Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentne sterowanie domem system F&F

adampower 01 Sty 2012 18:22 3615 8
  • #1 01 Sty 2012 18:22
    adampower
    Poziom 9  

Kto posiada informacje jak programować system do inteligentnego sterowania domem firmy F&F Pabianice.

0 8
  • #2 01 Sty 2012 21:25
    INTOUCH
    Poziom 30  

Musisz na czymś takim pracować?
    Znajdź coś lepszego.
    http://www.nexwell.eu/ - też polska firma
    http://frisko.com.pl/ - idealne do instalacji CO -polskie i dobre
    Pamiętaj, że cały system sterowania musi być podpięty do zasilania gwarantowanego.
    Jakiś UPS o mocy 2kW lub więcej.
    Więcej – wyjdzie ci z obliczeń na moc pobieraną przez system sterowania.

0
  • #3 05 Sty 2012 23:19
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

INTOUCH napisał:

Jakiś UPS o mocy 2kW lub więcej.
    Więcej – wyjdzie ci z obliczeń na moc pobieraną przez system sterowania.

Kolego ten UPS tak dla komfortu czy innych przesłanek ?

pzdr

0
  • #4 06 Sty 2012 09:24
    INTOUCH
    Poziom 30  

Inteligentny dom to nie tylko sterowanie oświetleniem.
    Wyobraź sobie co się może stać jeśli system sterowania domem nagle zostanie pozbawiony napięcia. Jest to jeden ze stanów awaryjnych.
    Nie chodzi mi o UPS do zasilania obwodów głównych tylko o UPS do podtrzymania sterowania.

0
  • #5 06 Sty 2012 11:42
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

No nie bardzo mogę sobie wyobrazić co się stanie :)
    Największy dyskomfort a nawet zagrożenie to zamknięte rolety - nie spotkałem jeszcze klienta, który dla scentralizowanego sterowania rolet stosował podtrzymanie bateryjne - aczkolwiek byłoby to praktyczne rozwiązane, tylko że Ty mówisz o podtrzymaniu systemu sterowania, a nie elementach wykonawczych - czyli mój nietrafiony przykład ;)

Tak więc, co ma podtrzymywać ten UPS w systemie (pomijam alarm, który jest oczywisty, oraz można włączyć w to jeszcze CCTV, ale to szersze zagadnienie, i w przypadku domku jednorodzinnego rzadko stosowane), kiedy nie będzie zasilania sieciowego i nie będziemy mogli korzystać:
    z oświetlenia, wszelkich innych urządzeń podłączonych do gniazd 230V, z rolet, z ogrzewania w przypadku stosowania pomp ciepła, kotłów gazowych, olejowych, ogrzewania elektrycznego, bramy, furtki, zraszacze, pompy wody, itd.
    Możesz podać przykłady, właśnie jestem na etapie dobierania zasilacza buforowego ale tylko pod kątem systemu alarmowego, w przypadku IB nie jest łatwo osiągnąć zadowalający czas podtrzymania, jeżeli do tego czasu miałyby być dołożone dodatkowe elementy wykonawcze budynku, to fiu fiu ;) trzeba by drugie pomieszczenie techniczne wybudować.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 06 Sty 2012 20:19
    kemot55
    Poziom 30  

Co chcesz programować w F&HOME? Poza tym czy masz ten system i chcesz coś zmienić - tu raczej bym zaufał instalatorowi. Poza tym czy masz odpowiednie hasła udostępniające dostęp do konfiguracji? Raczej samego programowania można się nauczyć w ciągu kilku minut. Natomiast korelacje pomiędzy wszystkimi elementami i inteligentne :-) nadzianie parametrami to już inna bajka.
    Do kolegi INTOUCH. Co jest nie tak z systemem F&HOME. Masz jakieś negatywne uwagi?
    A co do rezerwy zasilania to niestety, ale ostatnio też mam wielką ochotę mieć pod ręką. Może nie UPS, ale generator to by czasem (niestety rzadko w mieście, ale na jakimś modnym dziś odludziu) był potrzebny. Ostatnio straciłem (w wyniku braku zasilania tylko w jednym dniu) ok. 3 tygodni. Teraz domy inteligentne mają w ofercie "automatyczne wyprowadzanie psa na spacer" to co tam generator :-).

0
  • #7 06 Sty 2012 22:23
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

kemot55 napisał:
    Teraz domy inteligentne mają w ofercie "automatyczne wyprowadzanie psa na spacer" to co tam generator :-).

To jeszcze pojmuję, ale jak z automatycznym jego powrotem :D :D
    bo smycze elektryczne z tego co słyszałem w Polsce są zakazane.
    pzdr

0
  • #8 06 Sty 2012 23:32
    INTOUCH
    Poziom 30  

kemot55 napisał:
    Do kolegi INTOUCH. Co jest nie tak z systemem F&HOME. Masz jakieś negatywne uwagi?

Jak wygląda współpraca z innymi otwartymi standardami sterowania, sterowanie zdalne pilotem, współpraca z room menagerami. Kiepsko.
    Muszę jednak przyznać, że FIF posiada parę godnych zainteresowania ciekawych rozwiązań technicznych nie tylko jeśli chodzi o inteligentne budynki.

0
  • #9 07 Sty 2012 18:22
    kemot55
    Poziom 30  

W sumie to system (z tego co słyszałem) całkiem intensywnie się rozwija. Ale oczywiście masz sporo racji. Na tą chwilę F&HOME jest ograniczony w zasadzie do modułów producenta. Z drugiej strony wszyscy chcą aby wszystko było maksymalnie tanie i maksymalnie małe co prowadzi do panicznej ucieczki polskich projektantów od tworzenia takich systemów.

0