Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LED -snake, zegar, data, 3 x DS18B20 [ATMEGA32] [Bluetooth] -konkurs

raffiki 31 Gru 2011 06:37 13279 11
 • Matryca LED -snake, zegar, data, 3 x DS18B20 [ATMEGA32] [Bluetooth] -konkurs

  UWAGA! AKTUALIZACJA!!
  Jako, że dostaliśmy dodatkowy tydzień na dopracowanie - nie traciłem czasu. Niestety studia uniemożliwiły mi napisanie tetrisa, jednak dodałem kilka bajerów. Pierwszym jest zrobienie obudowy. Nie zdążyłem tylko listwą obłożyć (widać od spodu). Dodałem możliwość sterowanie w grze poprzez Bluetooth (na filmiku sterowanie nokia 5300 midletem mojego autorstwa). W snake powstało proste menu umożliwiające wybór tempa bez kombinacji. Sprzętowo usunąłem 8 switch'y. Na ich miejsce właśnie wprowadziłem menu. Aktualnie piszę opcje (nie zdążyłem i już dziś nie dam rady). Dodatkowo włączyłem obsługę DS1307 (na filmiku zegar się zaciął, dopiero po wysłaniu to zauwazylem - bateria sie rozłączyła przy montażu [Film z dzialajacym zegarem]. Sam pad także został obudowany. Do dopisania miały być dwie (lub trzy) gry : tetris, wyścigówki (te z starych gierek z rynku) i ewentualnie spadajaca kulka (trzeba trafić w otwory podnoszacych się platform. Oto filmik:

  Link


  Zdjęcie pada (na zdjęciu wygląda na zniekształcony):
  Matryca LED -snake, zegar, data, 3 x DS18B20 [ATMEGA32] [Bluetooth] -konkurs
  Soft w załączniku, nie dodaje bibliotek do i2c 1wire bo nie ma sensu (na tetrisa proszę nawet nie patrzeć - rzuciłem się w ostatniej chwili, ten fragment nie ma sensu jak na razie. Na temat Bluetootha: moduł z którego korzystam to: BTMDC748 ustawiony jako SSP.

  Witam!
  Po bardzo długim namyśle postanowiłem pokazać swoje dzieło. Bardzo długo leżało na półce i nie zostało jeszcze obudowane. Głównym powodem zarzucenia projektu była eksplozja która miała miejsce w pobliżu matryc RG (tak, tak - eksplozja ...). Szukałem przez długi czas matowej folii żeby zasłonić uszkodzenia jednakże nic nie znalazłem. Więc projekt odpoczywał. Teraz wiem, że tej płytki w praktyce stosować nie będę (mam zamiar zrobić nową w nieco inny sposób) - a dlaczego, zaraz wszyscy się przekonają.

  Może jeszcze zanim opiszę konstrukcje, wyjaśnie pierwotne zastosowanie. Układ ten miał być po prostu termometrem dla mojej dziewczyny. Ale, że nie chciałem zrobić zwyczajnego termometra pomyślałem o dołożeniu "gier" - pomysł bardzo jej się spodobał. Oboje twierdzimy, że nowe wersje snake 3D są po prostu.. zniechęcające. To już nie ten klimat. Stary dobry Snake wciąga ludzi. Pewnego razu zabrałem "gierkę" ze sobą na uczelnie. Zabawa była przednia jak próbowaliśmy pobijać rekordy. No dobrze. Teraz przejdę do konstrukcji.

  Układ zbudowany jest z płytki głównej, płytki wyświetlacza, pada, oraz panelu sterującego. Połączone są przewodami na gniazdach aby łatwo było je rozłączać. Jak widać na zdjęciach płytka główna jest przykręcona do wyświetlacza na dystansach.
  Płytka główna zawiera:
  -ATMEGA32
  -gniazdo na DS1307 (niestety układ musiałem wyłączyć. Całość miała być zasilana "Chińczykiem" 5V 1A jednakże nie wyrabiał i przy spadku napięcia zawieszał się zegar.
  -8x TIP127
  -tranzystorki, oporniki, kwarc (do RTC), gniazdo ISP, gniazdo na Pada oraz na panel przedni.

  Płytka wyświetlacza:
  -8x 74HC595
  -64(!) tranzystory (nie miałem ULN;ów a ze sklepu przysłali mi przez przypadek 200 tranzystorów, postanowiłem wykorzystać)
  -4x matryca RG 8x8
  -oporniki do tego wszystkiego

  Panel przedni:
  -6x Switch (taki duuży z ksero)
  -dip switch x8
  -ds18b20
  -2x gniazdo na ds18b20

  Jak widać głównym powodem dlaczego chcę zorbić nową płytke są tranzystory. Pozatym chcę mieć możliwość sterowania jasnością co MBI5029 znacząco ułatwią.


