Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

satel integra 128-wrl + ACU-100 + czujki bezprzewodowe

skrut355 29 Dec 2011 15:55 7445 13
Optex
    skrut355
    Level 12  
    Witam. Mam takie pytanie.
    Czy do centrali Satel Integra 128-wrl połączonej przez magistrale komunikacyjną (CLK,DAT) z kontrolerem systemu bezprzewodowego ACU-100 można podłączyć ok. 25 czujek bez stosowania ekspanderów ACX-100 ?

W notach katalogowych jest ujęte, że podpięcie ACU-100 przez magistrale z expanderem ACX-100 wyklucza podłączenie modułu ACU-100 z centralą alarmową poprzez magistralę danych.

Potrzebuję podłączyć wszystkie czujki wyłącznie bezprzewodowe.

czy możecie dać podpowiedź jak to podłączyć

............................................................
    mod:suworow
    Warto przeczytać również:

Satel Integra -instalacja i konfiguracja systemu - wybrane zagadnienia

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi i artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń:
    Zabezpieczenia stacjonarne. Systemy alarmowe, Kamery, Domofony, Napędy bram i rolet, Automatyka domowa. Tematy Wyróżnione i poradniki.
    Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum77.html

Zachęcam również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum510.html
  • Optex
    eworks
    Level 19  
    Przecież WRL ma już moduł abaxa na pokładzie sprecyzuj o co Ci chodzi?

Pozdrawiam
    Krzysiek
  • Helpful post
    maly_smok
    Level 21  
    acu100 obsluguje 48 urzadzen bezprzewodowych, musisz tylko pamietac ile miejsc zajmuje jakie urzadzenie, a skad wziales ze potrzebujesz acx-100 ???to expander wyjsc oc i wejsc sterujacych do wykorzystania w zupelnie innej konfiguracji - bynajmniej nie w twojej. jak potrzebujesz wyjscia i wejcia dla tradycyjnych czujek to acx-200

Dodano po 1 [minuty]:

moze potrzebuje dodatkowy ze wzgledu na zasieg?? nie okreslil :)

Pisownia - proszę poprawić posta tak, aby był w zgodzie z zasadami pisowni polskiej. [s]
  • Optex
    skrut355
    Level 12  
    Patrząc w noty widziałem, że część urządzeń na liście zajmuje więcej niż 1 pozycję, chodziło tylko o sposób podłączenia, bo jeśli by chodziło o czujki przewodowe i chciałbym rozszerzyć ilość wejść to wtedy właśnie ten expander co kolega wyżej napisał.

Tak pisało, że obsługuje 48 urządzeń bezprzewodowych poprzez dodanie max. 5 expanderów po 8 wejść plus 8 które ma wbudowane ACU.

Ogólnie to panowie chodzi o to, że mam do zrobienia teoretyczny projekt bezprzewodowego monitoringu warsztatu samochodowego.

System ten oparłem o sprzęt firmy Satel. Rozmieszczenie czujników itd też mniej więcej wiem jak i gdzie umieszczać czego unikać.

Na centralę wybrałem właśnie integra 128 WRL plus ACU-100 tak by można było podłączyć czujki bezprzewodowe PIR oraz dualne PIR+MW, czujniki CO i LPG oraz sygnalizatory. Z tym, że zewnętrzny sygnalizator oczywiście wymaga zasilania zewn. do ładowania akumulatora.

Chodziło mi o podłączenie czy muszę stosować acx-100 czy wystarczy jak podłączę INTGRA 128 WRL z ACU-100 poprzez magistrale systemową i zarejestrować czujniki.
    eworks
    Level 19  
    Czytasz bez zrozumienia, ekspandery i zwiększanie wyjść/wejść tyczy się tylko tego jeżeli ACU-100 pracuje jako autonomiczny ekspander do jakiejkolwiek centrali alarmowej. Proponuje przeczytać instrukcję jeszcze raz.

Uważam też, że jeżeli kupiłeś 128-WRL i kontroler ACU-100 to popełniłeś pomyłkę finansową ;-)

Pozdrawiam
    Krzysiek
    skrut355
    Level 12  
    Nic nie kupowałem to ma być tylko czysto teoretycznie ale tak by to działało.
    W takim razie co zrobić by podłączyć tyle czujek do owej centrali ?

czyli wystarczy sama centrala z modułem ABAX na płycie głównej czyli ta co w temacie tak ?
  • Helpful post
    eworks
    Level 19  
    Wystarczy sama centrala 128-WRL, w mniej więcej 90% domów jednorodzinnych nie ma problemów z zasięgiem.

