Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zarobienie końcówki RJ45 (jeden przewód przecięty)

Elmeryt 31 Gru 2011 12:53 2908 10
  • #1 31 Gru 2011 12:53
    Elmeryt
    Poziom 6  

Mam następującą sytuację:
    router ADSL - końcówka kabla sieciowego - ściana - gniazdo żeńskie - router wifi.

Tester pokazał, że przy normalnym zarobieniu kabla nie ma sygnału na 7 przewodzie (białobrązowy) - został przerwany wewnątrz jednej ze ścian podczas wykańczania budynku i odnalezienie oraz naprawienie przerwania nie wchodzi już w grę. Wiem już, że łącząc dwa routery muszę skrosować kabel. Jak ułożyć przewody, kiedy jeden z nich jest uszkodzony?

• #3 31 Gru 2011 13:05
    mietekn
    Poziom 35  

Przy sieci 100Mbps wykorzystane są tylko przewody białopomarańczowy, pomarańczowy, białozielony i zielony tak więc przecięcie białobrazowego niczym nie skutkuje.

• #4 04 Sty 2012 13:37
    pitboo
    Poziom 12  

O ile oczywiście kabel jest oryginalny a nie składany przez kogoś kto pomieszał kolory kabli na pinach wtyczek ;]

• #5 11 Sty 2012 00:38
    Elmeryt
    Poziom 6  

Ale jak przy 8 przewodach, kiedy standardowo cztery są aktywne (biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, zielony) a cztery nieaktywne (niebieski, biało-niebieski, biało-brązowy, brązowy) zrobić z nieaktywnych aktywne i na odwrót? Domyślam się, że to nie kabelki, tylko piny są aktywne albo nie ;-)

+ 1 biało-pomarańczowy
    + 2 pomarańczowy
    + 3 biało-zielony
    - 4 niebieski
    - 5 biało-niebieski
    + 6 zielony
    - 7 biało-brązowy
    - 8 brązowy

ułożyć je następująco?:

+ 1 biało-niebieski
    + 2 niebieski
    + 3 biało-brązowy
    - 4 pomarańczowy
    - 5 biało-pomarańczowy
    + 6 brązowy
    - 7 biało-zielony
    - 8 zielony

• #6 11 Sty 2012 00:54
    strucel
    Poziom 27  

Elmeryt napisał:
    Wiem już, że łącząc dwa routery muszę skrosować kabel. Jak ułożyć przewody, kiedy jeden z nich jest uszkodzony?

To żle wiesz chyba ze te twoje urządzenia są bardzo antyczne -sprzęt od lat nawet najtańszy ma funkcję automatycznego krosowania - w opisie parametrów sprzętu zwie się to
    "Automatic MDI/MDIX crossover"

• #7 11 Sty 2012 01:03
    strus64
    Poziom 17  

Przy krosowanych łączysz "piny" 1-3 2-6 3-1 6-2 (używane są tylko 1,2,3,6)

• #8 11 Sty 2012 12:44
    Elmeryt
    Poziom 6  

Ok, pomijam krosowanie, ale mając zalepiony w ścianach kabel z jednym uszkodzonym przewodem bez możliwości rozkucia ich i załatania go mam do dyspozycji: 4 przewody nieaktywne, 3 aktywne całe, 1 aktywny przecięty. W nieskrosowanym połączeniu zwykle nieaktywne kolory chcę zrobić aktywnymi i na odwrót. Prawidłowo myślę?

• #9 11 Sty 2012 14:11
    strus64
    Poziom 17  

Elmeryt napisał:
    Tester pokazał, że przy normalnym zarobieniu kabla nie ma sygnału na 7 przewodzie (białobrązowy)

Elmeryt napisał:
    4 przewody nieaktywne, 3 aktywne całe, 1 aktywny przecięty

4 przewody aktywne, 3 nieaktywne całe, 1 nieaktywny przecięty

Jeśli przecięty jest białobrązowy (normalnie niewykorzystywany) to zarabiasz wtyczki standardowo, i nie musisz nic kombinować.

• #10 11 Sty 2012 16:32
    Elmeryt
    Poziom 6  

Od początku raz jeszcze, bo nadal się nie rozumiemy:

Przy standardowym zarabianiu końcówek tester nie pokazuje żadnego sygnału, nigdzie, jest ciemny.

Normalne ułożenie jest w kablu (+ aktywny, - nieaktywny):

+ 1 biało-pomarańczowy
    + 2 pomarańczowy
    + 3 biało-zielony
    - 4 niebieski
    - 5 biało-niebieski
    + 6 zielony
    - 7 biało-brązowy
    - 8 brązowy

Ponieważ wiem, że jeden z aktywnych standardowo przewodów jest przerwany, to zarobiłem wtyczkę w aktywne piny wsadzając standardowo nieaktywne kable i na odwrót:

+ 1 biało-niebieski
    + 2 niebieski
    + 3 biało-brązowy
    - 4 pomarańczowy
    - 5 biało-pomarańczowy
    + 6 brązowy
    - 7 biało-zielony
    - 8 zielony

W żeńskim gniazdku na piętrze pozmieniałem odpowiednio, np. gdzie w schemacie gniazdka jest biało pomarańczowy, ja wpiąłem biało-niebieski kabel.

Podłączyłem tester standardowo zakończonym kablem i na górze i na dole idzie teraz sygnał na 6 pinie...

• #11 11 Sty 2012 17:13
    strus64
    Poziom 17  

Najprościej rozłącz przewody w gniazdkach i sprawdź poszczególne pary np. skręć pary na dole a na górze sprawdź miernikiem opór (czy jest przejście). Dowiemy się wtedy co jest przerwane.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME