Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł trójdrożny plus piec węglowy plus zasobnik-bufor

bizu1975 29 Gru 2011 15:53 8210 7
  • #1 29 Gru 2011 15:53
    bizu1975
    Poziom 8  

Witam kolegów.
    Sezon grzewczy już dawno rozpoczęty i zaczynam sprawdzać wszystkie elementy instalacji CO/CWU. załączam schemat który wykonałem - to co fachmann wykonał.
    https://obrazki.elektroda.pl/3858415900_1325170566.jpg
    1. Jak działa kocioł olejowy to w zasadzie jest OK. CO - działa jak trzeba, CWU - działa jak trzeba. ALe piec węglowy jest cały czas ciepły a tego bym nie chciał - po co ta woda tam ma być podgrzewana... itp itd.
    2. Jak palę w kotle stało-opałowym to tylko grzeje mi ciepłą wodę a chciałbym aby grzał dom i wodę..
    Niestety mój fachmann nie spieszy się lub nie ma czasu aby mi to poprawić i stąd moją prośba co można bym z tym fantem zrobić. Szczególnie chodzi mi o ogrzewanie z kotla stało-opałowego i podgrzeanie ciepłej wody z niego. Chciałbym już nie dokładać do tej instalacji a tylko zmienić część połączeń. Wymiennik płytowy tylko w ostateczności. Gorąca prośba o pomoc.
    Bizu

0 7
  • #2 29 Gru 2011 18:41
    kreslarz
    Poziom 35  

Kolego, albo są błędy na załączonym schemacie, albo wykonywał to fachman = specjalista od strugania fujarek. Kocioł na paliwo stałe nie jest praktycznie połączony z systemem grzewczym, jedynie z wymiennikiem do grzania CWU i to w dość dziwny sposób. Proszę sprawdź starannie schemat, czy odpowiada faktom w kotłowni, bo na obrazku jest niezły galimatias.

0
  • #3 29 Gru 2011 21:39
    bizu1975
    Poziom 8  

dzięki za odp. schemat jest odwzorowany 1:1 - ale nie zaszkodzi sprawdzić jeszcze raz - zaraz to zrobię. Jest to instalacja w domu rodzinnym żony i spędzam tu teraz urlop świąteczny i postanowiłem sprawdzić czy wszystko jest OK. sporo czasu posiedziałem w kotłowni paląc sobie w piecu i przerysowałem to co widziałem w kotłowni. Nie jestem specem od tych rzeczy ale także stwierdziłem to co Ty - odnośnie kotła na paliwo stałe.
    Jak byście poprawili tą instalację - wg mnie wystarczy parę dobrych zmian typu zmiana połączeń czyli fachowiec/instalator który zmieni połączenia bez dodawania dodatkowch urządzeń. Mam pewne koncepcje ale na razie zbieram więdzę w tym temacie...

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

Schemat jest OK - sprawdzone. jedynie zbiornik wzbiorczy jest przeniesiony bo faktycznie nie ma go koło pieca węglowego tylko gdzieś na strychu - logika przepływów bez zmian.
    Ten sam schemat z powyższą kosmetyczną zmianą:
    https://obrazki.elektroda.pl/8927091600_1325191029.jpg

0
  • #4 29 Gru 2011 22:23
    kreslarz
    Poziom 35  

Pomieszanie z poplątaniem.
    Kocioł na paliwo stałe nie ma praktycznie dostępu do naczynia wzbiorczego i w przypadku zagotowania w nim wody spowoduje wybuch, lub rozerwanie wymiennika ciepła. Nie ma prawa on też ogrzewać mieszkania, bo nie stworzono mu dostępu do instalacji CO.
    Rozpatrz sobie obwód pracy kotła na paliwo stałe:
    zasilanie - czyli górny króciec na rysunku (zawsze się tak przyjmuje) idzie do końcówki nr 2 wymiennika. Powrót jest końcówką nr 1, co jest totalnie bez sensu.
    Rysunek pompy grotem trójkąta pokazuje kierunek tłoczenia - czy absolutnie jesteś pewny, że pompa w kotle na paliwo stałe jest zamontowana na powrocie, a zawór zwrotny jest równolegle do pompy?? Nie jest to czasem zawór różnicowy?
    Ustalmy:
    - pompa powyżej zaworu trójdrożnego pracuje z nadciśnieniem u góry, czyli "pcha" w kierunku zaworu zwrotnego,
    - pompa zasilająca króciec nr 1 wymiennika "pcha" również w kierunku zawory zwrotnego,
    - pompa zamontowana przy kotle stałopalnym jest połączona równolegle z zaworem zwrotnym (i na pewno nie jest to zawór różnicowy?) i "pcha" w lewo, czyli do kotła stałopalnego - wynika z tego, że jest zamontowana "na powrocie"
    Czy to na pewno jest prawda???
    Według zaznaczonych kierunków tłoczenia pomp i narysowanych zaworów ten układ już dość dawno powinien eksplodować

