Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VW Passat B5 - mokra podłoga (woda pod nogami pasażera)

BOSSMAN26 02 Jan 2012 22:41 157224 50
 • #1
  BOSSMAN26
  Level 16  
  Witam.
  Jestem posiadaczem w/w modelu z 1999 roku od pewnego czasu obserwuję, iż na podłodze pod nogami pasażera obok kierowcy stoi woda.
  Kiedyś w czasie obfitego deszczu zauważyłem, iż woda dostaje się do środka po plastikach na progu drzwi, ale to było zaledwie kilka kropli.
  Czy to może być powodem powstawania jeziora w aucie?
  (Naciskając dłonią na wykładzinie pokazuje się woda).
  Proszę o wskazówki porady tyczące się sposobów usunięcia i zapobiegania tej usterce?

  Kiedyś wyczytałem, iż winne mogą być uszczelki - jak to sprawdzić?
  Gdzie indziej słyszałem, że zawinić mógł przewód odprowadzający skroploną wodę z klimatyzacji (aczkolwiek ilość wody w kabinie moi zdaniem jest zbyt duża)?
  Ostatni pomysł jaki mi przychodzi do głowy to nieszczelne podwozie i ewentualne przecieki z zewnątrz do środka pojazdu, ale dlaczego tylko w tym miejscu STOI woda?
  Auto nie brało udziały w żadnych kolizjach, eksploatowane w dość spokojny sposób żadnych przygód z podwoziem.
  Proszę o pomoc z góry dziękuje za informację. POZDRAWIAM.
 • #2
  Dominik04
  Level 11  
  na początku radze sprawdzić odprowadzanie wody z klimatyzacji. ponieważ piszesz , że jest dużo tej wody ale nie wiesz kiedy zaczęła się tam lać.
 • #3
  Ture11
  Level 38  
  Nie za wiele zapewne pomogę, ale powodem może być zatkana rynienka odprowadzająca wodę (nie wiem, czy jest w b5), lub też przerdzewiały metal pod rynną podszybia. Co do usuwania wody, to powiem ci, jak ja to zrobiłem, ale nie rób tego w domu, proszę. Konkretnie to wziąłem odkurzacz Zelmer Wodnik DUO z filtrem wodnym i odkurzałem chyba z 15 minut podłogę... Aż zaczęło się wylewać przez filtr HEPA ;-). Oczywiście jest to bardzo niebezpieczne, bo, mimo, że rozebrałem już kiedyś ten odkurzacz i 220v jest dobrze odseparowane od łopatek odśrodkowych, to jednak zawsze trzeba się liczyć z obecnością tego napięcia, które chętnie cie zabije. Dla innych dodam także, że pomysłodawcą był mój brat, który zalał filtr wodny do pełna wodą i włączył odkurzacz, przez co cały salon był wilgotny. Filtrowi HEPA było już wszystko jedno. U mnie woda stała w trzech miejscach (renault megane 1.6), i udało się wyciągnąć około 7 litrów wody!
 • #4
  Dominik04
  Level 11  
  jak odepniesz plastik na progu to podniesiesz wykładzinę na tyle aby usunąć wodę. odkurzaczem wszystkiego nie wciągniesz . będzie jej tam nie mało. :):):)
 • #5
  pawel-jwe
  Level 30  
  Jak masz szyberdach to sprawdź czy nie cieknie.
  Druga opcja to jak otworzysz drzwi pasażera, to na słupku gdzie są zawiasy powinny być otwory (fabryczne) i oryginalnie powinny być specjalne zaślepki (najlepiej porównaj z drzwiami od kierowcy), jeśli którejś brakuje to duże prawdopodobieństwo że to jest winą "podtopień" (miałem tak w innym aucie).
  Trzecia opcja to sprawdź czy w drzwiach od spodu otwory "odpływowe" nie są zapchane. Nadmiar wody spływa (np po szybie) to środka drzwi i ta woda powinna spłynąć dalej przez te otwory, jak są zapchane to woda się będzie zbierać i przelewać do środka (też się spotkałem z tym w jednym aucie).
