Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[AVRStudio 5] Podpięcie programatora na USB

Marooned 17 Jan 2012 19:01 14264 55
    Aimeiz
    Level 15  
    Hej.
    Ten programator nie emuluje czegoś co wprost widzi AVR studio, ale program obsługujący Kamami AVR programmer można zainstalować jako wtyczkę do AVR studio 4.
    Trzeba zrobić te kroki, opisane w instrukcji od str 3 (zaznczyć okienko PlugIn for Atmel AVR Studio a później kroki od str 9 i powinno działać.
    Tylko że tu mowa o AVR studio 4. Niema opisu jak to zrobić pod AVR studio 5.
    Myślę że to można podpiąć w AVR S5 jako external tool. Spróbuję coś wykombinować.

Dodano po 29 [minuty]:

Już wiem.
    Ściągnąłem sobie ten KamamiPROG i zainstalowałem w komputerze z tą opcją instalacji jako wtyczka do AVR Studio.

W AVR Studio 5 wszedłem w zakładkę Tools i dalej external tools.
    Pojawiło się okienko gdzie w pole Title wpisałem nazwę toola - KamProg for AVR a w pola Command ścieżkę do pliku
    C:\Program Files (x86)\KamPROGAVR\KamPROGAVR.exe
    Nacisnąłem OK.
    Teraz jak się wejdzie w zakładkę Tool to widać w menu KamProg for AVR. Jak się to naciśnie to wywoływany jest program KamPROG for AVR.

Myślę że tą samą metodą można podpiąć np. AVRDUDE czy inny soft obsługujący programator.
    Marooned
    Level 10  
    Oki, dzięki wszystkim za pomoc. Programator śmiga pod AVRStudio5.
    Co prawda, przy każdym otworzeniu okna programatora pojawia się monit o wymóg aktualizacji firmware, ale dalej wszystko działa.

Dziwi jedynie wymóg ręcznego wybrania pliku .hex - domyślnie powinien wypełnić z bieżącego projektu (może jest jakaś opcja) - ale to żaden problem.

Nie klikam na "rozwiązano" gdyż, jak widzę, wątek służy też innym.

Pozdrówki.
    fidykg
    Level 9  
    Działa. Bardzo, bardzo dziękuję.
    Aimeiz
    Level 15  
    Marooned wrote:
    Co prawda, przy każdym otworzeniu okna programatora pojawia się monit o wymóg aktualizacji firmware, ale dalej wszystko działa.

Dziwi jedynie wymóg ręcznego wybrania pliku .hex - domyślnie powinien wypełnić z bieżącego projektu (może jest jakaś opcja) - ale to żaden problem.

Co do monitu to spróbuj dać grubszy i krótszy kabel USB to może pomóc.

AVR studio niestety nie podkłada automatycznie kodu wyjściowego pod programator. To chyba tylko działa gdy ma się programator / debugger i tylko w opcji debugowania. Pod tym względem bascom jest bardziej elegancki.

Nie zamykajmy wątku. pewnie życie dopisze jeszcze więcej programatorów do podpięcia.
    Aimeiz
    Level 15  
    Co do automatycznego ładowania kodu wynikowego to jest taka opcja.
    Działa przynajmniej na stk500 clone.

Trzeba w opcjach projektu wybrać stk500 na ISP jako debugger.

Zamiast wywoływać programator, poprostu po modyfikacji programu naciskamy start debugging. Jeśli były zmiany to projekt jest automatycznie kompilowany i wpisywany w procesor.
    Bardzo to wygodne.

Rysunek poniżej ilustruje co i gdzie należy wpisać.
    TABSIOR
    Level 24  
    Aimeiz wrote:
    No to chyba nic nie poradzę.
    Przy okazji udało mi się również uruchomić AVR Doper-a pod AS5.
    Znalazłem w sieci wersję mikrokodu, która jak pisze autor nie wywołuje a AVR studio 4 komunikatu o niezgodności wersji.
    To co miałem poprzednio to było wykrywane jako wersja stk500 soft ver 2.04 Hw ver 1 .
    Po zmianie wsadu, przedstawia się jako 2.10 i Hw 01 co jest akceptowalne zarówno przez AVR Studio 4 jak i AS5
    Po zmianie kodu też miałem kłopot ze sterownikami (lowcdc.sys i usbser.sys), ten pierwszy nie jest podpisany cyfrowo a win7 nie akceptuje niepodpisanych sterowników. Problem rozwiązuje program dseo13b.exe, który cośrobi w systemie że niepodpisany sterownik jest akceptowany.
    Programator zainstalował się na wirtualnym com5.

