Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda lampowa wzór na temperature katody

17 Gru 2004 01:55 5363 9
  • Poziom 43  
    Ćwiczenie dotyczy obliczenia pracy wyjscia elektronów, napięcia kontaktowego, predkości termoelektronów ... prądy żarzenia 0,2 i 0,3 Ampera, dioda zwarta do źródła napiecia w kierunku przewodzenia.

Rysuje wykres diody lampowej Ia=f(Ua) - oś Y jest osią logarytmiczną....

czyli

ln Ia=f(Ua), wykres przecina oś Y w jedynce i oś X w w napięciu -Uh

mam wyliczyc temperature katody ze wzoru (wg mnei wzór jest zły ale takie coś znalazłem w konspekcie):

T=(e * log e)/(k*a) - czym są stałe k i a?? k jest to zapewne 1/(4pi ε), a a czym jest?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Książka Hennel "Lampy elektronowe" z lat 50-60. Może ktoś to jeszcze ma.
  • Poziom 43  
    Wiem ze coś na ten temat jest w H. Szydłowskim Pracownia Fizyczna...nie mam tej knigi. Tylko tego wzoru nie potrafie "nazwać" jesli chodzi, do czego przypisac i sprawdzić w encyklopedii (termoemisja?). Nastepne wzory z ćwiczenia zwane wzorami Richardsona mam i potrafie wykorzystac tylko brak mi tej temperatury.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Lampy elektronowe Henela to był podręcznik akademicki może na politechnice mają
    w3 i 4 klasie technikum RTV €żywałem tej książki
    no i liczyliśmy te parametry na klasówce Hi a bylo to 37 lat temu
    muszę sprawdzić w piwnicy powinna być chyba że bratankowi oddałem
    jak coś znajdę to odezwę się po świętach mam 4dni urlopu
  • Poziom 43  
    Znalazłem pewną niekonsekwencje w oznaczeniach... wzór jest dobry, pochodzi z ksiażki Szydłowskiego, mianowicie log e oznacza logarytm dziesiętny z liczby e (Eulera, podstawa logarytmów naturalnych) myślałem że to logarytm z ładunku elementarnego... Jest to jedynie dostosowanie wzorów do korzystania z nieco archaicznych tablic logarytmicznych. Teraz kazdy kalkulator ma logarytmy naturalne i dziesiętne nie trzeba ich przeliczać...

Teraz to te sprawozdanie z użyciem zaawansowanych technik analizy ze zwykłego Origina... daje prostote i szybkość, kiedyś astronom musiał 25 lat badać jedną komete (jedna całka w przeciągu 2 godzin jeśli był dobry) teraz w 2 godziny ma już całe 25 lat za sobą :)
  • Poziom 15  
    ej, jak chciales policzyc logarytm z waretosci ladunku? Gdzie jednostki? :PP

Przeciez argument logarytmu musi byc bezwymiarowy, a e jets akurat w C (Coulombach/Kulombach jak kto woli) :P

pz
  • Poziom 43  
    Wiem, ale jak coś policzyć mając w zamysłach "lewy" wzór.

Wiem że musi być bez wymiarowy, nawet jesli się pojawi gdzieś np RC , to w liczniku wyrazenia w exponęcie musi być czas... żeby razem dało [-]

Sprawa jest taka, że w lampach z katodą wolframową charakte pradu po zlogarytmizowaniu jest liniowa ( bez logarytmu zatem musi byc wykładnicza), pochodna z tej liniowej części lub jak kto woli wspólczynnik kierunkowy to jest to a, kB - to stała Bolzmanna (rozkład jest rozkładem Bolzmanowskim jak dla gazu)
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Zacytowałem ten temat w https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=209636
    (dokładniej w https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1651643#1651643 )
    ("jonizator cząsteczek wody"), bo tam JacekWro pytał o wydajność termoemisji.

Poszukałem i znalazłem wzór Richardsona-Dushmana: i[e]=a*T[k]^2*exp(-b[0]/T[k]),
    gdzie i[e] to gęstość prądu termoemisji, T[k] temperatura w stopniach K, a i b[0] są stałymi
    materiałowymi, z tego b[0]=e*fi[0]/k=11600 [K/V]*fi[0], gdzie e to ładunek elektronu, k stała
    Boltzmanna, fi[0] potencjał wyjścia dla danego materiału; teoretyczna wartość a=a[0]=120
    [A/(cm2*K^2)], praktyczna dla materiałów jednorodnych ponoć od 60 do 100, tablica podaje
    60 dla wolframu, tantalu, toru, niklu, baru i wapnia, 55 dla molibdenu, i 162 dla cezu;
    dla materiałów niejednorodnych wartości są dużo mniejsze (od 0.0002 do 3), ale one mają
    bardzo niski potencjał wyjścia - nawet 0.7V (cez ma 1.8V).

W obecności pola elektrycznego termoemisja zmienia się o czynnik exp(4.4*sqrt(K)/T[k]),
    gdzie K to natężenie pola w V/cm, T[k] temperatura katody w stopniach K.

Przykładowo katoda wolframowa o temperaturze 2500 K ma dawać prąd 0.3mA/cm^2 (dla
    wolframu b[0]=52400 K, a=60 A/(cm^2*K^2), fi[0]=4.5 V). Prąd emisji można przewidzieć
    jedynie dla czystych metali, dla innych materiałów trzeba zmierzyć ich dane materiałowe.

Dla platyny potencjał wyjścia jest od 5.30 do 5.55V; ograniczony jest zakres temperatur,
    bo już w temperaturze poniżej 600 stopni C platyna zaczyna po trochu odparowywać.
  • Poziom 43  
    Problem dawno rozwiązany mam gdzieś sprawozdanie zrobione. Ocenione na 4 chyba 4,5. Nie wiem czy je wogule sprawdzał.