Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zgrać partycję Recovery z laptopa?

01 Sty 2012 16:04 30278 25
  • Poziom 10  
    Witam!

Posiadam laptop Acer Aspire 3693WLMi, chciałem zgrać sobie partycję Recovery z systemem (Windows Vista) na płytkę, żeby w razie awarii systemu mieć kopię bezpieczeństwa. Niestety, dołączone do laptopa oprogramowanie eRecovery Menagement nie jest w stanie tego zrobić - za każdym razem wyświetla się błąd i proces jest przerywany. Czy ktoś wie może, jakim innym programem i w jaki sposób mogę zrobić płytę bootowalną z partycją Recovery?

Jak na razie udało mi się nagrać na zewnętrznym dysku twardym obraz ukrytej partycji Recovery programem Macrium Reflect w formacie .mrimg. Czy da się później odtworzyć wersję fabryczną systemu w laptopie na takiej samej zasadzie jak w przypadku partycji systemowej, tj. po wcześniejszym uruchomieniu przygotowanej płytki ratunkowej z programem Macrium Reflect?

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie rady.
  • Spec od komputerów
    " wyświetla się błąd " - jaki ? Sprawdź jeszcze raz czy zadajesz prawidłowe parametry w eRecovery.
  • Poziom 10  
    Tronic1, tutaj jest screen z komunikatów, jakie kolejno się wyświetlają za każdym razem:

Wypróbowałem już chyba wszystkie kombinacje, płyta DVD oczywiście za każdym jest włożona, nagrywarka sprawna, próbowałem z płytami różnych producentów i efekt stale ten sam, system też jest legalny (dostarczony razem z laptopem).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zainstaluj jakiś normalny program do nagrywania jak ImgBurn

Tymczasowo odkryj partycję Recovery i podaj z niej pliki / foldery programowi do nagrywania + bootsektor z nośnika Visty w opcjach dysku startowego.

Piszę w ciemno, być może trzeba coś skorygować - przydałoby się wylistować zawartość tej partycji i tu podać wynik.
  • Poziom 10  
    @DriverMSG: Zapisałem obraz partycji Recovery na dysku zewnętrznym (programem Macrium Reflect w formacie .mrimg). Nagrać na płytę mogę, pytanie tylko, czy będzie ona bootować?

@WojtasJD: A mógłbyś coś więcej napisać, jak "odkryć" partycję Recovery, gdzie znaleźć bootsektor itp.? Jestem laikiem w tym temacie i pierwszy raz zajmuję się takimi rzeczami. Czy za pomocą ImgBurn nagram płytę bootowalną, czy trzeba to zrobić jakimś innym programem (np. UltraISO)?
  • Spec od komputerów
    Nie będzie bootować.
    Czy jak tworzysz DVD recovery fabryczne (pierwsza opcja) też błąd występuje?
    Używasz DVD R czy RW ?
    Narzędzia systemowe tworzenia DVD recovery są zawodne (liczne posty na forum ).
    Dla bezpieczeństwa lepiej zrobić kopię partycji recovery i partycji systemowej za pomocą zewnętrznych programów i w razie potrzeby przywrócić z kopi. Nie zapomnij też o kopi MBR.
  • Poziom 10  
    Linuks, błąd występuje, gdy tworzę DVD recovery fabryczne za pomocą dołączonego do laptopa oprogramowania Acer eRecovery Menagement (tak jak napisałem w pierwszym poście).

Używam płytek DVD+R Verbatima, próbowałem też z płytkami DVD-R marki TX Think Xtra i błąd jest ten sam.

A co powiedzielibyście na takie rozwiązanie, żeby zrobić programem ImgBurn obraz .iso partycji recovery, następnie zdobyć plik z bootsektorem i nagrać płytę bootowalną za pomocą UltraISO? Czy to mogłoby zadziałać?

Cytat:
    Dla bezpieczeństwa lepiej zrobić kopię partycji recovery i partycji systemowej za pomocą zewnętrznych programów i w razie potrzeby przywrócić z kopi. Nie zapomnij też o kopi MBR.

Kopię partycji systemowej mam, co mi natomiast po kopii partycji recovery, skoro nie da się z niej odpalić systemu?

Co to jest kopia MBR?
  • Spec od komputerów
    Kopia MBR to kopia głównego sektora rozruchowego dysku. Bardzo często się zapomina o zrobieniu kopi a potem są problemy w przypadku uszkodzenia MBR czy nadpisania przez nową instalację.
    Możesz spróbować zrobić jak piszesz ale z DVD recovery i tak nie uruchomisz windowsa tylko zainicjujesz proces przywracania systemu.
    Czy na tym laptopie były już kiedyś robione DVD recovery ?
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Możesz spróbować zrobić jak piszesz ale z DVD recovery i tak nie uruchomisz windowsa tylko zainicjujesz proces przywracania systemu.

