Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Producenci dysków twardych wymuszają roczne umowy na dostarczanie produktów

pseven 29 Gru 2011 13:13 4352 12
  • Producenci dysków twardych wymuszają roczne umowy na dostarczanie produktów W wyniku powodzi w Tajlandii na początku listopada 2011 roku wstrzymano pracę w zakładach produkcyjnych znajdujących się w parkach Bangkadi i Nava Nakorn.

Według prognoz rynkowych ponowne uruchomienie łańcucha dostaw komponentów na potrzeby produkcji dysków twardych potrwa przynajmniej 12 miesięcy a sytuacja na rynku wróci do normy dopiero w 2013 roku.

Wszystko to przełożyło się na zmianę strategii sprzedażowej i znaczny wzrost cen dysków twardych wynikający ze stosunku podaży do popytu.

Z informacji opublikowanych na łamach Digitimes wynika, że po zmianie polityki gwarancyjnej producenci dysków twardych zdecydowali się na kolejny ruch i wymuszają na producentach sprzętu komputerowego podpisywanie rocznych umów na dostarczanie dysków po określonej z góry cenie. Takie rozwiązanie budzi oczywiste wątpliwości związane z obawą o spadek cen w okresie najbliższych 12 miesięcy. Z drugiej strony najnowsze prognozy mówią o ilościowej wielkości produkcji wynoszącej 140 milionów sztuk w pierwszym kwartale 2012 roku, a liczba ta stanowi o 30-40 milionów mniej aniżeli wydajność w tym samym okresie w latach minionych.

Źródło:
    http://www.digitimes.com/news/a20111228PD209.html

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    pseven
    Tłumacz Redaktor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
    Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
    pseven napisał 8465 postów o ocenie 1512, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    Nie inaczej kolego, myślę że to i tak jest zmowa producentów zresztą te fabryki i tak były ubezpieczone - więc de facto i tak zarobią.
    Marcinek321
    Poziom 12  
    Cóż, Każdy orze jak może ...
    kreslarz
    Poziom 35  
    Orać sobie mogą, ale dlaczego to robią w moim portfelu :cry::?:
    daavid117
    Poziom 42  
    kreslarz napisał:
    Orać sobie mogą, ale dlaczego to robią w moim portfelu :cry::?:
    Nie kupuj nowych dysków i z głowy.

Ja mam zamiar polować na używane dyski SATA lub nowe przenośne w okazyjnych cenach.
    780810
    Poziom 17  
    Chyba mamy do czynienia z przeskokiem technologicznym z dysków mechanicznych na SSD. Firmy radzą sobie jak radzą, nie dziwne że odlewnie, fabryki elementów precyzyjnych jak łożyska, głowice, magnesy pójdą nie długo w niepamięć dzięki SSD. Bronią się jak mogą pewnie dla tego takie deklaracje w stylu umowy na 12 miesięcy by bez bólu mieć czas pozwalniać albo przekwalifikować pracowników.
    daavid117
    Poziom 42  
    780810 napisał:
    Firmy radzą sobie jak radzą, nie dziwne że odlewnie, fabryki elementów precyzyjnych jak łożyska, głowice, magnesy pójdą nie długo w niepamięć dzięki SSD.
    Taaaak, bo pójdę do sklepu i kupię 1TB SSD :). Kolego SSD jest jeszcze daleko w polu głównie ze względu na pojemność. Tu trzeba by rewolucji. Wymagania co do pojemności wzrosły wraz z pojemnością dysków twardych i większość użytkowników nie wyobraża sobie nie posiadania mniej niż 0,5TB albo i więcej (ja mam w sumie ponad 1TB danych). Nawet dzisiejsze, zabójcze ceny dysków magnetycznych są śmiesznie niskie w porównaniu do SSD. Musieliby obniżyć cenę SSD przy modelach ~500GB o jakieś 70 - 80% by były tylko dwa razy droższe od dysków magnetycznych...
    780810
    Poziom 17  
    No tak ale mi chodzi o koniunkturę firm. Nowe=lepsze. SSD i tak wyprą dyski mechaniczne, kwestia technologii produkcji, i marży bo dziś jest obłędna i z tu z tymi umowami na 12 miesięcy być może firmy się przygotowują do przekształceń. To raczej nieuniknione a czy to prawda? Gdybamy dalej. PS: Kilka lat temu procesory wielordzeniowe też były dla wybranych i kosztowały krocie. Dziś to codzienność w niezłej cenie.
    daavid117
    Poziom 42  
    780810 napisał:
    PS: Kilka lat temu procesory wielordzeniowe też były dla wybranych i kosztowały krocie. Dziś to codzienność w niezłej cenie.

Kolego to zupełnie inna sprawa. Procesor to procesor, a dysk magnetyczny to zupełnie inna "bajka" niż SSD. Dopóki dyski SSD nie będą w cenach najwyżej dwa razy wyższych niż magnetyczne to nie ma co mówić o zastępowaniu jednymi drugich. Na magazyn danych i tak nie są potrzebne superszybkie dyski.
    mikstu2
    Poziom 27  
    Tak według mnie dyski SSD to przyszłość (ostatnio zauważyłem na aukcji alledrogo :D pendrive 64 GB).
    Jeszcze ok. 5-10 lat temu dysk "mechaniczny" 40 GB był szczytem!
    Tak więc, biorąc pod uwagę wymiary i ciężar, uważam, że teraz 64 GB, np. na pendrive jest wcale niezłe, oczywiście jeśli ktoś nie chce kolekcjonować np. filmów, MP3, wielkiej ilości grafik o dużej rozdzielczości, i sam nie wiem co jeszcze...
    konel83
    Poziom 15  
    Dyski SSD z tego co się orientuję nie mają jeszcze tak wysokiego bezpieczeństwa danych jak HDD, a swoją drogą póki co to cena tych dysków je dyskwalifikuje. Dobra może są szybsze, ale za cenę jednego SSD kupimy kilka HDD jakiś RAID i mamy podobną wydajność i dużo bezpieczniejsze dane(RAID 6 np.). Nie mówiąc już o tym że za te same pieniądze mamy dużo większą pojemność... Te pendrajwy co mają 64GB kosztują koło 450 pln więc przy dzisiejszych cenach to mamy dysk jeden TB za tą cenę. A jak trzeba przenieść dużo danych to z dyskiem też gdzieś można iść i jak jest wyłączony to znów tak bardzo na wstrząsy wrażliwy nie jest. (Mało wygodne rozwiązanie, ale dużo tańsze)
    Lukson
    Poziom 32  
    Po cholerę mają obniżać ceny SSD jak mogą do bólu sprzedawać talerzówki?
    Powódź to ściema.