Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik położenia tłoka w siłowniku hydraulicznym

03 Jan 2012 20:02 3502 10
 • Level 9  
  Witam. Chciałbym zrobić taki czujnik i miałoby to wyglądać tak że razem z tłokiem byłby połączony potencjometr suwakowy o skoku 100mm, a do potencjometru chciałbym zrobić wyświetlacz z 20 diodami LED tak żeby jedna dioda zapalała się po wysunięciu tłoka o 0,5cm i każda kolejna o następne 0,5 cm. Wszystko byłoby podłączone pod 12V. Proszę was o poradę czy jest takie coś możliwe do zrobienia, ewentualnie jaki koszt mniej więcej zrobienia takiego czegoś i jakiś schemat jak zrobić taki wyświetlacz, lub czy idzie coś takiego kupić. Z góry dzięki za odpowiedzi.
 • Level 35  
  Poczytaj o metodzie bezstykowej sygnalizacji położenia tłoka (BSPT).
  Dostępne dane na stronach producentów- SMC, Prema itd.
  V.
 • Automation specialist
  Twoje rozwiązanie można oprzeć na specjalizowanych układach scalonych (linijkach diodowych) gdzie ilość zapalonych diód jest zależna od napięcia (z Twojego potencjometu robisz dzielnik napięcia i wprowadzasz wartość napięcia na wejście sterujące scalaka)
  temat był już poruszany: np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic481533.html
 • Level 19  
  Tą linijkę diod można zrobić na układzie LM 3914, do tego potencjometr suwakowy o jak największym skoku i liniowej charakterystyce rezystancji. Kwestia tylko połączenia suwaka potencjometru przez odpowiednią dźwignię.
 • Level 9  
  Jaki najlepiej zastosować potencjometr, o jakie rezystancji, a może macie jakiś lepszy pomysł czym by można zastąpić potencjometr?
 • Level 19  
  Może to być potencjometr powiedzmy 1 k, oczywiście z liniową charakterystyką. Nie polecam zbyt dużej rezystancji. Można by też równoległe do tłoczyska przymocować prowadnicę po której ślizgałby się magnes przymocowany do tłoka. Na prowadnicy natomiast rozmieścić w równych odległościach kilka kontraktronów, które włączały by obwody z diodami LED. Rozwiązanie mechaniczne, ale skuteczne.
 • Level 14  
  A ajkim środowisku będzie to pracowało ? Bo jeżeli w jakimś agresywnym lub na zewnątrz to przy połączeniu mechanicznym potencjometru i odsłonietych jego ślizgach to zaraz ślizgi potencjometru się zabrudzą lub uszkodzą i cały pomiar bedzie do bani. Jeżeli ma to być w srodowisku agresywnym to ma to być szczelne i wówczas tylko metody bezstykowe np. kontraktrony kolegi rzeszutek1. Ponadto ile cykli ten tłok bedzie wykonywał i w jakim zakresie? Bo jeżeli to będzie praca ciągła i w małym zakresie wówczas znowu mamy do czynienia z błyskawicznym wykończeniem potencjometru. Zastanów sie aby cała twoja praca nie poszła na marne za miesiąc lub bedziesz ją musiał wykonywać dwa razy.
 • Level 19  
  niemy wrote:
  Jeżeli ma to być w srodowisku agresywnym to ma to być szczelne i wówczas tylko metody bezstykowe
  No tu kolega ma rację, co do tych metod można by się również pokusić o rozwiązanie na nadajnikach ultradźwiękowych (jak w czujnikach parkowania). Jeśli powiedzmy skok tłoka miałby jakieś 50 cm, czy więcej to układ by działał bez większych problemów. Na portalach aukcyjnych są gotowe zestawy do samochodów z linijkami led. Jakby je "przeskalował" mogłyby spełniać właśnie rolę czujnika położenia tłoka. Trzeba by tylko na końcu tłoczyska zamocować ekran od którego odbijał by się te ultradźwięki.
 • Level 16  
  Witam. A czy mógłby być czujnik paliwa od jakiegoś samochodu. Niektóre mają duże skoki i różne rozwiązania. Pozdrawiam.
 • Level 14  
  Jeżeli połączyć to przez odpowiednią przekładnie to powinno w miarę działać
 • Automation specialist
  Do tego zastosowania można zastosować tylko specjalne potencjometry liniowe precyzyjne tu link http://trim-pot.com.pl/produkty.php?id_kategoria=185.
  Tylko taki potencjometr zapewni stosunkowo długi okres użytkowania dzięki swojej konstrukcji. Do tego propozycja pafciowaw.
  Rozwiązanie z BSPT raczej odpada ze względu na wielkość czujników położenia tłoka trudno je umieścić na siłowniku a i siłownik specjalny być musi z tłokiem magnetycznym