Czyli rozumiem, że w razie awarii systemu i ewentualnego uszkodzenia partycji Recovery na dysku komputera to i tak mi nic nie da?

Cytat:
    Czy na tym laptopie były już kiedyś robione DVD recovery ?

Nie, nie było. Laptop kupiłem już 4 lata temu (nowy), ale jeszcze nie robiłem DVD recovery.
  • Spec od komputerów
    Rozumiem ,że chcesz się zabezpieczyć na wypadek uszkodzenia dysku i konieczności wymiany dysku a potem przywrócenia na dysk systemu w tym stanie w jakim jest teraz lub systemu wg stanu fabrycznego (jak w dniu zakupu).
    Czy na tym laptopie przywracałeś kiedyś system z recovery ?
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Rozumiem ,że chcesz się zabezpieczyć na wypadek uszkodzenia dysku i konieczności wymiany dysku a potem przywrócenia na dysk systemu w tym stanie w jakim jest teraz lub systemu wg stanu fabrycznego (jak w dniu zakupu).

Niekoniecznie aż uszkodzenia dysku, ale chodzi mi po prostu o zabezpieczenie się na wypadek awarii systemu i niemożności odpalenia systemu z Recovery na dysku (co niekoniecznie musi się wiązać z awarią całego dysku). W przypadku uszkodzenia dysku mam dane zgrane na dysk zewnętrzny + obraz partycji systemowej. Zamierzam też zrobić obraz całego dysku. W przypadku awarii samego Windowsa powinno to - o ile mi wiadomo - też wystarczyć, ale chciałbym też mieć na wszelki wypadek fabryczną wersję systemu na jakiejś kopii zewnętrznej.

Cytat:
    Czy na tym laptopie przywracałeś kiedyś system z recovery ?

Nie, był tylko raz przywracany z punktu przywracania systemu.
  • Spec od komputerów
    Proponuję w takim razie użycie bootowalnego CD partedmagic. Zrobienie kopi MBR i kopi partycji na nośnik zewnętrzny programem partimage (domyślna kompresja ok 1:3 ). Po zrobieniu kopi sugerowałbym przywrócenie systemu do stanu fabrycznego (przy okazji sprawdzi się czy pliki obrazu systemu na recovery nie są uszkodzone)
    Po przywróceniu do stanu fabrycznego ponownie spróbować wykonać DVD recovery.
    Jeżeli przywrócenie z recovery się nie powiedzie to albo próbować przywrócić ręcznie system fabryczny z recovery lub przywrócić system z kopi do stanu jak w tej chwili jest.
    Polecam to liveCD bo używam od lat i nie było niespodzianek.
    Nie znam programu którym robiłeś kopie partycji to się nie wypowiadam.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Proponuję w takim razie użycie bootowalnego CD partedmagic. Zrobienie kopi MBR i kopi partycji na nośnik zewnętrzny programem partimage (domyślna kompresja ok 1:3 ).

A mógłbyś zalinkować jakiś w miarę przystępnie napisany poradnik w sieci?

Dodano po 6 [minuty]:

A jeszcze takie pytanie: co sądzisz o programach Norton Ghost i Acronis True Image Home - chyba najpopularniejszych i najbardziej zachwalanych w przypadku robienia kopii partycji? Nie są lepsze? O ile się nie mylę, w wersjach darmowych są to triale (30 dni) - jak więc wygląda możliwość skorzystania z dysku ratunkowego utworzonego w tych programach po upłynięciu tych 30 dni czy też zrobienia kolejnego obrazu partycji?
  • Spec od komputerów
    Nie wiem czy trial po upływie okresu da radę przywrócić. Unikam korzystania z takich programów . Wolę sprawdzone i darmowe programy. Używam od lat i w sytuacji gdy musiałem dysk wymienić przywróciłem na nowym dysku wszystko z kopi co do bita. Zrobię krótki filmik z robienia kopi partycji i odtwarzania z kopi i wstawię tu.

Nośnik na który zapisujemy musi być zamontowany. Może być pen,dysk USB, inna partycja na dysku.Po zrobieniu kopi dobrze jest zgrać na DVD i trzymać na wszelki wypadek.
    Nie zapomnij o kopi MBR.
  • Poziom 10  
    OK, wielkie dzięki za rady i odpowiedzi na moje pytania. Jeśli nie znajdę lepszego rozwiązania, to zrobię tak, jak piszesz. Kopię partycji w sumie już mam zrobioną Macrium Reflect. Program raczej ma dobre opinie, więc nie wiem, czy jest sens robienia drugi raz innym programem. Aczkolwiek dzięki za info o tym programie, w razie czego zainteresuję się nim. Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :-)

Dodano po 8 [minuty]:

@Tronic1: Tylko skąd wiesz, że ta wersja będzie działać w moim laptopie? Sprawdzałem na stronie Acera i do mojego modelu nie było nowszej wersji oprogramowania.
    marcin-44 napisał:
    A mógłbyś coś więcej napisać, jak "odkryć" partycję Recovery, gdzie znaleźć bootsektor itp.? Jestem laikiem w tym temacie i pierwszy raz zajmuję się takimi rzeczami. Czy za pomocą ImgBurn nagram płytę bootowalną, czy trzeba to zrobić jakimś innym programem (np. UltraISO)?

