynie słusznego, polskiego mpeg-4 lub niemieciego mpeg-2, albo do jakiegokolwiek innego standardu. Powinno być zawsze uszczegółowione, do odbioru jakiego standardu taki dekoder służy.
    Cytat:
    Anteny do odbioru ponad 100km - szok.
    no, to też prawda. Choć, żeby być uczciwym, trzeba przyznać, że podobną klasyfikację stosują namiętnie Amerykanie i Anglicy. Oczywiście, w innym kontekście.
    Cytat:
    Antena o dużym zysku - przecież to nie antena "wyrabia" taki zysk a zainstalowany w niej wzmacniacz.
    hm, "zysk" to parametr elementu pasywnego czyli anteny pasywnej, zaś "wzmocnienie" to parametr dla elementu aktywnego, czyli wzmacniacza. Nie bardzo można te pojęcia łączyć, ani w antenie, ani we wzmacniaczu.
  • Poziom 34  
    W antenach siatkowych jest wymagane dobre umasienie "siatki" do masztu metalowego.Inaczej nie działa dobrze.Niektóre '"siatki" były malowane i "gwarantowały" brak połączenia z uziemieniem rurowym masztu.

I jeszcze sprawdzić stan anteny -może jest silna korozja na stykach.
  • Poziom 17  
    odkręciłem siatkę, poskrobałem nożykiem styk siatki z płytką i zakręciłem dosyć mocno, niestety dalej to samo:/

zasilacze 3 inne podłączałem i dalej to samo:/
  • Poziom 39  
    Może niezbyt uważnie prześledziłem watek, ale wydaje się, że wymieniałeś płytki wzmacaniacza a t może być uszkodzona. Zaslacz i wzmacniacz to nie jest to samo.
  • Poziom 17  
    zasilacz

wzmaczniacz

różnica miedzy jednym a drugim jest dosyć spora żeby można było pomylić jedno z drugim

zasilacze próbowałem aż 3, na każdym ten sam efekt.

wzmacniacz byl wymieniany na nowy, w sklepie gosc powiedziaj ze to jest najmocniejszy 45dB ja sie spotkalem kiedyś z wzmacniaczem 60 dB ale już go nie mam, a takich już chyba nie produkują :/

Zauważyłem też pewną zależność że w niektóre dni mniej śnieży obraz a w niektóre dni masakrycznie śnieży.
  • Poziom 12  
    Jeśli wymieniony zasilacz i wzmacniacz to na pewno uszkodzony kabel. Ja bym oczyścił antenę zamontował symetryzator dobry kabel i wtyczkę przy tv,w moim przypadku zawsze pomagało
  • Poziom 39  
    alvarofun napisał:
    odkręciłem siatkę, poskrobałem nożykiem styk siatki z płytką i zakręciłem dosyć mocno, niestety dalej to samo:/

zasilacze 3 inne podłączałem i dalej to samo:/

Gdzie masz styk siatki z płytką? Jaki jest stan przewodu koncentrycznego? Czy przy przyłączach nie ma zwarć? Przebieg dyskusji sugeruje, że jest gdzieś tzw gruby błąd.
  • Poziom 17  
    Zaczynam się już zastanawiać nad zakupem nowej anteny, bo męczymy męczymy i nie ma końca:/

Gdzie masz styk siatki z płytką?
    - w takim czarnym plastikowym pudełeczku na środku anteny, siatka jest przykręcona dwoma śrubami przechodzącymi przez płytkę wzmacniacza.

Jaki jest stan przewodu koncentrycznego?
    -przewód koncentryczny biały oplot z srebrnej siatki w której jest biała koszulka a w niej miedziany kabel sygnałowy, długość przewodu jest 8m, na pewno nie jest załamany, świadectwem na to jest fakt iż inne programy działają, poza mux3.

Czy przy przyłączach nie ma zwarć?
    - kilka razy już ostrym nożykiem rozdzielałem ekran od sygnału, tak we wtyczce do telewizora jak i w wzmacniaczu, więc zwarcie na 100% można wykluczyć, zasilacz też niema przebicia.

Mój dom jest pokryty blachą trapezową ocynkowaną (wydaje mi się że istnieje prawdo podobieństwo chociaż minimalne że nie ma bezpośredniej widoczności z anteną nadawczą), ale zakłóceń z tego powodu też nie powinno być aż takich, ponieważ wcześniej i teraz nadal telewizja analogowa odbiera idealnie tvp1 czy tvp2
  • Poziom 15  
    alvarofun napisał:

wzmacniacz byl wymieniany na nowy, w sklepie gosc powiedziaj ze to jest najmocniejszy 45dB ja sie spotkalem kiedyś z wzmacniaczem 60 dB ale już go nie mam, a takich już chyba nie produkują :/

Wzmacniaczem to można zniwelować tłumienie kabla, ale bez przesady - po co komu 60dB wzmocnienia? :O
    Witam.

