Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Auraton 2005 TX

30 Gru 2011 22:10 7422 15
  • Poziom 9  
    Witam
    Zakupiłem bezprzewodowy regulator tem. firmy Auraton 2005 XT i mam z min problem. Posiadam piec z podajnikiem ze sterownikiem Luksus rt i po podłączeniu Auratona sterownik po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju np.21C nie wyłącza pompy C.O tylko sterownik pieca przechodzi w stan powstrzymania. Co zrobic aby sterownik tem. wyłączał pompę. Prosze o poradaę i z góry dzięki.
  • Poziom 35  
    Czy pompa pracuje cały czas, czy do momentu ustabilizowania temperatury układu?
    W normalnym układzie ze względu na inercję układu sterowanie wygląda tak:
    - Auratron daje impuls, że temperatura zadana wcześniej została osiągnięta.
    - następuje zablokowanie podawania paliwa
    - zablokowany zostaje nadmuch do wnętrza kotła
    - pompa podtrzymuje pracę do czasu rozprowadzenia po grzejnikach nagromadzonego w kotle ciepła
    - pompa pracuje do czasu, gdy temperatury na zasilaniu i powrocie są mniej więcej równe
  • Poziom 9  
    Witam
    Gdy na pokojowym sterowniku zostanie osiagnięta tem. np. 21C to zostaje zatrzymany nadmuch na piecu i podawanie ekogroszku ale pompa dalej pracuje jeśli nawet temperatura spadnie na piecu do 35C. Moim zdaniem powinno to wygladać tak że sterownik powinnien wyłączyć pompę C.O.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Pompa sie wyłączy jezeli temperatura wody w kotle spadnie poniżej temperatury załączania kotła. Jedynie możesz sobie zwiększyć temperaturę załączania pompy.
  • Poziom 36  
    Witam.
    Mam od niedawna założone 3 takie sterowniki. Wspaniała rzecz. Ale jak mi się wydaje tylko pod ogrzewanie elektryczne.Odpaliłem dzisiaj kocioł czy coś innego ( nie będziemy się spierać o nazwę) i przyjemne ciepło rozeszło się po pomieszczeniach. W każdym pomieszczeniu zadana komfortowa temperatura.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Witam
    Niestey nie mam za dużej mozliwości aby zwiększyć temperaturę załączania pompy ponieważ wynosi ona od 30-40C. A czy nie mam jakiegoś sposobu innego np. podłączenia regulatora pod pompę?

Dodano po 7 [minuty]:

A może cos takiego
    Żeby podłączyć pompkę musiałbyś użyć....najprościej przedłużacza z przeciętym przewodem np. fazowym i podłączyć go pod COM i NO, wtedy po otrzymaniu sygnału grzania z nadajnika pompka załączy się i będzie pracowała dopóki będzie żądanie grzania. Poczytaj instrukcję tam są rozrysowane typowe zastosowania i podłączenia.
    Tylko ja w tych sprawach to jestem totalnym laikiem. jak może mi to ktoś dokłanie i opisowo wytłumaczyń to będę zobowiązany.
  • Poziom 35  
    Oczywiście można zastosować inny sterownik.
    Są takie bardzo dobre sterowniki, za około 60 zł dostępne na Allegro. Czujnik temperatury montuje się na króciec wylotowy kotła CO. Temperatura startu pompy jest ustawiana pokrętłem w zakresie 20 - 80°C. Posiada kilka innych fajnych funkcji. Tu Link dokumentacja. Sprawdzone, zamontowałem już kilka sztuk i działają bezproblemowo.
  • Poziom 9  
    Witam
    Czy mam rozumuiec że przy podłączeniu takiego sterownika to on będzie sterował pracą pompy CO a nie sterownik pieca i będzie to wszystko współgrało z pokojowym regulatorem tem. Czy tak?

Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

Moim zdaniem powinno wyglądać to tak:
    1. Pokojowy reg. tem. ustawiamy np. na 21C
    2. piec pracuje do czasu uzyskania tem. w pomieszczeniu 21C
    3. po uzyskaniu tej tem. piec powinnien się przełączyć w stani powstrzymania, pompa powinna też się wyłączyć
    4. piec dochodzi do swojej tem. zadanej np. 60C oczywiście z wyłączoną pompą CO
    5. po wychłodzeniu sie pomieszczenia pokojowy reg. tem. daje sygnał do włączenia się pompy co spowoduje spadek tem. na piecu a to skoleji uruchomi piec wraz z pompą CO.

A tem sterownik który, kolego poleciłeś nie wiem czy spełni właśnie taką funkcję.

Dodano po 17 [minuty]:

A ten sterownik to chyba będzie działał tak

Sterownik załączania pompy ustawiamy np. 50C
    3. po uzyskaniu tej tem. piec przechodzi w stani wstrzymania a pompa dalej pracuje
    4. temperatura na piecu spada poniżej 50C co powoduje wyłączenie pompy CO
    5. w tym momencie pompa wyłączy się ale piec się uruchomi aby powrócic do swojej zadanej tem. np. 60C
    6. i po przekroczeniu tych 50C pompa znowu sie włączy i będzie pompowała ciepłą wodę do instalacji a przcież my już mamy 21C w pomieszczeniu.