Widać go w AS5 i działa.

Witam,
    czy mógłby Kolega udostępnić ten wsad do AVR Dopera? Niestety, nie udało mi się wyszukać "nowszej wersji" - a chętnie uruchomiłbym programator spod AVRS5.
    Aimeiz
    Level 15  
    Chętnie służę
    To było wziąłem z tego wykonania:
    http://rototron.info/default.aspx?Page=USBAVR/USBAVR.aspx
    Zmodyfikowana wersja jest tu pod linkiem:
    http://rototron.info/files/avr-doper-mega8-12mhz_A.hex
    Autor pisze żw właśnie dlatego modyfikował, żeby kod raportował odpowiednią wersję.
    To wykonanie nie obsługuje HV programming, ale może tylko sprzętowo bo to uproszczona wersja.
    Wydaje mi się że po załadowaniu tego mikrokodu HV działa, ale nie pamietam czy to w końcu sprawdzałem.
    Kiedyś właśnie zdecydowałem się na AVR dopper, bo ma programowanie HV a to mi było potrzebne do odblokowywania attiny jak źle ustawiłem fusy.
    Potem zrobiłem jeszcze lepszy programator - według Hammer-a. On ma i PP i HV, coś chyba kiedyś n.t. temat pisałem na elektrodzie.
    kaczmar00
    Level 10  
    Witam. Ja równiez mam problem z podłączeniem programatora. Mam AVTPROG1, win7 64bit, sterowniki programatora zainstalowałem automatycznie bo te, które były na płytce nie działały. Po instalacji widać wirtualny COM5 i taki wybieram w AVR Studio 5 jednak gdy klikam AVR Programming wyskakuje:
    Unable to connect to tool STK500 (COM5)
    i pozniej:
    Failed to get interface clock value.
    a ponizej
    17:27:29.349: [ERROR] TCF command: Tool:connect failed: Code:1 ,Service: ,Message from peer:The signature of the attached tool is AVRISP_2, which is unexpected.
    17:27:29.349: [ERROR] Unable to connect to tool context: 'Atmel.VsIde.AvrStudio.Services.TargetService.TCF.Internal.Services.Remote.ToolProxy+ToolContext'.

Czy ktoś może wie co mógłbym na to poradzić?
    TABSIOR
    Level 24  
    Witam Kolegę,
    Na chwilę obecną pozostaje "molestować" AVT lub przerobić wsad, tak, aby zgłaszał inną sygnaturę. Problem tyczy się AVTPROG1 (u Kolegi), AVTPROG2 (potwierdzone osobiście) oraz AVT5125 (korzysta z tego samego wsadu). Czy da się to obejść po stronie programatora w AVRS5, nie wiem.

Wsad znajduje się tu: (plik Prog STK500 V2.hex wewnątrz archiwum) https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9417061#9417061

Ad. poniżej: Nie, wsad jest oryginalny z tego urządzenia, jakaś "tęga głowa" musiałaby go zmodyfikować, być może popracuję nad tym w najbliższym czasie, jako że mam drugi programator, który jest niezbędny do przeprogramowania wsadu w AVTPROGu i będę mógł go przetestować.
    Jeśli ktoś korzysta z AVR Studio 5, do "rozgrzyzienia" podmiany sygnaturki pozostaje zapisywać do mikroprocesorów za pomocą AVRS4 lub AVRDUDE z nakładką graficzną (np. SinaProg, AVR Burn-o-Mat, MkAVRCalculator)

