Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Visty Home Premium

^ToM^ 29 Gru 2011 10:01 1464 5
  • #1 29 Gru 2011 10:01
    ^ToM^
    Poziom 32  

Cześć Panowie,
    mam komputer z uszkodzonym systemem op. i w związku z tym dwa pytania.
    1. Czy mogę na uszkodzony system nainstalować ponownie z dołączonej płyty system? Chodzi mi o to, aby dane, zostały nienaruszone. Opcja napraw komputer nie działa, ani też nie da się przywrócić z punktu przywracania.
    2. Czy mogę bezkarnie wykasować katalog windows i uruchomić z płyty na na nowo instalcję licząc na to że folder Użytkownicy pozostanie nienaruszony (w sensie dokumenty jakie w nim się znajdują)? Boję się, że ponowna instalacja nadpisze mi jego zawartość i już będzie "po ptokach". Ewentualnie, mogę zmienić nazwę folderu Użytkownicy na inną.
    Najlepiej byłoby to zainstalować na nowo, ale człowiek ma na tym 400GB danych i nie wiem co mam mu zarchiwizować. Zatem najlepiej dla mnie byłoby jakoś uruchomić tego windowsa i następnie przekazać kompa aby sobie zrobił na nim porządek i na nowo tedy zainstalujemy system.
    I jeszcze takie pytanie na koniec, jak sprawdzić jaki serwis pack jest zainstalowany jak system się nie uruchamia.
    Dzięki za wszelkie podpowiedzi:)

PS: Ponad to uprzedzę od razu, że komputer dostałem do reanimacji i nie jest mój. Chcę jakoś pomóc kobiecie od której go dostałem. Nie jest podzielony na 2 partycje bo taka była fabryczna konfiguracja i to nie wina użytkownika - nie każdy się musi znać na wszystkim:).

0 5
  • #2 29 Gru 2011 10:47
    iamtheone
    Poziom 26  

^ToM^ napisał:
    1. Czy mogę na uszkodzony system nainstalować ponownie z dołączonej płyty system? Chodzi mi o to, aby dane, zostały nienaruszone. Opcja napraw komputer nie działa, ani też nie da się przywrócić z punktu przywracania.

Jeżeli korzystasz z recovery to raczej nie, gdyż recovery przywraca komputer do stanu, jaki był po "wyjęciu z pudełka".

^ToM^ napisał:
    2. Czy mogę bezkarnie wykasować katalog windows i uruchomić z płyty na na nowo instalcję licząc na to że folder Użytkownicy pozostanie nienaruszony (w sensie dokumenty jakie w nim się znajdują)? Boję się, że ponowna instalacja nadpisze mi jego zawartość i już będzie "po ptokach". Ewentualnie, mogę zmienić nazwę folderu Użytkownicy na inną.

Nie usuwa się folderu Windows.

Najlepiej to by było gdybyś podłączył dysk do innego komputera i przekopiował zawartość, a potem zrobił formata i dopiero zainstalował system. Jeżeli masz płytę z Vistą (nie recovery) to po zainstalowaniu systemu na miejscu dawnego nic nie powinno się stać, nie powinieneś nic stracić. Jednak bezpieczniej będzie gdy podłączysz dysk do innego komputera.

^ToM^ napisał:
    I jeszcze takie pytanie na koniec, jak sprawdzić jaki serwis pack jest zainstalowany jak system się nie uruchamia.

Spróbuj wpisać w wiersz polecenia "systeminfo".

0
  • #4 29 Gru 2011 19:46
    ^ToM^
    Poziom 32  

No ta opcja nie wchodzi w rachubę bo nie mam do czego podpiąć. Muszę to zrobić tym co mam.

0
  • #5 29 Gru 2011 20:07
    iamtheone
    Poziom 26  

^ToM^ napisał:

No ta opcja nie wchodzi w rachubę bo nie mam do czego podpiąć. Muszę to zrobić tym co mam.

^ToM^ napisał:

PS: Ponad to uprzedzę od razu, że komputer dostałem do reanimacji i nie jest mój. Chcę jakoś pomóc kobiecie od której go dostałem. Nie jest podzielony na 2 partycje bo taka była fabryczna konfiguracja i to nie wina użytkownika - nie każdy się musi znać na wszystkim:).

Ostatnio zmieniony przez ^ToM^ dnia 29 Gru 2011 19:55, w całości zmieniany 1 raz

A czemu nie możesz podpiąć do swojego? Zawsze możesz uruchomić Slaxa w wersji liveCD na płycie/pendrivie i za jego pomocą dane z dysku przenieść na płytę/pendrive.

0
  • #6 02 Sty 2012 21:07
    ^ToM^
    Poziom 32  

iamtheone napisał:

A czemu nie możesz podpiąć do swojego? Zawsze możesz uruchomić Slaxa w wersji liveCD na płycie/pendrivie i za jego pomocą dane z dysku przenieść na płytę/pendrive.

Nie moglem, bo dysponuję jedynie notebookiem i nie mam możliwości wpięcia do niego dysku 3,5''.

Jednak problem już rozwiązałem i właścicielka jest niezmiernie ucieszona. Naprawiłem dysk za pomocą MHDD 4.6, wykasowałem folder c:/windows i następnie zainstalowałem na nowo. Instalator Visty nie usuwa żadnych danych z dysku. Po zainstalowaniu systemu na nowo wszystkie dane są do odczytu i komputer działa bez zarzutu. Później jeszcze okazało się, że nawet nie trzeba usuwać folderu windows, bo instalator w przypadku próby instalacji system na tej samej partycji zmieni nazwy starych folderów dodając do nazwy OLD.
    Tak więc prosta rzecz a nigdzie ani na elektrodzie ani w necie nie mogłem tego się doczytać - co jest dziwne. A nawet znalazłem artykuły że taka operacja z pewnością spowoduje utratę danych!
    Reasumując zatem można bezpiecznie nainstalować system Vista na istniejącą instalację (usuwając folder windows lub nie - obojętne) bez żadnych konsekwencji (np w przypadku gdy funkcja Naprawa Komputera z instalatora nie zadziała czy jak wystąpi inne, trudne do usunięcia uszkodzenie systemu op.) bez potrzeby backupowania danych (choć dla pewności warto to zrobić). Dane w żadnym wypadku nie zostaną naruszone. Nadto Vista jest na tyle sprytna, że po instalacji odszuka sobie i zintegruje z nowym systemem foldery użytkowników i dane.
    Dodatkowo nie jest tak, że płyta Nośnik Recovery kasuje partycję c:. W moim przypadku i komputera Opimus, płyta recovery okazała się zwykłą płytą instalacyjną windowsów.
    Pozdrawiam!

0