Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak usprawnić mój komputer?

swojak_007 03 Sty 2012 00:32 2767 18
  • #1 03 Sty 2012 00:32
    swojak_007
    Poziom 7  

Witam, zarejestrowałem się na portalu, bo szukam odpowiedzi na pytanie co zrobić, żeby mój komputer działał sprawnie. Jestem gotów kupić nowy jeśli nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu z obecnym sprzętem.
    Zdążyłem już poczytać posty i widzę tu wiele osób, które mają znacznie większa wiedzę ode mnie w tym temacie :-)

W tej chwili najbardziej irytuje mnie to, że pliki MS Office (xls, doc) otwierają się nawet po 1-2 minutach. I mowa tu o arkuszach nie większych niż 5MB.

Stosując się do porady z innego postu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1387715.html
    opiszę moje potrzeby i to co posiadam:

1. Zastosowanie czyli do czego komputer będzie wykorzystywany - czy raczej do czego chciałbym go wykorzystywać:
    >Gry - chciałbym spróbować zagrać w gry typu Wiedźmin albo Assassin Creed - w tej chwili jedyne w co mogę grać to np. Spellforce 2 - Czas Mrocznych Wojen
    >Prace biurowe - mam pakiet MS Office 2007 i często korzystam z Excela ale nie potrzebuję mocy obliczeniowych do korzystania z arkuszy z 65 tys lini jednakże często sporządzam analizy przy pomocy "pivo table" (nie znam tłumaczenia)
    >Obróbka grafiki, filmów, muzyki - na chwile obecną często obrabiam zdjęcia z licznych wojaży, oglądam czasem filmy i chciałbym spróbować sił w obróbce filmów. Dodatkowo chcę kupić oprogramowanie które pozwoli mi zgrać kasety VHS na CD/DVD
    >Internet - często, po pracy surfuję po sieci w tym oglądam filmy na youtube, gram w gry Zynga na facebooku

2. OC/Overclocking. Wiele osób nie wie co to znaczy:
    >Nie potrafię lub jest mi to zbędne - ta odpowiedź w pełni ujmuje moje podejście

3. Komputer będzie używany w domu przez dwie dorosłe osoby. Z komputera korzystamy raczej po pracy i ze 3 razy na 5 dni roboczych. Jedynie w weekendy przy dobrej grze zdarzyło mi się spędzić 5-8h. Czasem zdarza mi się ściągać jakieś pliki w nocy, więc przy opcji kupna nowego PC wolałbym żeby chodził ciszej od obecnego.

4. Obecnie co posiadam w moim PC:
    Procesor: DualCore Intel Core 2 Duo E6300, 1866 MHz (7 x 267)
    Płyta: Gigabyte GA-965P-S3 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
    Pamięć: 512 MB DDR2-533 DDR2 SDRAM (5-4-4-12 @ 266 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
    Grafika: Radeon X1300 Series (256 MB)
    Dzwięk: Realtek ALC883 @ Intel 82801HB ICH8 - High Definition Audio Controller [B-0]
    Karta sieciowa: Marvell Yukon 88E8056 PCI-E Gigabit Ethernet Controller
    Zasilacz: ATX LC-B400ATX 400W
    Dysk: WDC WD1600JS-58NCB1 - dwie partycje: 39 i 109 GB
    Monitor: LG Flatron L1751S - dziwne jest to że nie mogę zobaczyć na nim BIOSu, bo mam komunikat "poza zasięgiem"
    Napędy:
    1) Generic DVD-ROM SCSI CdRom Device - LG Electronics
    2) HL-DT-ST DVDRAM GSA-4167B SCSI CdRom Device - LG Electronics

Dodatkowo załączam plik txt z raportem z komputera

5. Budżet którym dysponuje - wiem, że za około 2500zł mogę kupić nowy komputer umożliwiający mi granie i swobodne korzystanie z mojego Office2007.
    W związku z powyższym jeśli mówimy o modernizacji to nie chcę wydać więcej niż 600zł
    Jednakże jeśli nic nie da się zrobić z moim obecnym komputerem, chcę kupić nowy i tu górna kwota to wspomniane 2500 zł