EDIT: Poddaję się - liczyłem, że we wsadzie będą jakieś ciągi znaków czy choć pojedyncze litery, niestety, po zamianie hex2bin przy próbie edycji wyskakują "krzaki".
    kaczmar00
    Level 10  
    Dzięki wielkie za bardzo szybką odpowiedź. Dostałem juz maila od AVT stwierdzili, że współpracuje tylko z AVRS 4 a nie 5 (szkoda tylko że nie wspomnieli o tym dokładnie kiedy wysłałem zapytanie w związku z zamówieniem:) ). No ale nic. Czy aby przerobić wsad należy po prostu wrzucić do programatora ten plik .hex? np. przy pomocy AVRS4 ? Dopiero zaczynam bawić się w programowanie i nie wiem dokładnie co z tym zrobić (nie chcę wymazać programu, który juz tam jest aby nie uszkodzić go całkowicie). Jeśli nic nie poradzę to chyba będę pisał programy w AVRS5 a wrzucał przez AVR4.
    Aimeiz
    Level 15  
    Kolego Tabsior.
    Czy udało się po zmianie mikrokodu podpiąć avrdoper do AS5?
    TABSIOR
    Level 24  
    Aimeiz wrote:
    Kolego Tabsior.
    Czy udało się po zmianie mikrokodu podpiąć avrdoper do AS5?

Tak, działa wyśmienicie!
    Dziękuję uprzejmie :)
    Aimeiz
    Level 15  
    Kolego Kaczmar00.
    Na stronie 2 instrukcji do AVTPROG1, dostępnej w AVT pod linkiem:
    Link
    Widać że programator melduje się jako STK500 V2 versja Hw 1 (Hw 0x01), Sw 2.10 (Sw Major 0x02, Sw Minor 0x0a to oznacza 2.10)
    To jest wersja, która działa z AS5 - moje programatory meldują się właśnie taką wersją i działają z AS5.

Podłącz pod avr studio 4 i sprawdź jak melduje się twój egzemplarz.
    Jeśli jako STK 500 V2 2.10, tak jak to pokazuje instrukcja, to brak współpracy z AS5 nie wynika z mikrokodu. Sądząc po komunikatach to jakiś problem ze sterownikami do windows. I nad tym można będzie spróbować popracować, jako że programator używa typowego konwertera USB - RS232 - FT232R i są na stronie www.ftdichip.com sterowniki współpracujące z win7 32 i 64 bit, vista i in.
    Używany przeze mnie programator AVR Prog (za 50 zł) ma ten sam układ i działałem na nim pod vista 32 bit a teraz pof win7 64 bit.

Jeśli zaś melduje się jako starsza wersja np. 2.04 (Sw Major 0x02, Sw Minor 0x04), to poproś w AVT żeby Ci wymienili programator na z wersją mikrokodu, która jest pokazana w opublikowanej na ich stronie instrukcji.
    Skoro w instrukcji pokazują v. 2.10 to mają taki mikrokod.
    TABSIOR
    Level 24  
    Kolego Aimeiz: dla ścisłości AVTPROG przedstawia się jako AVRISP, a nie jako STK500. Uruchomiłem oba posiadane programatory spod AVRS4 i zanotowałem różnicę:
    [AVRStudio 5] Podpięcie programatora na USB

Nie neguję tego, że u Kolegi programator AVT działa z AVRS5 - mi jednak się nie udało "pożenić" całości.
    Aimeiz
    Level 15  
    Pewnie dlatego nie chce współpracować z AS5, bo nie jest to STK500, Tylko AVRISP, a to raczej nie to samo.
    W AS5 nie znalazłem opcji bezpośredniej obsługi AVRISP. Pozostaje tylko podpiąć jakiś programik obsługujący AVRISP (chyba avrdude to obsługuje) jako external tool do AS5. Nieco mniej wygodne ale powinno działać.

Ja nie mam programatora z AVT, Tylko AVR PROG z Allegro i melduje się jako stk500 v2 2.10, ale coś mi się przypomina że pod wcześniejszym buildem avr studio4 też mi się meldował jako AVRISP a nie stk500. Spróbowałbym podmienić sterowniki fo FT232. Bo wersja 2.10 powinna działać z AS5. Jeśli wersja jest nieodpowiednia to komunikat jest zupełnie inny - nawołujący do uaktualnmienia mikrokodu. Moje AV4 to wersja 4.19 build 730 - to widać w Help - about AVR Studio. Jeśli sterowniki nie pomogą to nie mam więcej pomysłów.
    ghost666
    Translator, editor
    fidykg wrote:
    Witam
    Panowie jestem całkowicie początkujący. Zakupiłem programator ZL20PRG (Kamami - KamProg). Działa świetnie pod Bascom ale w AVR Studio 5 nie działa i nie wiem co począć. Czy możecie pomóc.
    Soft ze strony Kamami ściąnięty i zainstalowany, programator z firmware 1.2 (najnowszy). System Windows 7 64 bity.

Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam

Mam ten sam problem, czy komuś się udało?
    Aimeiz
    Level 15  
    ghost666

Nie mam takiego programatora, ale kilka postów wcześniej ( 17 stycznia 19:01) w tym temacie opisałem jak go zainstalowałem softwerowo pod AS5. Spróbuj tak zrobić, powinno działać. Napisz czy się udało.
    Pod klasyczny moduł,programatora się go nie da podpiąć, ale jako external tool powinno sie dać. Ten moduł kamami jest zupełnie sypatyczny.
    ghost666
    Translator, editor
    Okej, spróbuję, chociaż to trochę naokoło. Do wersji 4 AVR Studio z tego co widzę ładnie dało się podpiąć ten programator... chyba się skończy na tym że będę musiał pracować na STK500 (lubie wsparcie środowiska dla programatora).
    Aimeiz
    Level 15  
    To powinom działać podobnie jak w AS4, tam też to jest jako wtyczka.
    ghost666
    Translator, editor
    A gdzie jest Manager w AS5? Bo nie mogę nic znaleźć kierując się wskazówkami do AS4.
    Aimeiz
    Level 15  
    Jeśli chodzi o podpięcie zewnętrznego modułu programatora to tools -> external Tools
    Aimeiz
    Level 15  
    Przeczytaj co napisałem w tym temacie 17 stycznia - kilka postów wyżej.
    Instalujesz software do Kamproga jako wtyczkę do AVR Studio a potem w AS5 dołączasz jako external tool.
    AS5 jest pod tym względem inne niż AS4 i ten Kamami driver nie pojawi się odrazu po zainstalowaniu drivera w opcjach Tool jako add stk500 czy AVR Dragon.
    mmarchli
    Level 11  
    TABSIOR wrote:
    Witam Kolegę,
    Na chwilę obecną pozostaje "molestować" AVT lub przerobić wsad, tak, aby zgłaszał inną sygnaturę. Problem tyczy się AVTPROG1 (u Kolegi), AVTPROG2 (potwierdzone osobiście) oraz AVT5125 (korzysta z tego samego wsadu). Czy da się to obejść po stronie programatora w AVRS5, nie wiem.

Wsad znajduje się tu: (plik Prog STK500 V2.hex wewnątrz archiwum) https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9417061#9417061

Ad. poniżej: Nie, wsad jest oryginalny z tego urządzenia, jakaś "tęga głowa" musiałaby go zmodyfikować, być może popracuję nad tym w najbliższym czasie, jako że mam drugi programator, który jest niezbędny do przeprogramowania wsadu w AVTPROGu i będę mógł go przetestować.
    Jeśli ktoś korzysta z AVR Studio 5, do "rozgrzyzienia" podmiany sygnaturki pozostaje zapisywać do mikroprocesorów za pomocą AVRS4 lub AVRDUDE z nakładką graficzną (np. SinaProg, AVR Burn-o-Mat, MkAVRCalculator)

EDIT: Poddaję się - liczyłem, że we wsadzie będą jakieś ciągi znaków czy choć pojedyncze litery, niestety, po zamianie hex2bin przy próbie edycji wyskakują "krzaki".

Zmieniłem sygnaturę we wsadzie do AVT5125. Testowałem pobieżnie w Atmel Studio 6 - jest rozpoznawany jako STK500. Programowanie i weryfikacja przykładowego projektu przebiegły pomyślnie. Załączam zmodyfikowany wsad. Pozdrawiam.
    pablo120488
    Level 11  
    Witam. Szukałem ostatnio jakiegoś programatora który będzie działał pod AVR Studio 5. Wybór padł na Stk500v2 miałem problem z wsadem bo tylko pod AS 4 było wszystko ok. Dzisiaj zmieniłem wsad na wersje od kolegi mmarchli i teraz AS 5 i 6 go wykrywa poprawnie. Programowałem już Atmega 8 i 16 i jest wszystko ok.
    Podziękowania dla mmarchli za wsad. załączam fotki mojego stk500. Płytka dwu strona ale bardzo mała liczba przelotek.

Dodam jeszcze ze ta wersja jest alternatywą dla USB_tiny_mkII_slim ponieważ AS6 już go nie wykrywa.

[AVRStudio 5] Podpięcie programatora na USB [AVRStudio 5] Podpięcie programatora na USB