Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czujnik dla schodów z oświetleniem stopni

LukaszZas1234 03 Jan 2012 07:45 3689 3
Optex
 • #1
  LukaszZas1234
  Level 9  
  Witam,

  Planuję zakupić dwa czujniki dla moich schodów. Jeden na górze a drugi na dole. Czujnik na dole ma zapalać halogeny znajdujące się w ścianie oświetlające schodki, natomiast czujnik na górze ma gasić to oświetlenie. Przekopałem internet i nie doszukałem sprawdzonego rozwiązania. Bramki odpadają bo ściana jest tylko z jednej strony. Znalazłem bardzo drogie rozwiązania (250zł) czujników ruchu typu PIR, które mają regulowany mały zasięg (od 1m do 6m) tak aby można było wykrywać człowieka tylko w pobliżu pierwszego stopnia (schody prowadzące na górę są w salonie połączonym z kuchnią). Czy są jakieś tańsze rozwiązania czujników PIR? Czy znacie jakieś schematy elektroniczne (samodzielna realizacja) z nadajnikiem i odbiornikiem IR, które pozwalają na uzyskanie takiego zasięgu? Proszę tylko o sprawdzone rozwiązania.

  Pozdrawiam
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • #2
  And41x1
  Level 26  
  Zdecydowanie polecam do tego celu, czujnik mikrofalowy, np ten - http://www.eltrox.pl/czujnik-ruchu-mikrofalowy-orno-1200w-jq25b-p-2983.html
  Duże zalety takiego czujnika, to możliwość ukrycia i trójwymiarowe pole działania. Pozwala to łatwo konfigurować układ włącz - wyłącz, lub świecenie określony czas. Czujniki optyczne stwarzają możliwość błędnych działań, w przypadku przejścia wielu osób lub poruszania się z dodatkowym przedmiotem. Czujnik mikrofalowy pewnie włączy oświetlenie i daje możliwość utrzymania go przez dłuższy czas.
 • Optex
 • #3
  LukaszZas1234
  Level 9  
  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Zaproponowany czujnik jest bardzo fajny. Jednak zgodnie ze specyfikacją jego minimalny zasięg działania to 3m a to już jest dość dużo jak na mój skromny salon. Dodatkowo w przypadku gdy na schody wejdą dwie osoby, jedna za drugą (oczywiście powiedzmy w 3 metrowym odstępie) i ta druga postanowi w ponad połowie drogi zejść na dół to czujnik który ma wyłączać oświetlenie jest tym na dole jeśli oczywiście pierwsza osoba wejdzie na górę szybciej niż ta druga zejdzie na dół. Chodzi mi o to, że mój układ elektroniczny ma zliczać osoby na wejściu (oczywiście jeśli między nimi jest odpowiedni odstęp). A ten czujnik ma minimalnie 8 sek zwłoki więc sterowanie będzie utrudnione. Dodatkowo napięcie 230V dla mojego układu jest niewygodne (myślałem o 12V max24V). Pytanie: Czy istnieją czujki na mniejszy zasięg, bez zwłoki i na mniejsze napięcie? To aby odpowiednia czujka wyłączała oświetlenie przy różnych zdarzeniach jest istotne ze względu na sekwencję gaśnięcia oświetlenia poszczególnych schodków. Bo moją one zapalać się kolejno w odstępach czasu i gasić również. Planuję aby halogeny na stopniach były zasilane raczej z 12/24V.
 • #4
  And41x1
  Level 26  
  Czułość czujnika mikrofalowego, można zmniejszyć skutecznie, zasłaniając częściowo folią aluminiową - tu użytkownik tak zrobił - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1805040.html
  Myślę że kłopoty z liczeniem osób,.. ich rąk, nóg i przedmiotów z którymi idą... Momenty zawahania i wiele innych przyczyn, sprawi sporo problemów.
  Jeśli już ma być jakiś przyjemny efekt wizualny, zrobiłbym tylko płynne rozjaśnianie od góry, lub dołu, w zależności gdzie pojawi się człowiek. Jeśli pojawią się i tu i tam, wystartują z oby końców. Wyłączenie zwyczajnie po ustalonym czasie.
  Zaletą mikrofalowych, jest możliwość podtrzymania świecenia, dopóki ktoś porusza się na schodach.
  Na tym kończę polecanie.. będę obserwował temat. :D