Pozdrawiam
    skrut355
    Level 12  
    dziękuję za odpowiedź o to mi chodziło. pytanie jeszcze czy jeśli budynek ma powierzchnie 302m^2
    to jak z zasięgiem ?

satel integra 128-wrl + ACU-100 + czujki bezprzewodowe

Centrala umieszczona w punkcie nr 26.
    Ewentualnie można by przenieść centralkę bliżej środka budynku.
    podano że zasięg czujki PIR do 150m w terenie otwartym tutaj od najdalszej czujki do centrali kilka ścian. Wiadomo gdyby mieć taką centralę i czujkę to można by zmierzyć poziom sygnału przez kilka ścian i wnioskować dlatego też pytam tutaj osób które się tym zajmują i mają odpowiednią wiedzę.
  • Helpful post
    humek
    Level 32  
    Oczywiście może zaistnieć taka sytuacja że uzyte czujniki bezprzewodowe nie będą miały nalezytej komunikacji z centralą (tu Integra WRL) i wtedy trzeba część czujników zalogowac do modułu bezprzewodowego znajdyjacego się na płycie centrali Integra 128WRL a część do modułu ACU-100 który będzie sie znajdował w odległym miejscu od centrali lecz takim gdzie będą się do niego logować pozostałe czujniki bezprzrewodowe. komonikacja radiowa jest komunikacją radiową i nie można podac 100% zasiegu systemu.Na przeszkodzie mogą stac żelbetonowe konstrukcje ,różnego rodzaju konstrukcje blaszane (kanały wentylacyjne itd) .Dlatego też kol. podnoszący temat chciał uzyc do integry 128WRL dodatkowo ACU-100.Jednak sam projekt to czysta teoria a pomiary praktyczne wykonane za pomoca pomocnego programu Dloadx ,płyty centrali WRL i czujnika bezprzewodowego rozmieszczanego w róznych miejscach obiektu zweryfikują zapotrzebowanie na dodatkowy ACU-100 dołozony do Integry 128WRL.
    skrut355
    Level 12  
    Czyli można dla lepszego działania użyć dodatkowo ACU-100 podłączyć do INTEGRY przewodowo
    +12; COM; CLK; DAT i resztę czujek oddalonych bardzo od centrali zalogować do ACU-100 a sam ACU-100 zarejestrować w centrali poprzez uruchomienie w niej finkcji identyfikacji ekspanderów.

Poprawcie mnie jeśli się mylę.
    eworks
    Level 19  
    Jak już zamontujesz centralę to kup sobie tester zasięgu satel i sprawdź zasięg, bo szkoda zakupować i montować coś co może się nie przydać. Jak skończysz tester wystaw na allegro.
    skrut355
    Level 12  
    Całkowicie się zgadzam z tym, że to ma być tylko projekt ale w miarę sensownie zrobiony czyli nie muszę kupować, wystarczy że rozplanuję, obliczę zużycie energii oblicze czas zasilania na akumulatorze, opisze poszczególne elementy składowe i wyjaśnię dlaczego wybrałem taki a nie inny sprzęt.

tak samo ten garaż to też jest jakiś projekt z internetu na którym powstawiałem poszczególne elementy tego systemu.

powiedzmy, że zasięg jest minimalnie za mały a te 300zł na ACU-100 jest tylko czy sposób jaki opisałem post wyżej jest poprawny.

Z góry dzięki za odpowiedź.
  • Helpful post
    humek
    Level 32  
    Jak masz elementy to tester zasięgu nie jest potrzebny.Montujesz układ uruchamiasz podpinasz laptopa na obiekcie i sprawdzasz programem DLOADX poziom logowania czujników i ważne ! poziom zakłóceń .Wszystko masz w zakładce w/w programu.Ja kiedyś miałem taka halę produkcyjną podzieloną betonowymi ściankami ze zbrojeniem a obiekt był długi i dałem 3 szt ACU100 do każdego przypisałem po 8 czujników.Co prawda to była zwykła Integra 128 nie WRL-ka ale to nie ma znaczenia.Oczywiście musisz zaznaczyć że każdy moduł ACU-100 ma inny adres.
    skrut355
    Level 12  
    czyli jeśli dobrze rozumiem to przy podłączeniu 3 ACU-100 do Integry wszystkie są połączone magistralą komunikacyjną równolegle a w samej centrali adresuje się poszczególne ACU-100?

jeszcze pytanie odnośnie czujników gazu z serii dg-1. nie są to czujniki bezprzewodowe czyli należy wykorzystać ACX-200
    Bezprzewodowy ekspander wejść i wyjść przewodowych aby je podpiąć do niego a sam ekspander zarejestrować w centrali ??