Dodano po 35 [minuty]:

W zasadzie chodzi o to aby pokojowy regulator tem. sterował(włączał i wyłączał) pracą pompy CO. Tylko jak to zrobić może jest jakiś przekaźnik czy coś takiego?
    I wtedy to chyba będzie działać
    3. po uzyskaniu tej tem. pokojowy regulator tem. wyłącza pompę
    4. piec dochodzi do swojej tem. zadanej np. 60C oczywiście z wyłączoną pompą CO
    5. po wychłodzeniu sie pomieszczenia pokojowy reg. tem. daje sygnał do włączenia się pompy co spowoduje spadek tem. na piecu a to skoleji uruchomi piec wraz z pompą CO.
  • Poziom 35  
    gacek22p napisał:
    W zasadzie chodzi o to aby pokojowy regulator tem. sterował(włączał i wyłączał) pracą pompy CO. Tylko jak to zrobić może jest jakiś przekaźnik czy coś takiego?
    I wtedy to chyba będzie działać
    3. po uzyskaniu tej tem. pokojowy regulator tem. wyłącza pompę

Nie może wyłączyć pompy, bo w tym momencie kocioł ma zapewne znacznie wyższą temperaturę i zanim przejdzie w stan wstrzymania musi oddawać gdzieś nagromadzone ciepło. Takim dobrym buforem jest wymiennik - zasobnik dla CWU, ewentualnie stosuje się zawór czterodrogowy, który (nadal przy pracującej pompie) tak ustawia system, aby ciepła woda nie docierała już do grzejników, a obieg pozostał włączony. Cały system ma określoną inercję, z którą trzeba się liczyć. Tego typu sterowniki jak Twój Auratron pracują dwustanowo i bardzo dobrze sprawdzają się z kotłami elektrycznymi i gazowymi.
    W instrukcji sterownika Twojego systemu pisze tak:
    Regulator LUKSUS wraz z zadajnikiem pokojowym zapewnia takie sterowanie temperaturą zadaną w płaszczu kotła, by w pomieszczeniu utrzymać temperaturę zadaną przy pomocy termostatu pokojowego. Aby zapewnić pracę regulatora w bardzo szerokim zakresie temperatur pomieszczenia zaleca się zastosowanie układu mieszania z zaworem trójdrogowym lub czterodrogowym, zapewniającym wyższą temperaturę wody w płaszczu kotła.
    Temperatura wody w kotle jest dobierana automatycznie w ten sposób, że nie przekracza ona TEMPERATURY ZADANEJ ustawianej jako parametr nr 1 w regulatorze LUKSUS i nie powoduje wygaszenia kotła (utrzymuje minimalną temperaturę na poziomie 40°C).

Producent napisał wyraźnie, co trzeba zastosować przy pracy z zadajnikiem pokojowym. Wystarczy spełnić to, co jest napisane w instrukcji i będzie OK.
  • Poziom 9  
    A czy montować zawory z napędę czy bez. Patrząc na ceny napędów to skłaniał bym się na zawór bez napędu.
  • Poziom 35  
    gacek22p napisał:
    A czy montować zawory z napędę czy bez. Patrząc na ceny napędów to skłaniał bym się na zawór bez napędu.

napędę = napędem? Czy źle myślę?

Jak sobie wyobrażasz współpracę układów bez napędu? Zadzwoni dzwonek i pobiegniesz przestawić wajchę, po czym będziesz czekał na następny sygnał, żeby znowu biec do kotłowni i ponownie przestawić zawór? Wyjedziesz gdziekolwiek, to kto będzie regulował zawory? Chyba, że przed wyjazdem wyłączysz wszystko, a po jakimś czasie wrócisz do domu i będziesz w nim siedział w kurtce kilka godzin, aż się nagrzeje?
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc, a możesz jakiś zawór plus napęd polecić w dobrej cenie?

Dodano po 1 [minuty]:

Co do średnicy to chyba 1cal
  • Poziom 35  
    Zawory z siłownikami: Link 1, Link 2
    Oprócz zaworu i siłownika, potrzebny jest jeszcze sterownik po to, żeby zawór "wiedział" co i kiedy ma wykonać. Bez sterownika niestety się nie da. Nie wiem, czy Twój sterownik kotła ma możliwość pracy z zaworem czterodrogowym, ale wydaje mi się, że nie, bo instrukcja nic na ten temat nie mówi, a zaledwie wspomina o takiej możliwości.
    Sterowniki do zaworów: Link 1, Link 2
  • Poziom 9  
    Witam
    Kolego czy taki zestaw będzie Ok.
    - zawór 4 drożny esbe AFRIZO MIESZAJĄCY 1 CAL
    - siłownik ESBE 65
    - EUROSTER E11M sterownik zaworu mieszającego pompy
    - AURATON ECONOMIC 2005TX bezprzewodowy sterownik
  • Poziom 35  
    Powinno zagrać, ale proponuję zaprosić do siebie dobrego, doświadczonego instalatora i po wizji lokalnej niech się wypowie, czy ten zestaw będzie dla Twojej kotłowni odpowiedni. Ogląd osobisty, a doradzanie na odległość, to dwie różne sprawy, więc warto poświęcić jakąś stówkę na poradę na miejscu. Uniknie się zakupów na sporo większą kasę, a być może nie do końca będą one trafione.
  • Poziom 9  
    OK już wiem co mam robić. Wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam.:D:D :D