Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T Warszawa tylko Polsat HD

31 Gru 2011 12:52 4956 18
 • Poziom 8  
  Witam,

  Mamy problem z odbiorem kanałów DVB-T w Warszawie a konkretnie z Zacisza na Targówku. Antena siatkowa TechSat HN17 ze wzmacniaczem WE24 podłączona jest to telewizora LCD SONY KDL-32EX501. Kiedy podłączony jest wzmacniacz to telewizor nie wyszukuje żadnych pragramów cyfrowych a wszystkie programy analowowe śnieżą tak, że nie idzie tego ogladać. Po odłączenniu wzmacniacza i podpięciu przewodu antenowego bezpośrednio do telewziora, ten w programach cyfrowych znajduje tylko Polsat HD a analogowe dalej nie nadają się do oglądania. Zastanawia mnie dlaczego odbieramy tylko program nadawany z najmniejsza mocą z PKIN a wielokrotnie mocniejszy sygnał nadawany z Raszyna jest niedostępny. Z naszej lokalizacji (ul. Łodygowa) PKiN i Raszyn to ten sam kierunek?! Prosimy o wskazówki co dalej... bo ja nie mam już pomysłów...
 • Poziom 33  
  Stosowanie wzmacniaczy w Warszawie to "samobójstwo". Każdy sygnał jest przesterowany. Z anteny wywal płytkę wzmacniacza i zastąp symetryzatorem na pasmo IV-V. Usuń zasilacz i separator i zastąp zwykłą wtyczką antenową (męską).
 • Specjalista Sieci, Internet
  szumar napisał:
  Kiedy podłączony jest wzmacniacz to telewizor nie wyszukuje żadnych pragramów cyfrowych a wszystkie programy analowowe śnieżą tak, że nie idzie tego ogladać.

  bo masz zapewne uszkodzony wzmacniacz w antenie, uszkodzony zasilacz antenowy lub coś źle podłączone. Dlatego nie masz odbioru i śnieżą analogi.

  Cytat:
  Po odłączenniu wzmacniacza i podpięciu przewodu antenowego bezpośrednio do telewziora, ten w programach cyfrowych znajduje tylko Polsat HD a analogowe dalej nie nadają się do oglądania. Zastanawia mnie dlaczego odbieramy tylko program nadawany z najmniejsza mocą z PKIN a wielokrotnie mocniejszy sygnał nadawany z Raszyna jest niedostępny.

  Widać, że jest dalej jakiś problem z instalacją antenową. Może być dodatkowo uszkodzony kabel antenowy (przerwana żyła środkowa, ekran, zamoknięcie...)

  POLSAT HD odbieracie, bo pomimo jego niskiej mocy (jeszcze mniejszą ma TVN HD na k53) to jest on nadawany z takimi parametrami, że odebrać go można nieomalże zawsze i wszędzie.


  Sumując, 2 opcje:

  1. aktywna. Zasilacz antenowy --> wtyczka antenowa --> separator od kompletu z zasilaczem --> kabel antenowy --> wzmacniacz w antenie --> antena.
  Analogi powinny być w miarę dobre (bez szumu), DVB-T może chodzić stabilnie.

  1. pasywna. Zwykła wtyczka antenowa --> kabel antenowy --> symetryzator --> antena. Analogi mogą być zaszumione, DVB-T powinno chodzić dobrze.

  DVB-T ustawiamy na max wskazań jakości pokazywanej przez odbiornik TV / dekoder DVB-T
 • Poziom 33  
  _cheetah_ napisał:
  bo masz zapewne uszkodzony wzmacniacz w antenie, uszkodzony zasilacz antenowy lub coś źle podłączone. Dlatego nie masz odbioru i śnieżą analogi.

  Niech kolega nie pisze bzdur. Sygnał po prostu jest przesterowany.
 • Specjalista Sieci, Internet
  @ matis057
  od kiedy to przesterowany kanał analogowy śnieży? Owszem, wszystko inne tak, ale nie szum.

  I może bez przytyków osobistych, albowiem, Kolego, stosowanie wzmacniacza antenowego to nie jest jakieś bezwarunkowe "samobójstwo", a wymóg lub nie, w zależności od warunków odbioru w miejscu lokalizacji instalacji odbiorczej.
 • Moderator
  A czy autor zdemontował wzmacniacz który jest przy antenie?

  Tekst:
  "Kiedy podłączony jest wzmacniacz to telewizor nie wyszukuje żadnych programów cyfrowych a wszystkie programy analogowe śnieżą tak, że nie idzie tego oglądać. Po odłączeniu wzmacniacza i podpięciu przewodu antenowego bezpośrednio do telewizora, ten w programach cyfrowych znajduje tylko Polsat HD a analogowe dalej nie nadają się do oglądania.".. wskazuje że odłączasz jedynie zasilacz, a nie wzmacniacz. Wzmacniacz z odłączonym zasilaniem zachowuje się jak silny tłumik.

  Na Łodygowej rzeczywiście siła sygnału Raszyna jest dość spora a wzmacniacze w antenach siatkowych mają głupi zwyczaj się wzbudzać. Polsat HD z PKiN na Łodygowej jest odbierany na przysłowiowym "drucie".

  Bardzo często na różnych kanałach pojawia się sieczka bardzo podobna do "śniegu", jeżeli wzmacniacz się wzbudza. Dzieje się tak przy szczególnie silnym "przewzbudzeniu" wzmacniacza, bardzo podobnym w działaniu do detektorów superreakcyjnych. Niezwykle częstą przyczyną jest korozja oplotu kabla.

  Proponuje zdjąć z anteny wzmacniacz - znajduje się wewnątrz puszki pomiędzy drugim a trzecim dipolem "anteny siatkowej". Należy go zastąpić symetryzatorem.
  Przy odbiorniku zamiast wtyczki z zasilaczem należy założyć zwykłą wtyczkę. Warto także sprawdzić stan kabla antenowego.
 • Poziom 14  
  Miałem to samo w Wołominie, więc niedużo dalej od Zacisza... nie pomagała wymiana zasilacza itp. najlepiej sprawdziło się wywalenie wzmacniacza i zastąpienie symetryzatorem - sygnał z Raszyna jest tak silny że lepiej odbiera bez wzmacniacza niż wcześniej, ze wzmacniaczem :)
  Nie wiem tylko jak DVB-T, bo w tym przypadku chodziło o analog.
 • Poziom 8  
  Dziękuję za wskazówki. Dzisiaj już nic w tym temacie nie zrobię. Po Nowym Roku kupię symentryzator i sprawdzimy taki wariant. Przewód antenowy jest chyba ok, bo na dwóch różnych przewodach efekt jest taki sam. Dzisiaj juz nawet Polsatu HD nie wyszukuje a analogi bez zmian.
 • Poziom 8  
  Znalazłem w końcu czas na zkaupy, kupiłem symetryzator, porządne wtyki i złącza... no i sukces. TV wyszukał 24 programy, 19 różnych i nadających program. Dziękuję bardzo za pomoc w ogarnięciu tematu :)

  Żeby nie było za słodko mam pytanie. Dosyć często obraz się "pixelizuje". Nie zależy to od pogody. Czy takie zjawisko jest normalne przy dvb-t? Co ewentualnie można zrobić, żeby pozbyć się tej uciążliwości.
 • Poziom 33  
  Wymiana anteny na kierunkową lub podniesienie siatki trochę wyżej.
 • Poziom 8  
  W tej chwili jest przymocowana do barierki balkonu na i piętrze. Co znaczy wyżej? 0.5 metra zrobi różnicę? Czy chodzi o dach?


  Moderowany przez Mirek Z.:

  Link do aukcji usunąłem - https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php p.3.1.18.

 • Poziom 33  
  Można spróbować o pół metra lub wymienić antenę na kierunkową.
  Jak to nie poprawi to zostaje dach.
  Tak, antena Dipol 11-elementowa jest odpowiednia.
 • Poziom 8  
  OK dzięki, prześpię się z tematem i pokombinuje jeszcze.
 • Moderator
  Jeżeli pikselizacja występuje regularnie i nie jest to uzależnione od pogody to najczęstszą przyczyna jest nierównomierność pasma przenoszenia lub złe dopasowanie anteny.
  Sygnał DVB składa się z ponad 6000 nośnych, wystarczy ze cześć z tych nośnych jest zniekształcona i korektor błędu nie daje rady uzupełnić ramek a efekt masz na ekranie.
  Antena dla DVB-T nie musi mieć dużego zysku, ważne by miała bardzo równe i niezniekształcone pasmo przenoszenia. Anteny siatkowe, jako anteny o składowych biernych, nie mają takich właściwości. Bywa że parametry są właściwe na niektórych kanałach ale nie dotyczy to całego pasma. Praw fizyki nie da się obejść...
  Inna przypadłością anten siatkowych jest korozja pomiędzy linia zasilająca a elementami. Połączenie stali ocynkowane z drutem aluminiowym to zły pomysł i najmniejsze problemy z kontaktowaniem także mają wpływ na pojawianie się pikselozy.
 • Specjalista Sieci, Internet
  podaj na początek, jakie masz wskazania (na odbiorniku) poziomu i jakości sygnału odbieranych mux-ów. I czy są on stabilne, czy skaczą.

