Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner TV (Leadtek Winfast 2000XP RM) - brzydki, śnieżący obraz

31 Gru 2011 23:06 2077 4
  • Poziom 8  
    Witam

Posiadam analogowy tuner TV (Leadtek Winfast 2000XP RM), podłączony do kablówki i od jakiegoś czasu mam poważny problem z jakością odtwarzanego obrazu. Nie jestem w stanie dojść, w czym może leżeć problem - winę dostawcy telewizji wykluczyłem, ponieważ na innych komputerach z tunerem TV w domu wszystko odbiera prawidłowo.

Przejdę więc do sedna problemu.

Zacznę od tego, że skanowanie wszystkich kanałów nie daje mi pełnego rezultatu. Kanałów w ofercie jest 50 (i jeszcze jakiś czas temu tyle wykrywało podczas skanowania), a obecnie wykrywa max 41-43 kanały.
    Do tego niecała połowa kanałów (w tym te najważniejsze, czyli TVP1, TVP2, TVN, Polsat) odbiera w bardzo brzydkiej jakości. Zakłócenia są dość poważne i wyglądają różnie, co obrazuję na poniższych screenach:

Tuner TV (Leadtek Winfast 2000XP RM) - brzydki, śnieżący obraz Tuner TV (Leadtek Winfast 2000XP RM) - brzydki, śnieżący obraz Tuner TV (Leadtek Winfast 2000XP RM) - brzydki, śnieżący obrazTuner TV (Leadtek Winfast 2000XP RM) - brzydki, śnieżący obraz

Wcześniej czegoś takiego w ogóle nie było...

Czy może to być kwestia uszkodzenia gniazda w karcie? Dodam, że w ostatnim czasie komputer był parokrotnie przenoszony, transportowany i przewożony przez różne osoby i może gdzieś doszło nieopatrznie do mechanicznego uszkodzenia wejścia?

Tutaj zdjęcia gniazda i końcówki kabla, którego podłączam do tunera:

Tuner TV (Leadtek Winfast 2000XP RM) - brzydki, śnieżący obraz Tuner TV (Leadtek Winfast 2000XP RM) - brzydki, śnieżący obraz

Wszystkie kable posprawdzałem, docisnąłem jak trzeba, więc naprawdę nie wiem o co może chodzić ...
    Sterowniki i program do odbioru TV - oczywiście wszystko najnowsze, ściągnięte ze strony producenta. Całe lata wszystko działało w takiej konfiguracji i nie było problemu.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    No i szczęśliwego Nowego Roku życzę wszystkim :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 8  
    jurek.adam napisał:
    Kiepskie kable, nieekranowane i zbyt niski poziom sygnału mogą być przyczyną brzydkiego obrazu.

Ale jeżeli całe lata używałem tych kabli i wszystko było dobrze? Na tych samych kablach, na tym samym trójniku rozdzielającym - całego tego zestawu używałem od 4 lat i nigdy nie było żadnych problemów. Owszem, czasem były podobne objawy, ale przyczyną było zazwyczaj nieodpowiednie dociśnięcie wtyczki do gniazda, albo po prostu coś po stronie nadawcy. Teraz obie te przyczyny mogę wykluczyć.

jurek.adam napisał:

Tunery TV w przeciwieństwie do zwykłych telewizorów wymagają naprawdę mocnego sygnału. Gniazdo (wejście) w karcie też może nie stykać, można je wymienić o ile nie jest przylutowane. Dostaniesz za 2-3 zł w każdym sklepie RTV, są też droższe lepiej wykonane.

Z samym sygnałem raczej jest wszystko OK (jak pisałem powyżej), ale to, że gniazdo w karcie nie styka, to już jest bardziej prawdopodobne - i chyba tu będę szukał przyczyny.
    A jeżeli gniazdo nie jest przylutowane, to co mogę/muszę zrobić, aby je wymienić? Szczerze powiedziawszy, to w majsterkowaniu jestem dwie lewe ręce i nie wiem, czy bym sobie z tym poradził.

jurek.adam napisał:

Dzięki, obczaję ten program i dam znać, jakie są rezultaty :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 8  
    Witam ponownie!
    Pozwolę sobie odświeżyć temat.

W ostatnich dniach zmieniłem ten stary tuner na nowy - konkretnie model Leadtek WinFast PxDVR 3200H (hybrydowy) i jest identyczna sytuacja ze śnieżącym/brzydkim obrazem na wielu kanałach podczas odbioru TV analogowej z kablówki.

Dochodzę wiec do wniosku, że winne jest okablowanie albo trójnik.
    Opiszę pokrótce, jak wygląda instalacja w moim domu.

Na początku jest główny kabel, który dochodzi do czwórnika. Z tegoż rozgałęźnika wychodzą trzy odgałęzienia - do mnie do pokoju, do komputera taty (też tuner Leadteka, ale brak problemów ze śnieżeniem) i do telewizora brata (również wszystko OK).

U mnie w pokoju kabel ponownie się rozgałęzia trójnikiem - i wychodzi z jednej strony na modem kablowy, a z drugiej do telewizji w moim komputerze.

Powstaje pytanie - gdzie najprawdopodobniej leży problem? W którym momencie dochodzi do spadku mocy sygnału? Wpadłem na pomysł, aby wywalić mój stary trójnik no-name (na którym nie ma nawet nazwy producenta) na markowe gniazdo abonenckie (coś w stylu np. Telmora - http://www.telmor.pl/gniazdo_abonenckie/Gniazda_RTV/GA-26FB_gniazda_abonenckie). Czy to dobry pomysł? Jeśli to by nie poskutkowało, to pomyślę również nad wymianą kabla - na początku tego, który idzie od tego trójnika, do mojego komputera.

Zadziwia mnie tylko, że ta utrata jakości obrazu pojawiła się z dnia na dzień. Któregoś dnia odłączyłem komputer, aby w nim pogrzebać, potem podłączam wszystko na nowo, wpinam kabel antenowy - i obraz śnieży. Czy możliwe jest uszkodzenie tej wtyczki antenowej na końcówce mojego kabla?

Z góry dziękuję za wszelkie porady.

UPDATE:

Na początku przetestowałem wzmacniacz sygnału, do którego podłączyłem swój kabel antenowy. Co ciekawe, odbiór po podłączeniu tego jeszcze bardziej się pogorszył ...
    W związku z tym zakupiłem przsejściówkę z F-ki na antenowe, aby sprawdzić, jak zachowuje się obraz po podłączeniu kabla sprzed trójnika. Obraz uległ niesamowitej poprawie, przestało całkowicie śnieżyć. W związku z tym postanowiłem wymienić trójnik na jakiś lepszy model, może z dodatkowym wzmocnieniem. Jeśli to nie pomoże, to będę myślał nad wymianą kabla.