Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz AT - na obudowie występuje napięcie.

vaclaw 03 Sty 2012 00:38 3595 18
  • #1 03 Sty 2012 00:38
    vaclaw
    Poziom 18  

Mam zasilacz AT.
    Podlączyłem go odłączyłem kablem zasilającym bez uziemienia i obciołem wszystkie kable (te do płyty, dysków itp.)
    Zasilacz ma być do cb radia.
    Jednak obudowa zasilacza kopie, dotykałem prubówką i się świeci.
    Jak zrobić żeby nie kopało, i dało się to podłączać bez uziemienia?

0 18
  • #2 03 Sty 2012 03:13
    $łomka
    Poziom 13  

Podłącz odwrotnie w kontakt. :)

Moderowany przez _PREDATOR_:

Za "fachową" poradę, udzielam UPOMNIENIA!
    :evil:

-1
  • #3 03 Sty 2012 08:25
    adiabel
    Poziom 17  

Radziłby raczej wyrzucić go na śmietnik zanim Cię porazi.

Zasilacz nie ma prawa na obudowie mieć napięcia niebezpiecznego bez względu na pozycję wtyczki względem gniazdka 230VAC - nawet bez uziemienia.

0
  • #4 03 Sty 2012 10:52
    vaclaw
    Poziom 18  

$łomka napisał:
    Podłącz odwrotnie w kontakt. :)

Chyba sobie jaja gościu robisz, masz jakieś pojęcie o temacie jak nie to się nie udzielaj.

0
  • #5 04 Sty 2012 16:16
    $łomka
    Poziom 13  

Aj tam żartuje tylko ,a Ty naindyczyłeś się jak rajski piesek. :) Tak na poważnie: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx. U mnie to pomogło. Wiem, że to amatorka ,ale za to nie musiałem kuć tynków w mieszkaniu żeby podłączyć bolec z kontaktu. Drugi sposób profesjonalny wiadomo przerobić instalacje.

Moderowany przez _PREDATOR_:

Idiotyczną podpowiedż ze względu na bezpieczeństwo i przepisy wykasowałem!

0
  • #6 05 Sty 2012 23:36
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Nie rozumiem na czym polega trudność. Dlaczego na siłę chcesz podłączać go do gniazda bez kołka uziemiającego.
    Konstrukcja zasilacza (metalowa, ażurowa obudowa) wymaga uziemienia. Nie można wykluczyć, że z prozaicznego powodu przewróci się wazon z kwiatami wlewając część wody do wnętrza albo podejdzie dziecko i włoży przez otwór w obudowie metalowy spinacz.
    Uziemienie ma przede wszystkim chronić człowieka.

Napięcie o którym piszesz pojawia się na obudowie gdyż jest ona elektrycznie na potencjale tzw masy (punktu odniesienia do pomiarów).
    Do tego punktu doprowadzony jest "środek" filtru p-zakłóceniowego obwodów zasilania. Impedancja wypadkowa w/w filtru dla 50Hz jest dość duża dzięki czemu po podłączeniu urządzenia do gniazda bez kołka można spokojnie dotykać metalowej obudowy.
    Odczucie nieprzyjemnego mrowienia to skutek wystąpienia na obudowie połowy napięcia zasilania.

Ze względu na bezpieczeństwo należy koniecznie podłączyć opisywany zasilacz do gniazda ze sprawnym obwodem uziemienia.

1
  • #7 06 Sty 2012 00:23
    vaclaw
    Poziom 18  

Dziękuję za konkretną wypowiedź. Docelowo miał, ten zasilacz być do cb radia, gruby kabel komputerowy byłby bardzo nie wygodny. A jak np. Z prostownikami są metalowe i bez uziemienia.

0
  • #8 06 Sty 2012 14:25
    W.P.

Zwykle mają inną konstrukcję transformatora.
    Jeśli jego konstrukcja oparta jest na rdzeniu EI to karkas jest sekcjonowany. Wygląda to jak dwie szpulki sklejone ze sobą. Na jednej jest uzwojenie pierwotne, na drugiej wtórne. Oba uzwojenia odsunięte od siebie i dobrze odizolowane.
    Jeszcze lepszą izolację zapewniają transformatory o konstrukcji opartej na rdzeniu zwijanym. Tam oba uzwojenia oddalone są od siebie o kilka cm (są na osobnych karkasach).

