Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o propozycje skonfigurowania połączenia RTV-SAT-Radio

Vanderort 02 Sty 2012 15:03 2487 3
  • #1 02 Sty 2012 15:03
    Vanderort
    Poziom 9  

Witam,
    mam instalację antenową taką jak pokazuję w załączniku, z tym że mam mały problem, nie do końca wiem jak to wszystko połączyć żeby działało jak należy, na razie po prostu spiąłem poprzez "beczkę" kabel od SAT na strychu z tym od gniazda RTV z tego pokoju na parterze.
    prośba:,jeśli ktoś miałby wolną chwilkę i zechciał mi rozrysować jak to wszystko połączyć i użyć jakich rozdzielaczy żeby działało to tak:
    na parterze dostępny sygnał z anteny SAT (mam : antena: 60cm, Monoblock na HB+A) oraz sygnał z anteny siatkowej TV (odbieranie sygnału analogowego oraz DVBT) i może jeszcze sygnał z anteny radiowej, w pozostałych pokojach wystarczyłby zwykły sygnał DVBT z siatki anteny TV.)
    Ze strychu do każdego pokoju idzie tylko jeden kabel antenowy.
    Wiem, że są jakieś zwrotnice antenowe i sumatory i splitery sygnałów rtv ale przeglądałem trochę sieć i jest tego tyle, że nie wiem co wybrać a jeśli już to nawet jeśli coś tam wybiorę na chybił trafił to nie wiem czy u mnie to zadziała.

Prośba o odpowiedź od kogoś doświadczonego w niniejszym temacie, będę zobowiązany.

I jeszcze jedno pytanie - może ktoś się z tym spotkał:
    mam założone 4 gniazda RTV Berkera, gdy je zdejmę i sprawdzam na strychu sygnał (po prostu za pomocą baterii i żarówki) jedynie poprzez kabel to on jest w każdym pokoju, ale gdy założę gniazdo to w każdym pokoju jest tylko sygnał w tym wtyku od SAT łączonym na "F"-kę natomiast w 2 pozostałych wtykach w gnieździe nie ma w ogolę sygnału, i nie wiem czy tak powinno być czy może spowodowane jest to złym podłączeniem kabla ? ( chociaż gniazda przelotowe mam tylko 2 jak widać na rysunku wiec inaczej podłączyć już się nie da - sprawdzałem) a ten objaw jest we wszystkich gniazdach, czy to możliwe, że cała seria jest wadliwa, czy może one są już tak zbudowane, że przepuszczają sygnał dopiero wtedy gdy na strychu są założone odpowiednie rozdzielacze/zwrotnice ?
    Prośba o propozycje skonfigurowania połączenia RTV-SAT-Radio

Link

Pozdrawiam,

Już kilkukrotnie na temat "łączenia" instalacji - w tej formie - pisaliśmy w tym dziale, np. (temat z dnia 31-12-2011) : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2176662.html . Tematy z Płocka również są.
    Regulamin pkt 3.1.16 .
    3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
    [SP5ANJ]

0 3
  • #2 02 Sty 2012 16:28
    kizek
    Poziom 35  

Polecam stronę.Link W jakim celu kolega łączy gniazda nr 3 i 4? Skoro mają połączenie bezpośrednio ze strychem gdzie kolega zamierza całość zamontować. Sprawdź kolego czy twoja lokalizacja "łapie" sygnał DVB-t.

0
  • #3 05 Sty 2012 23:54
    genek75
    Poziom 20  

Podczas takiego testu to normalne iż sygnał jest tylko na gnieździe SAT, gdyż tylko złącze F ma przejście zasilania DC.
    Przez pozostałe złącza sygnał antenowy też prawdopodobnie przejdzie ale nie zasilanie.
    Ja w takim przypadku zastosował bym wzmacniacz selektywnie strojony np.
    http://www.abovio.vector.com.pl/one-sat-selektywny-wzmacniacz-programowalny/
    Który ma opcję "Auto instalacji" a w tym przypadku może być to istotne.

Za wzmacniaczem dajesz rozgałęźnik koniecznie z pasmem SAT oraz przejściem zasilania i wszystko gra.
    http://www.abovio.vector.com.pl/udu-408-rozgaleznik-4-drozny/
    Nawet z dekoderem SAT będziesz mógł się przemieszczać,(z pokoju do pokoju) ale więcej niż jeden w tym samym czasie nie podłączaj.

