Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[AVRStudio 5] Podpięcie programatora na USB

Marooned 04 Jan 2012 08:43 14255 55
 • #1
  Marooned
  Level 10  
  Witam

  Czy komuś udało się dodać programator (stk500v2) na USB do nowego AVR studio 5? Czy nadal trzeba wrzucać .hex SinaProgiem? Mogę tylko COM wybrać, brak USB w Studiu...

  (do tej pory 100% moich postów lądowało w koszu - sprawdzimy jak będzie tym razem)
 • #2
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Nie wiem jak z STK500 bo nie mam, ale inne programatory Atmela na USB (JTAGICE, JTAGICEMkII, AVRISPMkII, AVR Dragon), które mam i testowałem działają na USB bez zająknięcia.
 • #3
  Marooned
  Level 10  
  A możesz mi podpowiedzieć jak je dodałeś?
  W menu "Tools" mam jedynie pozycję "Add STK500..." ale tam mogę wybrać jedynie porty COM, nie mam do wyboru USB.
 • #4
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Żeby AS5 widział programator musi się on prawidłowo zainstalować w systemie. Po podłączeniu programatora USB system powinien wykryć nowe urządzenie i albo sam zainstalować, albo po prosić o driver. U mnie XP o driver prosił, ale klikałem znajdź automatycznie i się sam zainstalował (driver jest chyba w AS5 i wymaga wcześniejszego zainstalowania tego pakietu). W7 już nie pamiętam co robił. W każdym razie po tym jak się poprawnie zainstalowały AS5 normalnie je widział (w okienku dialogowym pojawiły się jako opcje do wyboru).
 • #5
  Marooned
  Level 10  
  Avrdude poprawnie widzi programator w systemie. Problem ma tylko Studio.
  Dodatkowo Studio zainstalowało "Jungo driver" do komunikacji.
 • #6
  Aimeiz
  Level 15  
  Hej.

  Ja mam podobny problem.
  Mam programator AVR Dragon, który konfiguruje się pod AVR Studio 5 bez problemu, oraz kilka programatorów, które są klonami STK-500 s interface USB np: AVR Dopper, AVR Prog. Działają jako STK500 na wirtualnych portach COM zarówno w AVR Studio 4 (Obecnie 4.19 build 730), jak i na Native driver stk 500 w Bascomie.
  Niestety nie udaje mi się ich uruchomić z AVR Studio 5, mimo że pojawia się wirtualny com po podłączeniu programatora.
  Może ktoś wie co należy zrobić żeby to działało.
  To ze strony Atmela jakiś krok w tył. AVR studio 4 jest przyjazne dla różnych programatorów a wersja 5 jakoś nie. Obydwie wersje używają Jungo driver. Bez tego nie działa AVR Dragon.

  Dlaczego nie chcę na stałe używać Dragona? Zwykle przy moich zabawach mam nieco rozgrzebanej elektroniki na stole a Dragon niema obudowy i już jednego popsułem bo mi spadł kabeklek z +5V na płytkę programatora, dlatego gdy nie jest mi potrzebny sprzętowy debugging, to wole używać taniego i obudowanego programatora za 50 zł.
  Zresztą Dragon ma delikatne bufory wyjściowe i czasem nie chce zaprogramować w układzie, gdy amatorskie programatorki radzą sobie doskonale.
 • #7
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Dragon z AS5 działa bez problemów, po instalacji w systemie trzeba mu z poziomu AS5 zrobić upgrade firmwaru. Bez tego nie udaje się nawiązać połączenia. Inne programatory, będące różnymi klonami narzędzi Atmela z AS5 mają kłopoty. Oryginalne narzędzia działają bez najmniejszych problemów. Oczywiście AS5 można skonfigurować do dowolnych narzędzi, nawet przyjaźniej niż AS4.
 • #8
  Aimeiz
  Level 15  
  Dzięki. To że Dragon i inne oryginały działają i dają się skonfigurować w innych systemach to wiadomo. Również to że uzupełnia się firmware w Dragonie.

  Nie na tym jednak polega problem. Podobnie jak w AV4 chciałbym użyć AVR-Proga na USB i nie wiem jak.
  W AVR Studio 5 jest coś takiego jak external tools. Może tam można podpiąć coś jak stk500.exe albo avrdude, albo może driver z AVR Studio4

  Myślę że problem jest dosyć powszechny, bo nie każdy ma ochotę wywalić kilka stówek za oryginalny programator a ja wierzę w ludzką pomysłowość i napewno ten problem już ktoś rozwiązał, tylko nie opisał.

