Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston dwufunkcyjny, świeczka dużo pali

grat12 30 Dec 2011 20:23 2665 9
    grat12
    Level 2  
    Witam
    Mam piec dwufunkcyjny Ariston około 9 letni.
    Jaką ilość gazu powinna pobierać świeczka w takim piecu,
    mój jak się okazało bierze około 18 metrów gazu na miesiąc.
    Czy można temu jakoś zaradzić.
    Pozdrawiam
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    kreslarz
    Level 35  
    Tak, można. Wymienić kocioł na posiadający zapłon elektroniczny. Koszt około 2500,- zł.
    Oblicz sobie ile kosztuje gaz zużyty przez świeczkę w ciągu roku i po jakim czasie zwróci się inwestycja.
    9 letni Ariston prawdopodobnie ma mniejszą sprawność niż aktualnie produkowane kotły. Szczególnie te kondensacyjne.
    Jeżeli kocioł oprócz świeczki nie ma innych dolegliwości, to warto chyba go eksploatować aż do śmierci technicznej, a potem poszukać czegoś nowoczesnego.
    grat12
    Level 2  
    Fachowcy których pytałem o możliwy pobór gazu przez świeczkę mówili o 2 - 3 metrach na miesiąc.
    Chciałbym prosić o odczucia innych użytkowników takiego pieca,
    czy jest możliwe przekłamanie ze strony licznika gazowego ?
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    grat12
    Level 2  
    No właśnie przez 4 miesiące spalił 71 metrów.
    Gazomierz był podłączony do licznika kontrolnego i wykazało że licznik jest dobry.
    Jednak licznik był sprawdzany przez przepompowanie powietrza pompowanego przez pompkę, było to 200 litrów w kilka minut a moim zdaniem testy powinny być przeprowadzone przy poborze takim jak reklamuje klient, czyli drugi licznik podłączony w szereg.
    Ale cóż takie mają procedury a klient ma płacić.
    kreslarz
    Level 35  
    Gazownik instalujący dawno temu mój ogrzewacz wody wspominał, (jak jeszcze byłem użytkownikiem starego łazienkowego pieca gazowego typu PG 18), że świeczka pali około 0,5m³ na dobę. Wtedy nikt się tym nie przejmował, bo gaz był tani i 20-30 m³ w tą czy w tą nie robiło różnicy. Teraz ma to znaczenie i przekłada się na spory ubytek z kieszeni.
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    mirrzo wrote:
    Świeczka zazwyczaj spala ok 18-20 litrów gazu na minutę. Dalej to tylko matematyka.

Nie na minutę, ale na GODZINĘ. Jak się dobrze wyreguluje świeczkę (zmniejszy płomień do minimum zapewniającego nagrzanie się bimetalu/termopary i zapłon), to można osiągnąć 13 litrów na godzinę w piecyku łazienkowym (np. PG-6; w PG-4 musi spalać więcej z uwagi na inne położenie bimetalu).
    User removed account
    User removed account  
    grat12
    Level 2  
    Dziękuje wszystkim za próbę pomocy, przestałem przy tym chodzić gdyż już nie ja płacę rachunki za ten gaz.
    Pozdrawiam