Najważniejsza informacja, wydaje mi się, że istotna to to że sam niewiele zrobię tzn. umie wymienić kości pamięci RAM albo kartę graficzną ale nie dam rady podłączać wszystkiego do płyty głównej itp. Mówiąc w skrócie sam PC nie złożę

Na koniec długiego opisu krótkie pytanie, czy jeśli kupie 2x2GB pamięci RAM 800MHZ przyspieszy to pracę mojego komputera i otwieranie plików MS Office (xls. doc)?

0 18
  • #2 03 Sty 2012 00:38
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

swojak_007 napisał:
    jeśli kupie 2x2GB pamięci RAM 800MHZ przyspieszy to pracę mojego komputera i otwieranie plików MS Office (xls. doc)?

Tak. Przyspieszy, biorąc pod uwagę, że teraz masz tylko 512MB.
    Osobiście zakupiłbym pamięć RAM i nowy/szybszy dysk twardy.

0
  • #3 03 Sty 2012 10:29
    daavid117
    Poziom 42  

Popieram. RAM'u ze 2GB przynajmniej (4GB Ci nawet nie jest potrzebne), a nowy dysk SATA na pewno zaoszczędzi Ci czasu "mielenia" danych.

0
  • #4 03 Sty 2012 10:53
    wariato
    Poziom 43  

W twoim przypadku wypadałoby zrobić następujące rzeczy:

- podkręcić procesor lub go wymienić.
    - dołożyć co najmniej 2GB RAM
    - zmienić kartę graficzną jeśli myślisz o Wiedźminie
    - wymienić zasilacz
    - opcjonalnie wstawić szybki dysk

0
  • #5 03 Sty 2012 12:15
    swojak_007
    Poziom 7  

Dzięki za odzew. W kwestii RAMu czy to nie przeszkadza jeśli kupię dwa razy po 1GB i dołożę do juz posiadanego 1GB rozbitego na dwie kości?

Co do podkręcenia procesora to zakładam że bez wizyty w BIOSie się nie obędzie? Skoro nie mogę go zobaczyć na moim monitorze to chyba raczej ten zabieg się nie uda?

Szybszy dysk twardy - nie jestem pewien czy to rozwiąże sprawę. W tej chwili korzystam z dysku zewnętrznego PQI Portable HDD H550 i to z niego otwieram pliki MS Office. Czy pomimo tego proponujecie zmienić dysk twardy?
    Rozumiem, że chodzi np. o taki dysk: http://www.ceneo.pl/13292695

0
  • #7 03 Sty 2012 16:23
    swojak_007
    Poziom 7  

"Bardziej chodzi o dysk np. SSD Link lub chociaż SATA. Twój obecny jest na PATA (starsza, wolniejsza konstrukcja)"

Trochę drogi ten dysk, i do tego mniejszy od mojego obecnego. Jeśli zrobię na nim dwie partycje to będą bardzo małe. Nie ukrywam, że wolałbym coś tańszego, bo jeśli mimo zakupu i zamontowania tego dysku oraz RAMu komputer będzie działał nieznacznie szybciej zdecyduję się na zakup nowego.

"Co do ramu możesz kupić 2x1GB bądź 2GB w jednej kości."

Dopytuję się tak o RAM, bo w instrukcji płyty głównej zalecają, że jeśli chcę używać Dual Channel Memory powinienem używać modułów pamięci tego samego producenta, rozmiaru i prędkości. W związku z tym, kiedy kupię 2x1GB w tej samej prędkości, co obecny RAM (533) to wówczas będę miał 1GB i 512MB w jednej i w drugiej kieszeni.