  Funkcjami układu steruje się głównie poprzez DIP switche. Miało to być jak najprostsze do konfiguracji. Układ posiada 3 wejścia dla termometrów. Jeden jest wbudowany w płytkę (ma mierzyć temperaturę wewnątrz). Gniazdo 1 jest przygotowane pod termometr zewnętrzny. Drugie gniazdo jest na zapas, gdyby wyświetlacz znajdował się nad jakimś źródłem ciepła. Dzięki niemu można podpiąć termometr na krótkim przewodzie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie zastosowania wszystkich 3 termometrów naraz (każdy wyświetla temperaturę w innym kolorze: R RG G). Termometry po wpięciu są automatycznie włączane. Jednak, pierwsze 3 przełączniki służą do włączania/wyłączania czujników. Mamy więc możliwość szybkiego wyłączenia bez odpinania kabli. Kolejne dwa służyć (w programie za komentowane) miały do reprezentacji CZAS / DATA. A kolejne dwa do.... ustawiania szybkości gry oraz zmiany napiów ;). Ostatni włącza / wyłącza napisy. Miały one przewijać ulubione cytaty mojej dziewczyny jednakże to nie był trafiony pomysł.

  W programie zapisany jest SNAKE oraz fragment TETRIS'a. Niestety ten drugi nie był skończony (to można zaliczyć pod możliwości rozbudowy ;) ).

  Dlaczego atmega32? Wyszedłem z założenia, że program może trochę miejsca zająć (zdefiniowanie znaków, gry). Chciałem mieć możliwość dopisania nowych gierek więc zapas się przydaje. Dodatkowo ilość wyprowadzeń miała duże znaczenie.

  Od razu chciał bym zaznaczyć, że mój aparat – nie wiem dlaczego – nie widzi koloru pomarańczowego. Bardzo ciężko ustawić aparat tak aby pokazał prawdziwe kolory matrycy. Poniżej zamieszczam filmiki wraz ze zdjęciami.

  Film 1 – pierwsza wersja. Układ z podpiętymi panelami. Wartość z jednego czujnika, drugi zapisany w programie w celu przetestowania temperatur ujemnych.


  Film 2 – nagrany teraz (udało mi się skompletować matryce). Bez panela do termometrów. Dlatego tyle trwa przełączenie gry (i nie ma możliwości sterowania prędkością. Jeśli znajdą się zainteresowani to wygrzebie i nagram filmik z 4 prędkościami.

  Zdjęcia
  Matryca LED -snake, zegar, data, 3 x DS18B20 [ATMEGA32] [Bluetooth] -konkurs Matryca LED -snake, zegar, data, 3 x DS18B20 [ATMEGA32] [Bluetooth] -konkurs Matryca LED -snake, zegar, data, 3 x DS18B20 [ATMEGA32] [Bluetooth] -konkurs

  Matryca LED -snake, zegar, data, 3 x DS18B20 [ATMEGA32] [Bluetooth] -konkurs

  a tutaj bum:
  Link


  Układ jest jak najbardziej mobilny (chociaż spojrzenia ludzi w autobusie rozpraszają ;) ). Działa na płaskiej baterii 4.5V.

  Przepraszam jeśli gdzieś napisałem coś głupiego ale jeszcze się dziś nie wyspałem.

  Pozdrawiam

  PS jeśli coś zapomniałem opisać proszę o info to uzupełnię

  Jeśli ktoś zastanawia się nad tym czy darowała mi termometr- nie, prędzej czy później muszę go zrobić bo czasami sobie przypomina ;)

  EDIT:
  Miał być ten filmik jako pierwszy...

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  raffiki
  Poziom 13  
  Offline 
  zapraszam na moją stronę (powoli ją ożywiam)
  http://arrgain.unixstorm.org/ [PROTEST!]
  Specjalizuje się w: mechatronika
  raffiki napisał 137 postów o ocenie 285, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Wieliczka. Jest z nami od 2006 roku.
 • Sklep HeluKabel
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • Sklep HeluKabel
 • #3
  raffiki
  Poziom 13  
  Cytat:
  Co to była za eksplozja "z priorytetem"? :D