W zasilaczu o którym mowa masz transformator o konstrukcji "płaszczowej". Mocno upchane uzwojenia (jedno na drugim) przedzielone cienką warstwą folii izolacyjnej.
    W zasadzie taka izolacja wystarcza. Ale założenie konstruktorów jest takie, że jeśli nie wystarczy to strona wtórna jest uziemiona. Zadziała zabezpieczenie.

Licho nie śpi. Wypadki zdarzają się pomimo iż wszyscy uważamy. Trzeba się (siebie i innych) zabezpieczać.

0
  • Pomocny post
    #9 06 Sty 2012 14:40
    AC230V
    Poziom 20  

Każdy zasilacz komputerowy podłączony do sieci kablem bez uziemienia będzie kopał.

0
  • #10 06 Sty 2012 23:51
    000andrzej
    Poziom 37  

AC230V napisał:
    Każdy zasilacz komputerowy podłączony do sieci kablem bez uziemienia będzie kopał.

Dziwne. Jeszcze żyję.

0
  • #12 07 Sty 2012 00:14
    000andrzej
    Poziom 37  

A możesz wytłumaczyć dlaczego? Nawet jeśli będę coś czuł to znaczy, że przepływa przeze mnie prąd niebezpieczny dla zdrowia. Przecież było juz wyjaśniane, że jest połączenie przez kondensator, który dla 50Hz ma dużą impedancję. Skąd więc się ten duży prąd wziął?

0
  • #13 07 Sty 2012 00:15
    AC230V
    Poziom 20  

Nie powiedziałem że duży prąd, jednakże taki że da się go odczuć poprzez delikatne mrowienie.

0
  • #14 07 Sty 2012 00:33
    000andrzej
    Poziom 37  

Delikatne mrowienie to prąd około 1mA. Przy napięciu 110V impedancja powinna wynosić 110kΩ. Licząc, że ciało człowieka ma 100kΩ, wychodzi, że impedancja kondensatora dla 50Hz wynosi 10kΩ co dalece odbiega od prawdy, ponieważ wynikało by z tego, że po podłączeniu do gniazda z uziemieniem tracilibyśmy ok 10mA przepływające do przewodu PE, co jest połową prądu potrzebnego do zadziałania typowej różnicówki.

Proponuję podłączyć amperomierz do obudowy i podłączyć do gniazdka bez bolca a drugi przewód amperomierza np. do kaloryfera.

0
  • #15 07 Sty 2012 12:00
    W.P.

000andrzej napisał:
    Delikatne mrowienie to prąd około 1mA.
    Nawet mniej - jak się uważniej przyjrzeć.
    Poniżej fragment obwodów zasilania przetwornicy jakiegoś zasilacza ATX (w innych jest podobnie).
    Zasilacz AT - na obudowie występuje napięcie.
    Winowajcy mrowienia to 2 kondensatory 4n7/2KV.
    Po prostych przeliczeniach wychodzi że na obudowie jest 115V przy impedancji źródła (dla ok. 10n i 50Hz) ok. 318K.
    Jeśli do tego zamknąć obwód rezystancją ludzkiego naskórka (ok. 100K) to wypadkowa impedancja jest na poziomie 335K.
    Wtedy prąd ok. 0,3mA i wrażenie mrowienia.

0
  • #16 07 Sty 2012 13:20
    000andrzej
    Poziom 37  

To to teraz zagwozdka - co się mogło stać (oprócz ewidentnego zwarcia z obudową), że obudowa kopie?

0
  • #17 07 Sty 2012 21:37
    vaclaw
    Poziom 18  

Zwarcia nie ma. Sprawdzałem, aczkolwiek wole go na śmieci wywalić.

0
  • #18 07 Sty 2012 21:56
    628467
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 07 Sty 2012 22:31
    000andrzej
    Poziom 37  

Żeby była jasność - nikt z nas nie namawia do podłączania komputera bez uziemienia. Wystarczy jakaś niesprawność, zwarcie, uszkodzenie elementu i dotknięcie obudowy może być niebezpieczne. Co widać w pierwszym poście. Nosił wilk razy kilka...

Moderowany przez Dzimi:

Posty już troszkę odbiegły od głównego wątku. Temat zamykam. W razie chęci dodania jeszcze wartościowych postów - proszę się zwracać za pomocą PW o odblokowanie.

0