Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modelarski układ sterowania zamiast drogiego układu LEGO

biksa8265 30 Gru 2011 08:06 4109 12
 • #1 30 Gru 2011 08:06
  biksa8265
  Poziom 9  

  Mam zamiar kupić 2 piloty na podczerwień 2 odbiorniki firmy LEGO.
  Jednak ich koszt jest dość spory bo aż ok. 250 złotych.
  I tu mam pytanie, czy nie można by zastąpić tych produktów lego innymi jakimiś modelarskimi układami sterowania?
  Sterowanie to powinno obsługiwać 4 silniczki przy napięciu 9V i natężeniu równemu 6 baterii AA-paluszki (tak jest w oryginale).
  Dwa z nich musiały by być sterowane potencjometrem i wszystko bezprzewodowo w zasięgu ok. 20 metrów.

  0 12
 • #2 30 Gru 2011 09:37
  płetwa
  Poziom 29  

  Raczej nie ma takiej możliwości, żeby było taniej.
  Musiał byś kupić dwa nadajniki 4 kanałowe, dwa odbiorniki, cztery regulatory dwukierunkowe i oczywiście zasilanie, czyli pakiety akumulatorów. Teraz wejdź na stronę sklepu modelarskiego i zobacz ile taki zestaw kosztuje. Możesz też szukać używanych na aukcjach, ale w 250PLN się nie wyrobisz.

  0
 • Pomocny post
  #3 30 Gru 2011 10:17
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Jeżeli chcesz zbudować coś z Lego, to niestety pozostają oryginalne rozwiązania.

  Generalnie, podczerwieni używa się tylko w zabawkach pokojowych. Jest to medium bardzo zawodne i za mało dokładne, do innych zastosowań.

  W modelarstwie stosuje się już zupełnie inne technologie i niestety też droższe.

  Sugeruję poszukać po wyprzedażach, zabawkowych czołgów RC i wymontowanie z nich układu sterującego i napędowego razem. Takie czołg, to dwa silniczki napędowe i układ ich sterowania. Niestety z mikserami...

  Można by coś pomyśleć, gdybyś opisał jakie to mieć zastosowanie. I czy w ogóle jest sens się bawić w to, przy twoim braku wiedzy.

  Ale do większości zastosowań, proponowałbym tanią aparaturę radiową, sprowadzoną zza granicy i wielokanałowy odbiornik.
  Przykładowo, nadajnik 6-cio kanałowy z prostym komputerkiem, programowanym przez kabel z PC, ze sklepu Hobby King (w Hong Kongu), to koszt 24$ + przesyłka do polski (do 3 tygodni). Odbiornik sześciokanałowy do tej aparatury, to 10$ + przesyłka (można wysłać razem).
  W najgorszym razie, przesyłka zostanie zatrzymana na cle i będzie trzeba dopłacić kilka procent ceny. Ale przy małej wadze i niskiej fakturze - często przechodzi bez niczego. Szczególnie, że HK opisuje je jako "GIFT" (prezent).
  Czyli wyniosłoby cię to 44$ + przesyłka.

  Tam też można kupić modelarskie regulatory do silników, niestety tylko mają do bezszczotkowych (szczotkowce już dawno są w niełasce u modelarzy).
  18A regulator dwukierunkowy to koszt 17$, cena silnika BL do niego to ok. 10$ (nawet u nas są po 30zł)

  Jak by nie liczyć, wyjdzie ci ok 300zł, ale już za całość - z silnikami i regulatorami.

  Trochę zaniżysz koszty jak zbudujesz samemu regulator do silnika szczotkowego, ale to wymaga już sporej wiedzy i nieco umiejętności.
  Tu masz najtańszy zestaw gotowy, do samodzielnego montażu - do silników szczotkowych.
  http://sklep.avt.pl/p/pl/485954/modelarski+re...unkowy+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

  0
 • #4 30 Gru 2011 20:52
  biksa8265
  Poziom 9  

  Mam zamiar zbudować pług do śniegu-odśnieżarkę na gąsienicach które były by sterowane potencjonometrami. Z przodu był by spych (lemiesz) sterowany góra dół a z tyłu "wygładzarka" też sterowana góra dół. Z konstrukcją samego pojazdu sobię poradze ale jest też wątek sterowania.


  Zrobiłem kiedyś prymitywny pilot działał o na takiej zasadzie: biegnący od pojazdu przewód trafiał do centrum dowodzenia czyli właczniczków które obsługiwały 2 silniczki aby te poruszałe się w lewo i prawo kążdy z osobna. Zasilane to było akumulatorem z wkrętarki który znajdował się w saszetce zapinanej na biodrach (takie jakie mają handlarze na targu). Minusy tego były takie że wszystko było PRZEWODOWE, bez potencjometrów i wszędzie musiałem za tym "latać" zamiast sobie w wygodnym miejscu operować zabawką.


  Gdybym kupił te piloty na podczerwień z zasięgiem było by fatalnie , widziałem nie raz na youtubie filmiki na których gościu żeby mógł sterować autkiem na dworze musiał się schyłać i zaśieg między pilotem a odbiornikiem był max. pół metra. Z kolei w domu zasięg jest ok.


  Jest tu link z filmikiem na którym pewna osoba steruje spychaczem 8275 dżojstikiem do kompa Czy można było by coś takiego wogółe zrobić a jeśli tak to jak?

  http://www.youtube.com/watch?v=rFLN5NkRJD8&feature=related

  Dodano po 3 [sekundy]:

  0
 • Pomocny post
  #5 31 Gru 2011 01:07
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Sugeruję zakup jakiegoś taniego czołgu-zabawki, z obrotową wieżą i wyprucie z niego elektroniki. Masz kompletne sterowanie, sporo poniżej 500zł.

  Taki czołg ze sterowaniem 5-cio kanałowym (aż za dużo na spychacz), można dostać poniżej 300zł. I zasięg będzie lepszy i można wykorzystać całą jego konstrukcję, dając np. lemiesz, zamiast wieżyczki.

  0
 • #7 31 Gru 2011 16:47
  bogdan_p
  Poziom 39  

  AVT5143 A to tylko sama płytka ponadto to jest to zdalne sterowanie typu on/off nic więcej , pomijam fakt przeróbki zasilania to zakup podzespołów wcale nie będzie tani . Układ procuje z modułami radiowymi 433MHz porządny odbiornik superheterodynowy plus nadajnik to już ok. 100zł i na koniec potrzebujesz zaprogramowane mikrokontrolery do nadajnika i odbiornika . Pokazałeś zdjęcie jakiegoś układu elektronicznego co chcesz na podstawie zdjęcia zbudować układ ?

  0
 • #8 31 Gru 2011 19:34
  biksa8265
  Poziom 9  

  Chce mieć pilot i odbirnik (bezprzewodowy) który obsługuje 4 silniczki napięciem 9v z czego 2 są kontrolowane potencjometrami. Przeciesz w chińskich zabawkach np. w helikoterkach (ostatnio nabyłem taki) jest możliwość latania w góre i w dół, latania w prawo i lewo oraz do przoduu i tyłu i wszystko przy urzyciu potenjometra za 50zł !!!

  Dodano po 19 [minuty]:

  Albo może to i przyciski przerobić na potencjometry

  http://www.whelectronics.pl/zdalne-sterowanie-radiowe-kanalowe2pil-165m-p-55.html?cPath=20

  0
 • #9 31 Gru 2011 22:08
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Po pierwsze, pilot - to jest do telewizora. Ewentualnie jest osoba, sterująca urządzeniem latającym.
  Do zdalnego sterowania służy nadajnik lub aparatura.

  Po drugie, odbiornik niczego nie zasila i nie obsługuje. Odbiera tylko sygnał PWM/PPM i przekazuje go do elementów wykonawczych, które już na jego podstawie sterują napędami. Dlatego w modelarstwie jeden odbiornik może obsługiwać różne modele, niezależnie od poziomu napięcia zasilania i prądów napędów.

  Układ modelu zdalnie sterowanego składa się z:

  Nadajnika - nadającego sygnał na poziomie zadanym przez obsługującego.
  Odbiornika, który go odbiera i przekazuje dalej.
  Regulatorów silników - które sterują silnikami, pobierając energię wprost z pakietu zasilającego - tu jedynie jest kwestia tego, czy regulator obsługuje pakiet zasilający o danym napięciu, oraz czy wytrzyma prąd silnika.

  Dodatkowo w regulatory wbudowuje się układ BEC, który podaje stałe napięcie 5V-6V, do zasilania odbiornika i serw.

  Serwomechanizmy - korzystają z szyn zbiorczych zasilania, w odbiorniku, są zasilane stale przez układ BEC. Mają własne regulatory i czujniki położenia. Ich wewnętrzna elektronika dostosowuje wychylenie do wielkości sygnału PWM/PPM z odbiornika.

  Po trzecie - układ sterowania śmigłowca, może i kosztuje 50zł... Ale najpierw był przez wiele miesięcy opracowywany przez zespół inżynierów, a potem budowany przy pomocy bardzo wyspecjalizowanych maszyn i przyrządów pomiarowych.
  Fabryce taka produkcja wychodzi taśmowo, poniżej 50zł. Ale w warunkach domowych, nie masz szans, żeby skopiować to, w podobnej cenie. Zawsze cię wyjdzie wielokrotnie więcej.

  Dlatego lepiej kupić gotowe urządzenie i je przerobić. Koszt aparatury wyjdzie cię i tak ok. 300zł. A będziesz musiał jeszcze sam zrobić urządzenie..

  0
 • #10 15 Sty 2012 22:44
  e_techman
  Poziom 17  

  Witam,

  jeszcze kilka wpisów z treścią, że się nie da i za drogo i szanowni koledzy zniechęcą wszystkich do jakiejkolwiek aktywności w zakresie samodzielnej budowy czegokolwiek. Szczególna prośba do szanownego

  Madrika, który napisał:
  ...najpierw był przez wiele miesięcy opracowywany przez zespół inżynierów, a potem budowany przy pomocy bardzo wyspecjalizowanych maszyn i przyrządów pomiarowych.
  o nierozwijanie fantastycznych wizji w zakresie budowy układów sterowania zabawki za 50 zł, ten 'zespół inżynierów' niestety niczego odkrywczego nie poczynił przez swoje wielomiesięczne opracowywanie. Fakty są takie, że najwięcej wysiłku wymagało napisanie kawałka kodu dla uC, który zamienia sygnały sterujące na użyteczny sygnał dla silników, a może nawet wykorzystanie uproszczonego 'gotowca' powstałego przy okazji innego, bardziej złożonego projektu. Nawet część radiowa to tak bardzo typowy standard, że jego opis można znaleźć w książkach z opisem jednotranzystorowych odbiorników radiowych sprzed ... dziesięcioleci :). To nie umniejszanie nikomu jego osiągnięć, ale zwrócenie uwagi, że to dziedzina dość dobrze udokumentowana, a warto zwrócić uwagę raczej na szczególny pomysł jej wykorzystania i połączenia. Odnoszę wrażenie, że zaprojektowanie elektroniki do helika i jej zrealizowanie odbyło się w krótszym czasie niż zaprojektowanie i wykonanie wszystkich pozostałych elementów mechanicznych wliczając w to m.in miniaturowe silniki!
  Zbudowanie czegoś podobnego (sterownika) dziś nie powinno stanowić problemu i proszę mi nie wmawiać, że do uruchomienia toru radiowego z zasięgiem 20-50 metrów trzeba super sprzętu pomiarowego, bo oznacza to raczej brak podstawowej wiedzy, można to bowiem skutecznie uczynić mając do dyspozycji bardzo podstawowe przyrządy. Jednocześnie jeśli skorzystać z gotowych rozwiązań (medium przesyłowego) to właściwie pozostaje poskładać wszystko w jedną całość.
  Teraz meritum sprawy, do sterowania pługiem z opisaną powyżej funkcjonalnością wystarcza typowa modelarska, może być analogowa aparatura RC posiadająca cztery (4) kanały proporcjonalne. Dwa do sterowania silnikami - w dwóch kierunkach oraz dwa do sterowania serwomechanizmami do sterowania elementami ruchomymi. Regulatory mogą być gotowe lub można takie wykonać w wersji analogowej czy cyfrowej, działające i sprawdzone w praktyce i wielokrotnie opisywane, koszty elementów to naprawdę niewielki wydatek. Ewentualnie układ należałoby uzupełnić o mikser kanałów (v-tail) do bardziej eleganckiego sterowania napędem.
  Dostosowanie wszystkiego do zasilania z 9V nie powinno stanowić żadnego problemu, 9V na układ regulator/silniki i zrobienie 5V do zasilania odbiornika.
  Czy taki projekt można zrealizować za 200 zł, moim zdaniem zdecydowanie tak, przyjmując, że nie jest to 'gotowiec' z pudełka/zestawu/kitu, czy jak tam to nazwać, ale zbudowany racjonalnie zestaw do sterowania z ogólno dostępnych elementów i podzespołów.