  Super inteligentne ładowanie baterii nokii z zasilacza 5V 1A ;)
 • #4
  Thunderacer
  Poziom 16  
  Sposób montażu tych tranzystorów w obudowie TO220 jest conajmniej niewłaściwy. Mogłeś je obrócić o 90 stopni, dzięki czemu miałbyś możliwość płaskiego montażu, a może nawet przykręcenia do laminatu.
 • #5
  konel83
  Poziom 15  
  Tak ap ropo przykręcania radiatorów do laminatu, czy to dobry pomysł, żeby rozproszyć ciepło czy lepiej zostawić normalnie żeby je powietrze chłodziło? (Chodzi mi o laminat jednostronny) Konstrukcja dość ciekawa, mógłby kolega zamieścić fragment kodu(dokładnie chodzi mi o Snake'a). Fajne te wyświetlacze dwubarwne, mógłbyś podać jakiś kosztorys?
 • #6
  Thunderacer
  Poziom 16  
  konel83 napisał:
  Tak ap ropo przykręcania radiatorów do laminatu, czy to dobry pomysł, żeby rozproszyć ciepło czy lepiej zostawić normalnie żeby je powietrze chłodziło?


  Ale o jaki konkretnie radiator chodzi? Tranzystor w obudowie TO220 można przykręcić do laminatu, jeśli wytraca się na nim moc, którą jest w stanie sam rozproszyć. Przykręcanie do laminatu służy raczej zapobieganiu "aby nie sterczał", aniżeli odprowadzaniu ciepła.
 • #7
  misiupan
  Poziom 35  
  Skoro zabawka pracuje poprawnie na jednej baterii to jak mniemam pobiera niewielki prąd, a co z a tym idzie wspomniane tranzystory nie wydzielają zbyt dużo ciepła.
  Koncepcja z takim wyświetlaczem jest bardzo interesująca, łatwiej w tego węża trafić :P
  Dużo pracy włożyłeś w budowę, gratuluję udanej konstrukcji.
 • #8
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Bardzo ciekawa i efektowna konstrukcja wymagająca dużego nakładu pracy.

  W warunkach konkursu zostały sprecyzowane konkretne dopuszczalne wyświetlacze,
  matryca LED niestety nie należała do wymienionych w regułach konkursowych.

  Mam nadzieję że uda się wypracować takie stanowisko organizatora,
  które pozwoli zarówno pozostać fair w stosunku do pozostałych uczestników konkursu,
  jak również umożliwić wynagrodzenie Tobie pracy jaką włożyłeś w budowę i prezentację projektu.

  Dodałem link do tego projektu do zgłoszeń konkursowych,
  co będzie dalej zobaczymy.
 • #9
  raffiki
  Poziom 13  
  konel83 napisał:
  mógłby kolega zamieścić fragment kodu(dokładnie chodzi mi o Snake'a).

  KOD SNAKE może być trochę nieczytelny, nie wiem dokładnie która to wersja :D Wygrzebałem go na starym komputerze. Nie najpiękniejszy ale dziala.


  konel83 napisał:
  Fajne te wyświetlacze dwubarwne, mógłbyś podać jakiś kosztorys?

  W Maritexie po ok 9zł. Niestety najtańsze nie są. AtMega była akurat na stanie. TIPy to 8x ~1zł rejestry to grosze a tranzystory miałem ;) ds1307 z sampli. Przyciski z kawałków ksero które dał mi kolega ;)


  EDIT: co do TIPów i ich montażu. Z tego co pamiętam to ścieżki mi się o wiele wygodniej prowadziło. W takiej pozycji nie zajmują wiele miejsca a wyglądają (jak dla mnie) fajnie. W dodatku gęściej gniazda się zmieściły. Co do prądu to nie jest taki mały. Napięcie na baterii spada natychmiast po włączeniu (dość znacznie). Jednak atmega bez problemu radzi sobie na takim napięciu. Na zasilaczu jest podobnie (DS1307 niestety mówi nie). Podpiąłem do ATX'a to śmigało. Jasność była znacznie większa. Powiedział bym, że za duża do grania ;P. Jednak na przyszłość postaram się zrobić na płasko. Jak człowiek chce to wszystko się da ;).


  EDIT2:
  And! napisał:
  W warunkach konkursu zostały sprecyzowane konkretne dopuszczalne wyświetlacze


  Widziałem, jednak jest napisane "powinny" więc miałem nadzieje, że jednak się zalicza ;). Co by nie było, zadowolony z niego jestem ;)
 • #10
  And!
  Admin grupy Projektowanie
 • #11
  raffiki
  Poziom 13  
  UWAGA! projekt zaktualizowany. W razie pytań proszę pisać!
 • #12
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Projekt się rozrasta i zyskuje na funkcjonalności.
  Linkowane ze stron zewnętrznych kody,schematy proszę umieścić w pierwszym poście tematu,
  jako załączniki lub grafiki.