Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator z Rubina do spawarki.

25 Lut 2003 17:09 8524 32
  • Poziom 13  
    Witam
    Czy z transformatora z tego właśnie telewizora można zrobić spawarke?
    Jak tak to prosze o jakiś schemat i kilka słow o tym.
    Dziękuje i Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie da się w żaden sposób.
    Musi być moc dziesięciokrotnie wyższaaod rubina miał 250 W , lub starszy 320 W.
  • Poziom 1  
    Do niewielkiej spawarki potrzebny jest trafo o mocy min. 2 kW. Taki transformator podczas spawania pracuje na zwarciu i oddaje 2-3 krotnie większą moc od znamionowej.

ZB
    Z jednego nie zrobisz, ja zrobilem ale z czterech takich transformatorow. Z tym ze wykorzystalem same rdzenie polaczone w jeden wiekszy, karkas i uzwojenia wykonalem sam, nie mialo to zbyt duzej mocy... :wink:
  • Poziom 16  
    Potwierdzam nie da się. Robiłem spawarkę z innych trafo ( dwa w pracy równoległej) i taki rdzeń posłuźył mi jako dławik dany w szereg z uzwojeniem pierwotnym. Wtedy badałem ten rdzeń. Jest do D....Y!!!. Nasycał się przy ok 0.8 Tesli.. Ale na dławik nadawał się.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Przepraszam, ten post nic nie wnosił do tematu i w ogóle był nie na miejscu.

Jeśli to możliwe, to proszę o usunięcie go i całego zamieszania.
    :arrow: elpiko - wypada mi zwrócić ci uwagę że twoje posty są trochę nie na temat ! Wielokrotne powtarzanie się podobnej sytuacji może zakończyć się upomnieniem a w konsekwencji...
    TUTAJ znajdziesz dodatkowe wyjaśnienia

Dodam jeszcze że rdzenie spawarek są wykonywane z blach zawierających dużo krzemu - dzięki temu uzyskuje się odpowiednią harakterystykę prądowo-napięciową transformatora.
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich !!! Szukam schematu wyprowadzeń tego trafa. Do budowy wzmacniacza w.cz. na 6P45S. Posiadam takie trafo,ale ktoś tam już dłubał i są dziwnie połączone... :(
  • Poziom 11  
    Trafo może jest i dobre ale raczej spawarki z tego niebędzie lecz można zrobić dory zasilacz !!
  • Poziom 11  
    czy potrzebujesz schemat trafo sieciowego do OTV Rubin(710p i podobne)
    Jezeli tak, to mogę odszukać w lamusie i zeskanowac w pracy.
    Amigo

VERBA VOLANT, SCRIPTA MONET

- słowa ulatują, pismo pozostaje
  • Poziom 14  
    ja jednak spawam drobne elementy takim trafem---jest oczywiscie przewiniete i najciensza elektroda jaka jest dostepna.Co do rozrochu to popieram w 100% . przy umiejetnym wykozystaniu karkasu mozna z tego wycisnac ok 1000W
  • Poziom 28  
    Mixer napisał:
    Witam wszystkich !!! Szukam schematu wyprowadzeń tego trafa. Do budowy wzmacniacza w.cz. na 6P45S. Posiadam takie trafo,ale ktoś tam już dłubał i są dziwnie połączone... :(

Ale napięcia na których końcówkach opisane są na samym trafie.
  • Poziom 13  
    No właśnie że nie ma nic i tu caly problem, bo ktoś zdarł tę papierowa osłonę na której było to opisane. Mierzyłem napiecia ale tam gdzie powinno być jakieś 200V było jakiś 5-6V.Pewnie źle podłączyłem pierwotne uzwojenie :cry:
  • Poziom 13  
    Dzieki jozefg !!!

Napewno sie przyda... :D
  • Poziom 11  
    Do kolegi elektrit.
    Czy mógłbyś opisać budowę tego rozruchu na trafie od rubina??
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    No w sumie przecież było wcześniej opisane. Przepraszam za niedoczytanie :idea: Trafo mocno się nagrzewa?. jakie jest napięcie na wtórnym na napięciu zmiennym bez obciążenia?
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź!
  • Poziom 11  
    A jeszcze pytanko. Były swojego czasu trafa od rubina z uzwojeniami aluminiowymi. Miałeś do czynienie z czymś takim? Ja właśnie takie posiadam i się zastanawiam czy pierwotnego nie przewinąć. Pod powiedzmy maksymalnym obciążeniem do ilu wolt spada ci napięcie na wtórnym?
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Generalnie masz rację, natomiast z tym aluminium to różnie bywa. Więc kolego elektrit jeśli zdążę to jutro próba rozruchu.
    Jeszcze jedno, przy skrajnie rozładowanym akumulatorze(15% naładowania) oraz poborze prądu przez alternator powiedzmy 200A czy ten wspomagacz daje jeszcze radę?
  • Poziom 11  
    Ok. Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. masz u mnie browarka :D Jestem
    przekonany że układ ruszy. Serdecznie Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Transformator co ma uzwojenie aluminiowe należy przewinąć. Przy dużych prądach lutowane aluminium sie utlenia,duży spadek napięcia.Po przewinięciu drutem miedzianym należy zwrócić uwagę jak składamy rdzeń, (przy złym złożeniu powstaje szczelina)przed rozbieraniem zaznaczyć połówki. Używam takich transformatorów do zasilaczy do wzmacniaczy krótkofalowych na lampach 6P45C.
    73!
  • Poziom 11  
    Dzięki kolego dipol. Aluminium już przewinąłem mając na uwadze właśnie fakt utleniania wraz z użytkowaniem urządzenia. Teraz muszę coś znaleźć o przekroju 7,06 na wtórne i do boju.
    Pozdrawiam!