Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór DVB-T - Toruń-Trzeciewiec - mieszkanie w bloku

r-maniac 03 Sty 2012 01:07 9019 15
  • #1 03 Sty 2012 01:07
    r-maniac
    Poziom 14  

Witam,

Potrzebuję pomocy w doborze anteny oraz ewentualnych dodatkowych komponentów niezbędnych do odbioru sygnału DVB-T z nadajnika w Trzeciewcu.

Antena umieszczona będzie na balkonie na wysokości około 7m nad ziemią (drugie piętro). Niestety na przeciwko balkonu, w odległości około 25m, jest inny trzypiętrowy blok zasłaniający tor sygnału.

Jaki typ anteny może się sprawdzić w powyższych warunkach, czy warto zainteresować się anteną typu Relook RE-TAC35 czy Televes Diginova BOSS?

Pozdrawiam

0 15
  • #3 03 Sty 2012 07:04
    matis057
    Poziom 33  

Ja bym się nie bawił w plastiki, bo to są po prostu metalowe ścieżki na płytce drukowanej.
    Polecam antenę:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-69_A1910R.htm
    oraz symetryzator:
    http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm
    oraz kabel:
    http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_1_13-4_8-6_8_1m__E1015_1.htm (tutaj dostępny na metry)

0
  • #4 10 Sty 2012 03:17
    r-maniac
    Poziom 14  

matis057 napisał:
    Ja bym się nie bawił w plastiki, bo to są po prostu metalowe ścieżki na płytce drukowanej.

Domyślam się, że tak samo jest w przypadku anteny TELMOR DIGITactiva. Niestety nie znalazłem nigdzie zdjęcia przedstawiającego wewnętrzną budowę anteny, ale jej konstrukcja musi być zbliżona do modeli wspomnianych powyżej.

Według opisu na stronie Link antena TELMOR DIGITactiva w Toruniu wykierowana na Rachocin spisuje się dość dobrze. Podobno w warunkach odbioru sygnałów odbitych nie należy stosować silnie kierunkowych anten, także tego typu antena mogłaby być dobrym rozwiązaniem. Czy w moim przypadku też są jakieś szanse na odbiór sygnału po zastosowaniu wspomnianej anteny?

0
  • #5 10 Sty 2012 10:11
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

r-maniac napisał:
    Antena umieszczona będzie na balkonie na wysokości około 7m nad ziemią (drugie piętro).

Przy mocach 100kW z odległości około 33km podłączaj dowolną antenę (z symetryzatorem) a DVB-T będzie OK.

Możesz się posiłkować podpowiedziami kolegi matis057 .

Ja osobiście mogę zaproponować taki model anteny :
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm
    lepszą jej wersją jest (posiada z tyłu złącze F) :
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...zno_-_periodyczna_log_21-69_digital_A4015.htm

Pozdrawiam.
    PS. A te "wynalazki" (TELMOR DIGITactiva) odpuść sobie. :cry:

0
  • #7 12 Sty 2012 02:01
    r-maniac
    Poziom 14  

Witam ponownie,

Z góry przepraszam za mnóstwo pytań, lecz chcę znaleźć w miarę rozsądne rozwiązanie pomiędzy funkcjonalnością, jakością a ceną, stąd moje drążenie w temacie.

Sugerując się Waszymi poradami i doświadczeniem, porzuciłem już koncepcję o plastikowych antenach z płytką drukowaną wewnątrz.

SP5ANJ napisał:

Przy mocach 100kW z odległości około 33km podłączaj dowolną antenę (z symetryzatorem) a DVB-T będzie OK.

Odległość w linii prostej do nadajnika w Trzeciewcu to około 40km, a niestety, jak już pisałem, na przeciwko balkonu, w odległości około 25m, jest inny trzypiętrowy blok zasłaniający tor sygnału (u mnie antena będzie na drugim piętrze).

Czy w tym przypadku warto inwestować w antenę aktywną? Dodam iż chciałbym także móc odebrać sygnał z nadajnika w Rachocinie (mini balkon po drugiej stronie budynku, z tymże tor sygnały zasłonięty prze trzypiętrowy blok - sytuacja analogiczna).

Skoro już polecacie anteny UHF, to interesuje mnie coś solidnego w stylu Maximum UHF14, Maximum UHF200, Televes V-HD, Telmor Digit 6DT, Opticum AX 1000. Czy do tego typu anten warto zastosować jakiś przedwzmacniacz/wzmacniacz (coś z oferty firmy TERRA lub Maximum) z zasilaczem (szczególnie w modelu Maximum UHF14)? Jeżeli tak, co co byście mogli zasugerować?