  EDIT: jeśli przy antenie posiadasz drabinki direktorowe - wystające do przodu z 'X'-ów plastikowe uchwyty, w których umieszczonych jest kilka małych, poprzecznych rurek - zdemontuj je. Zwykle poprawia to jakość odbioru DVB-T.
 • Poziom 8  
  @_cheetah_ - z tego co zaobserwowałem to najgorzej jest z kanałami nadawanymi z Mux1 z Raszyna, tutaj jakość sygnału waha dynamicznie się od 5-15 a moc sygnału na stałym poziomie 14. Problemy sa też z TVN HD tutaj jakość 0 a moc 14. Większość kanałów ma jakość na poziomie 40-70 a moc 40-60 i są to wartości zmieniające się non stop. Najlepiej zaś ma Polsat HD, jakość sygnału 100 a moc 91 i wartości są stałe.

  Powyższe odserwacje chyba potwierdzają teorię @irekr.

  Dzisiejsza pogoda nie zachęca do majsterkowania na zewnątrz, ale spróbuję usunąć te drabinki direktorowe i może przewiesić antenę w inne miejsce.
 • Specjalista Sieci, Internet
  no, nie jest dobrze - z tego co napisałeś wynika, że jest jakiś spory problem z instalacją antenową - mówiąc krótko, na wszystkich kanałach poza Polsat HD masz za mało sygnału. Niskie moce i jakość na mux-1 mogą być zrozumiałe, bo to kanał tylko z Raszyna, ale TVN HD to powinieneś mieć.

  Może to być kwestia anteny, choć bardziej mi to wygląda na jakiś problem z lokalizacją (balkon, więc nisko), albo z kablem antenowym lub pozostałą częścią instalacji. Aby 'siatka' straciła całkowicie parametry (a na to wygląda z opisu) trzeba by jej nieomalże całkowitego unicestwienia.

  Usunięcie drabinek direktorowych to szczegół, potrafi on podnieść jakość sygnału, ale u Ciebie nie tu jest problem, bo masz po prostu dużo za mało mocy na wejściu odbiornika.

  Przy niskich mocach sygnału, dużo poniżej 100% wskazań (a powinno być stabilne 100% jakości), zawsze będą wahania wskazywanego sygnału (a za tym i jakości) z uwagi, że w Warszawie (jak i w każdym zurbanizowanym miejscu) chwilowe zmiany poziomu odbieranych sygnałów mogą dochodzić do kilku dB, co w przypadku czułego wskaźnika w TV / dekoderze (a u Ciebie jest czuły) właśnie owocuje ciągłymi wahaniami.

  Napisz, czy kabel antenowy antena -> odbiornik jest ciągły, czy sztukowany, i czy antena podłączona jest obecnie bezpośrednio do jednego odbiornika, czy są jakieś rozdziały?
 • Poziom 8  
  Dzięki za kolejną garść informacji. Obecnie antena jest podłączona bezpośrednio do jednego TV za pomocą przewodu antenowego używanego kiedyś (ponad rok temu) do podłącenia anteny satelitarnej. Czyli co, pokusić się o wymianę przewodu na nowy? Czy to tylko kwestia lokalizacji anteny?
 • Specjalista Sieci, Internet
  Jeśli był używany do satelity (powinien mieć ~7mm średnicy) i nie jest łączony orraz zamoczony, to powinien być na razie OK. Satelita działała OK?

  Antena jest na balkonie pierwszego piętra, jak napisałeś, więc wisi nisko. Ale, w którą stronę ten balkon jest skierowany? Antena jest ustawiona na Raszyn czy PKiN? Czy są jakieś przeszkody przed anteną na kierunku PKiN / Raszyna (bloki, drzewa, etc)? Widzisz PKiN?

  Kierunki na nadajniki - kliknij w opcję 'Satelita' - znajdziesz swój dom.