0
  • #4 07 Mar 2012 14:52
    Vanderort
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, szczególnie za polecenie strony Dipol, z uwagi, że do tej pory nie interesowałem się szczególnie tymi zagadnieniami dlatego też nie znałem jej, a jak się okazuje jest to prawdziwa kopalnia wiedzy i nie tylko RTV-SAT ale i tematów związanych z siecią WI-FI , którą właśnie też teraz powoli sobie buduję (darmowy internet+zdalny, mały monitoring)).
    Co do instalacji to rozwiązanie jakie zrobiłem wygląda tak: (4 pokoje: w trzech TV+radio, w salonie TV+Radio+Sat)
    Na dachu zwykła antena siatkowa + antena dookólna radiowa obydwie połączone na jednym maszcie dzięki zwrotnicy TV (VHF-UHF) ze zwrotnicy na maszcie wychodzi jeden kabel i idzie na strych do rozdzielacza AMS144st, który kupiłem razem ze wzmacniaczem 12V. Z rozdzielacza są 4 wyjścia, trzy z nich podłączyłem bezpośrednio do kabli biegnących z trzech pokoi natomiast 4 wyjście podłączyłem kablem satelitarnym do wejścia sygnału tv na sumatorze TV-SAT z separacją napięcia. Do sumatora TV-SAT na wejście od sygnału sat doprowadziłem kabel od anteny satelitarnej z konwertera monoblock, natomiast wyjście sygnału z sumatora TV-SAT podłączyłem bezpośrednio z tym kablem z pokoju, w którym stoi tuner TV SAT/DVB-T.
    W wyniku powyższego w 3 pokojach, w gniazdach RTV mam: radio oraz TV (cyfrowa również) natomiast w jednym pokoju (salonie) mam w gnieździe TV (analogową/cyfrową DVB-T)+ dobry sygnał Radiowy +Satelitę z Astry i HotBirda. Wszystko pracuje poprawnie.
    Wzmacniacz 12V podłączony na strychu do rozdzielacza sygnału rtv dlatego nie ma potrzeby nigdzie indziej w pokojach podłączać wzmacniacza od anteny siatkowej.
    Na luty 2012 koszt jaki poniosłem związany z takim rozwiązaniem (zakupy na Allegro) to: antena radiowa dookólna (Antena DL-1 RUZ/B FM) 20pln, rozdzielacz AWS-144 ST -w komplecie z zasilaczem (zasila również wzmacniacz w antenie siatkowej) około 70pln, Zwrotnica ZA-6/a (do połączenia anteny siatkowej i radiowej) ok 10pln, Sumator TV/SAT - 30zł (bez przepuszczania DC do TV naziemnej), w sumie około 130pln. Naturalnie nie liczę przewodu antenowego oraz gniazd rtv (Berkera) bo to już miałem zamontowane na etapie budowy domu.
    Na dzień dzisiejszy jest to rozwiązanie jakie docelowo chciałem uzyskać i w takiej konfiguracji je na razie pozostawię bo w dostatecznym stopniu spełnia moje wymagania.
    Co najwyżej może jeszcze zastanowię się nad jakimś pasywnym wzmacniaczem przeciwdziałającym tłumieniu sygnału, ponieważ od anten do odbiorników mam w ścianie kilkanaście/kilkadziesiąt metrów przewodu (a jak i zauważyłem elektryk poszedł po niskich kosztach i jakościowo też nie założył nazbyt dobrego przewodu) i pojawiają się tłumienia sygnału, np. wcześniej gdy miałem antenę sat podłączoną bezpośrednio do tunera za pomocą 5-6 metrowego kabla to jakość i moc sygnału z HB+Astry miałem na poziomie 92-97% mimo wysokich drzew naprzeciw talerza, obecnie choćby nie wiem jak regulować antenę (a przed nią ma żadnych przeszkód) to najlepszy wynik jaki mogę uzyskać wynosi 75-82%.

Opisane powyżej rozwiązanie jest bardzo proste ale dla kogoś początkującego w tym temacie myślę, że może być przydatne.

Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów