Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SyncMaster 2333 - złe ustawienie i bolące oczy.

Y-Traxx 03 Sty 2012 15:38 4871 4
  • #1 03 Sty 2012 15:38
    Y-Traxx
    Poziom 11  

Witam Wszystkich. Z 2 miesiące temu kupiłem powyższy model monitora LCD 23 cale Samsung Syncmaster 2333 na matrycy tn.

Kupiłem go ze względu na robienie stron, grafiki i innych elementów w których potrzebowałem monitor duży, z dobrymi kolorami gdzie można zauważyć minimalne przeskoki w odcieniach.

Wszystko fajnie do czasu. Nie potrafię przy nim już wysiedzieć...Oczy mnie totalnie przy nim bolą. wali po oczach jak latarką na diodach led. Na początku była jasność 70%, potem zmniejszyłem do 60%, => 50% => 30% aż obecnie mam ustawione 0%. i dalej mam ten problem. Już tęsknie za moim starym crt a jak na tego patrze to mam ochotę wziąć młotek i go rozwalić...

Koledzy pomóżcie mi, jak ustawić tego gada, bo mam 0% i jeszcze siedzę w okularach antyrefleksyjnych....

Jak go kupowałem wydawał się ok, bardzo dokładny i oczy w sklepie mnie nie bolały a teraz. Powoli się boję o to czy jakiejś wady wzroku od niego nie dostane.

Prosiłbym o poradę jak ustawić parametry jego by praca przy nim była komfortowa.

0 4
  • Pomocny post
    #2 05 Kwi 2013 17:27
    Kxtr73
    Poziom 9  

Pewnie tego nie przeczytasz, ale może inni skorzystają.

Bije cię po oczach miganie diód/lamp podświetlających ekran, które są sterowane przez PWM. Czym bardziej zmniejszasz jasność, tym bardziej ten efekt jest widoczny. Praca przy 0% jasności to już katorga. Ekran będzie i tak jaśniejszy od CRT, ale miganie może być porażające.

Popatrz przez komórkę z włączoną kamerą na ekran i zobaczysz latające linie.
    Wykręcając jasność powyżej pewnej granicy np. 85 % ten efekt zniknie, ale miganie będzie dalej. Przy CCFL na 100% jasności korygowanej przez kontrast/z ustawień monitora i karty graficznej, lampy będą świecić non-stop. To powinno pomóc i tak wielu pracuje.

Część ludzi nie może tego znieść (chodzi mi o LED, a nie CCFL) (w tym i ja) -> efekt wypalanych oczu, podgrzanej twarzy, a nawet zawroty głowy i chęć wymiotowania. Sprzedaj ten monitor i kup sobie taki, który nie korzysta w ogóle z regulacji podświetlenia przez PWM, a analogowo - regulując natężeniem prądu. (diody/lampy będą świecić stałym światłem). Nawet zamiana na monitor z wysokoczęstotliwościowym PWM typu 500 Hz może nic nie pomóc, bo wg. pewnych badań do takiej granicy człowiek może odczuwać miganie. Szczególnie gdy w grę wchodzą interferencje z innym źródłem oświetlenia. PWM to diabelska metoda wymyslona, dla oszczędności kilku Watów. Gapienie się w niewidzialny stroboskop zdrowia nie doda. Jeszcze parę lat temu nie stosowano PWM. Później dodano PWM do CCFL i LED. W mój EEE Pc 901 podświetlany diodami bez sterowania PWM mogę gapić się na okrągło. LG dm2780d z 2011 wypala mi po prostu PWM-em oczy. W nim nawet przy 100% to cudo się nie odłącza.

aktualna lista monitorów nie używających PWM z: http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=28:27338

Apple Cinema и Thunderbolt 27'' (H-IPS, глянцевые)
    BenQ GW2760HS (1920x1080, AMVA, ?) - по заявлению производителя, независимо пока не подтверждено)
    Dell U2312HM, только ревизия A06 (e-IPS, матовый)
    Dell S2340T (?-IPS, глянцевый, тачскрин)
    Dell U2713H (AH-IPS, полуматовый, GB-LED, 10 бит, широкий охват)
    Dell U2713HM (AH-IPS, полуматовый; осциллограммы: 1 и 2)

Dell S2740L (1920x1080, AH-IPS, глянцевый)
    Dell U2913WM (AH-IPS; полуматовй, 21:9: 2560x1080)
    HP ZR2740w (H-IPS, матовый)
    корейские ноу-неймы 27'' (H-IPS, глянцевые)
    Samsung S24A850DW (PLS, полуматовый; осциллограмма)
    Samsung S27A850D (PLS, полуматовый; осциллограммы: 1 и 2)
    Samsung S27B970D (PLS, полуматовый; осциллограммы: 1 и 2)
    ViewSonic VP2770-LED (PLS, полуматовый)

- albo tak jak ja mam zamiar zrobić: wyłącz sterowanie podświetlenia (LED/CCFL) przez PWM w monitorze i zamień na sterowane analogowo (dam znać jak to wykonałem)
    - albo wykręć na 100% podświetlenie lamp CCFL/korekta kontrast i jasność
    - w wypadku 100% jasności LED w niektórych monitorach zupełnie wyłącza się PWM, albo podnosi do granicy jeszcze tolerowalnej (nie u każdego). Obraz przyciemniamy kontrastem i jasnością matrycy + kartą graficzną.
    - ewentualnie przejdź na CRT
    - w ostateczności jak nic nie pomaga, a chcesz mieć duży cienki panel, to przerób go na oświetlany od tyłu przez zwykłą żarówkę. Trzeba go rozebrać, odłączyć oświetlenie. Odsłonić matrycę. Włączyć lampkę ze zwykłą żarówką albo halogenową, która rzuca światło na ścianę za monitorem. Odbite miękkie światło żarówki podświetli Twój monitor. (i tak też niektórzy zrobili).

Kto tego problemu nie zna - nie zrozumie i pomyśli, że to fanaberia. Oczy mam zdrowe, 25 lat gapienia się w CRT nie pogorszyło nic a nic wzroku. CCFL nie robi na mnie wrażenia też.

Miganie CRT jest inne niż CCFL, a zupełnie inne niż LED. CRT miga punktowo. CCFL i LED migają całym ekranem. CCFL ma opóźnienie w wygaszaniu, więc efekt nie jest tak męczący. LED jest totalnym stroboskopem przy 0 czasie włączenia i wyłączenia. W tym problem. Ja to odczuwam nawet po 5 minutach jako "gryzienie" w oczy.

Takich ludzi jest więcej, stąd ciągnący się od 2008 roku temat na Apple:

Eye strain from LED backlighting in MacBook Pro https://discussions.apple.com/thread/1677617?start=0&tstart=0

i 160 stron dyskusji na:

Мониторы для чувствительных глаз: http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=28:26553-19

Dokładne wyjaśnienie problemu:

Pulse Width Modulation: http://www.tftcentral.co.uk/articles/pulse_width_modulation.htm
    Monitors and Our Health: http://archive.is/LHath
    LCD Display Discomfort: http://www.cloanto.com/users/mcb/19960719lcd.html

1
  • #3 05 Kwi 2013 18:34
    Y-Traxx
    Poziom 11  

Kolego akurat miałem ten temat dodany do poinformowania. Dziękuję za wyczerpujący zakres wiedzy. Powiedz mi jaki monitor poleciłbyś do 1000 zł, który idealnie zadba o moje oczy ? Zastanawiam się jeszcze nad wyższa półką czyli Eizo lub nec w cenia około 1600 zł, co byś polecił ?

0
  • #4 05 Kwi 2013 18:53
    Kxtr73
    Poziom 9  

Ja na Twoim miejscu wykręciłbym go najpierw na 100% jasności, aby zlikwidować PWM lamp CCFL, a skorygował kontrastem i jasnością + RGB do jakości kolorów. Można i na monitorze i na karcie graficznej dodatkowo. Na samym monitorze nie wystarczy skali. Ja tak mam ustawiony Acer G245H na CCFL i nie narzekam. Tak polecają rosjanie dla wszystkich tych co mają problemy z LED. Zalecają wręcz CCFL jako lepsze dla oczu. (oczywiście z wykręconą 100% jasnością).

Przejście na oświetlenie diodowe z PWM 250Hz jest jeszcze gorsze. Nawet takie z PWM 500 Hhz może nie pomóc. Część zgłasza w ogóle awersję do zimnego światła LED skierowanego w oczy nawet bez PWM .....

Monitory bez PWM (100% stabilności ekranu od 0 do 100 podświetlenia) na LED podałem u góry. Innych nie ma. Znaczy się są: nowe EIZO ma hybrydowe oświetlenie. Od 0% do 18% jest PWM, a powyżej się wyłącza zupełnie.

Co do listy to one też mają pewne skazy jak: (z rosyjskiego forum)
    np.
    Dell U2312HM (tylko rev. A06 jest bez PWM) - duży czas reakcji
    Dell S2340T - duży czas reakcji
    Samsung S24A850DW - duża ilość z uszkodzonymi pikselami.

Możesz kupić używane przez Allegro nawet za 2/3 ceny. W wypadku gdybyś kupił nowy przez sieć od firmy, to pamiętaj że masz prawo 10 dni zwrotu od chwili odebrania od kuriera. Najlepiej wtedy nie odrywać folii z monitora, nie rozpakowywać CD itd. Musisz sam potestować i się przekonać.