Dodano po 9 [minuty]:

wariato napisał:
    W twoim przypadku wypadałoby zrobić następujące rzeczy:

- podkręcić procesor lub go wymienić.
    - dołożyć co najmniej 2GB RAM
    - zmienić kartę graficzną jeśli myślisz o Wiedźminie
    - wymienić zasilacz
    - opcjonalnie wstawić szybki dysk

Z tego postu rozumiem, że możliwa jest przeróbka mojego obecnego kompa na taki, który posłuży do takich gier jak wspomniana. Czy w związku z tym czy mógłbyś być bardziej konkretny (podać jakiś przykład), co masz na myśli przez np. lepszy procesor, zasilacz, czy kartę?

RAM już zdecydowałem, że dołożę pytanie tylko ile - tak jak napisałem wyżej.

Wiem jednocześnie, że wstawienie topowej karty do słabego komputera nic nie da, bo i tak jej możliwości nie zostaną wykorzystane, podobnie jak wrzucanie dużej ilości RAM (np. 4x2GB).

0
  • #8 03 Sty 2012 16:44
    djsako
    Poziom 12  

1. 2GB pamięci RAM DDR2 800Mhz: http://allegro.pl/goodram-ddr2-2048mb-pc2-6400-cl5-lifetime-fvat-i2015514593.html lub przynajmniej 1GB: http://allegro.pl/nowa-pamiec-ddr2-1gb-800mhz-goodram-fvat-warszawa-i2011231186.html

2. Karta Graficzna Gigabyte GeForce 210 1GB: http://allegro.pl/hit-gigabyte-geforce-210-1gb-ddr3-tc-hdmi-gold-i2022088071.html

3. Procesor Core 2 Duo E6600: http://allegro.pl/core-2-duo-e6600-2x-2-4ghz-4mb-1066mhz-gwarancja-i2030041840.html

To bym zrobił gdybym miał taki komputer nie ma co więcej inwestować i przesiąść się na coś nowszego z procesorem i3 lub i5

Dodano po 9 [minuty]:

można było by jeszcze mocniejszą kartę graficzną ale nie ma sensu wydawać a za 350-400zł wyjdzie i tak ciekawy komputer

0
  • #9 03 Sty 2012 16:44
    wariato
    Poziom 43  

swojak_007 napisał:
    Trochę drogi ten dysk, i do tego mniejszy od mojego obecnego. Jeśli zrobię na nim dwie partycje to będą bardzo małe.

SSD służy bardziej do postawienia na nim systemu oraz najpotrzebniejszych programów a nie trzymania śmieci.
    Dyski SSD znacznie przyśpieszają pracę. Jako magazyn może posłużyć twój stary dysk.

swojak_007 napisał:
    Z tego postu rozumiem, że możliwa jest przeróbka mojego obecnego kompa na taki, który posłuży do takich gier jak wspomniana. Czy w związku z tym czy mógłbyś być bardziej konkretny (podać jakiś przykład), co masz na myśli przez np. lepszy procesor, zasilacz, czy kartę?

Więc tak. Twoja płyta obsłuży 4 rdzeniowe procesory Quad - przykładowo Q6600 kosztuje używany około 300zł. Do tego przyda się karta graficzna minimum na dziś to używana HD5770 (300zł), trzeba to zasilić więc wymagana jest zmiana zasilacza na markowy około 400W (70-150zł), obecny ram mógłbyś sprzedać i w jego miejsce zakupić używane 2x2GB DDR2 800MHz jeśli posiadasz system 64 bitowy.
    Ram DDR2 jest drogi i pakowanie tam więcej niż 4GB jest nieopłacalne a po drugie nie wiem czy wykorzystałbyś taką ilość.

Brawa dla użytkownika wyżej, który proponuje kartę która jest minimalnie wydajniejsza niż ta co autor posiada.

0
  • #10 03 Sty 2012 16:53
    djsako
    Poziom 12  

wariato - nie ma sensu tyle wydawać prawie 1000zł a ja bym proponował za 2500zł nowy tyle w temacie:)

Maiłem ATI X1300 do gier się nie nadaje a GF 210 już jest dosyć dobra ale nie jest rewelacją i nie popieram inwestowania takiej kasy w tego kompa

0
  • #12 03 Sty 2012 17:05
    wariato
    Poziom 43  

To fakt, ale autor chciał żebym mu wytłumaczył jak można tą jednostkę jeszcze "usprawnić". Nie mówię że ma już tak robić. Przemyśli, prześpi się z tym i podejmie decyzję.

0
  • #13 03 Sty 2012 17:14
    swojak_007
    Poziom 7  

wariato napisał:

SSD służy bardziej do postawienia na nim systemu oraz najpotrzebniejszych programów a nie trzymania śmieci.
    Dyski SSD znacznie przyśpieszają pracę. Jako magazyn może posłużyć twój stary dysk.

Czyli jak dobrze rozumiem mogę zamontować oba dyski jednocześnie?
    Jeśli tak to proponowany dysk kosztuje około 400zł

wariato napisał:
    Więc tak. Twoja płyta obsłuży 4 rdzeniowe procesory Quad - przykładowo Q6600 kosztuje używany około 300zł. Do tego przyda się karta graficzna minimum na dziś to używana HD5770 (300zł), trzeba to zasilić więc wymagana jest zmiana zasilacza na markowy około 400W (70-150zł), obecny ram mógłbyś sprzedać i w jego miejsce zakupić używane 2x2GB DDR2 800MHz jeśli posiadasz system 64 bitowy.

Jestem na tyle zielony, że nie wiem czy mam system 64 bitowy :D
    Tu widzę 300zł za procesor plus 300 zł za kartę i dodatkowo 250 za 2x2GB RAM (np. Kingston), co daję w sumie 950zł bez zasilacza, bo jak rozumiem po nalepce na moim ma 400W (nie wiem czy ATX to marka lepsza czy gorsza).

wariato napisał:
    Ram DDR2 jest drogi i pakowanie tam więcej niż 4GB jest nieopłacalne a po drugie nie wiem czy wykorzystałbyś taką ilość.

Podsumowując mówimy o kwocie 400zł plus 950zł minus ewentualnie 130zł za mój obecny RAM, co daje nam 1220zł. No i muszę znaleźć kogoś kto mi to poskłada. W tym momencie przychylam się do opinii „djsako” i zapytam o alternatywną propozycję. Otóż nie mam pojęcia ile kosztowałby nowy komputer odpowiedni do moich potrzeb. Czy ktoś mógłby mi zasugerować jakąś kompilację? Tak żebym miał porównanie.

Wprawdzie na forum jest zestaw propozycji https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1667499.html ale z datą 2010, więc od tego czasu sporo się zmieniło.

0
  • #14 03 Sty 2012 17:57
    djsako
    Poziom 12  

1. Procesor Intel i3-2100
    2. Płyta główna pod nowy slot 1155 Gigabyte najlepiej
    3. Zasilacz 450W już nie będę wnikać jaki
    4. Karta Graficzna GT430 1GB DDR3 Asus lub Gigabyte
    5. 2 GB RAM DDR3 1333MHz
    6. jeśli masz napęd DVD na SATA to go wsadź do nowego a jak nie to za około 120zł nowy np. LG na SATA
    7. Obudowę jeśli masz dużo normalną w dobrym stanie to też zostaw w komputerowym w którym składają na życzenie klienta jest możliwość taka
    8. Dyski twarde są obecnie bardzo drogie więc kup coś używanego albo swój zostaw oczywiście żeby był na SATA

2500zł nie możesz wydać w błoto ale w dobry komputer nie wiem tylko jakie ceny są w sklepach komputerowych ale procesor i3 lub i5, pamięci DDR3 płyta pod slot 1155 musisz mieć a ile kasy przeznaczysz na nową kartę graficzną to zależy czy zaoszczędzisz na DVD czy dysku twardym nie kupując nowych

Dodano po 6 [minuty]:

i za tą sumę możesz to kupić

0
  • #15 03 Sty 2012 22:23
    swojak_007
    Poziom 7  

Doceniam poświęcony przez Was czas na odpowiedzi na moje pytania ale nadal nie mam jasnej odpowiedzi na pytanie dotyczące RAMu:

"Dopytuję się tak o RAM, bo w instrukcji płyty głównej zalecają, że jeśli chcę używać Dual Channel Memory powinienem używać modułów pamięci tego samego producenta, rozmiaru i prędkości. W związku z tym, kiedy kupię 2x1GB w tej samej prędkości, co obecny RAM (533) to wówczas będę miał 1GB i 512MB w jednej i w drugiej kieszeni."