  Co do wysuszenia to niestety najprawdopodobniej będziesz musiał rozebrać kilka plastików i odgiąć całą wykładzinę spod "stóp pasażera", tam będzie pewnie 5-10cm twardej gąbki. Musisz wziąć nóż do tapet i wyciąć cały płat w którym jest woda i wysuszyć go porządnie w domu. Ponieważ to twarda gąbka niestety trochę to potrwa. Miałem tak tego lata i na słońcu schło 2 dni
 • #6
  BOSSMAN26
  Level 16  
  dziękuję za szybką odpowiedz - mam tylko kilka pytań jak sprawdzić to odprowadzanie wody z klimy i jak naprawić to przy wykryciu ewentualnej usterki ?
  C od szyber dachu to nie posiadam, stan zaślepek i otworów odprowadzających wodę sprawdzę jutro rano.
  Dziękuję pozdrawiam
 • #7
  Dominik04
  Level 11  
  po stronie pasażera w nogach z przodu po lewej stronie w rogu widać ten przewód. czarny,gumowy. jeśli jest dziurawy to trzeba wymienić
 • #8
  Slawek12345677
  Level 12  
  najczęsciej jest to uszkodzona uszczelka obudowy filtru pyłkowego. Woda ściela po szybie a następnie do rynny sciekowej na której znajduje sie otwór na obudowę filtru pyłkowego. Pozdrawiam
 • #9
  kkc18
  Level 1  
  Panowie w moim pasku cieknie przez listwę chromową, która nie dolega dokładnie do szyby, a ona jest razem z taką uszczelką i zbyt dużo wody wpływa do drzwi. I mam w związku z tym pytanie, mianowicie jak zdemontować tą listwę. Ona trzyma się na jakiś kołkach czy jak. Bo te drzwi miałem lakierowane, więc duże prawdopodobieństwo, że lakiernik coś źle poskładał.
 • #10
  BOSSMAN26
  Level 16  
  Szukałem tego przewodu od klimy - nie znalazłem :( sprawdzałem plastiki na drzwiach kompletne, filtr - ciężko określić ale wydaj się być suchy i szczelny.
  Zauważyłem, że przy opadach atmosferycznych w dalszym ciągu, i raczej nie kilka kropli a chwilami nawet mały strumyk wpływa do kabiny przez rowek który jest na progu(połączenie dwóch elementów plastikowych, cześć maskująca próg i cześć maskująca wnętrze pojazdy prawe nadkole od środka) Ta usterka to chyba jakiś ewenement - niestety...
  Co może być przyczyna tego dostawania się wody przez ta szparkę/rynienkę ? Dodam że z drugiej strony nic podobnego się ni dzieje a jak wszyscy wiemy do drzwi kierowcy są bardziej eksploatowane. Proszę o sugestie/dobre pomysły rozwiązania/usprawnienia tej usterki. POZDRAWIAM
 • #11
  elwiz
  Level 12  
  Witam,
  Mam podobny problem w passacie B3. Mój 18-latek ma podłogę mokrą jak niemowlę pieluchę. Na razie usuwam ją wtykając ulotki z hipermarketów pod gumowe dywaniki. Środek bardzo doraźny i pomaga na bardzo krótko. Mogę tylko podejrzewać problem z kanalikami odprowadzającymi wodę z podszybia ale szczerze mówiąc nie wiem jak je sprawdzić. Jak w nie zaglądam to widzę tylko czarną dziurę - zero brudu, ale wiadomo wzrokiem do końca nie sięgam. Dziś po południu podłożyłem kilka kartek papieru na progach oraz na górze dywaników przednich - jeśli gdzieś kapie to powinienem wychwycić ślady wilgoci ale muszę czekać aż coś się zbierze. Czy próbowaliście jakoś nawadniać samochody celem wykrycia przecieków?
 • #12
  bimber98
  Level 2  
  obudowa filtra pylkowego na 100

  Dodano po 3 [minuty]:

  obudowa filtra pylkowego na 100 tak jak pisze kolega slawek
 • #13
  Jan Nojszewski
  Level 18  
  Jeżeli woda pojawia się na uszczelce drzwiowej, bardzo prawdopodobne jest, że okrągła zaślepka w płycie drzwiowej (do odkręcania opuszczonej szyby) jest nieszczelna lub jej brak. Woda spływa pod tapicerką. Zdejm tapicerkę i obserwuj.
 • #14
  sadek1979
  Cars specialist
  kolego przyczyny to min jak piszą koledzy obudowa filtra pyłkowego , niedrożne odpływy w rynience (są 2 jeden pod podstawą akumulatora drugi pod serwem ) , kiepsko wymieniona szyba, obudowa komputera lub tak jak u mnie dołączona elektryka i nie dokładnie uszczelniona ściana grodziowa Więcej informacji i wskazówek znajdziesz http://forum.vw-passat.pl/threads/40108-Woda-w-samochodzie łącznie z fotkami i opiniami innych użytkowników Passatów
 • #15
  BOSSMAN26
  Level 16  
  zauważyłem kolejny niepokojący objaw, woda na tylnej wycieraczce za pasażerem ... w tym wypadku chyba uszczelka drzwi jest nieszczelna/uszkodzona.. Obejrzałem ja nie wygląda na zdeformowana czy niekompletną ? wszystkie te usterki pojawiły się tej zimy cześć przed mrozami a pozostałe już w czasie tych rekordowych mrozów.. Gdzie szukać przyczyn i jak z nimi walczyć ?
 • #17
  mariuszek1978
  Level 14  
  miałem kiedyś taki przypadek w passacie kolegi - winą okazała się plastikowa obudowa komputera - a właściwie jej uszczelnienie na ścianie grodziowej tuż przy lewym nadkolu. Klej do szyb załatwił sprawę, poza tym często zatykają się odpływy pod akumulatorem i tworzy się "akwarium"...
 • #18
  elgrego
  Level 1  
  Mój ojciec miał taki problem, otworzyliśmy maskę patrzymy woda stoi w komorze akumulatora. odkręciliśmy akumulator kanał odprowadzający był zapchany przepchaliśmy, woda zleciał i problemu nie ma.:D

  pozdro
 • #19
  dario 71
  Level 1  
  miałem ten problem,przyczyną były uszczelki w metalowych boczkach drzwi.Jeżeli woda leci po progach to trzeba zdjać boki drzwi z tapicerką,poluzować śruby metalowych boków,uszczelnić np silikonem dokręcić i założyć tapicerkę.Inna przyczyna to zapchany odplyw pod akumulatorem lub żle założona guma uszczelniająca linkę podnoszenia klapy.
 • #20
  pawel-jwe
  Level 30  
  To może ja dodam jeszcze swój przypadek :)
  U mnie pojawiała się woda pod nogami kierowcy, długo z tym walczyłem i zachodziłem w głowę o co chodzi?!?!
  Przyczyna okazała się "nietypowa" (ale się już zdarzała innym i tylko dlatego sprawdzałem to), mianowicie przyczyną okazała się rozszczelniona przednia szyba. Najbardziej pewna naprawa to oczywiście ponowne wklejenie szyby u fachowca, ale nieraz wystarcza posmarowanie dolnego brzegu szyby sylikonem sanitarnym (na łączeniu szyby z ramą, więc trzeba rozbierać całe podszybie od zewnątrz). Co do diagnozy tego przypadku, to można nieraz to rozpoznać po "pofalowanej" naklejce z numerem VIN na podszybiu, druga metoda to polanie podszybia obfitą ilością wody z mydlinami i dmuchanie kompresorem (zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz - jeśli zacznie pojawiać się piana to już wiadomo co jest grane).
 • #21
  czaczacza1
  Level 9  
  Kolego sprawdz czy szybe masz dobrze wklejoną mam mercedes ml 2000rok też niewiedziałem dlaczego zawsze po myciu lub po jeździe po deszczu leci mi woda na wycieraczke pasażera,okazało sie że przednia szyba przepuszczała wode a szyba była orginalna od nowości ,poprostu się rozszczelnila
 • #22
  Radeon 24
  Level 24  
  Witam!
  Przeciez pisze, ze woda pojawia sie na progu. Tak jak ktos juz wyzej napisal, leje sie przez metalowa oslone drzwi. Sciagnij tapicerke, odkrec oslone, posmaruj ranty silikonem i dokrec.

