Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Iveco 35,12 1998r nie działa licznik

01 Jan 2012 20:58 15953 3
  • Level 10  
    Witam i od razu proszę o wyrozumiałość gdyż jestem nowy na tym forum i zaczynam raczkować.
    Przechodząc do tematu nabyłem Iveco 35,12 z 1998r 2,8TD i mam problem z szybkościomierzem, przejrzałem forum i również nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie problem. Licznik nie działa, prędkościomierz nie pokazuje, wszystko stoi. Znalazłem w internecie schemat do Iveco, co prawda bez podanych napięć i szczegółów ale połączenia są i po tym schemacie namierzyłem następujące kwestie, otóż na liczniku mam dwie kostki, jedna jest pięciopinowa, a na drugiej jest tylko jeden podwójny kabelek do trzeciego pinu. I tak na kostce a: pin1 to stały plus 12V, pin2 nie mam na nim żadnego napięcia a kabelek leci gdzieś do kostki przy obrotomierzu, pin3 to 12V po kluczyku (stacyjce), pin 5 i 6 dwie masy, jedna od aku druga z skrzynki bezpieczników. Kostka druga to w moim przypadku jeden pin3 i na nim mam 0,5V, a jak wyjmę wtyczkę to na wolnym pinie mam wówczas 6,5V. Te dwa przewody które idą na pin3 to jeden idzie na impulsator do skrzyni biegów a drugi do przetwornika impulsów tego przy bezpiecznikach. Sprawdziłem również zasilanie i masę na przetworniku i też jest OK, z impulsatora też przychodzą dwa plusy na przetwornik, o ile dobrze pamiętam to około 6V. I tak naprawdę nie bardzo wiem dlaczego licznik nie działa, Może ktoś z Was ma jakiś sposób na sprawdzenie licznika na stole po wyjęciu to może bym wyeliminował ten jeden element, a może ktoś z Was jest z Lublina i zechciałby sie umówić na podstawienie licznika za licznik bądź przetwornika za przetwornik to by było najszybciej. Proszę pomóżcie bo nie chciałbym na darmo wykładać pieniędzy na drugi licznik. Z tego Co wiem to istniej możliwość podłączenia go na stole ale nie chciałbym tego robić po omacku żeby czegoś nie popsuć. z góry dziękuję za podpowiedzi.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 10  
    Hej,
    Po pierwsze wykręć impulsator i sprawdź czy nie jest pokryty opiłkami. Jeżeli tak to wywal olej, przepłucz skrzynkę biegów ropą i zalej świeżym olejem. Jeżeli jest czysty to pisz na priv.
  • Level 10  
    Dziękuję za konkretną podpowiedź.
    W minionym tygodniu działałem ostro przy silniku (wymiana rozrządu, pompy wody, oleju w silniku i filtrów, paliwa i oleju) jest już cacuszko, mam nadzieję, że będę miał w tym tygodniu trochę czasu żeby przysiąść do skrzyni bo chciałem wymienić olej i to się dobrze składa, bo to co piszesz o tych opiłkach pewnie by wyszło na jaw a i impulsator od razu bym wyjął i wyczyścił. Jeszcze raz dziękuję i odezwę się jak poczynię jakieś kroki, albo na forum albo faktycznie na priv z prośbą o dalsze informację. Pozdrawiam wszystkich z nowym rokiem 2012.
  • Level 10  
    Witam wszystkich po tak długiej przerwie.
    Muszę przyznać że problem był banalny a zarazem podchwytliwy. Ugnił jeden z przewodów przy impulsatorze na skrzyni biegów, ale schowany jest pod gumową osłoną impulsatora i kilka razy to oglądałem i nie namierzyłem. Guma jest dość twarda i nie bardzo można tam zajrzeć. Koniec końcem odgiąłem tą gumę, dobrze doświetliłem to miejsce i okazało się że należy oczyścić jedną z końcówek i dolutować urwany przewód. Szukałem cudów a feler był banalny.
    Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję że to co się mnie przytrafiło pomoże innym w podobnej sytuacji.