Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik pół-mostka IRS2004, kłopoty z uruchomieniem.

30 Gru 2011 13:02 3565 6
  • Poziom 2  
    Witam, mam problem z uruchomieniem sterownika pół-mostka IRS2004 wg. schematu podanego przez producenta w nocie katalogowej:
    Sterownik pół-mostka IRS2004, kłopoty z uruchomieniem.
    Zasilania sterownika i gałęzi mostka są różne, maja tylko wspólna masę, jako sygnał sterujący podaje sygnał prostokątny o wypełnieniu 50% i częstotliwości 15kHz, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, włączyłem do testów w gałąź mostka rezystor o wartości 50Ohm. Poniżej przebiegi na bramkach tranzystorów względem masy bez podanego napięcia zasilającego gałąź mostka (przebieg na dole jest sygnałem sterującym bramką górnego tranzystora).
    Sterownik pół-mostka IRS2004, kłopoty z uruchomieniem. Sterownik pół-mostka IRS2004, kłopoty z uruchomieniem.
    Schody zaczynają się, gdy załączę zasilanie tranzystorów, wówczas przebiegi na bramkach wyglądają tak:
    Sterownik pół-mostka IRS2004, kłopoty z uruchomieniem. Sterownik pół-mostka IRS2004, kłopoty z uruchomieniem. Sterownik pół-mostka IRS2004, kłopoty z uruchomieniem.
    pojawiają się jakieś oscylację i przy braku rezystora zabezpieczającego sterownik ulega uszkodzeniu. Przebieg na bramce górnego tranzystora względem masy ma amplitudę około 30V. Na rezystorze zabezpieczającym przebieg napięcia wygląda następująco:
    Sterownik pół-mostka IRS2004, kłopoty z uruchomieniem. Sterownik pół-mostka IRS2004, kłopoty z uruchomieniem.

Prosiłbym w miarę możliwości o jakieś sugestie dlaczego ten układ, wydawałoby się mało skomplikowany nie działa prawidłowo;)
    Pozdrawiam.

Dodano po 4 [minuty]:

Układ IRS2004 zapewnia czas martwy na poziomie 520ns, ja używam tranzystorów SUP90N0B.
    DS tranzystora:
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/vishay/72038.pdf
    DS sterownika:
    http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irs2004pbf.pdf
  • Poziom 21  
    Powodów uszkadzania się sterownika może być kilka. Na początek: na Twoim schemacie nie widzę kondensatorów blokujących zasilanie Układu IRS 100nF jak najbliżej Irsa + elektrolit 1-10uF, możesz spróbować zwiększyć pojemność kondensatora bootstrap-u z 470nF do 1uF. Impuls prądu na zasilaniu (napięcie na Ro) wynika z potrzeby ładowania tego kondensatora i również może być spowodowany zbyt wolnym włączaniem i wyłączaniem tranzystorów (spróbuj zastosować inne).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Witam, dziękuje za odpowiedź, a więc tak na zasilaniu mam dany kondensator 1000uF/16V + 220pF ceramiczny. Dodatkowo w bootstrapie mam przylutowany przy samych nóżkach sterownika 100pF ceramiczny. Co do zwiększania pojemności kondensatora w obwodzie bootstrapu próbowałem już z 1uF, 22uF i cały czas to samo niestety.
    Jakie tranzystory poleciłbyś do takiego układu? Sygnał z IRS'a sterujący bramką jeast na poziomie 15V.
  • Poziom 21  
    220pF to trochę mało, daj koło 100nF. Tranzystory mają sporą pojemność bramka-źródło, spróbuj zmniejszyć rezystancję w obwodzie bramek do 22Ω. Zmniejsz też Ro np. do 1Ω (tylko w celach pomiarowych) bo może on powodować złą pracę układu bootstrap górnego tranzystora, a całość w czasie testów zasilaj z zasilacza z zabezpieczeniem prądowym! Co do tranzystorów szukaj takich, które mają jak najmniejszą pojemność bramka-źródło (może być ciężko przy prądzie 90A!) Większość tranzystorów ma Ugs +/- ok. 20V, więc ze sterowaniem nie powinno być problemów.
    Miłej zabawy.
  • Poziom 38  
    A po co są diody D2 i D3?
    Żeby ładunek na bramkach tranzystorów mógł zniszczyć dolne tranzystory w sterowniku?
    No może te diody się szybciej przepalą- ale na to specjalnie bym nie liczył.
  • Poziom 12  
    D2 i D3 zbędne.
    Czym sterujesz? Jakim silnikiem?
    Ten Ro też raczej zbędny moim zdaniem. Po co on? Mostkiem ograniczasz prąd przecież, prawda? Ale rozumiem, że póki co do testów jest Ci konieczny.. ok.
    Rezystory na bramkach dużo za duże. Sprawdź jaki prąd i ładunek jest konieczne do załączenia wybranych przez Ciebie tranzystorów i dostosuj rezystory. Zwykle jest to mała wartość, nawet może mniej niż 22 Ω (proponował bym Ci około 12).
    Ceramik przy bootstrapie jest wskazany, ale tak jak kolega wyżej zasugerował, nie dawaj mniej niż 100 nF, bo nic Ci nie da. Elektrolit dałbym ciut większy, około 1 uF, albo nawet 2,2 uF, nie zaszkodzi zbytnio.
    Tu masz info o obliczaniu kondensatorów bootstrapu: Link

Jeśli byś chciał zabezpieczyć troszkę sterownik, możesz wlepić małe rezystorki 1-2Ω na linii COM i VS (po co silnik ma Ci zakłócać pracę sterownika?)
    Inna sprawa, unikaj długich przewodów i ścieżek, wprowadzają Ci tylko pasożytnicze indukcyjności. Spotkałem się też ze wskazaniami, polecającymi wstawić diodę na liniach HO i LO.

Napięcie na bramce górnego będzie większe, to normalne, nie martw się. Wszakże masz przecież bootstrap.
  • Poziom 21  
    Wg PDF tranzystor SUP90N0B jest testowany przy Rg=2,5Ω.
    Obawiam się, że wydajność prądowa IR2004 będzie za mała do poprawnego wysterowania tego tranzystora. Trzeba było wykorzystać raczej IR2184 - ta sama funkcja lecz znacznie większa wydajność prądowa wyjść sterujących (ale nieco odmienny układ wyprowadzeń).