0
  • #8 02 Lut 2012 19:55
    349547
    Usunięty  
  • #9 02 Lut 2012 23:56
    r-maniac
    Poziom 14  

Kolego "DJRM" Dzięki za odpowiedź :) Od momentu napisania mojego ostatniego postu, udało mi się przeprowadzić małe "testy" odbioru z wykorzystaniem dwóch typów anten - Telmor Digit 6DT i Telmor Digit Activa.

Nadajniki w Trzeciewcu i w Kisielicach są dla mnie nieosiągalne (wspomniane wcześniej zasłonięcie przez najbliższe budynki). Okazało się jednak, że z powodzeniem odbieram sygnał z Rachocina (trafiłem idealnie w przesmyk pomiędzy blokami).

Z powodzeniem odbieram sygnał multipleksu MUX2 (moc 100 kW, kanał 57). Niestety na MUX1 trzeba poczekać do 01-06-2012 - planowany drugi etap uruchomienia MUX1.

Antena Telmor Digit 6DT po umieszczeniu na balkonie: siła sygnału 100%, jakość ~30%;
    Antena Telmor Digit Activa w pomieszczeniu: siła sygnału 100%, jakość ~65%;

Ostatecznie zdecydowałem się na antenę Telmor Digit Activa ze względu na mniejsze gabaryty i rewelacyjne jak dla mnie parametry biorąc pod uwagę niesprzyjające warunki odbioru. Dodam, iż antena współpracuje ze wzmacniaczem TERRA HS013.

"DJRM" Próbowałeś skonstruować własną antenę? Opublikowałeś jakieś dane i postępy związane z jej budową?

0
  • Pomocny post
    #10 03 Lut 2012 00:26
    =RENOVATIO=
    Poziom 9  

Witam serdecznie,

r-maniac napisał:

Domyślam się, że tak samo jest w przypadku anteny TELMOR DIGITactiva. Niestety nie znalazłem nigdzie zdjęcia przedstawiającego wewnętrzną budowę anteny, ale jej konstrukcja musi być zbliżona do modeli wspomnianych powyżej.

Dla zainteresowanych załączam zdjęcie przedstawiające wewnętrzną budowę anteny Telmor Digit Activa.

Pozdrawiam
    =RENOVATIO=

0
  • #11 03 Lut 2012 18:10
    349547
    Usunięty  
  • #12 12 Maj 2012 23:39
    r-maniac
    Poziom 14  

Witam ponownie,

Od momentu napisania mojego ostatniego posta w tym temacie, sporo się zmieniło. Nie wiem do końca dlaczego, lecz sygnał nadawany z Rachocina przestał być osiągalny. Może jakieś zakłócenia, może coś innego. Zmuszony poszukiwaniem nowego rozwiązania skierowałem antenę na Żółwieniec (mimo iż na drodze sygnału także jest trzypiętrowy blok w odległości ok 25 m).

A oto efekt:

Odbiór DVB-T - Toruń-Trzeciewiec - mieszkanie w bloku Odbiór DVB-T - Toruń-Trzeciewiec - mieszkanie w bloku

Ciekawostką jest to, że od dnia 12-05-2012 (czyli od dziś) z Żółwieńca dostępny jest MUX1 nadawany z mocą 100 KW :D

Niestety w dzień jakość sygnału oscyluje w granicach 60%, czasem nawet dochodzi do kratkowania i zacinania się obrazu. Czy sposobem na poprawienie tego może być podwyższenie zamontowania anteny?

Dodam, iż konfiguracja sprzętowa pozostała bez zmian.

0
  • #13 13 Maj 2012 00:15
    seba65310
    Poziom 21  

Tak zgadza się, podwyższenie zamontowanej anteny może przynieść znaczną poprawę sygnału.

Cytat:
    Ciekawostką jest to, że od dnia 12-05-2012 (czyli od dziś) z Żółwieńca dostępny jest MUX1 nadawany z mocą 100 KW

RTCN Konin / Żółwieniec działa(testowany jest) już od 11-05-2012r. :D

0
  • #14 10 Wrz 2014 10:57
    adam012
    Poziom 9  

Witam,korzystając z okazji tematu....proszę o rade instalacji antenowej w Toruniu (Zlotoria) nadajnik Bydgoszcz Trzeciewiec, multiswitch na 4 gniazda sat+dvbt teraz moje pytanie czy jak kupie multiswitch z aktywna naziemna mogę podłączyc antene naziemna bez wzmacniacza tylko(symetryzator) nic sie nie stanie jak bedzie switch zasilal symetryzator???

0
  • #15 10 Wrz 2014 18:16
    349547
    Usunięty  
  • #16 10 Wrz 2014 18:42
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Poczytaj na forum, póżniej pytaj w nowym temacie, BO TU WYKOPALISKA!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo