Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subbas na RCF L18P300

shemi5 04 Jan 2012 00:08 2050 0
  • Witam,
    Chciałbym pokazać wam jak złożyłem obudowę testową dla RCF,a wymienionego w tytule. Wybrałem firmowy projekt tejże marki specjalnie do tego głośnika.
    Materiałem do zbudowania była płyta Durelis czyli taka wiórowa z impregnacją powierzchniową zapewniającą w jakimś stopniu ochronę przed wilgocią.
    Formatki docinane były w Leroy Merlin a resztę cięć kątowych i frezowania wykonałem własnoręcznie. Oto kilka fotek z początku budowy:

Subbas na RCF L18P300 Subbas na RCF L18P300 Subbas na RCF L18P300

Zmieniłem trochę oryginalny projekt a dokładniej wykorzystałem ścinki przedniej ścianki w której został zamontowany głośnik. Wykonałem 4 wzmocnienia w kształcie trójkątów + „pióra” łączące ze ściankami. Dokładniej będzie to widać niżej.
    Subbas na RCF L18P300
    No to w zasadzie mam tył zrobiony teraz czas na front. Tak jak napisałem wyżej rogi zostały ścięte które tworzą otwory kanałów rezonansowych. Tu się zatrzymam się na chwilę żeby opisać dwa sposoby montażu kanałów. Pierwszy to taki kiedy do ścianki przedniej dokręcamy/doklejamy kanały a dopiero po tym mocujemy całość i taki polecam ale tylko wtedy gdy mamy bardzo precyzyjnie wykonane elementy. Drugi sposób to taki kiedy kanały doklejamy w ostatniej kolejności. Zobrazuję to na końcu. Otwór na głośnik wykonałem frezarką dokładnie pod wymiar wg. danych RCFa ale okazało się że jest za duży jakieś 1-1.5 mm.

Subbas na RCF L18P300

Boczne ścianki wymagają tylko trzech frezów i można sklejać całość.

Subbas na RCF L18P300

Zaczynam sklejając tył dwa boki i front i dociskam ściskami. Niestety nie miałem tylu ścisków ile trzeba więc niestety musiałem użyć wkrętów (choć jestem zdania że porządne obudowy robi się tylko na klej). Na koniec dwie ścianki boczne lub góra i dół jak kto woli.

Subbas na RCF L18P300

Obudowy sklejone zostawiłem na dwa dni do wyschnięcia. Dodam od siebie że klej który używam to RAKOL. Jest do takich rzeczy wg. mnie doskonały. Daje bezbarwną bardzo mocną spoinę i pięknie łączy elementy.
    Obudowa waży dość sporo więc bez kółek transportowych się nie obędzie. Więc je zainstalowałem. Dałem kółka 75 mm ale zalecam 100 mm dla komfortu i spokoju użytkowania. Mniejsze są zbyt delikatne do tego zadania.
    Subbas na RCF L18P300

Głośnik jest już zamontowany w obudowie i teraz przyszedł czas na ocenę słuchową. Chce zrobić to w dwóch etapach. Pierwszy małe/średnie pomieszczenia i etap drugi plener.
    Wstępnie mogę powiedzieć tyle że bas ma za sobą już jakieś 3 godziny odsłuchu w pomieszczeniu. Gra to w polu bliskim bardzo fajnie ale pomieszczenie trochę psuje całą zabawę. Ogólnie brzmienie jest miękkie ale nie nazbyt.Bas jest dobrze kontrolowany jednak spodziewałem się że będzie odrobinę szybszy a całość odbioru nieco żwawsza. Nie myślcie że to muł ale wolę bas szybki ,precyzyjny który atakuje z wielką siłą i dynamiką. Ta konstrukcja jest prawie doskonała jak na moje potrzeby. Dodam też że testy na razie były na małych mocach czyli do 100 W więc go nawet dobrze nie bujnąłem ale bałem się o szyby i wszystko na półkach:-)
    Jak pogoda da to zrobię test w warunkach plenerowych w towarzystwie POL AUDIO PA 215 zobaczymy co to będzie. Nie jestem tylko pewien mocy tego głośnika bo były 2 wersje 650 i 1000 Watt. Czy to się da jakoś poznać?
    Mam zamiar kupić do tego suba T'amp TA2400 mocowo będzie w sam raz do tej słabszej wersji albo Behringer EP4000.Planuję mieć 2 takie basy w tym roku a jak się sprawdzą to kolejne 2 dlatego taki wybór wzmaków żeby to miało swoją moc "na stronę".
    Po odsłuchach chciałbym pomierzyć ten bas i zobaczyć co można z nim zrobić żeby go zoptymalizować pod względem brzmienia (mam na myśli kompletną obróbkę HPF/COMP/LIMIT/EQ)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    shemi5
    Level 12  
    shemi5 wrote 108 posts with rating 1, helped 1 times. Live in city Pruszków. Been with us since 2006 year.