  Pozdrawiam!
 • #23
  czaczacza1
  Level 9  
  No faktycznie nie zrozumiałem. To może być coś z uszczelką drzwi.Ewentualnie to może jakoś szybą spływa w środku drzwi i dlatego spływa po progu.
 • #24
  dan0031
  Level 10  
  W moim passacie z dnia na dzień przestały działać szyby. Po podpięciu do VAG-a wyskakiwały błędy wtedy, gdy chciałem ruszyć szybę - błąd komunikacji czy coś tam. Jak wykasowałem to i tak nie działały ale błąd wyskoczył wtedy, gdy chciałem ruszyć szybę. Poczytałem trochę o sprawdziłem kable w progu - szok! Kable się zwarły ze sobą, część kabli przetrwała a część stopiła się ze sobą. Wyciąłem to i zacząłem łączyć kabelki po kolei wg kolorów, par, skrętek. Łączyłem je przedłużając je nowym kablem i zapinając na kostki wago.
  Gdy pary kabli się skończyły to zostało mi kilka kabli brązowych i biało-czerwonych. Znalazłem schemat i spiąłem kable razem wg kolorów do kupy na wago kilku wejściowe, czyli brązowe wszystkie razem i biało-czerwone razem. Podczas łączenia rozleciała się złączka kabla czerwono-niebieskiego, była zielona w środku. No to je też spiąłem do kupy.

  Wydawało się, że wszystko jest połączone i tak jak powinno być, no to test. I co? Szyby nie działają dalej. Ale sprawdziłem, czy reagują na kluczyk i to działa. Ale sam zamek kierowcy dziwnie reaguje. Żeby otworzyć drzwi muszę dwukrotnie szybko przekręcić kluczyk w prawo. A szyby otwierają się przy zamykaniu a zamykają się przy otwieraniu drzwi.

  VAG pokazał takie błędy:
  1328 Magistrala danych funkcji komfort
  brak osprzętu / nie związany ze sprzętem
  1334 Moduł sterujący drzwi prawy tył-J389
  magistrala CAN brak sygnału
  1333 Moduł sterujący drzwi lewy tył-J388
  magistrala CAN brak sygnału
  1332 Moduł sterujący drzwi pasażera-J387
  magistrala CAN brak sygnału
  1331 Moduł sterujący drzwi kierowcy-J386
  magistrala CAN brak sygnału

  Czy to dotyczy niebiesko-czerwonego przewodu? Kto mi powie co jest nie tak?
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  dan0031
  Level 10  
  Can-a czyli niebiesko-czerwone? Sprawdzałem i napięcie w kostkach względem masy wynosi 12V. Spróbuję jeszcze raz spiąć albo czym innym je połączyć..
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  dan0031
  Level 10  
  Nie wszystkie kable w progu się popaliły, nie wiem, czy akurat te kabelki musiałem dorabiać. Ale sprawdzę, czy są one w porządku. Passat jest z 96 roku, 1.8T.
 • #29
  User removed account
  User removed account