Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja kablowa w mieszakniu - okablowanie (koncentryki, rozgałęźniki itp...)

ryto 29 Gru 2011 11:55 7178 12
  • #1 29 Gru 2011 11:55
    ryto
    Poziom 12  

Witam,
    ponieważ jestem na etapie remontu mieszkania chciałbym wymienic stare już kable na nowe (kablówka UPC lub Multimedia). Kilka faktów:

1. Długość kabli - TV-15m, Internet-15m

2. Kable nie będą narażone na warunki atmosferyczne, ale będą zamurowane w podłodze i przykryte terakotą, w związku z tym muszą być do tego przystosowane. Nie chcę potem zrywać podłogi przez kiepskiej jakości kable!

3. Instalacja wygląda tak - do mieszkania z klatki idzie jeden kabel, na którym założony jest rozgałęźnik (trójnik - niestety nie wiem jaki, ale też ma już swoje lata). Od rozgałęźnika idą dwa kable - jeden do salonu, telewizyjny, drugi do innego pokoju - do internetu (oba w podłodze, jak wspomniałem).
    Kabel tv będzie się kończył gniazdkiem do tv kablowej (czyli do takiego gniazdka w ścianie trzeba będzie podłączyć dekoder telewizji kablowej lub od razu tv). Kabel internetowy powinien mieć zakończenie "routerowe" - będzie pod niego wpięty router dostarczony przez kablówkę.

Potrzebuję pomocy w wyborze:
    * odpowiedniego kabla,
    * rozgałęźnika (kabel wejściowy + dwa kable do internetu i tv, czyli potocznie chyba trójnik)
    * zakończeń kabli po obu stronach (czyli przy trójniku oraz przy dekoderze tv-gniazdko w ścianie i routerze internetowym)
    Chodzi o całą instalację, sam sobie z tym nie poradzę.

Jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, będę wdzięczny za okazaną pomoc. Co do kabla to zwróciłem uwagę na Televes T-100 Cu, natomiast co do końcówek i rozgałęźnika to nie mam pojęcia jakie powinny być (typ, model, producent...). Składał będzie to prawdopodobnie człowiek robiący remont lub jakiś technik z kablówki (o ile zajdzie taka potrzeba).

Pozdrawiam!

• #2 29 Gru 2011 12:30
    kreslarz
    Poziom 35  

Jak nie ma możliwości założenia kabla we wtórniku (rurka, peszel lub tp.) z możliwością wymiany, to proponuję położyć 2 kabelki koncentryczne równolegle - tak na wszelki wypadek. Kabel TRISET 113, lub RG6 Cu.
    Trójnik do internetu, to jest taki dość specyficzny i nie należy tu stosować żadnych "wynalazków", bo internet nie będzie działać. On zawiera w strukturze filtry rozdzielające częstotliwości dla TV, uplinku i downlinku. Jeżeli masz mierne pojęcie na ten temat, to można wykonanie instalacji powierzyć technikowi z kablówki. Wtedy należy zwrócić uwagę na uruchomienie całości i sprawdzenie jakości instalacji przed zalaniem podłogi.
    Tu: Link jest podobny temat.

• #3 29 Gru 2011 13:54
    ryto
    Poziom 12  

Jeżeli chodzi o kable, to część będzie w podłodze, ale część będzie na zewnątrz, w związku z tym zależałoby mi, żeby kabel był o jak najmniejszej średnicy (musi się w listwie zmieścić) i najlepiej w kolorze białym.
    Jeden z użytkowników na tym forum (niestety nie pamiętam nicku) stworzył tabelę porównawczą niektórych kabli:
    Instalacja kablowa w mieszakniu - okablowanie (koncentryki, rozgałęźniki itp...)

Nie wiem tylko czy wartości powinny być mniejsze czy większę i które są najważniejsze. Natomiast obawiam się, że TRISET-11 PE (Cu) - chyba najlepszy z wymienionych wg internetu będą za grube (chodzi o średnicę)... Czy Triset 113 wystarczy i czy będzie lepszy od całego miedzianego Televes T-100 Cu?

Rozumiem, że rozdzielnik może być jakikolwiek metalowy, np. Telmor: http://tels.pl/rozgaleznik2krotnymalostratnyrm2f-p-57.html

Co do zakończeń kabla to dalej nie wiem, jakie powinny być...

Poniżej zamieszam jeszcze schemat graficzny instalacji:

Pozdrawiam.

• #4 29 Gru 2011 14:40
    kreslarz
    Poziom 35  

Kolego, podałem Ci linka, ale nie chciałeś go przeglądnąć. Tam jest wszystko na temat rozdziału sygnału na modem i TV. Rozgałeźnik ma ogromne znaczenie w tej instalacji!

