Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek tensometryczny i atmega

29 Gru 2011 14:45 4162 9
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich.
    Realizuję obecnie swój pierwszy projekt, który będzie wykorzystywał wagę elektroniczną.
    Jestem już w posiadaniu wagi jubilerskiej MH-Series 500g/0.1g, z której wymontuję belkę tensometryczną. Dodatkowo mam też atmegę16.
    Chciałbym, aby sygnał z belki, z której odchodzą 4 kabelki był przesyłany na mikroprocesor i tam identyfikowany.
    Dowiedziałem się też, że prawdopodobnie potrzebny będzie tam po drodze wzmacniacz.
    Czy ktoś miałby jakieś wskazówki od czego powinienem zacząć projektowanie takiego układu?

Niestety brak mi wielu danych, bo nawet pośrednik nie ma dostępu do dokumentacji technicznej wagi, a na belce jest tylko oznaczenie YC 750g.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 18  
    Cały zakres pomiarowy 0-500g z rozdzielczością 0.1g wymaga rozdzielczości (przetwornika ADC) co najmniej 13-bitów(>=5000). W ATmega16 masz tylko 10-bitów (1024). Poza tym musiałbyś użyć zewnętrzne źródło napięcia referencyjnego, gdyż to w ATmega ma duże rozrzuty parametrów.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Powys napisał:
    Czy ktoś miałby jakieś wskazówki od czego powinienem zacząć projektowanie takiego układu?

Projekt zawsze zaczyna się od studiów literaturowych! Widzę, że nawet nie zapoznałeś się z materiałami dotyczącymi pomiarów tensometrycznych. Zacznij od poznania tensometru i stosowanych układów pomiarowych. Jedyne, co podpowiem, to sposób cechowania belki.
    Powys napisał:
    YC 750g.

W ten sposób oznaczono zakres odkształceń sprężystych. Uzyskanie sygnału z tensometrów, to już inna bajka.

Pzdr.
  • Poziom 8  
    Cytat:

Cały zakres pomiarowy 0-500g z rozdzielczością 0.1g wymaga rozdzielczości (przetwornika ADC) co najmniej 13-bitów(>=5000). W ATmega16 masz tylko 10-bitów (1024). Poza tym musiałbyś użyć zewnętrzne źródło napięcia referencyjnego, gdyż to w ATmega ma duże rozrzuty parametrów.

Hmm. Myślałem, że Atmega16 ma 4 porty, każdy po 8 bitów. Ale tak sądzę, że 10 (a nawet 8) bitów by mi wystarczyło, gdyż planuję, aby waga była przeznaczona docelowo tylko dla małych mas (do kilkunastu gramów). Resztę informacji pewnie mógłbym zaniedbać, a chciałbym użyć ATmegi skoro już ją mam.

Zapoznałem się też właśnie z podstawami tensometrii. To co mnie teraz zastanawia to czy taki przetwornik ADC mógłbym łatwo zaprojektować sam, aby spełniał moje wymagania, czy lepiej go kupić i tylko odpowiednio podłączyć, tak żeby wysyłał na mikroprocesor tylko np. 10 ostatnich bitów? Chociaż jeśli nie byłby to duży koszt to przychylam się raczej do tej drugiej możliwości;p
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Z niczym się nie zapoznałeś.

wkd napisał:
    Cały zakres pomiarowy 0-500g z rozdzielczością 0.1g wymaga rozdzielczości (przetwornika ADC) co najmniej 13-bitów(>=5000). W ATmega16 masz tylko 10-bitów (1024)

Nawet nie zajrzałeś do noty aplikacyjnej ATmega 16. Dowód jest na pierwszej stronie.

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2466.pdf

Mostek tensometryczny i atmega
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Dzięki. Rzeczywiście, port A ma oznaczenie ADC. Po prostu zawsze używałem go jako standardowe wejście/wyjście. W takim razie nie będzie mi potrzebny żaden dodatkowy ADC skoro jest już wbudowany:)

Czyli, jeśli jest dostępny w nim tryb ośmiobitowy to czy mógłbym dalej pominąć dwa najstarsze bity i wtedy widoczne byłyby niewielkie różnice na wejściu? O ile możliwe jest coś takiego zrealizować, bo wiem że dwa najmłodsze bity można pominąć jak włączymy opcję wyrównywania do lewej. Jako drugą opcję to mógłbym też zastosować odpowiedni wzmacniacz i wtedy właśnie wyrównać do lewej. Tylko to pewnie wzmocni też szumy. Jeszcze o tym poczytam, ale tak wstępnie to która opcja wydaje się Wam lepsza?

Dodano po 9 [minuty]:

@rezasurmar
    Taniocha z Chin :D
    Tak niestety jest z mostkiem w moim przypadku. Zacząłem wątpić w jego dokładność zwłaszcza, że przedmioty mają różną wagę w zależności od miejsca ułożenia na pomoście. Różnice tak około 0.2g, więc pomiary niezbyt powtarzalne. Jeszcze sprawdzę czułość wyprowadzeń i dam znać.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Sprawdziłem wyprowadzenia belki i na wyjściu różnica potencjałów wynosi do 12 mV. Myślę, że wzmacniacz nie będzie mi potrzebny, bo ten wbudowany w atmedze ma maks. wzmocnienie 200, a 100 powinno wystarczyć. Poza tym pewnie będę musiał dopiąć zewnętrzne źródło napięcia referencyjnego.

================================================================

Jeszcze jest taki problem. Wiem, że nie powinienem zasilać belki tensometrycznej bezpośrednio z baterii, bo jak będzie się ona wyczerpywać to może to zaburzyć pomiar. Zastanawiam się, czy mogę ją zasilać z ATmegi, po prostu podłączając ją do 3,5V. Czy może lepiej zasilać z baterii, ale przez stabilizator?
  • Poziom 31  
    Witam, buduję prototyp naważarki, zbudowałem wzmacniacz na AD524 o wzmocnieniu ok 3000, myślałem że zrobię to analogowo i wyślę do prostego PLC niestety odjazd zera w czasie jest ogromny ponad 5% zakresu po podgrzaniu tensometru o 20st, po podgrzaniu wzmacniacza nam ok 0,5% dryftu zera, wzmocnienie się nie zmienia , natomiast zero odjeżdża niesamowicie, tensometr oczywiście jest z niskiej półki cenowej, ale wiem że wszystkie tanie wagi chińskie takie mają i tam jest ok, zacząłem się bawić tymi wagami i okazuje się że one cały czas dążą do zerowania się jak tylko szalka jest pusta, a robi to procesor, jak kładę na szalkę minimalny ciężar np coś bardzo wolno nasypuję i waga nic nie naważa bo nie obsługuję takich małych zmian to po szybkim zdjęciu tego to usypałem jest np -15gr na wyświetlaczu.
    I tu cały mój misterny analogowy plan się zawalił, sugerowałem się tym że przecież są na rynku przetworniki z wyjściem np 4-20mA myślałem że to będzie działać a tu zonk.
    Tu pytanie czy jak kupie markowe tensometry to będzie lepiej? pytam o praktykę bo w dokumentacji niby mały dryft ale papier wszystko wytrzyma. Za tensomety 1kg płaciłem niecałe 3$ i wiem że w wagach na atmedze się sprawdzają bardzo dobrze.
    Jak ustawię zero na moim przetworniku to jestem zadowolony z dokładności wskazań, problemem jest tylko dryft tensometru, wiem to napewno bo mierzyłem to dobrym miernikiem.
    Napięcie zasilania tensometrów to 10V może to ma jakiś wpływ.
    Może ktoś mnie naprowadzić na jakąś sprawdzoną wagę na atmedze która działa, nie mogę nic znaleźć sensownego.
    Interesuje mnie zakres 300gr dokładność 0,5gr

Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.