Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zwiększać moc przyłącza elektrycznego?

miki605 02 Sty 2012 15:41 7867 36
  • Poziom 9  
    Witam,
    juz z góry przepraszam za brak fachowej terminologii i ogólne błędy:)

kupilem mieskzanie i chodzi o przyłacze prądu do mieszkania w tym momencie mamy podlaczone 6 kW z zabezpieczeniem 32A i teraz jest pytanie ponieważ kupiliśmy płytę indukcyjną na której jest napisane za max pobór mocy to 7,4 kW i zwiększenie mocy do 8 kW w elektrowni kosztuje ok 300pln. czyli rozumiem że 6 kW nie wystarczy na płyte i całe mieskanie tak? I mam instalacje pod 3 fazy ale muszą mi zmienić licznik i musi być inna umowa i nie wiem czy zwiększyć moc czy nie?

pomożecie?

Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę poprawić pisownię postu. [retrofood]
  • Specjalista elektryk
    Pomożemy. [E. Gierek]

Jasne jest, że za tę sprawę musi się wziąć elektryk.
    Jasne jest, że kupując mieszkanie otrzymuje się dokumenty z nim związane, między innymi dane dotyczące instalacji elektrycznej.
    Może od tego zaczniemy ?
  • Poziom 16  
    No skoro płyta ma 7,4kW to jak 6kW miało by wystarczyć na płytę, a do tego jeszcze mieszkanie? Koniecznie musisz zwiększyć moc przyłącza.
  • Specjalista elektryk
    Mój post traci sens bez postu pytajacego, dlatego zacytuję niewidzialną treść :
    miki605 napisał:
    przylacze jest 6 kW optymalnie ale nie wiem czy zmienic czy nie na 8kW a moze na więcej jeszcze czy na 3 fazach te 6 kW wystarczy na cale mieszkanie czy nie?
    -
    Nie rozumiemy się.
    Kolego, piszesz, że masz : instalacje pod 3 fazy, ale : przylacze jest 6 kW optymalnie ale nie wiem czy zmienic czy nie na 8kW. Te sprawy należy wyjaśnić, rozeznać instalację, rodzaj, ilość i wielkość zabezpieczeń, co jest dla Ciebie bardziej opłacalne itd.
    Można na dwa sposoby :
    - skoro instalacja zasilajaca mieszkanie jest przystosowana do zasilania 3-fazowego, nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiększyć przydział mocy do wartości optymalnej, i 3-fazowej. Kwestia kosztów. Ale również wskazane, by zasilanie do tej kuchni było również 3-fazowe.
    - pozostając przy zasilaniu 1-fazowym może pojawić się problem w energetyce, która nie będzie chciała wyrazić zgody na zwiększenie mocy dla jednej fazy. Należy dowiedzieć się o takiej możliwości. Z drugiej strony pozostaje niewiele mocy dla funkcjonowania pozostałych odbiorników zainstalowanych w mieszkaniu. Głównie mam na mysli te prądożerne, jak pralka, czajnik, zmywarka itp.
  • Poziom 9  
    Rozumiem czyli najlepiej zwiększyć moc np do 8kW i wtedy powinno wystarczyć prawda?
  • Poziom 30  
    Płyta o mocy 7,4kW?
    Podaj typ tej płyty indukcyjnej, bo ze wstępnych obliczeń wynika, że dla takiej mocy przy obciążeniu jednofazowym przewód 2,5mm^2 będzie za mały.
  • Specjalista elektryk
    Dla kuchni wystarczy.
    Co z resztą odbiorników ? W tym czasie będą wyłączone ?

Kolego INTOUCH, gdzie wyczytałeś o tym przewodzie ?
  • Poziom 30  
    W tabelach z norm.
    Obciążenie jednofazowe 7,4kW. Policz prąd i przekrój przewodu dla odbiornika jednofazowego, oraz dobierz zabezpieczenie.
    No chyba, że płyta indukcyjna jest trójfazowa lub to są chińskie waty.
    I naucz się czytać ze zrozumieniem.
  • Specjalista elektryk
    Ale ja pytałem o co innego.
    Gdzie kolega miki605 pisał o tym przewodzie do swojej kuchni, bo ja nie mogę znaleźć.
  • Poziom 30  
    miki605 pisze, że kupił mieszkanie.
    Z tej wiadomości wnioskujesz, że gniazda zasilające są wykonane przewodami o przekroju 2,5mm^2 cz o większym przekroju?
    Nawet nie wiemy czy w mieszkaniu posiada system TN-C czy TN-S, czy instalacja wykonana jest Al czy Cu. Proszę skończymy tą wojnę. Wiem że ci podpadłem.
    miki605 podał za mało informacji i pisze że się nie zna.
    Ja mu tylko doradzam, że przewód 2,5mm^2 będzie się przegrzewał przy obciążeniu 7,4kW.
  • Specjalista elektryk
    Wcale mi nie podpadłeś. Po prostu nie mamy informacji o przewodach, to wszystko.
  • Poziom 9  
    Wiem że jest miedź:) nowe mieszkanie
    pod 3 fazy podłącze płytę a reszta normalnie chodzi mi o to jesli czysto teoretycznie będe mial 3 żelazka po 2kW i włącze je jednocześnie to korki mi wyj...?
  • Poziom 30  
    Jaką masz moc umowną (przyłączeniową) z zakładem energetycznym, lub jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe?
  • Poziom 9  
    Zabezpieczenie 32A umowa na 6kW
  • Specjalista elektryk
    INTOUCH - teraz kolega nie czyta ze zrozumieniem.
    miki605 w pierwszym poście napisał:
    kupilem mieskzanie i chodzi o przyłacze prądu do mieszkania w tym momencie mamy dlaczone 6 kW poz zabezpieczeniem 32A
  • Specjalista elektryk
    Cytat:

Czyli przyłącze jednofazowe.
    Myślę, że nie obędzie się bez zmiany umowy (i związanych z tym zmian w instalacji) na moc w układzie 3 fazowym.
    I to z dwóch powodów:
    1. ZE nie wyrazi zgody na zwiększenie mocy w układzie jednofazowym
    2. Może wystąpić problem z przystosowaniem instalacji do zwiększonego poboru mocy w układzie 1f.
  • Poziom 35  
    INTOUCH napisał:
    Ja mu tylko doradzam, że przewód 2,5mm^2 będzie się przegrzewał przy obciążeniu 7,4kW.

Jeśli do płyty zasilanej trzema fazami, mocy zliczeniowej 7400W, producent dołączył metr kabla 4x1,5mm² i dopuścił w instrukcji wykorzystanie tego kabla do przyłączenia, to producent jest niekompetentny, czy Ty nie znasz pojęcia jednoczesności?
  • Poziom 9  
    Tzn instalację w mieszkaniu mam przystosowaną do 3 fazowego prądu tzn jedno gniazdko jest z 3 fazami i tam podlacze płytę, czyli 8kW wystarczy na całe mieskzanie prawda?
  • Specjalista elektryk
    Nie wystarczy.
    Kolego, dolicz moce pozostałych urządzeń elektrycznych 1-fazowych, zainstalowanych w mieszkaniu, wstaw współczynnik np. 0,6 i wtedy będziesz wiedział, czy będzie OK.
    Nie za bardzo wierzę w to gniazdo 3-fazowe. Jak ono wygląda ?
  • Poziom 30  
    miki605 napisał:
    Witam,

kupilem mieskzanie i chodzi o przyłacze prądu do mieszkania w tym momencie mamy podlaczone 6 kW z zabezpieczeniem 32A i teraz jest pytanie ponieważ kupiliśmy płytę indukcyjną na której jest napisane za max pobór mocy to 7,4 kW i zwiększenie mocy do 8 kW w elektrowni kosztuje ok 300pln. czyli rozumiem że 6 kW nie wystarczy na płyte i całe mieskanie tak? I mam instalacje pod 3 fazy ale muszą mi zmienić licznik i musi być inna umowa i nie wiem czy zwiększyć moc czy nie?

pomożecie?