Televes ma podobne straty jak Triset, ale ten drugi ma zdecydowanie lepsze ekranowanie.
    Triset 11 ma średnicę ponad 10mm i jest używany do nieco innych celów. Przy odległościach około 15 m jak podajesz, to Triset 113 w zupełności wystarczy.

• #5 29 Gru 2011 15:01
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

ryto napisał:
    1. Długość kabli - TV-15m, Internet-15m

Długość ta nie jest "problemem" w tej instalacji co do poziomów sygnałowych.
    Cytat:
    2. ... Nie chcę potem zrywać podłogi przez kiepskiej jakości kable!

Kable TRISET czy RG-6 są całkiem poprawne lecz o różnej średnicy.
    Cytat:
    3. Instalacja wygląda tak - do mieszkania z klatki idzie jeden kabel, na którym założony jest rozgałęźnik (trójnik - niestety nie wiem jaki, ale też ma już swoje lata).

Taki "rozgałęziacz" (zwany - rozgałęźnikiem) musi być dostosowany do tego aby :
    - był odseparowany "galwanicznie" od sieci TVK
    - miał możliwość (przy takim założeniu instalacji) rozdzielenia sygnałów RTV od DATA
    Cytat:
    Kabel tv będzie się kończył gniazdkiem do tv kablowej (czyli do takiego gniazdka w ścianie trzeba będzie podłączyć dekoder telewizji kablowej lub od razu tv).

Poprawne założenia.
    Cytat:
    Kabel internetowy powinien mieć zakończenie "routerowe" - będzie pod niego wpięty router dostarczony przez kablówkę.

Tu nie chodzi o "ruter" tylko o "skrzynkę" jako MODEM - DATA , gdzie "mieszczą" się sygnały do netu oraz telefonu.

Cytat:
    * rozgałęźnika (kabel wejściowy + dwa kable do internetu i tv, czyli potocznie chyba trójnik)

Dość typowym rozgałęźnikiem w Instalacjach TVK są takie rozgałęziacze, które (jak wcześniej wspomniałem) :
    - oddzielają prądy błądzące mas/GND, pomiędzy Instalacją z TVK (zewnętrzną) a Twoją Instalacją [ważne dla różnic potencjałów napięć]
    Na przykład coś takiego i z tej serii :
    TRIS-202 czy 210, TRIS-303 .

WAŻNE - Przypomnę czy Podpowiem, że jeżeli chciałbyś (kiedyś) mieć możliwość odbioru TV w pokoju gdzie teraz założyłeś, że będzie tylko Internet - to będziesz zmuszony do zainstalowania w tej Instalacji rozgałęźników i/lub filtrów "kanału zwrotnego" w samym systemie sieci net/TV.
    Cytat:
    Chodzi o całą instalację, sam sobie z tym nie poradzę.

Propozycja :

Cytat:
    Jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, będę wdzięczny za okazaną pomoc. ... Składał będzie to prawdopodobnie człowiek robiący remont lub jakiś technik z kablówki (o ile zajdzie taka potrzeba).

Takie podłączenie całej Instalacji przekazałbym w ręce Fachowców tej sieci TVK.

Pozdrawiam.

• #6 30 Gru 2011 10:56
    ryto
    Poziom 12  

Ok, dziękuję za pomoc.
    Poczytałem trochę i w miarę się w tym orientuję. Oczywiście, instalację będzie robił fachowiec, nie ja, natomiast ja muszę dostarczyć podzespoły ;-)
    Mam jeszcze pytanie - rozumiem, że Telmor GMF-353A jako "rozgalęźnik" będzie wystarczający. Taki jest zamontowany aktualnie i chyba chciałbym go zatrzymać... Posiada 2 wyjścia: data i rtv - innych nie potrzebuję....

Pozdrawiam.

• #7 30 Gru 2011 11:56
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

ryto napisał:
    Mam jeszcze pytanie - rozumiem, że Telmor GMF-353A jako "rozgalęźnik" będzie wystarczający. Taki jest zamontowany aktualnie i chyba chciałbym go zatrzymać... Posiada 2 wyjścia: data i rtv - innych nie potrzebuję....

Oczywiście może pozostać.

Pozdrawiam.

• #8 06 Sty 2012 14:41
    pacus1000
    Poziom 1  

GMF353 lub GMF351 są to gniazda końcowe jeżeli nie chcesz mieć problemu że kiedyś w jednym pokoju bedzie TV i w drugim tam gdzie bedzie stał modem od internetu zmontuj takie gniazdo nad tynkowe w jednym pokoju i w drugim żeby bez problemu było mozna zamontować np. dekoder który korzysta też z wyjścia DATA jak modem sygnał rozdziej rozgałęźnikiem z pasmem od 5mhz - 1000mhz zazwyczaj tłumią po 3,5db na wyjściu w multimedia są stosowane np. teleste DSS2 lub jakiś tratec jeżeli miają być gniazda podtynkowe to też z firm tratec lub telemor niech elektryk nie proponuje żadnych gniazdek zespolonych z gniazdem rtv później bedzie problem z dopasowaniem zaślepek najlepiej osobno.

Pozdrawiam

• #9 10 Sty 2012 10:17
    ryto
    Poziom 12  

Mam jeszcze jedno pytanie. Dzisiajh zamawiam zestaw i rozumiem, że to kabla koncentrycznego (do instalacji kablówki) wtyki po stronie trójnika powinny być takie:

http://www.dipol.com.pl/zlacze_f_pct-trs-9-nt_kompresyjne_do_kabli_triset-113__E80340.htm

Jest kilka zlączy f i nie wiem czy te będą odpowiednie.
    np inne zlącze F: http://www.dipol.com.pl/zlacze_f_zaciskane_6_5_mm_E80271.htm
    Jak wspomniałem, po jednej stronie mają wchodzić do trójnika, po drugiej np do modemu internetowego. Aktualnie mam jakieś zaciskane na kablach, to nie jest fortuna, więc mogę wymienić na nowe, ale jakie? Pewnie też zaciskane, ktoś może mi wskazać właściwe takie zlącze???

Dzisiaj chciałbym kupić i wolę się upewnić...
    Pozdrawiam!

• #11 10 Sty 2012 12:41
    ryto
    Poziom 12  

Zgadza się, przeczytałem, ale tam nie znalazłem nic o kompresyjnych złączach. Ale w dipolu polecili mi właśnie te kompresyjne. Zaciskarkę będzie miał fachowiec, ja tylko chcę skompletować potrzebne podzespoły.

Czy ktoś może mi jeszcze powiedzić jak powinno wyglądać gniazdko TV. Od trójnika do gniazdka TV idzie jeden koncentryk, ale ma być zakończony gniazdkiem. Z gniazdka będzie szedł kabel do dekodera tv lub bezpośrednio do odbiornika tv. I tu pytanie - czy kabel koncentryczny instaluje się bezpośrednio w gniazdku czy potrzebne są jeszcze jakieś końcówki. I gniazdko musi tez 'obsługiwać' antene zbiorczą (dachową)

Pzdr.

• #12 11 Sty 2012 15:35
    zdzisiek09
    Poziom 12  

Ty to się zdecyduj o co Ci chodzi z tą anteną zbiorczą? Do tej instalacji możesz mieć wpuszczony tylko sygnał z ant. zbiorczej albo z kablówki. Zarówno z jednym, jak i drugim przypadku będzie to działać poprawnie.

• #13 11 Sty 2012 16:09
    _cheetah_
    Poziom 37  

ryto napisał:
    Ale w dipolu polecili mi właśnie te kompresyjne. Zaciskarkę będzie miał fachowiec, ja tylko chcę skompletować potrzebne podzespoły.
    różne typy złącz kompresyjnych, do których bywają różnego typu zaciskarki. Powinieneś więc kupić złącza F pasujące do kabla, który nabyłeś (to powiedzą Ci w sklepie) oraz do zaciskarki, którą posiada instalator (to powie Ci instalator). Zwykle złącze da się jakoś zacisnąć również niewłaściwą zaciskarką, ale wyjdzie badziew, który prędzej czy później odbija się zwykle przysłowiową czkawką.

ryto napisał:
    Czy ktoś może mi jeszcze powiedzić jak powinno wyglądać gniazdko TV.
    a na przykład tak: podtynkowe albo natynkowe, a tu różne różniste. Jest też mnóstwo analogicznych gniazd RTV w seriach osprzętu elektrycznego.

ryto napisał:
    I tu pytanie - czy kabel koncentryczny instaluje się bezpośrednio w gniazdku czy potrzebne są jeszcze jakieś końcówki.
    przewód gniazdo - TV lub gniazdo - Radio
    do dekodera cyfrowego idzie podobny, z tym, że na jednym końcu ma gniazdo IEC (np. takie) a na drugim złącze F (np. takie).

Można na upartego w ogóle nie stosować gniazd, jeśli podłączamy tylko TV lub dekoder cyfrowy - wtedy kabel antenowy zakańczamy odpowiednio złączem IEC (telewizor) lub F (dekoder cyfrowy).
    Modemy Internetowe podłącza się kablem bezpośrednio.

ryto napisał:
    I gniazdko musi tez 'obsługiwać' antene zbiorczą (dachową)
    w większości przypadków gniazda RTV dla kablówki i AIZ są takie same, choć bywają wyjątki, ale o tym można się dowiedzieć od operatora kablowego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME