Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat zwrotnicy Tonsil gdn 15/40/5 + vifa dx25tg

30 Gru 2011 21:35 4096 8
  • Poziom 8  
    Witam.
    Mam takie pytanko wykonuję zwrotnicę do Tonsil gdn 15/40/5 + vifa dx25tg.
    Zrobiłem sobie schemat ścieżek na płytce drukowanej, którą chcę wytrawić. Jednak jako początkujący chciałbym dowiedzieć się czy wszystko jest ok.
    Tu link do schematu zwrotnicy
    https://obrazki.elektroda.pl/20_1231252769.gif
  • Moderator Akustyka
    Wygląda ok, z tym że głośniki powinny być odwrotnie. To znaczy, tam gdzie jest niskotonowy, ma być wysokotonowy.
    Druga sprawa to grubość ścieżek. Muszą byś zdecydowanie grubsze. Widziałeś jak wygląda zwrotnica robiona przez profesjonalistę ? Tam, taką grubość, jaką Ty podałeś na rysunku, mają przerwy między ścieżkami.
    Ja do wytrawiania laminatu, przy robieniu, nieskompilowanej zwrotnicy, używam dość zatężonego kwasu azotowego (V). Nakładam szklaną bagietką na miejsca, które mają być wytrawione. Wytrawienie jednej płytki, zajmuje mi minutę, bez bawienia się w termotransfer. Jedyną wadą tej metody, jest wydzielanie tlenków azotu, więc niezbędna jest dobra wentylacja pomieszczenia.
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedz skoryguje błędy to i tak dopiero rysunek poglądowy chodziło mi o prawidłowe rozmieszczenie. A masz może gdzieś jakieś zdjęcie jak wyglądają profesjonalnie zrobione ścieżki na zwrotnicy.
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    miro2007 napisał:
    A masz może gdzieś jakieś zdjęcie jak wyglądają profesjonalnie zrobione ścieżki na zwrotnicy.
    Schemat zwrotnicy Tonsil gdn 15/40/5 + vifa dx25tg Tak powinien wyglądać laminat.
    Zrobiłem dla Ciebie projekt płytki.

Tę płytkę możesz umieścić na podwójnym terminalu.
  • Poziom 8  
    Kurde super sprawa nie spodziewałem się że idzie to tak rozwiązać prosto. Dzięki za projekt na pewno kiedyś skorzystam tylko już mam terminal pojedynczy i chyba praktyczniej mi będzie zrobić to na jednej płytce. Dam tylko tak jak mówiłeś grubsze ścieżki.

Dodano po 30 [minuty]:

mam jeszcze jedno pytanko mam takie elementy zwrotnicy:

Cewka: 1.50 mH 0.380 Ω dr-1.40 (powietrzna)
    Cewka 0.30 mH 0.750 Ω dr-0.50 (powietrzna)
    cross-cap 400/ 10.00 (V/uF)
    cross-cap 400/ 4.30
    rezystor 4.70Ω 5W tol.1% L<0.8uH

czy mogę cewkę 1.50 mH 0.380 Ω dr-1.40 (powietrzna) zastąpić cewką rdzeniową 1.50 mH 0.250 Ohm dr-1.20 z racji obniżenia kosztów albo lepiej dać też powietrzną tylko dr-1.20
  • Moderator Akustyka
    miro2007 napisał:

Kurde super sprawa nie spodziewałem się że idzie to tak rozwiązać prosto. Dzięki za projekt na pewno kiedyś skorzystam tylko już mam terminal pojedynczy i chyba praktyczniej mi będzie zrobić to na jednej płytce. Dam tylko tak jak mówiłeś grubsze ścieżki.
    Mimo wszystko, możesz to wykorzystać. Będziesz miał po prostu dwie płytki.
    miro2007 napisał:
    czy mogę cewkę 1.50 mH 0.380 Ω dr-1.40 (powietrzna) zastąpić cewką rdzeniową 1.50 mH 0.250 Ohm dr-1.20 z racji obniżenia kosztów albo lepiej dać też powietrzną tylko dr-1.20
    Najważniejsze, aby zgadzała się indukcyjność. Teoretycznie, rdzeniowych, nie powinno się stosować, gdyż rdzeń może się nasycić. W praktyce, w paśmie audio, te rdzenie się nie nasycą.
    W tym projekcie, możesz śmiało dać cewki rdzeniowe.
  • Poziom 8  
    Ty na tym zdjęciu nie masz wytrawionych przerw między ścieżkami tylko wycięte ?
    I jeszcze jedno czy jeżeli dam cewkę rdzeniową to czy druga cewka ma być tez rdzeniowa czy może być powietrzna.
  • Moderator Akustyka
    miro2007 napisał:
    Ty na tym zdjęciu nie masz wytrawionych przerw między ścieżkami tylko wycięte ?
    To nie moje, ja używam kwasu azotowego, tu są chyba wycięte.
    miro2007 napisał:
    I jeszcze jedno czy jeżeli dam cewkę rdzeniową to czy druga cewka ma być tez rdzeniowa czy może być powietrzna.
    Może być powietrzna.
  • Poziom 17  
    Witam, a posiadasz schemat zwrotnicy z 2x gdn 15/40/5 + vifa dx?