PANOWIE czy ja czegoś nie widzę, czy ktoś kogoś robi w przysłowiowego Konia.

Zobaczcie, że we wzmacniaczu pokazanym na zdjęciach - brakuje podstawowego elementu wzmocnienia jakim powinien być Tranzystor/Fet/MOSFET :

Tak zrobiony i zaprojektowany wzmacniacz nie wziąłbym do ręki a o zainstalowaniu go nie ma mowy - nawet jakby mi zapłacili za to.
    Totalny ZŁOM a nie wzmacniacz. :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    A ja powiem tak przestań się męczyć z tym czymś anteno podobnym, bo prędzej zginiesz, tylko kup jakąś jagę np. 19elementową i podziel sygnał rozgałęźnikiem i będziesz miał odbiór i święty spokój!
  • Poziom 17  
    zdjęcie wzmacniacza jest z google/grafika jako poglądowa informacja o wyglądzie części znajdującej się w pudełeczku anteny.

Jutro jadę po taką antenę kierunkową

• Poziom 12  
    Hmm niestety tej anteny nie da się nazwać kierunkową! To tylko trochę lepsza siatka o kolosalnie wyższej cenie i nic poza tym. Potrzebujesz anteny o zysku kierunkowym!, a nie wymuszonym, jakimś tam wzmacniaczem, co z tego, że wzmacniacz wzmacnia sygnał, kiedy antena generuje odbicia. Ty potrzebujesz takiej oto anteny http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-69_A1910R.htm lub nawet takiej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_A2670.htm z symetryzatorem oczywiście i sygnał podziel tym http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm , a nie będziesz inwestował w jakieś szerokopasmowe coś co i tak nie wiele Ci pomoże!
  • Specjalista Sieci, Internet
    zdzisiek09 napisał:
    To tylko trochę lepsza siatka o kolosalnie wyższej cenie i nic poza tym
    a nieprawda, ta antena nie ma nic wspólnego z antenami siatkowymi... mało tego, to jedna z najlepszych anten na polskim rynku :D
  • Poziom 12  
    Jeżeli to najlepsza antena na naszym rynku to tylko świadczy, że nasz rynek jest do wiadomo czego. W czym niby najlepsza? jakiś tam dipol i kilka drucików? Skoro taka dobra to czemu w większości instalacji wykonywanych stosuje się atx-y i tri-digety oraz klasyczne Yagi. Jest tylko jeden rodzaj anteny najlepszy do odbioru sygnału naziemnego bez odbić i innych pierdół, jest to antena wymyślona przez chińczyków kilkadziesiąt lat temu i powielana do dzisiaj. Poprawny odbiór oraz zysk kierunkowy mogą zapewnić anteny skonstruowane według ścisłych obliczeń tj. odpowiednio dobranego dipola, direktorów i reflektorów! A to coś to zabieg marketingowy, niby tylko wygląda na nie wiadomo, jakie cudo. To tak samo, że niby są anteny tylko do ''DVB-T''. A ich wartość sięga, tak jak w tym przypadku ceny rzędu dwóch klasycznych YAG. Nie mogę patrzeć, jak np. w leroyu wiszą dwie takie same anteny siatkowe, a różnica ich cen wynosi 40zł tylko dlatego, bo jedna ma na sobie napis "DIGIT'' , czy "DVB-T" tak to właśnie w naszym kraju robi się ludzi w konia!
  • Moderator
    alvarofun napisał:
    symetryzator używa się do kabli współosiowych, a ja mam kabel koncentryczny

Kabel koncentryczny to to samo co współosiowy.
  • Poziom 11  
    Witam
    proszę o zastosowanie podstawowych elementów logicznego działania.
    należy eliminować poszczególne elementy: np :
    1 podłącz kabel z Twojej anteny do drugiej anteny działa ?
    tak - uszkodzony wzmacniacz antenowy
    nie - zastąp zasilacz działa ?
    tak - uszkodzony zasilacz
    nie - uszkodzony kabel

itd.... itd....

żadna filozofia tylko kilka prób i wniosków nie postępuj chaotycznie

pozdrawiam