Z tego co czytałem te powyższe bez PWM czyta się jak książkę. Zero reakcji w oczach. Ja mogę tylko zaświadczyć netbookiem EEE PC 901. Sam przerobię mego LG 27' TN/LED poprzez wyłączenie PWM. Ja chciałem mieć 3D pasywne, a nie ma takich modeli na rynku bez tej skazy.

Jeszcze jedna uwaga: droższy może wcale nie oznaczać, że jest lepszy dla oczu.
    Niektórzy piszą, że są uczuleni w ogóle na światło lamp fluorescencyjnych - inni, ze nie znoszą LED. Czy z PWM czy bez. Każdy człowiek jest inny. Trzeba sprawdzać, aż znajdzie się ideał.

0
  • #5 03 Lip 2013 11:24
    Tomasz Jurgielewicz
    Poziom 11  

Y-Traxx napisał:
    Zastanawiam się jeszcze nad wyższa półką czyli Eizo lub nec w cenia około 1600 zł, co byś polecił ?

1600 zł to nie jest wyższa półka. To jest poziom od którego zaczynają się względnie normalne monitory, a nie marketowe produkty monitoropodobne. Wyższa półka amatorska to przedział 2000-3500 zł zależnie od przekątnej.

To nie jest tak, że PWM to całe zło tego świata. Są monitory w których pracuje kilka przetwornic z częstotliwością mierzoną w KHz i to tego z przesuniętą fazą. Zupełnie nie widać, że diodowe. W tańszym sprzęcie, męczy głównie zbyt wysoka jaskrawość. Tanie monitory potrafią na minimum regulatora świecić 200 nitów i więcej. Przykładowo, nowy kineskopowy na maksimum osiągał 120-150, a przecież nikt normalny nie pracował przy monitorze kineskopowym na maksimum jaskrawości. Powód takiej regulacji w nowym badziewiu jest prozaiczny - lepiej wyglądają na wystawie. Przeciętny "Kowalski" jest zachwycony kiedy mu monitor/telewizor wypala oczy. Jest moc! :)

Migotanie PWM może być widać w skrajnie niskiej jakości sprzęcie i jest to jeszcze jeden powód żeby omijać wszystkie super-hiper-bomba-łał-fulhade-czyde za kilkaset zł. Widmo taniego podświetlenia diodowego też nie jest przyjemne. Pojawia się czasem zielonkawe wrażenie, dziwne, nienaturalne oddawanie barw. Można sobie zrobić, albo nawet wyobrazić, prosty eksperyment. Jeśli ramkę monitora zasłonimy kartonem, to patrząc na sam obraz, z przysłowiowego kilometra wyczujemy, że to LCD. A przecież chodzi o to, żeby obraz był naturalny, a nie rzucał się na oczy swoją sztucznością. Generalnie, nie ma na rynku ludzkiej jakości monitorów poniżej około 1100-1500 zł.

Najtańsze nie będące już masówką: EIZO serii FS, EV, NEC serii EA. Po przekroczeniu 2 tys zł EIZO serii SX, NEC serii P. Poza tymi firmami w zasadzie nie ma wyboru. DELL i HP żyje z korporacji, czyli monitory do jasnych wnętrz, Worda i poczty a cała reszta, Acer, Neovo, Benq, Hansol, Medion, eYama, LG, Samtron, Belinea, Tatung, Samsung, KVC, Aoc, Pleq, itp i inne, których nazwy trudno nawet wymienić, to produkt typowo masowy z kategorii Cena Czyni Cuda. Większość firm "monitorowych" znanych z czasów CRT albo nie produkuje dobrych monitorów LCD albo wręcz nie istnieje. Dotyczy to Sony, Mitsubishi, Iiyama, Hitachi, CTX itd.

PS1. Przesiadka na CRT nie jest dobrym pomysłem. Najnowsze mają obecnie 8-9 lat i mają ujemną wartość kilkunastu kilogramów elektronicznego złomu.

PS2. Porada aby obniżać kontrast i/lub kanały RGB poprzez kartę jest w ogóle bez sensu. Ustawione ma maksimum podświetlenie i tak będzie się przeświecać przez ekran, bo w takim wypadku pozbawiamy się jego regulacji. Przycinanie matrycą powoduje dramatyczne zawężenie zakresu sterowania. Obraz zaczyna wyglądać jakby naciągnąć na niego pończochę. Proponuję też wyświetlić testowo klin w szarości od czerni do bieli, składający się z 256 szarych prążków różniących się jeden od drugiego o 1. Można się przestraszyć co się dzieje w proponowanej sytuacji.

Wyjście jest jedno: Monitor musi być odpowiednio sensownej jakości. Wówczas obraz jest przyjemny, naturalny, zachowawczy. Nie należy szukać karkołomnych rozwiązań w tuningowaniu masówki. Gniot zawsze będzie gniotem.

0
  Szukaj w 5mln produktów