  Pozdrawiam

  0
 • #11 15 Sty 2012 23:42
  płetwa
  Poziom 29  

  Po takim pytaniu wnioskuję

  biksa8265 napisał:

  że nie da rady tego
  e_techman napisał:
  Czy taki projekt można zrealizować za 200 zł, moim zdaniem zdecydowanie tak, przyjmując, że nie jest to 'gotowiec' z pudełka/zestawu/kitu, czy jak tam to nazwać, ale zbudowany racjonalnie zestaw do sterowania z ogólno dostępnych elementów i podzespołów.


  zrobić sam.

  0
 • #12 16 Sty 2012 00:32
  e_techman
  Poziom 17  

  Witam,

  oczywiście 'płetwa' Twoje spostrzeżenie jest trafne, jednak chciałem zwrócić uwagę, że ton w jakim piszemy swoje uwagi w odniesieniu do mniej doświadczonych forumowiczów, nie sprzyja chęci podejmowania przez nich wysiłku na rzecz, jak by nie było, własnej wiedzy itp., dobrze by było gdyby miała solidne podstawy, ale nie zniechęcajmy ich, tylko wyjaśniajmy, wskazujmy dobre przykłady i rozwiązania, o które w przypadku tego działu wcale nie jest tak łatwo, co zresztą widać po wcześniejszych wpisach. W tym przypadku należy stwierdzić, że projekt jest typowo modelarski i rozwiązanie oparte o urządzenia stosowane w modelarstwie RC są najbardziej odpowiednie do jego realizacji i nie każdy rodzaj urządzenia sterującego na odległość nadaje się do tego celu, choć nazywany jest zdalnym sterowaniem.

  Pozdrawiam

  0
 • #13 16 Sty 2012 03:10
  McRancor
  VIP Zasłużony dla elektroda

  e_techman napisał:
  Witam,

  oczywiście 'płetwa' Twoje spostrzeżenie jest trafne, jednak chciałem zwrócić uwagę, że ton w jakim piszemy swoje uwagi w odniesieniu do mniej doświadczonych forumowiczów, nie sprzyja chęci podejmowania przez nich wysiłku na rzecz, jak by nie było, własnej wiedzy itp., dobrze by było gdyby miała solidne podstawy, ale nie zniechęcajmy ich, tylko wyjaśniajmy, wskazujmy dobre przykłady i rozwiązania, o które w przypadku tego działu wcale nie jest tak łatwo, co zresztą widać po wcześniejszych wpisach. W tym przypadku należy stwierdzić, że projekt jest typowo modelarski i rozwiązanie oparte o urządzenia stosowane w modelarstwie RC są najbardziej odpowiednie do jego realizacji i nie każdy rodzaj urządzenia sterującego na odległość nadaje się do tego celu, choć nazywany jest zdalnym sterowaniem.

  Pozdrawiam


  Problem jest dużo bardziej złożony moim zdaniem i oboje macie rację. A to dlatego że nie można pewnych rzeczy jednoznacznie wycenić.

  Dajmy na to można sterowanie bezprzewodowe zrealizować z modułów z górnej szuflady, płytkę zrobić z tego co się wygrzebało z dna kartonu z laminatem na jeszcze w miarę dobrym roztworze do trawienia i stronie teletygodnia zadrukowanej na domowej drukarce. Mało tego, wystarczy wziąć atmegę za 10zł i przerobić trochę soft do sterownika czegośtam z zeszłego roku i całość zamknie się w jednym dniu roboty i cenie wypitego po drodze browara.

  Wracając do tematu - jeśli chodzi o zabawki, zdalne sterowanie modelarskie itp. nie zrobisz taniej niż kupisz. Chyba że zrobiłeś już kilka regulatorów silnika, zestawiłeś w życiu sprawne tory radiowe i nie stanowi to dla Ciebie żadnego problemu - wtedy możesz patrzeć na to w kategorii opłaca się / nie opłaca się.
  Chińskie śmigłowce są tanie bo są produkowane w milionach egzemplarzy, nie oczekuj że koszt prototypowego rozwiązania będzie podobny - to zupełnie inna bajka.

  Do odśnieżarki nie pozostaje nic innego jak użyć wyposażenia modelarskiego dostępnego dość tanio z ChRL. To jedyna metoda na uzyskanie dobrego dostępu do części zamiennych i łatwą rozbudowę/naprawę. Jeżeli nie masz na to pieniędzy - poczekaj i dozbieraj, albo odpuść, bo robiąc taniej tylko zmarnujesz pieniądze stojąc z projektem w miejscu.

  0