Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie w samochodzie. Tylne siedzenia.

dex199 16 Dec 2004 20:10 3529 16
    dex199
    Level 11  
    jest zima za oknem mroz a ja w samochodzie nie mam ogrzewania na tylych siedzieniach :( wie ktos moze jak zrobic takie ogrzewanko elektryczne do duzego samochodu - VW T4 z silnikiem Diesla dla pasazerow siedzacych z tylu??bo myslalem nad zwyklym drucikieem i jakas dmuchawa ale nie wiem czy to by zdalo egzamin.prosze o rade!! pozdrawima
    2Misiek
    Level 11  
    polecam ogrzewanie pomocnicze przewidziane do T4 w podłodze. A jeśli chodzi o niższe koszta, to można kupić jakąkolwiek małą nagrzewnice z wentylatorem (np na allegro) i podpiąć ją dwoma wężykami pod główną przednią; do wentylatora zrobić jakiś prosty włącznik i po problemie...
    można sie nawet zmieścić w 50zł o ile trafisz na dobry i tani autozłom.
    Zbysław
    Level 24  
    Chyba się nie uda. Stosowałem kiedyś gotowy termowentylator 12V/200W, grzało to niewiele, a pobierało ponad 15A.
    Z alternatora możesz pobrać na ogrzewanie 10...30A w zależności od warunków (miasto-szosa).

Trzeba pomyśleć o dodatkowej nagrzewnicy nie elektrycznej.
    2Misiek
    Level 11  
    ja miałem na myśli mokrą nagrzewnice bo takie są w standardzie, przednia teztaka jest i do takich używa sie węży
    Zbysław
    Level 24  
    2Misiek

Pisaliśmy w tym samym czasie, nie widzialem Twojego postu,
    moje uwagi były do Autora tematu

pozdrawiam
    P.Artek
    Level 21  
    W zaporozcach byly male nagrzewnice zasilane paliwem.Pobiera prad tylko wentylatorek i przed startem swieca zarowa.
    WoŹnY
    Level 28  
    :arrow: P.Artek Pewnie masz na myśli WEBASTO,

wiele znajdziesz na ten temat na forum. Co do zrobienia samemu jakos nie widzę, kupno używanego to też kilkaset złotych, choć efekt piorunujący i nie obciąża praktycznie w żaden sposób autka. Spalanie ok. 0,6 l / h

Jakby ktoś miał pomysł wykonaia samemu z checią wysłucham rad :)

Chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wpięcie do instalacji chłodzenia jeszcze jednej nagrzewnicy.
    P.Artek
    Level 21  
    Wlasnie to mialem na mysli,na szrocie mozna dostac za grosze.Jak jeszcze sie trafi:)
    Zaporozce mialy to w standarcie.
    dex199
    Level 11  
    dzieki za pomoc tez myslalem o podpieciu sie do glownej centralki grzewczej ale nie bylem pewien czy jest do dobre rozwiazanie.
    Władek Krantowski
    Level 10  
    Witam.Tak przy okazji zapytam co sądzicie o Webasto?Czy to jest praktyczna rzecz?Czy jest usterkowe,chodzi mi o to czy często się psuje czy raczej nie ma z tym problemów?Czy mając taki sprzęcik dałoby w mróz przenocować w samochodzie?

Pozdrawiam,
    Władek
    szefoszefo
    Level 11  
    Ja od trzech lat używam Webasta wodnego i jestem z niego zadowolony. Nawet w duży mróź w samochodzie jest ciepło. Pozatym takie ogrzewanie spełnia dodatkową funkcje: ogrzewa silinik przez co jest go łatwiej uruchomic (przy minus 25 kiedyś mie zawiodło bo są wąskie przewody paliwowe i olej napędowy zamarzł ale silnik i tak odpalił). Przez cała noc to nie polecał używać tego gdyż ciągnie to troche prądu (wyntylator, pompka, sterowanie itp.). Wydaje mi się, że powietrzne ma mniejsze zapotrzebowanie na prąd i napewno też na olej, ale nie ogrzewa silnika.
    dex199
    Level 11  
    no tak Webasto byloby doskonalym rozwiazaniem ale cena nawet uzywanego jest kosmiczna wiec szukam innych mozliwosci :)
    ram.ram
    Level 12  
    Ja to bym na szrocie kupił od nysy albo żuka magrzewnice ona jest montowana pod siedzeniem pasażera ma obudowe i silnik zamontowany w miare to wygląda i proste do zamontowania tylko wpinaj sie do istniejącej nagrzewnicy bo przy głównej to ciepła nie poczujesz
    Władek Krantowski
    Level 10  
    Chciałbym jeszcze zapytać o jedną kwestię:Chodzi mi o dmuchawkę wielkości zapalniczki od samochodu coś miniaturowego z ciepłym nawiewem.Czy jest cos takiego w sprzedaży?Oczywiście na 12V.

Pozdrawiam
    Stefanek1
    Level 26  
    Do autora.
    A co myślisz o podgrzewaniu tylnych foteli.
    Zakupiłem sobie ostatnio w Makro takie cudo. Jest to mata na siedzenie i oparcie, grzeje rewelacja, pobiera niedużo prądu, ma w sobie termostat.
    Zasilana 12 V z zapalniczki ale możesz sobie przerobić na osobnych kabelkach.
    Grzeje juz po paru minutach od włączenia, a też mam diesla, więc muszę 'trochę' poczekać zanim złapie temperaturę, a niewiasty czekać na ciepełko nie lubią.
    Koszt takiej jednej - ok. 35 zł.
    Żona jest zadowolana, bo to jej raczej ciągle było zimno - teraz juz nie.
    Pozdr.
    dex199
    Level 11  
    z tym podgrzewaniem foteli to niezly pomysl ale mi chodzi o ogrzewanie "na nogi" bo przy dluzszej jezdzie normalnie jakby czlowiek na mrozie kilka godzin stal.
    skylark
    Level 25  
    Zastosowanie dodatkowej nagrzewnicy, wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jest tylko jedno "ale".

Jeśli jest to zwykły Diesel lub benzyna to nie ma problemu. Jeśli jednak TDi to tu zaczynają się schody... tego typu silniki z założenia są silnikami niedogrzanymi, dlatego też doposażane są fabrycznie w dogrzewacze. Ale nie wszystkie.
    Jeśli zamontuje się dodatkową nagrzewnicę w instalację bez dogrzewacza, silnik pracować będzie z dużym niedoborem ciepła.
    Jakie mogą być tego kosekwencje? Zdecydowanie szybsze jego zużycie.