Nigdzie na początku nie było mówione że płyta jest trójfazowa. Z tej wypowiedzi nie wynika jasno, że zabezpieczanie przedlicznikowej jest jednofazowe.
    Jak podpiąć płytę indukcyjną trójfazową do zasilania jednofazowego?
    Umiem czytać ze zrozumieniem, tylko kolega miki605 dalej plącze się w zeznaniach.

Dodano po 5 [minuty]:

15kVmaciej napisał:
    INTOUCH napisał:

Jeśli do płyty zasilanej trzema fazami, mocy zliczeniowej 7400W, producent dołączył metr kabla 4x1,5mm² i dopuścił w instrukcji wykorzystanie tego kabla do przyłączenia, to producent jest niekompetentny, czy Ty nie znasz pojęcia jednoczesności?

Odpowiedź była podana dla obciążenia jednofazowego, zanim była podana informacja o trójfazowej płycie indukcyjnej.
  • Specjalista elektryk
    Fakt, brak informacji o ilości faz do kuchni, ale miki605 w pierwszym poście napisał
    Cytat:
    I mam instalacje pod 3 fazy ale muszą mi zmienić licznik i musi być inna umowa i nie wiem czy zwiększyć moc czy nie?

Ma instalację pod 3 fazy, prawda ?
  • Specjalista elektryk
    INTOUCH napisał:
    Z tej wypowiedzi nie wynika jasno, że zabezpieczanie przedlicznikowej jest jednofazowe.
    (...)
    Umiem czytać ze zrozumieniem
    .

Chyba jednak nie.
    No bo pomyśl jaka będzie moc przyłączeniowa w układzie 3f, przy zabezpieczeniu 32A?
  • Poziom 9  
    Dobra Panowie dzieki za porady, postaram sie dowiedziec więcej
  • Poziom 30  
    miki605 napisał:
    Witam,

pomożecie?

klika postów później
    miki605 napisał:

klika postów później
    miki605 napisał:
    Wiem że jest miedź:) nowe mieszkanie
    pod 3 fazy podłącze płytę a reszta normalnie chodzi mi o to jesli czysto teoretycznie będe mial 3 żelazka po 2kW i włącze je jednocześnie to korki mi wyj...?

Jaką instalację posiada kolega miki605? Jednofazową czy trójfazową?
  • Moderator
    Wystarczy już tych przepychanek. Proponuję skupić się na temacie głównym.
  • Specjalista elektryk
    Instalację w mieszkaniu można mieć przygotowaną dla zasilania 3-fazowego.
    Do ewentualnych odbiorników 3-fazowych, takich jak ogrzewacz wody, kuchnia elektryczna można mieć położone przewody 5-żyłowe.
    Odbiorniki 1-fazowe wiadomo - bez zmian.
    Ale zasilanie tej instalacji na dzień dzisiejszy zrealizowane jako 1-fazowe.
    Wiele lokali mieszkalnych tak jest właśnie przygotowanych - PODŁĄCZONA jedna faza z możliwością podłączenia trzech.
    Co tu więcej wyjaśniać ?
    To jest proste jak ...
  • Poziom 30  
    Skoro tak jest to po wymianie zasilania na trójfazowe i tak trzeba będzie parę kabelków w rozdzielni mieszkalnej poprzepinać lub wymienić.
  • Poziom 35  
    miki605 napisał:
    postaram sie dowiedziec więcej

Będziemy wdzięczni, bo informacja o mocy przyłączeniowej 6kW z zabezpieczeniem 32A powoduje przegrzewanie postów i wyzwalanie przez moderację klawisza 'Delete'
    :)
  • Specjalista elektryk
    No i moderacja poszła w ruch :D
    Szkoda, że w koszu nie można pisać, byłoby wesoło.

Tutaj też było wesoło, a bzdury pisał inżynier-elektronik. Wszystko mu się pochrzaniło.
  • Poziom 35  
    @miki605
    Odpowiedz wpierw koledze ele_pp
    ele_pp napisał:
    Jasne jest, że kupując mieszkanie otrzymuje się dokumenty z nim związane, między innymi dane dotyczące instalacji elektrycznej.
    Może od tego zaczniemy ?

Masz umowę z dostawcą energii? Za jaką usługę chcą opłat?