Mogę. Najpierw podaj troche informacji:
    -> Start - w polu wyszukiwania: diskmgmt.msc [Enter] i zamieść zrzut

Co do - ewentualnego - odkrycia (bo nie wiem czy jest ukryta)
    -> Start - w polu wyszukiwania: diskpart [Enter]
    select disk 0
    list part
    select part X (wybierz swoją Recovery)
    detail part

też wrzuć wynik
  • Poziom 10  
    Oto dwa zrzuty, o które prosiłeś:

Ok ukryta, ID = 27

kolejne polecenie diskparta (po: select part 1)
    set id=07

odkryje - restart potrzebny
    (po wszystkim ukrywasz poleceniem: set id=27 override)

Dobrze by było jakbyś pokazał co jest na tej partycji mniej wiecej - czyli po odkryciu z wiersza poleceń:
    dir /a /s e:\ > %tmp%\marcin.txt
    notepad %tmp%\marcin.txt

Można by było się obyć bez odkrywania partycji skoro masz jej obraz - najprościej byłoby podmontować obraz partycji - Acronis True Image to potrafi a czy ten Macrium Reflect to nie wiem.

Sądząc po rozmiarze partycji (na razie nie wiadomo ile jest zajęte) wystarczy nośnik DVD+R DL
    Najlepiej jakbyś miał pod ręką DVD-/+RW - tyle, że limit to 4,7GB więc - na czas testów trzeba będzie coś wywalić lub skorzystać z maszyny wirtualnej (ImgBurnem stworzysz *.iso i zamontujesz w VM).
    Z tego zrzutu widać, że kończy się miejsce na HDD - nie zmieści się nawet obraz 4,7GB ...

Dla ImgBurn plik bootsektora podaje się na zakładce Zaawansowane / Dysk startowy - Ustaw obraz startowy: obraz startowy
    System plików: ISO9660 + UDF
    (od razu ściągnij sobie tłumaczenie polish.lng)

Plik bootsektora El Torito być może masz na Recovery -> etfsboot.com a jak nie - to masz w załączniku.
  • Poziom 10  
    WojtasJD, a mógłbyś po kolei napisać, co mam robić (bo nie łapię wszystkiego, co napisałeś w poprzednim poście)? Wiem już, jak odkryć partycję Recovery, przypuśćmy, że mam zrobiony obraz ukrytej partycji (w jakim formacie: .iso, czy jakimś innym? Rozumiem, że stworzę go ImgBurnem?). Plik bootsektora też już mam. I co dalej? Z jakiego programu dalej mam korzystać: ImgBurna czy jakiegoś innego? Mógłbyś po kolei wypunktować etapy, jakie mam pokonać, albo podać linka do jakiegoś poradnika?

Ja znalazłem przy okazji coś takiego: http://www.4clubbers.com.pl/tutoriale/255714-wypalenie-plyty-z-boot-sektorem.html , ale nie wiem, na ile to jest dobra metoda...
  • Poziom 2  
    Jak ktoś chce zgrac system [ płyty] z laptopa programem Recovery to w pierwszej kolejności trzeba zamknąc antywirusa lub go odinstalowac i pozamekac wszystkie programy . najlepiej robic takie żeczy na golasa :D :!:
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź, ale nigdzie nie zetknąłem się z taką informacją, którą podajesz. Uważasz, że włączony lub nieodinstalowany antywirus (mam Avasta) był przyczyną pojawienia się komunikatów, które pokazałem na screenie na początku dyskusji?
  • Poziom 2  
    Wiem po sobie chciałem zgrac system programem toshiby Recovery Disc Creator i zmarnowałem tuzin płyt pierwsza płyta nagrywała się bez zarzutu ale drugom wypisywało błąd , doczytałem się bodajże w instrukcji toshiby wzmiankę na ten temat . I tak zrobiłem tylko w moim przypadku zrobiłem format wywaliłem antywirusa i skopiowałem płyty , wystartowałem z tych płytek system się wgrał jest ok
  • Poziom 6  
    Na płycie mogło być coś nagrane, a program prosi o pustą płytę. Włóż pustą płytę.