Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ci¶nienie wody powyżej 10barów - co robić?!

galibarczyk 03 Jan 2012 21:54 20117 15
    galibarczyk
    Level 2  
    Witam,

dwa tygodnie temu przeprowadzilem sie do nowego domu.
    Pierwszej nocy nasz dom zostal zalany - pekła "szklanka" filtra wody. filtr byl markowy, made in USA i w ogole wg hydraulika ohh i ahh.
    Pomyslalem ze filtr mogl zostac uszkodzony mechanicznie podczas budowy, hydraulik wkrecil identyczny filtr.

od tamtej pory czesto zerkam na glowne przylacze wody - cisnienie NIGDY nie jest nizsze niz 4,5bara - wiem, ze instalator nie zainstalowal reduktora cisnienia na wejsciu wody, czy to duzy blad?!

Co wiecej dzis doznalem szoku, wskazowka cisnienia wody zawiesila sie w maksymalnej pozycji czyli powyzej 10barow.

hydraulik twierdzi ze winne sa wodociagi, ze to uderzenie hydrauliczne i ze w wodociagach nie panuja nad cisnieniem wody.

Zastanawia mnie jednak jeden fakt - pierwszej nocy podkrecilem piec z 15 stopni na 20 i wtedy strzelil filtr wody, dzis rano podkrecilem piec na 22 z 20 a do tego zwiekszylem krzywa grzewcza z 1,2 na 1,4. Czy to moze miec cos wspolnego ze wskazaniami cisnieniomierza?

dodam ze cisnieniomierz znajduje sie przed rura ktora sluzy do napelniania wody w instalacji ogrzewnaia czyli podlogowki i kaloryferow.
    Wiem tez ze na pewno nie mam zadnego naczynia przeponowego.

Czy moze sie tak zdarzyc ze poprzez podgrzewanie wody instalacja powoduje takie dziwne wskazania cisnieniomierza wody i moze rozsadzic znow filtr wody?

nie znam sie na tym kompletnie, a hydraulikowi najlatwiej zwalic na wodociagi, w wodociagach niczego sie nie dowiem i kolo sie zamyka, puki co zyje w wielkim stresie bo pierwsze zalanie o malo nie zniszczylo nam calego parteru :(

prosze o jakies fachowe wskazowki, informacje

z gory dziekuje i pozdrawiam
    LG
    Dido230
    Level 22  
    Proszę zamontować sobie już na przył±czu np. zaraz za licznikiem reduktor ci¶nienia wody o odpowiednim przepływie i ci¶nieniu maksymalnym znamionowym. Ci¶nienie na wyj¶ciu będzie można płynnie wyregulować.
    galibarczyk
    Level 2  
    Ok,

ale zastanawia mnie jedno,

jesli taki reduktor zainstaluje ZA glownym zaworem wody jaki mam w "skrzynce" w garazu to oznacza ze ten glowny zawor ciagle jest narazony na te skoki cisnienia - a jak strzeli glowny zawor na budynku to pozostaje juz tylko zakrecic przylacze w drodze przed budynkiem?!
    Nie wiem czy taki reduktor duzo mi da skoro i tak ten pierwszy zaworo w budynku bedzie nie chroniony?!
    nie znam sie na tym, ale tak na chlopski rozum to chyba nie ma to sensu?
    rzeszutek1
    Level 19  
    galibarczyk wrote:
    od tamtej pory czesto zerkam na glowne przylacze wody - cisnienie NIGDY nie jest nizsze niz 4,5bara - wiem, ze instalator nie zainstalowal reduktora cisnienia na wejsciu wody, czy to duży bł±d?!
    Oczywi¶cie że tak. Zreszt± cała ta historia ¶wiadczy o tym najlepiej. Dosłownie wszystko będzie puszczać wodę od spłuczki, krany, po zawory bezpieczeństwa itd. Przy takich dużych skokach ci¶nienia musi być reduktor. Między innymi po to się montuje reduktory zaraz za wodomierzem, żeby likwidować skutki takich wła¶nie wahań ci¶nienia w wodoci±gu.
    janek1815
    Level 38  
    Nie masz co kombinować i my¶leć. Kolega z tym reduktorem dobrze mówi miałem ten sam problem
    rzeszutek1
    Level 19  
    galibarczyk wrote:
    jesli taki reduktor zainstaluje ZA glownym zaworem wody jaki mam w "skrzynce" w garazu to oznacza ze ten glowny zawor ciagle jest narazony na te skoki cisnienia - a jak strzeli glowny zawor na budynku to pozostaje juz tylko zakrecic przylacze w drodze przed budynkiem?!
    Nie wiem czy taki reduktor duzo mi da skoro i tak ten pierwszy zaworo w budynku bedzie nie chroniony?!
    nie znam sie na tym, ale tak na chlopski rozum to chyba nie ma to sensu?
    Po pierwsze samodzielnie możemy montować cokolwiek tylko po wodomierzu (czyli po głównym zaworze). Po drugie te zawory spokojnie wytrzymaj± te skoki ci¶nienia w wodoci±gu. Zreszt± jedynym miejscem gdzie mog± "pu¶cić" jest tzw. dł±wica. W zwi±zku z tym, że praktycznie ich się nie używa (s± cały czas odkręcone na full) to i dławica wytrzyma bez problemu. Innymi słowy nie należy się martwić wytrzymało¶ci± instalacji przył±czeniowej, a jedynie instalacj± po wodomierzu, gdzie s± słabe punkty typu filtry, spłuczki, krany etc.
    galibarczyk
    Level 2  
    No dobra,

ale czy na pewno wina jest po stronie wodociagow? Czy na 100% nie jest winna instalacja COiW w domu? dodam ze mam kociol kondensacyjny na gaz z sieci viesmann Vitacos tam :)