  Tmf piszesz że "Oczywiście AS5 można skonfigurować do dowolnych narzędzi, nawet przyjaźniej niż AS4."
  Był bym wdzięczny gdybyś napisał krok po kroku jak to zrobić np. w odniesieniu do AVR prog, będącym klonem STK500, podpiętym przez wirtualny port COM2.
 • #9
  Marooned
  Level 10  
  Co do mojego oryginalnego problemu, to odezwałem się do producenta mojego programatora. Dostałem sterowniki portu wirtualnego COM oraz nowy wsad. Przeprogramowałem mój programator, zainstalowałem sterowniki, ale nadal na liście urządzeń wisi jako urządzenie nierozpoznane.

  Aż dziw, że AVRStudio - jako oficjalne środowisko - nie wspiera portu USB. Szczególnie, że wirtualny COM da się zrobić tylko pod XP jak czytałem, więc jeśli ktoś ma Win7 to nie ma szans na współpracę i musi korzystać z zewnętrznych programów (np. avrdude).

  Pozostaję w kontakcie z producentem, może coś jeszcze na to poradzi.
 • #10
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Tak jak pisałem, działają oryginalne narzędzia. Atmel coś wymyślił, żeby nieoryginalne miały z AS5 kłopot. Z drugiej strony oryginalne narzędzia nie są już takie drogie, a ich funkcjonalność jest znacznie większa niż programatorków za 30zł, no ale nie o tym mowa.
  Opcję programowania można dodać automatycznie jako post-build events we właściwościach projektu lub podpiąć dowolne polecenie pod toolbar. Mamy np. tools/external tool, gdzie sobie można skonfigurować używane narzędzie.
 • #11
  Marooned
  Level 10  
  Z external tool to się zgadza, ale już debugować tak się nie da i o to też się rozchodzi.
 • #12
  Aimeiz
  Level 15  
  Zainspirowała mnie wiadomość o skontaktowaniu się z producentem programatora.
  To dobry pomysł i nie wpadłem na niego pewnie dlatego, że za eksperymenty wziąłem sie dziś, czyli w niedzielę.
  Napisałem zatem stosownego emaila, ale ponieważ nie spodziewam się odpowiedzi przed poniedziałkiem, więc postanowiłem samodzielnie poszukać informacji na stronie producenta.
  Znalazłem tam informację że ten programator pracuje z AVR Studio 5, co jeszcze bardzie zmotywowało mnie do działania.

  Poszperałem dalej i znalazłem tam nowszą wersję programu do uaktualniania mikrokodu programatora i nowszy wsad do programatora.
  Zrobiłem uaktualnienie.
  Po tej operacji i po wykonaniu komendy Add stk500, AVR Studio 5 wykrywa programator i można się komunikować z chipami.

  Przy okazji zainteresowałem się driverami, ale próba zmiany drivera kończy się komunikatem że aktualny driver jest najlepszy a wymuszenie zmiany nie powoduje poprawy sytuacji. (Używam MS Windows 7 64 bit). Driver to poprostu emulator portu com poprzez USB. Nic więcej.

  AVR Studio 5 Wykrywa go chyba jako jakiś stary stk500, ponieważ jest bardzo ograniczona liczba obsługiwanych procesorów. NP. Attiny są tylko 13 i 13A. Zabawne jest to, że przy odczytywaniu sygnatury z procesora, program trafnie wykrywa jaki ma podłączony procesor, ale informuje o błędzie.
  Nie przeszkadza to w zaprogramowaniu i sczytywaniu zawartości flash - wystarczy wybrać procesor o takim samym rozmiarze pamięci i jest ok, ale już interpretacja fusebitów jest inna i tu trzeba uważać.
  Nieprawidłowo też odczytuje napięcie na układzie, ale to drobiazg.

  Do AVR studio dołączane są mikrokody do oryginalnych programatorów, ale w formie plików ebl. Myślę że jeśli uda mi się jakoś załadować do programatora stk500.ebl dostarczony z avr studio 5, to problem współpracy programatora AVR Prog z AVR Studio będzie całkiem rozwiązany.

  Kiedyś sam wykonałem klona stk500 według jakiegoś opisu i tam był dodatkowy układ na procesorze, który pozwalał na aktualizację stk500 wprost z AVR studio.
  potem można było zczytać innym mprogramatorem kod i zapisać go w postaci hex. Coś mi świta że był dostępny też programik zamieniający format ebn na hex lub bin.

