Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iveco 35,12 1998r nie działa licznik

zdzislaw-m 01 Sty 2012 20:58 9275 3
  • #1 01 Sty 2012 20:58
    zdzislaw-m
    Poziom 9  

Witam i od razu proszę o wyrozumiałość gdyż jestem nowy na tym forum i zaczynam raczkować.
    Przechodząc do tematu nabyłem Iveco 35,12 z 1998r 2,8TD i mam problem z szybkościomierzem, przejrzałem forum i również nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie problem. Licznik nie działa, prędkościomierz nie pokazuje, wszystko stoi. Znalazłem w internecie schemat do Iveco, co prawda bez podanych napięć i szczegółów ale połączenia są i po tym schemacie namierzyłem następujące kwestie, otóż na liczniku mam dwie kostki, jedna jest pięciopinowa, a na drugiej jest tylko jeden podwójny kabelek do trzeciego pinu. I tak na kostce a: pin1 to stały plus 12V, pin2 nie mam na nim żadnego napięcia a kabelek leci gdzieś do kostki przy obrotomierzu, pin3 to 12V po kluczyku (stacyjce), pin 5 i 6 dwie masy, jedna od aku druga z skrzynki bezpieczników. Kostka druga to w moim przypadku jeden pin3 i na nim mam 0,5V, a jak wyjmę wtyczkę to na wolnym pinie mam wówczas 6,5V. Te dwa przewody które idą na pin3 to jeden idzie na impulsator do skrzyni biegów a drugi do przetwornika impulsów tego przy bezpiecznikach. Sprawdziłem również zasilanie i masę na przetworniku i też jest OK, z impulsatora też przychodzą dwa plusy na przetwornik, o ile dobrze pamiętam to około 6V. I tak naprawdę nie bardzo wiem dlaczego licznik nie działa, Może ktoś z Was ma jakiś sposób na sprawdzenie licznika na stole po wyjęciu to może bym wyeliminował ten jeden element, a może ktoś z Was jest z Lublina i zechciałby sie umówić na podstawienie licznika za licznik bądź przetwornika za przetwornik to by było najszybciej. Proszę pomóżcie bo nie chciałbym na darmo wykładać pieniędzy na drugi licznik. Z tego Co wiem to istniej możliwość podłączenia go na stole ale nie chciałbym tego robić po omacku żeby czegoś nie popsuć. z góry dziękuję za podpowiedzi.

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Sty 2012 21:45
    tuningowiczek
    Poziom 9  

Hej,
    Po pierwsze wykręć impulsator i sprawdź czy nie jest pokryty opiłkami. Jeżeli tak to wywal olej, przepłucz skrzynkę biegów ropą i zalej świeżym olejem. Jeżeli jest czysty to pisz na priv.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Sty 2012 19:33
    zdzislaw-m
    Poziom 9  

Dziękuję za konkretną podpowiedź.
    W minionym tygodniu działałem ostro przy silniku (wymiana rozrządu, pompy wody, oleju w silniku i filtrów, paliwa i oleju) jest już cacuszko, mam nadzieję, że będę miał w tym tygodniu trochę czasu żeby przysiąść do skrzyni bo chciałem wymienić olej i to się dobrze składa, bo to co piszesz o tych opiłkach pewnie by wyszło na jaw a i impulsator od razu bym wyjął i wyczyścił. Jeszcze raz dziękuję i odezwę się jak poczynię jakieś kroki, albo na forum albo faktycznie na priv z prośbą o dalsze informację. Pozdrawiam wszystkich z nowym rokiem 2012.

0
  • #4 17 Lis 2013 21:41
    zdzislaw-m
    Poziom 9  

Witam wszystkich po tak długiej przerwie.
    Muszę przyznać że problem był banalny a zarazem podchwytliwy. Ugnił jeden z przewodów przy impulsatorze na skrzyni biegów, ale schowany jest pod gumową osłoną impulsatora i kilka razy to oglądałem i nie namierzyłem. Guma jest dość twarda i nie bardzo można tam zajrzeć. Koniec końcem odgiąłem tą gumę, dobrze doświetliłem to miejsce i okazało się że należy oczyścić jedną z końcówek i dolutować urwany przewód. Szukałem cudów a feler był banalny.
    Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję że to co się mnie przytrafiło pomoże innym w podobnej sytuacji.

0