Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja instalacji antenowej

04 Sty 2012 00:51 1986 3
  • Poziom 21  
    Witam serdecznie.

Dostałem za zadanie przerobienie instalacji antenowej do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W chwili obecnej instalacja składa sie z dwóch anten : Ikusi FlashD i Televes ( typ nie znany ). Anteny odbierają sygnały z pasma UHF. Pierwsza z przemiennika , który znajduje sie ok 10-15 km , druga nieco dalej ok 60-70 km. Sygnały z każdej anteny podawane sa na zwrotnice MMU Ikusi ( dwa wejścia VHF/UHF) , następnie z wyjścia zwrotnicy sygnał podawany jest na wzmacniacz Televes 5001 . Wzmacniacz zasilany jest z zasilacza 24 vdc poprzez który przechodzi sygnał ze wzmacniacza. Zasilacz ma dwa wyjścia na tv , z jednego sygnał jest podawany bezpośrednio na jeden telewizor , z drugiego poprzez rozdzielacz ( typ nie znany ) na dwa pozostałe. W sumie sygnał z anten podawany jest na trzy telewizory. Dwa telewizory nie maja wbudowanego dekodera cyfrowego dlatego tez maja dodatkowe odbiorniki , trzeci jest przystosowany do odbioru telewizji cyfrowej. Problem jaki sie pojawia to zaniki sygnału , niektóre kanały widać w jednym tv zas w drugim juz nie ( oczywiście zdaje sobie sprawę ze tutaj powodem mogą byc rożne odbiorniki ). Przewody antenowe maja około jednego roku wiec pojda do wymiany. Do anteny FlashD dokupiłem dipol aktywny ADT517V ale po jego podłączeniu z tej anteny wogole nie miałem sygnału. Podejrzewam ze wzmacniacz Televes przepuszczał napięcia 24 vdc do zasilania dipola dlatego tez z niego zrezygnowałem. Tak jak pisałem , po pierwsze wymienię przewody koncentryczne na nowe . Po drugie , mam zamiar wymienić wzmacniacz antenowy na SBA353 Ikusi ( ref 1218 ) , który posiada 3 wejścia antenowe. Dzieki temu wyeliminuje zwrotnice i straty jakie ona wprowadza. Zasilacz 24 vdc , chyba zostawię bo to w końcu tylko zasilacz . Zastanawiam sie czy nie wymienić rozdzielacz sygnału na aktywny tj ze wzmacniaczem ale nie wiem czy warto i jaki zastosować. Najlepiej Ikusi aby nie mieszać innych producentów.

PS

jesli temat ten pojawi sie zdublowany , prosze moderatora o wykasowanie , w czasie przegladu ortografii i wysylania , komputer sie zablokowal
  • Poziom 13  
    Co chcesz osiągnąć i o co prosisz? Jeżeli chcesz aby wszystkie odbiorniki odbierały wszystkie programy to Ci się to nie uda za pomocą modernizacji antenowej. Przerabiałem to i wcale na to nie ma wpływu instalacja antenowa a decyduje o tym wnętrze odbiorników. Lepszym wyjściem jest zakup nowoczesnych odbiorników. Nie odbieranie wszystkich kanałów przez przestarzałe odbiorniki jest sygnałem do zakupu nowych... Roczny przewód czy dziesięcioletni nie ma tu nic do rzeczy, chodzi o to, aby był to przewód dobrej klasy - najlepiej satelitarny z atestem... Resztę możesz sobie robić według uznania stosownie do zamierzonych celów czy uzyskanych efektów...
    Praktyczne porady i przykładowe instalacje zawiera na przykład poradnik w formacie PDF ze sklepu DIPOL (Kraków):
    http://www.dipol.com.pl/przyklady_instalacji_antenowych_tv_sat_wlan_gsm_schematy.htm
    Polecam osobiście tę lekturę...
  • Poziom 33  
    Pierwotną instalację mogłeś zostawić w spokoju. Wystarczyło dodać rozgałęźnik aktywny i podłączyć 2 telewizory.
  • Poziom 21  
    Witam

Dzieki za porady , oczywiście poradnik bardzo sie przyda bowiem szukam informacji jak taka instalacje zrobić .
    Wymiana telewizorów i odbiorników nie wchodzi w rachubę ( instalacja o której pisze to instalacja w domu teściów ), jedynie co mogę zrobić to zmodyfikować instalacje antenowa aby uzyskać poprawę odbioru. Teściowie , choć im tłumaczę nie sa w stanie zrozumieć , dlaczego jeden odbiornik odbiera więcej kanałów niz drugi ( wiadomo , odbiorniki sa rożne ) . W trzech odbiornikach chcą mieć zaprogramowane te same programy , w tej samej kolejności i najlepiej jakby wszystkie można było odbierać. Piloty maja powycierane gumki od przełączania , tak ze od czasu do czasu musze je rozbierać i naprawić. Sa to juz osoby starsze i prawie cały dzień spędzają przed tv , wiec kiedy jakiś kanał nie da sie odbierać , mam ich na głowie.
    Poki co biorę sie za lekturę poradnika.

Pozdrawiam