  Muszę wrócić do tematu, chyba że producent programatorka da mi rozwiązanie "na talerzu"

  Przy okazji zobaczę czy kiedyś wykonany AVR dopper też da się ożenić z nowym AVR Studio.
 • #13
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Marooned wrote:
  Z external tool to się zgadza, ale już debugować tak się nie da i o to też się rozchodzi.


  Ale czym debugujesz? Klonów JTAGICEMkII praktycznie nie ma, a oryginalne działają. AVR Dragon też działa. JTAGICE też mi działa elegancko. Przecież te samoróbki za kilkanaście złotych na pewnym serwisie aukcyjnym nie oferują możliwości debugowania w żadnym systemie.
  Co do reprogramowania flasha w programatorze - mam klon JTAGICE i normalnie z poziomu AVR Studio go flashuje (dokładniej dołączonym do AS programem). Problemem może być raczej to, że sam klon nie jest za dobrze wykonany.
 • #14
  Aimeiz
  Level 15  
  Bardzo często potrzebny jest poprostu programator niekoniecznie z funkcją sprzętowego debuggera.
  Ja jak muszę debugować sprzętowo, wtedy podłączam dragona i korzystam z debugwire.
  Jtag ma za dużo drutów i obsługuje tylko duże kostki. Zrobiłem sobie kiedyś klona Jtagice ale jakoś mi nie przypadł do gustu.
  Klonów do Debugwire niema bo Atmel nigdy nie opublikował tego protokołu.

  Dodano po 32 [minuty]:

  No to mam rozwiązanie.

  W katalogu, w który jest zainstalowane AVR Studio 5, u mnie to:
  C:\Program Files (x86)\Atmel\AVR Studio 5.0\tools\STK500\xml
  są pliki xml odpowiadające obsługiwanym procesorom:
  Tych pliczków jest tylko 25 i odpowiadają 25 jakoś tam popularnym procesorom.

  zawartość plików jest tekstowa i można je edytować notatnikiem.

  Przykładowo zawartość pliku ATtiny13_stk500.xml wygląda tak:
  Code: xml
  Log in, to see the code

  Zrobiłem eksperyment i skopiowałem plik ATtiny13_stk500.xml z nazwą ATtiny85_stk500.xml
  Potem zmodyfikowałem jego zawartość, tak że wygląda teraz tak:
  Code: xml
  Log in, to see the code


  Początkowo AVR Studio 5 nie zauważyło dodania procesora, ale po wyjściu z programu i uruchomieniu go ponownie, pojawił się ATtiny85.
  Wygląda na to że interpretacja nazw fusebitów jest poprawna. Jestem w trakcie eksperymentowania na rzeczywistym procesorze ATtiny85.

  Wystarczy dorobić sobie pliki dla brakujących procesorów i po bólu.

  Jejku. To prostsze niż konstrukcja gwoździa :).

  Pozostaje jeszcze kwestia odczytu Terget Voltage, ale to jest jak widze mało istotny problem.

