Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vectra - przystosowanie istniejącej instalacji

04 Sty 2012 00:21 2977 4
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich,
  Mam obecnie chyba najbardziej klasyczną instalację antenową, jaką można sobie wyobrazić, czyli gniazdko przelotowe w jednym pokoju i końcowe w drugim, czyli:
  Vectra - przystosowanie istniejącej instalacji

  Wszędzie idzie pojedynczy kabel zamurowany w ścianę. Obecnie pod gniazdo pierwsze jest podłączony telewizor z dekoderem cyfrowym vectry, pod drugie końcowe drugi telewizor z sygnałem analogowym.
  Teraz dodatkowo dochodzi drugi dekoder cyfrowy dla drugiego TV oraz modem (internet/Tel). Po przeczytaniu 2 najbardziej polecanych wątków na tym forum dotyczących podzielenia sygnału w takiej sytuacji, najbardziej poprawne wydaje się użycie zwrotnicy multimedialnej na wejściu i potem rozdzielenie sygnału TV na 2 pokoje. Problem w tym, że modem muszę umieścić w drugim pokoju.

  Zastanawiam się czy nie zadziałało by rozwiązanie jak poniżej:
  Vectra - przystosowanie istniejącej instalacji

  - gniazda RTVSat zostają (pod warunkiem że nie będą za bardzo tłumić sygnału i na wyjściu TV nie wytną za dużo pasma)
  - w obu pokojach na wyjściu z gniazd zwrotnice, tam gdzie jest tylko TV wyjście Data zamknięte F'ką 75 Ohm, a gdzie TV i modem, zwrotnica podpięta normalnie

  Pytania mam takie:
  - czy to ma prawo działać?
  - czy modem nie będzie miał za słabego sygnału?
  - czy da się to prościej zrobić bez demolki istniejącej instalacji?
  - czy jeżeli ma to prawo działać, to czy można pary (gniazdo,zwrotnica) zastąpić gniazdem RTV/Data? Upraszczałoby to instalację do wymiany gniazd....
  - czy gdyby zamiast zaślepiać wyjście data pierwszej zwrotnicy, podłączyć je do kabla idącego do drugiego pokoju (rezygnujemy z gniazda przelotowego), to czy w takim przypadku sygnał telewizyjny również będzie przesyłany do drugiego pokoju i instalacja będzie poprawnie działać?

  Pozdrawiam
 • Poziom 38  
  1. Pozostawienie dotychczasowych gniazd RTV i dodanie zwrotnic obniżyłoby niepotrzebnie sygnały na wejściach TV oraz modemu, nie wiadomo czy nie za bardzo dla prawidłowej pracy.

  2. Gniazda RTV/SAT powinny pracować w pasmach 5...1000MHz. A zwykle takie gniazda pracują od 88MHz w górę.

  3. ja bym pomyślał nad takim rozwiązaniem:

  1. Pierwsze gniazdo przelotowe mogłoby pozostać, o ile przenosiłoby z wejścia na wyjście pełne pasmo 5...1000MHz. Z niego można się podłączyć bezpośrednio do TV. W zależności od typu gniazda, należałoby zaterminować dopasowanymi obciążeniami pozostałe, niewykorzystane wyjścia (Radiao, Data, etc).
  Jeśli wyjście TV gniazda, do którego byłby podłączony TV, miałoby pełne pasmo (5...860MHz), należałoby dodatkowo dodać Filtr Kanału Zwrotnego pomiędzy gniazdem a TV. Dobrze byłoby dodać również separator galwaniczny pomiędzy gniazdem a TV, albowiem typowe gniazda RTV/SAT takowego nie mają.

  Gdyby gniazdo nie przenosiło pełnego pasma z wejścia na wyjścia, trzeba by wymienić gniazdo na inny typ, albo zastosować w jego miejsce rozdzielacz na dwa lub odgałęźnik.

  2. Zamiast drugiego gniazda (końcowego) należy podłączyć zwrotnicę multimedialną z separacją galwaniczną.

  I powinno wystarczyć.

  [
 • Poziom 10  
  Czyli reasumując najlepiej było by:
  1. wywalić gniazda bo wprowadzają niepotrzebnie tłumienie.
  2. W miejsce gniazda przelotowego dać splitter z pełnym pasmem i jeden kabel puścić bezpośrednio do zwrotnicy multimedialnej w drugim pokoju, a drugi kabel przez filtr kanału zwrotnego do dekodera TV
  3. W celach estetycznych, żeby nie było odsłoniętych puszek chciałbym na nie założyć obudowy F (taki łącznik F w plastikowej obudowie) - czy takie wynalazki tłumią tak samo jak zwykłe gniazda czy mniej?
 • Poziom 10  
  _cheetah_ napisał:
  2. Gniazda RTV/SAT powinny pracować w pasmach 5...1000MHz. A zwykle takie gniazda pracują od 88MHz w górę.


  czy max 1000MHz starczy do prawidłowego działania tv satelitarnej?? Mam odgałęźnik 3-krotny signal właśnie na pasmo 5-1000MHz i zastanawiam jak on "da sobie rade" powyżej tego pasma.