Jeśli pytałem nie jasno sprecyzuję. Czy Waszym zdaniem mogę mieć w jednym slocie dwie różne rozmiarem kości RAMu (1GB i 512MB) i w drugim slocie również dwie różne kości?
    Jeśli dobrze zrozumiałem „wariato”, mogę, ale chciałbym to potwierdzić zanim uszkodzę komputer.

Dodatkowo pytałem czy mój zasilacz jest dobry czy zły, pod kątem marki?
    Otóż skoro „wariato” proponuje „bez zasilacza, bo jak rozumiem po nalepce na moim ma 400W (nie wiem czy ATX to marka lepsza czy gorsza).”
    wymianę to nie wiem czy obecny jest słaby czy to niedopatrzenie.

Na koniec, przyznam, że pisząc: „Otóż nie mam pojęcia ile kosztowałby nowy komputer odpowiedni do moich potrzeb. Czy ktoś mógłby mi zasugerować jakąś kompilację? Tak żebym miał porównanie.” liczyłem na odzew bardziej w stylu aktualizacji informacji z podanego linku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1667499.html lub skoro zastosowałem się do porad z podanego linku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1387715.html
    na odpowiedź jaki konkretnie zestaw spełniałby wymienione w moim pierwszym poście potrzeby.

0
  • #16 03 Sty 2012 22:46
    wariato
    Poziom 43  

Więc tak, jeśli chcesz używać trybu Dual channel musiałbyś wyjąć obecne kości i włożyć np 2 kości po 1GB o tych samych parametrach, najlepiej tego samego producenta. Nie zrozumiałem o co chodzi z tym zdaniem:

Cytat:
    to wówczas będę miał 1GB i 512MB w jednej i w drugiej kieszeni
    ale nieważne..

Co do zasilacza, nie ma takiej marki jak ATX - skrót Atx to zwyczajnie nazwa standardu komputerowego - poczytasz o tym choćby w Wikipedii. Dlatego też zaleciłem wymianę posiadanego zasilacza bo domyślam się iż jest kiepskiej jakości skoro nie posiada nawet marki.

Nowa jednostka rozumiem za 2500zł ? A czy mógłbyś dołożyć np pieniądze ze sprzedaży obecnej jednostki ?

W tym budżecie wyszedłby taki zestaw:
    Core i5 2500 - 820zł
    AsRock H61iCafe - 300 zł
    Patriot 2x2GB DDR3 1333 CL9 - 85zł
    Radeon HD6790 - 530zł
    HDD WD Caviar 500GB SataII 32MB cache - 340zł
    zasilacz Corsair CMPSU-430CXV2- 185zł
    napęd DVD LiteOn SataII - 80zł
    obudowa przykładowo Aerocool PGS Vs9 - 160zł

gdybyś sprzedał obecny zestaw można będzie włożyć jeszcze dysk SSD i zakupić system 64 bitowy.

0
  • #17 04 Sty 2012 10:07
    dadas14
    Poziom 1  

mam taki sam zestaw co Ty ten procek chodzi u mnie podkręcony na 3,1 GHz i jest stabilny - spróbuj go podkręcić w biosie ustawiając jednocześnie szynę na 100 , i mnożnik taktowania ramu na 2 . Oczywiście powinieneś dołożyć ramu tak przynajmniej do 2 GB i będziesz miał kompa na parę lat :) ja na tym zestawie gram w MW3 i Skyrim bez większych problemów ( moja karta to radeon HD 4650)

0
  • #18 04 Sty 2012 10:20
    swojak_007
    Poziom 7  

dadas14 napisał:
    mam taki sam zestaw co Ty ten procek chodzi u mnie podkręcony na 3,1 GHz i jest stabilny - spróbuj go podkręcić w biosie ustawiając jednocześnie szynę na 100 , i mnożnik taktowania ramu na 2 . Oczywiście powinieneś dołożyć ramu tak przynajmniej do 2 GB i będziesz miał kompa na parę lat :) ja na tym zestawie gram w MW3 i Skyrim bez większych problemów ( moja karta to radeon HD 4650)

Pomysł sam w sobie ciekawy, nawet bardzo ale nie jestem zbyt dobry w te klocki w sensie nie mam pojęcia jak miałbym to ustawić w BIOSie. Pomijając na chwilę fakt, że mój monitor nie pozwala mi zobaczyć BIOSu, komunikat "Poza zasięgiem".
    Co to znaczy "szyna na 100"?
    Na jendym z postów widziałem jak ktoś zrobił zdjęcie lub print screena z ustawieniami BIOSa, czy mógłbys przesłać coś podobnego, tzn. jak to wygląda u Ciebie?

Dodano po 4 [minuty]:

wariato napisał:
    Więc tak, jeśli chcesz używać trybu Dual channel musiałbyś wyjąć obecne kości i włożyć np 2 kości po 1GB o tych samych parametrach, najlepiej tego samego producenta.

Tak myślałem, dzieki.

wariato napisał:
    Co do zasilacza, nie ma takiej marki jak ATX - skrót Atx to zwyczajnie nazwa standardu komputerowego - poczytasz o tym choćby w Wikipedii. Dlatego też zaleciłem wymianę posiadanego zasilacza bo domyślam się iż jest kiepskiej jakości skoro nie posiada nawet marki.

OK :D

wariato napisał:
    Nowa jednostka rozumiem za 2500zł ? A czy mógłbyś dołożyć np pieniądze ze sprzedaży obecnej jednostki ?

W tym budżecie wyszedłby taki zestaw:
    Core i5 2500 - 820zł
    AsRock H61iCafe - 300 zł
    Patriot 2x2GB DDR3 1333 CL9 - 85zł
    Radeon HD6790 - 530zł
    HDD WD Caviar 500GB SataII 32MB cache - 340zł
    zasilacz Corsair CMPSU-430CXV2- 185zł
    napęd DVD LiteOn SataII - 80zł
    obudowa przykładowo Aerocool PGS Vs9 - 160zł

gdybyś sprzedał obecny zestaw można będzie włożyć jeszcze dysk SSD i zakupić system 64 bitowy.

Pewnie, że mogę dorzucić kasę ze sprzedaży tyle tylko, że jeszcze nigdy w życiu nic nie sprzedałem :D marny ze mnie sprzedawca. Do tej pory kiedy wymieniałem sprzęt, stary oddawałem rodzicom :D w prezencie. No ale może najwyższy czas spróbować... Tak na marginesie nigdy bym nie przypuszczał że są chętni na taki stary sprzęt :D

0
  • #19 04 Sty 2012 10:27
    wariato
    Poziom 43  

swojak_007 napisał:
    Pewnie, że mogę dorzucić kasę ze sprzedaży tyle tylko, że jeszcze nigdy w życiu nic nie sprzedałem :D marny ze mnie sprzedawca. Do tej pory kiedy wymieniałem sprzęt, stary oddawałem rodzicom :D w prezencie. No ale może najwyższy czas spróbować... Tak na marginesie nigdy bym nie przypuszczał że są chętni na taki stary sprzęt :D

To świetnie, a co do starego sprzętu to nie jest on tragiczny. Niektórzy z powodu braku dużej gotówki przesiadają się z naprawdę starych jednostek jedno rdzeniowych na taki komputer jak Ty posiadasz i to istna przepaść w wydajności dla nich.

0