Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co potrzebne do domowego studia nagrań?

Kubus1842 02 Jan 2012 21:52 8855 8
    Kubus1842
    Level 14  
    Witam. Posiadam mikser Azusa pmx-6s oraz mikrofon Peavey nie wiem jakie są jego dane ale jest dobry dodatkowo laptop z kartą zintegrowaną tudzież pc z z nieznaną mi kartą. Powiem tak, ma trzy wejścia (głośniki, mikorfon, wejście liniowe) Słyszałem gdzieś wypowiedź że jak się nagrywa gdzieś w pokojach to lepiej mieć mikrofon dynamiczny. Interesuje mnie nagranie wokalu i połączenie tego z gotowym podkładem. Problem z tym że nie wiem co z czym i do czego. Pytanie moje brzmi; Co potrzebuję jak podłączyć i czym zmontować ? I czy w ogóle coś z tego będzie ?! Posiadam też luźne 300 złoty i myślałem o mikrofonie pojemnościowym. Z góry dzięki za pomoc :D
    esipe
    Level 2  
    Nie kupuj mikrofonu, schowaj 300 złotych do skarbonki, odpal internet i czyyyyytaj bo jak się chcesz bawić w takie rzeczy to długa lektura cie czeka ;) w międzyczasie dozbieraj pare złotych i kup karte/interfejs audio. Do interfejsu dostaniesz podstawowy DAW gdzie połączysz wokal z podkładem i zrobisz pare innych rzeczy ;) Mikrofon pojemnościowy+karta zintegrowana- to mija się z celem :)
    Preacher
    Level 10  
    mikrofon pojemnościowy to chyba nie ta impreza, na karcie masz chyba wyjscie głośnikowe i wejście mic oraz line in, do line up podpinasz się luźno z miksera, te 300 zł schowaj jak kolega pisze bo nic ciekawego za to nie kupisz, a z czasem kontroler do dźwięku lub procesor się przyda,

wracając do pojemnościówki, te mikrofony używa się raczej do innych celów niż recording wokalu
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Z funduszami nie ma dramatu, a sprzęt co masz, nadaje się do bardzo amatorskiego nagrania.
    Mikrofon pojemnościowy do wokalu - jak najbardziej. Na pojemności brzmi jaśniej i ma więcej detali w górnym paśmie. Łatwiej się z nią pracuje, i większość nagrań się tak robi.

Jeżeli nie planujesz rozwoju, to zainwestuj w mikrofon na USB. Ominiesz zakup interfejsu audio. Zintegrowane karty uraczą cię szumami, i problemami z odsłuchem i poóźnieniami. Choć na początek może ci wystarczy.

Czyli mikrofon do miksera, mikser do Line In w komputerze, uruchom DAW i pracuj.
    Kubus1842
    Level 14  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Planuję oczywiście rozwój:) Czy jest sens mieszania w to karty dźwiękowej np. http://allegro.pl/.html ? Kiedyś próbowałem podłączyć całość i udało się nagrać z dość zadowalającym efektem. Problem też jest taki iż podkład był nagrywany wraz z wokalem, co nie daje możliwości dodania pogłosu itp. (chyba że przez mikser) Pomijając fakt iż w wyższych partiach wokalnych dźwięk był przerywany, między innymi pomyślałem wtedy o tej zewnętrznej karcie dźwiękowej. Zastanawiam się jeszcze jak podłączyć tak aby mieć odsłuch podkładu. A co sądzicie o tego typu sprzęcie http://allegro.pl/.html

Moderated By adambyw:

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

User removed account
    User removed account  
    Kubus1842
    Level 14  
    a czy do tego urządzenia w.w potrzebna jest karta zewnętrzna o której mówiłem ?! czy może otrzymam zadowalający efekt jeśli połączę kartę z mikserem? Wiem mieszam strasznie ale chcę otrzymać jak najlepszą jakość nie wydając góry pieniędzy :)

Zdanie zaczynamy dużą literą i kończymy kropką bądź innym znakiem interpunkcyjnym. Proszę poprawić, i zapoznać się jeszcze raz z regulaminem forum.
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (adambyw)
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Mając interfejs audio, możesz zrezygnować z miksera.
    Otwierasz np Cubase, który dostaniesz z lexiconem, i importujesz podkład do projektu, jako ścieżkę stereo. Tworzysz drugą ścieżkę mono na którą będziesz nagrywał sam wokal. Tylko na niej ustawisz nagrywanie.
    Dajesz record, i w słuchawkach interfejsu słyszysz podkład, a nagrywa się sam wokal.

Po nagraniu, zapinasz plugin z korektorem, i ewentualnie kompresorem.

Tworzysz kolejną ścieżkę, FX - efektu, dajesz na nią pogłos z pluginu VST. Ustawiasz poziomy całości i zgrywasz do wave lub mp3. I cała filozofia. A jakość dużo lepsza niż nagranie od razu miksu i podkładu.
    User removed account
    User removed account