Dodano po 2 [minuty]:

a i jeszcze jedno czy ten reduktor moze byc w wersji okrojonej tzn bez filtra wody? bo tak jak pisalem mam juz ten filtr zalozony wiec chyba nie ma sensu dublowac? tym bardziej ze zwykly reduktor kosztuje kolo 100 a z filtrem kolo 300?
    dzieki za szybkie odpowiedzi
    rzeszutek1
    Level 19  
    Oczywi¶cie wystarczy zamontowanie samego reduktora zaraz za wodomierzem. Rozwi±że on problemy wspomniane wyżej. Co do drugiego pytania, to po zainstalowaniu tego reduktora ci¶nienie w instalacji nie wzro¶nie powyżej ustawionego na reduktorze i tyle. Je¶li na bojlerach s± zainstalowane zawory bezpieczeństwa (nie wyobrażam sobie żeby ich tam nie było) to nawet zagotowuj±c wodę w nim nie spowodujemy wzrostu ci¶nienia, który spowoduje pęknięcia filtra, czy czegokolwiek w instalacji. W sprawnej instalacji domowej jedynym powodem wzrostów ci¶nienia jest wła¶nie wahanie ci¶nienia w wodoci±gach, a że one występuj± chyba nie trzeba nikogo przekonywać.
    fuzel
    Level 11  
    Nie jestem super fachowcem, ale wydaje mi się, że sprawa jest prosta. Nie jest możliwe żeby ze strony wodoci±gów skakało ci¶nienie powyżej 1 MPa. Przypuszczam, że masz zawór zwrotny na sieci i duży wzrost występuje tylko u Ciebie na instalacji wewnętrznej. Powiniene¶ mieć jaki¶ zawór bezpieczeństwa oraz co¶, co skompensuje wzrost ci¶nienia w twojej sieci. Piecyki gazowe chyba wszystkie maj± fabrycznie wbudowane małe zbiorniki przeponowe. Ale lepiej posprawdzaj. Kto to ci sklecił t± instalację? To super OHH i AHh to może tylko w kosztach instalcji miale¶, bo wykonanie jakie¶ cienkie jak widać. Je¶li się dobrze rozejrzysz i zastanowisz, będziesz sam wiedział co trzeba zrobić.
    User removed account
    User removed account  
    William Bonawentura
    Level 33  
    galibarczyk wrote:
    Co wiecej dzis doznalem szoku, wskazowka cisnienia wody zawiesila sie w maksymalnej pozycji czyli powyzej 10barow. LG

W prawidłowo wykonanej instalacji jest to niemożliwe - otworzy się zawór bezpieczeństwa i zrzuci wodę do kanalizacji. Zrób skan projektu twojej instalacji to będzie można co¶ doradzić.
    Kot-huncwot
    Level 21  
    Witam

Czy to jest dom jednorodzinny ?

Bo propozycja usera fuzel jest nadzwyczaj prawdopodobna, żeby nie powiedzieć pewna na 99,9 % :D

IMIO, pan hydraulik gada co mu ¶lina na jęzor przyniesie. Albowiem winni wszystkiemu s± zawsze wszyscy dookoła.A po mojemu to gdzie¶ w instalacji wody brakuje naczynia małego wzbiorczego - do przejęcia ruchu termicznego wody w trakcie podgrzewania.

Po chwili - a fakt, że rozwaliło urz±dzenie zamiast otworzyć zawór bezpieczeństwa istotnie bardzo dziwi :?:
    saskia
    Level 39  
    Bardzo prawdopodobne jest ze filtr ten nie jest dostosowany do instalacji domowej i takich cisnien.
    Czesto tego rodzaju filtry sa uzywane w instalacjach, w ktorych uzywana jest wlasna studnia i pompa, a cisnienia sa w granicach 2.5-3 barow.
    Druga mozliwosc to instalacja moze jest podpieta do rury zasilajacej wieze cisnien, bo wodociagi chcialy zaoszczedzic na rurach.
    W rurach ladujacych wieze cisnien moze byc nawet 7-9barow, duze stezenie podchlorynu, skoki cisnienia, oraz mnostwo powietrza, ktore wprowadzane jest do takiej rury poteznymi sprezarkami.
    Z kranu mamy wtedy gejzer, smrod podchlorynu, a cisnienie prysznica wbija wode w skore, jak bicze wodne.:-)
    W takich przypadkach wodociagi musza zakladac reduktory i odgazowywacz przed licznikiem. W przypadku gdy tego nie ma, uszkadzane sa rozne urzadzenia, a liczniki naliczaja powietrze wtloczone do rur jako objetosc wody za ktora placimy.
    fuzel
    Level 11  
    Z tym 1/2" reduktorem to uważyłbym raczej. Przelot w ¶rodku - ¶rednica chyba około 5-6 mm, więc dławi na pewno do¶ć mocno przepływ. Je¶li reduktor ma być to chyba większy. Np. tak z wydajno¶ci± 1m3/h.
    marcin273
    Level 17  
    [quote="galibarczyk"]Witam,

Co wiecej dzis doznalem szoku, wskazowka cisnienia wody zawiesila sie w maksymalnej pozycji czyli powyzej 10barow.

Je¶li wadliwie wykonana jest Twoja instalacja to po odkręceniu zaworu ciepłej wody ci¶nienie powinno ci szybko spa¶ć z tych 10barów. Je¶li mieszkasz w jakim¶ zadoleniu terenu to ci¶nienie wody może być większe wtedy pozostaje tylko reduktor ci¶nienia i naczynie przeponowe na zimnej wodzie.