0
  • #5 29 Gru 2011 23:49
    bizu1975
    Poziom 8  

naczynie wzbiorcze - nie brzmi to dobrze ale na razie pozostawmy na boku ten temat. napewno trzeba to wyjaśnić.
    zgadzam się z tym że kocioł na paliwo stałe nie ma warunków do ogrzewania mieszkania - brak dostepu do instalacji CO. nie wiem co wtedy jedli i pili panowie którzy to podłączali i gdzie był ich szef.
    Kocioł na paliwo stałe: zasilanie na górnym króćcu idzie do 2 wymiennika - jak zapalę to grzeje CWU - sterownik na kotle olejowym ma czujnik temperatury i temperatura wzrosła. Także uważam to bez sensu.
    Pompa kotła na paliwo stałe jest na powrocie - sprawdzałem to dokładnie (strzałeczka na pompie skierowana do pieca - także absolutnie jestem tego pewien). odnośnie zaworu równolegle do pompy to raczej jest to zawór zwrotny. Trudno mi to ocenić - mosiężny walec bez żadnego opisu. wygląda jak ten:
    https://obrazki.elektroda.pl/9458613100_1325198998.jpg
    z tego co widzę w sieci to zawór różnicowy wygląda inaczej.
    Ustalenia:
    - tak pompa powyżej zaworu trójdrożnego pcha w kierunku zaworu zwrotnego.
    - tak pompa CWU pcha w kerunku zaworu zwrotnego - w obu przypadkach dokładnie to sprawdzałem w którą stronę idą strzałki,
    - pompa kotła stałopalnego jest podłączona równolegle z zaworem zwrotnym (wszędzie są takie same mosiężne walce) i "pcha" w lewo tak jak pisałem wcześniej do kotła stałopalnego i jest "na powrocie".
    System działa już chyba 3ci sezon grzewczy ale głównie tylko na kotle olejowym i odpukać to akrurat temu fachmanowi się "udało". cena oleju idzie w górę więc być może od czasu do czasu trzeba będzie zapalić w kotle stałopalnym.

0
  • #6 30 Gru 2011 11:07
    kreslarz
    Poziom 35  

Wykonałem projekt przebudowy instalacji. Według mojej koncepcji wszystko powinno działać OK. Dobrze by jednak było, gdyby jeszcze ktoś przeglądnął schemat i dorzucił swoje uwagi. Ilu wykonawców, tyle koncepcji. Inna może być równe skuteczna, a lepsza.

Praca na kotle olejowym:
    - zawór powrotu nr 1 zamknięty
    - zawór powrotu nr 2 otwarty
    - pracują pompy nr 2 i nr 3

Praca na kotle węglowym:
    - zawór powrotu nr 1 otwarty
    - zawór powrotu nr 2 zamknięty
    - pracuje tylko pompa nr 1

Podczas pracy kotła węglowego zaworami CO i CWU należy wyregulować proporcje podziału ciepła między wymiennik a ogrzewanie. Zazwyczaj zawór CO pozostaje całkowicie otwarty, a zawór CWU jest przymknięty do około połowy. Obieg CWU jest krótki i ma małe opory przepływu, dlatego większość ciepła będzie skierowana na wymiennik a nie do ogrzewania. Stąd konieczność jednorazowej ręcznej regulacji.
    Dla bezpieczeństwa instalacji proponuję zastosować dwa niezależne naczynia wzbiorcze. Są one zabezpieczeniem przed zagotowaniem cieczy w kotle i stanowią bufor ciśnieniowy. Ponadto przyjmują na siebie nadmiar wody rozszerzonej termicznie. Oba kotły pracują w układach otwartych z ciśnieniem słupa wody.

0
  • #7 01 Sty 2012 20:22
    bizu1975
    Poziom 8  

dzięki za schemat - ja trochę mniej zmian proponuję i jednak pozostałbym przy wspomaganiu CWU przez CO (3 i 4).

proszę o komentarze - moze coś jeszcze inaczej można by zrobić w tym przypadku - lepsza optymalizajcja/automatyka.

0
  • #8 01 Sty 2012 22:11
    kreslarz
    Poziom 35  

1. Na drodze między zbiornikiem wyrównawczym (naczyniem wzbiorczym), a dowolnym z kotłów nie ma prawa być żadnych zaworów! To są wymogi bezpieczeństwa. Mimowolne zamknięcie takiego zaworu może spowodować nieobliczalną w skutkach katastrofę. Ponadto dwa kotły nie mogą pracować w tym układzie na jeden zbiornik.
    2. Wyloty z zasobnika nr 3 i 4 muszą być inaczej podłączone (jest pętla na powrotach).
    3. Przy pracy kotła węglowego zasobnik będzie otrzymywał resztki ciepła z powrotnego przewodu kaloryferów i nagrzanie odpowiedniej ilości wody do wymaganej temperatury jest dość problematyczne. Ponadto nie ma możliwości regulacji proporcji obiegu ciepła między CO a CWU. Kocioł węglowy nie ma bezpośredniego dostępu do zasobnika CWU.
    4. Automatykę można wykonać z użyciem elektrozaworów, które sygnał do zadziałania biorą np. z temperatury króćca wylotowego danego kotła.
    Działa kocioł olejowy - otwierają się określone zawory, zamykają inne i włączane są określone inne układy (pompy). Działa kocioł węglowy - wzrost temperatury na jego króćcu wylotowym (zasilającym) do np 40° włącza związane z nim obwody. Jest to stosunkowo łatwe do wykonania w oparciu o automatyczne włączniki pomp, które są do nabycia gotowe za kilkadziesiąt złotych.

-1