Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR

LemuRR 11 29 Gru 2011 23:55 14064 10
  • Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR

Witam wszystkich którzy czytają ten post, przy okazji na wstępie życzę: Szczęśliwego Nowego Roku ! No i tego czego dotyczy mój projekt, niestety po czasie... no ale, żeby już było: Wesołych Świąt!.
    Pomysł stworzenia czegoś takiego pojawił się jeszcze w listopadzie, kiedy to dostałem od znajomego neon giętki. Ponoć nie działał, bo osobnik podłączał go wprost do 12V DC. Wybór koloru nie był dość szeroki. Do dyspozycji miałem zielony pomarańczowy i biały. Pomyślałem nad szopką, pomysł wydawał się fajny. Najważniejsze że nikt jeszcze czegoś takiego nie robił.
    Kiedy zobaczyłem ogłoszenie o konkursie, postanowiłem że zmaterializuję moją wizję.
    Założyłem sobie że na projekt nie wydam ani grosza, wykorzystam to co mam już w domu. Oczywiście ozdoba miała być prawdziwą ozdobą, której to nie wstydził bym się postawić na biurku...
    Wszystko zaczęło się od przeglądnięcia co mam w domu. Miałem mase NE555 ATmega8 kilkadziesiąt różnych tranzystorów i pudło rezystorów i kondensatorów kilka LEDów.
    Na początku chciałem wykorzystać mikrokontroler, jednak doszedłem do wniosku, że do migania diodami nie będę go używał. Znalazły się też dwie średniej wielkości Antyramy, biała rurka rurka PCV i kilka transformatorów.
    Najpierw uruchomiłem sam neon. Prosta przetwornica na NE555 i BD139/140 dająca na wyjściu 1kHz 100V. Następnie narysowałem postacie i wszystkie inne elementy. Powyginałem neon. Następnie wszystko ze sobą połączyłem. Przytwierdziłem to do szyby. Okazało się że mam jeszcze dwie białe diody smd.
    Przylutowałem je do jak najcieńszego drucika jaki znalazłem, i przykleiłem do szyby. Przystąpiłem do projektowania PCB. Projekt migaczy na NE555 wykonałem na komputerze i przeniosłem termotransferem. Płytkę przetwornicy robiłem mazakiem. Układ na NE555 ma za zadanie lekko przyciemniać i rozjaśniać niezależnie od siebie dwa niebieskie LEDy i również niezależnie błyskać białymi SMD. Dwie szyby sklejone ze sobą termoklejem, również obudowa jest tym klejona (niecałkowicie) Zasilacz to "Ładowarka" (zasilacz 5V)z jakiegoś dawno wywalonego telefonu sony ericsson.
    Może się komuś wydawać że termoklej to niezbyt dobry sposób łączenia, ale...
    wszystko zależy jakiego kleju się używa, jeżeli klei się uniwersalnym to efekt jest oczywisty. jeżeli klei się PCV i inne tworzywa używa się kleju do PCV, jeżeli szkło to do ceramiki, jeżeli PCV do szkła , to dwuwarstwowo. Ważne jest także przygotowanie klejonych powierzchni, ale chyba każdy o tym wie..
    Efekt końcowy według mnie jest zadowalający, nie spodziewam się tego że będzie się podobać wszystkim, bo każdy ma inny gust. Budowa zajęła mi ok 5 dni, może się wydawać że to dość łatwe, ale to żmudna praca... ale było warto.
    Zresztą, nie będę więcej pisał, teraz kilka zdjęć i filmik
    Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR
    Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR Neonowa Szopka Bożonarodzeniowa by LemuRR
    I film pokazujący to w akcji, co prawda, mało ruchliwe, ale wkurzają mnie ostre szybkie błyski

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    LemuRR 11
    Poziom 26  
    Specjalizuje się w: elektronika w teorii i praktyce
    LemuRR 11 napisał 1310 postów o ocenie 361, pomógł 31 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2009 roku.
    Duch__
    Poziom 31  
    Mnie się podoba, w szczególności brak, widocznych przewodów! Może się wydać śmieszne ale najlepsze są te dwie diody SMD imitujące gwiazdki. Szkoda że główna gwiazda też tak nie miga, albo nie zmienia swojej jasności. Jednak odemnie + :D
    LemuRR 11
    Poziom 26  
    Miałem w planach zmianę jasności "głównej" gwiazdy, ale zrezygnowałem już podczas prób. Neon zachowuje się bardzo nieliniowo, zmiana jasności nie zachodzi poprzez zmniejszenie napięcia, ale zmianę częstotliwości, więc do gwiazdki musiała by być osobna przetwornica. Jednak i to by było problemem, bo neon świeci w swoim kolorze, i przyzwoitej jasności dopiero powyżej 500Hz, a od 500 do 1Khz jest minimalna różnica.. Z miganiem próbowałem, ale efekt nie cieszył oczu, bo neon nie zachowuje się tak jak LED.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam
    Coś nowego, nigdy nie widziałem takiej szopki i nawet ładnie wszystko wygląda. Dobrze że nie ma nadmiernie migdaląc diod tylko skromne dwie migające imitujące gwiazdy. Czasami jak widzę szopkę z diodami i każda miga to mam wrażenie że to nie szopka, a dom publiczny :/ Tobie wyszła idealnie ta szopka.

Pozdrawiam
    Kuki520
    Poziom 9  
    Rzeczywiście te druciki są naprawdę baardzo cieniutkie :D no ale takie są dobre bo grube popsuły by cały obraz szopki ;) ładnie, mnie się podoba :) Można postawić na biurku xD
    edyy
    Poziom 10  
    Szopka pierwsza klasa normalnie bomba :D Ale przyczepie się tylko do jednego mało widocznego szczegółu na jednym ze zdjęć przedstawiającym łączenie podstawy ze szkłem widziałem że pozostawiłeś takie "gluty" kleju możesz spróbować je delikatnie przyciąć żyletką lub nożykiem do tapet. Mimo to projekt jak i wykonanie powaliły mnie na kolana masz u mnie +
    Xseries
    Poziom 13  
    Może kolega udostępnić schemat przetwornicy? Byłoby miło :)
    LemuRR 11
    Poziom 26  
    Szczyt techniki to może i nie jest, ale spełnia swoje zadanie w 100%
    Przetwornica sprawdzana na oscyloskopie. Przy zasilaniu 5V daje idealnie 106V 1kHz.
    Pomyślałem o piszczeniu, zalane parafiną nie ma prawa. W filmiku nie usuwałem dźwięku, lekki pisk słychać po przyłożeniu ucha do szyby
    siwekyhy
    Poziom 14  
    Fajny projekt , ładnie wykonany. Jak jest z bezpieczeństwem użytkowania ? Tzn. Jak ktoś by chwycił za plexi dłonią od strony przewodów, tam jest 100V . W czym projektowałeś płytkę ?
    LemuRR 11
    Poziom 26  
    Płytki robię w PCB Artist. Swoją drogą tam nawet nie ma gdzie się dotknąć, wszystko jest zabezpieczone, poza tym to szkło, a nie pleksi. Nawet jeżeli już, to ja nieraz się dotknąłem, natężenie jest małe i napięcie niewielkie.