Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio samochodowe Tevion CRM 2005 + AVT580 zasilane w domu - słychać brum

adam1717 03 Jan 2012 14:16 5289 6
 • #1
  adam1717
  Level 12  
  Witam.
  Postanowiłem stworzyć swój własny system audio.
  Wówczas przedwzmacniacz zrobiłem na podstawie układu AVT580. Radioodbiornik i odtwarzacz CD chciałem stworzyć przy pomocy radia samochodowego Tevion CRM 2005, w którym dodatkowo jest czytnik kart SD i wejście USB.
  Problem pojawił się przy podłączeniu do obu urządzeń wspólnego zasilania z transformatora 12V. Oczywiście zastosowany jest prostownik i odpowiedni filtr. Do odtwarzacza również próbowałem zastosować stabilizator LM7812, ale nie pomagało.

  Problem jest następujący: po podłączeniu zasilania do radia samochodowego w głośnikach słychać brum. Nie ma znaczenia poziom głośności tak w przedwzmacniaczu jak i w radiu.

  Dodam jeszcze, że w radiu samochodowym wylutowałem wzmacniacz, gdyż jest on mi nie potrzebny.
  Co może być przyczyną?  Nikt nie ma żadnego pomysłu ?

  Dodano po 35 [minuty]:

  Dodaje schemat połączeń. Może w czymś pomoże.

  Radio samochodowe Tevion CRM 2005 + AVT580 zasilane w domu - słychać brum
 • #2
  K219
  Level 15  
  Witam.
  O ile dobrze dobrze rozpoznaje to element "1" na schemacie jest mostkiem prostowniczym. Oznacza to że nie masz w ogóle filtracji napięcia zasilającego (chyba że brak go tylko na rysunku). Gdybym jednak miał rację dodaj jakiś solidny kondensator np. 4700uF/25V zaraz za mostkiem jeżeli się poprawi to znaczy że ruch jest w dobra stronę. Gdyby było mało dodaj większą pojemność. Sugeruje złożyć ją z kilku mniejszych kondensatorów niż stosować jeden duży.
  Powodzenia.
 • #3
  adam1717
  Level 12  
  Witam.
  Dziękuję za sugestie. Tak to jest mostek prostowniczy z prawej strony jest ten element opisany, do tego mostka dodany jest kondensator 1000uF i 100nF.
 • #4
  K219
  Level 15  
  Faktycznie jest opis nie zauważyłem przepraszam :).
  Wydaje mi się jednak że 1000uF to za mało.
  Możesz jeszcze poeksperymentować z włączonym szeregowo za kondensatorami dławikiem dobranym oczywiście na odpowiedni prąd. Tylko uwaga bo taki dławik może uszkodzić układ przy włączaniu i wyłączaniu (napięcie samoindukcji).

  Choć jak pokazuje praktyka włączonym w szereg dławikiem od świetlówki :) pięknie odfiltrowałem zasilanie, ale to była partyzantka.

  Są dostępne w handlu filtry składające się z zespołu dławików i kondensatorów jeżeli nie uda Ci się kupić gotowca to możesz poszukać schematów u wujka Google i samemu coś wyprodukować.

  Zastanawiam się jeszcze czy problem brumu nie powstaje w wyniku złych potencjałów mas między swoim układem wzmacniaczem. To samo dotyczy mas w pomiędzy radiem a przedwzmacniaczem. Jeżeli w "masach" płyną prądy wyrównawcze to będzie burczało.
 • #5
  adam1717
  Level 12  
  Dzięki wielkie ;)
  Podłączyłem jeszcze 2 kondensatory 3300uF i 2200uF. Odłączyłem również masę sygnału z radia przy przedwzmacniaczu, ale tylko z jednej strony i jest już dużo lepiej. Lecz ciągle słychać, ale już mi się wydaje, że jest to wina złego prowadzenia masy :P

  Są jakieś sugestie?

  A i jeszcze jedno pytanie:
  Mam transformator 12V i po prostowniku i filtrach jest około 16V, czy nic się nie stanie dla Radia samochodowego ?
 • #6
  K219
  Level 15  
  Jednoznacznie odpowiedzieć sie nie da czy radio to wytrzyma, 14,4V wytrzyma na pewno bo takie jest napięcie w instalacji samochodowej podczas pracy silnika.
  Myślę że przekroczenie o te 1,6V mu nie zaszkodzi (musi być jakaś tolerancja).
  Zresztą takie podwyższone napięcie będzie występowało tylko w stanie bez obciążenia.

  Prostym sposobem na obniżenie napięcia (choć mało eleganckim) może być wstawienie szeregowo dwóch, trzech diodek prostowniczych, na każdej masz spadek 0,6-0,7V.

  Jeszcze jedno.
  Patrząc na oryginalny schemat przedwzmacniacza jest w nim mostek prostowniczy. Podnosi ci on nie potrzebnie potencjał masy wywal go i wstaw zworki.
 • #7
  adam1717
  Level 12  
  Rozumiem. W przyszłości może wstawię stabilizator na 12V dla radia samochodowego.

  Co do przedwzmacniacza to ten mały mostek już dawno wywaliłem, bo kiedyś miałem problemy z nim :P