  A tak wygląda okienko do fusebitów:
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  Marooned
  Level 10  
  majeranek52: wszystko jest dokładnie tak jak piszesz z wyjątkiem błędu tego wirtualnego portu: "This device cannot start. (Code 10)". Tak jakby sterownik nie widział tego programatora.
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  Aimeiz
  Level 15  
  Hej.
  Wczoraj późnym wieczorkiem dostałem odpowiedź od producenta AVR Prog.
  Potwierdziło się to co wcześniej zrobiłem - aktualizacja mikrokodu programatora do najnowszej wersji.
  Sterownik com przez USB pozostał ten z win7 64.
  Wczoraj jeszcze udało mi się uruchomić pod avr studio klona stk500 z inferfejsem rs232, ale podłaczanym poprzez taki chiński kabel - przejściówkę HL-340. Trochę musiałem poszperać w internecie, aby znaleźć sterownik do kabla działający pod win7 64, ale udało się. W ten sposób avr prog i ten drugi STK500 działają mi pod AS4, AS5 i Bascomem.
  Niestety do AVR Doppera nie mam wsadu z odpowiednią wersją i pod AS5 działać nie chce. AS5 wyjrywa programator i dopomina się o aktualizację mikrokodu, ale zrobić tego nie potrafi.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Marooned.
  Który dokładnie masz programator (link do opisu), jaki system operacyjny w PC i jak podłączony programator do kompa (prog ma port USB, czy jakaś przejściówka RS-232?
  Udało mi się pouruchamiać wczoraj moje dwa z trzech moich klonów stk500 v2, może coś i dla Ciebie wymyślę.
  Co do obsługi USB przez AVR Studio - oryginalny STK500 ma tylko interfejs RS-232, dlatego atmel nie przewiduje dla niego podłaczenia przez USB. Wszelkie klony z interfejsem USB, które spotkałem mają w sobie albo sprzętową przejściówkę USB RS-232 (zwykle na FT232) albo konwerter USB-RS232 realizowany programowo, wykorzystujący zwykle kod opensource usbdrv.
  W obydwu przypadkach po podłączeniu programatora do komputera, pojawia się dodatkowy port Com i ten port należy wskazać do AVR Studio czy innego programu obsługi programatora, jako miejsce podłączenia STK500.
 • #19
  Marooned
  Level 10  
  Programator pochodzi stąd (ino bez obudowy, w załączonym na stronie .pdf zdjęcie płytki z widocznymi układami). Wrzuciłem zarówno najnowszy wsad (otrzymany mailem od producenta tydzień temu) jak i podany na tej stronie sterownik do COM.

  Poczekam, może na dniach producent jeszcze coś odpisze, a póki co działa stary sposób z avrdude i USB.
  A system mam WinXP 32 bit.

  Wielkiego kłopotu z tym nie ma, ino dziwi mnie taka ułomność głównego środowiska.
 • #20
  Aimeiz
  Level 15  
  Już widzę.
  sterowniki są dokładnie takie jak do mojego AVR_Dopera, On ma programowy interfejs USB.
  Tego programatora nie udało mi sięuruchomić pod AS5, natomiast chodzi pod bascomem i AS4.
  Tak jak pisałem, nie znalazłem do niego kodu widzianego przez AS5 jako wersja akceptowalna.
  To co mam pasuje do AS4.
  Jeśli chodzi pod AVRDude tzn. że komputer go widzi, tyle że AVRdude używa jakiegoś dziwnego sterownika giveio. Sprawdź czy po podłączeniu programatora pojawia CI się dodatkowy port com. Jeśli tak, to ściągnij sobie avr studio 4 i skonfiguruj programator jako stk500 właśnie pod tym com-em. Jeśli w AS4 będzie działał a w AS5 nie, to niestety zupa się wyleje do momentu kiedy producent dorobi się aktualizacji kodu.
  Jeśli dodatkowy port się nie pojawia i windows nie może znaleźć sterownika do programatora, to zerknij w managerze urządzeń jak programator jest widziany. Np mój AVR Doper, gdy niema sterownika, jest widziuany jako nieznane urządzenie AVR Doper.
 • #21
  Marooned
  Level 10  
  Nie, po podłączeniu nigdy nie pojawiał się port COM. Nigdy też nie były potrzebne żadne sterowniki (działa jako HID, więc dla systemu jest to podobne, jakbym podłączył myszkę).

  Po zainstalowaniu tych sterowników dla wirtualnego portu COM sterowniki wiszą z błędem, więc ani w AS4 ani w AS5 nie da się wybrać tego portu COM - nie ma go na liście.

  Po podłączeniu go port USB pojawiają się 2 pozycje w kategorii HID:
  * HID-compilant device
  * USB Human Interface Device
 • #22
  Aimeiz
  Level 15  
  Według instrukcji - strona 4 programator powinien być widoczny jako port com o nazwie USB AVR ISP II COMx = pewnie pierwszy wolny port.
  Moim zdaniem masz problem ze sterownikiem. Spróbuj sterowniki odinstalować i zainstalować jeszcze raz.
  Jak podłączysz programator to odinstaluj sterownik od tego HID-compliant device i od tego USB Human Interface Device a potem, również odinstaluj te wiszące sterowniki com-ów i potem powtórz procedurę instalacji z instrukcji.
  Może też bruździć driver od AVRDUDE. Spróbuj go odinstalować.
  Jeśli działa pod AVRDUDE, to raczej sprzętowo wszystko jest sprawne.
 • #23
  Marooned
  Level 10  
  Sterownik od HID to standardowy sterownik Windows. O ile wiem to taki sam który obsługuje podłączoną myszkę czy inny tablet. Dlatego odinstalowanie go raczej nie wchodzi w rachubę.

  Avrdude nie ma sterownika.

  Jedyny sterownik to ten do wirtualnego portu COM, a ten nie widzi urządzenia podłączonego pod USB.
 • #24
  Aimeiz
  Level 15  
  No to chyba nic nie poradzę.
  Przy okazji udało mi się również uruchomić AVR Doper-a pod AS5.
  Znalazłem w sieci wersję mikrokodu, która jak pisze autor nie wywołuje a AVR studio 4 komunikatu o niezgodności wersji.
  To co miałem poprzednio to było wykrywane jako wersja stk500 soft ver 2.04 Hw ver 1 .
  Po zmianie wsadu, przedstawia się jako 2.10 i Hw 01 co jest akceptowalne zarówno przez AVR Studio 4 jak i AS5
  Po zmianie kodu też miałem kłopot ze sterownikami (lowcdc.sys i usbser.sys), ten pierwszy nie jest podpisany cyfrowo a win7 nie akceptuje niepodpisanych sterowników. Problem rozwiązuje program dseo13b.exe, który cośrobi w systemie że niepodpisany sterownik jest akceptowany.
  Programator zainstalował się na wirtualnym com5.

  Widać go w AS5 i działa.
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  Marooned
  Level 10  
  [AVRStudio 5] Podpięcie programatora na USB blamaż po wsze czasy i niezmywalna plama na honorze... rzeczywiście, a wystarczyło wczytać się w dokumentację...

  ok, więc teraz sterownik COM zainstalował się poprawnie i skonfigurowałem go jako COM1, lecz AVR Studio wyświetla komunikat:

  ---------------------------
  Firmware Upgrade
  ---------------------------
  STK500 (COM1) must be upgraded before it is used for programming.
  Please close Programming Dialog and run Views->Avaialble AVR Tools and select Upgrade from STK500 right-click menu
  ---------------------------

  Co oczywiście nie zadziała, bo nie ma tam bootloadera, więc nadal całość nie fafa.
  Chyba pora odpuścić i nadal używać zwyczajnie jako HID pod USB.
 • #27
  Aimeiz
  Level 15  
  Faktycznie.
  W świetle tego co napisane w instrukcji, powinno się użyć trybu COM. Trub HID jest tylko do AVRDUDE:
  "
  UWAGA!
  Pod systemami 64-bitowymi (Windows Vista 64-bit, Windows 7 64-bit) programator pracuje tylko w trybie HID.
  Programator w trybie HID obsługiwany jest wyłącznie przez program avrdude w wersji 5.5 lub wyższej. "

  Trzeba przestawić zworkę.
  Ciekawe że mój AVR Dopper, który używa tych samych sterowników zawsze się konfiguruje jako wirtualny com, niezależnie od położenia zwory trybu HID. No ale to jednak nieco inny programator.

  Ciekaw jestem jakie układy są na płytce? Atmega8 i jakiś bufor wyjściowy np: 74HC126?

  Widzę na stronce producenta że jest też druga wersja programatora z interfejsem USB na FT232 - to coś podobnego do mojego AVR Prog.
 • #28
  Marooned
  Level 10  
  Tak, Atmega8 i 74HC125D
 • #29
  Aimeiz
  Level 15  
  Pod AVR Studio 4 ten komunikat nie przeszkadza.
  Zerknij jaka wersja stk500 jest widziana spod avr studio 4?

  Żeby łaziło pod AS5 musi być wersja 2.10 wcześniejsza wersja np. 2.04 nie działa.

  U mnie AVR Doper pod AVR Studio 5 potrafi czasem wyświetlić ten komunikat, ale po powtórnym uruchomianiu modułu do programowania, uaktywnia się poprawnie.
  Zauważyłem też że sporo zależy od kabla USB. Mam takie cienkie kable USB, to na nich AVR Doper wogóle nie chce działać, mimo że inne sprzęty USB pracują poprawnie. Poprostu ten programowy interfejs USB z prostym konwerterem napięć na opornikach i diodkach zenera jest dosyć ułomny i wersja bywa źle odczytywana przez AVR studio.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Marooned wrote:
  Tak, Atmega8 i 74HC125D


  To to jest coś podobnego do mojego Dopera. Interfejs USB softwarowy. Doper ma tę zaletę, że ma trub HV i można nim odblokowywać procki, choć tylko niektóre.

  Wydaje mi się że opis tego programatora, schemat, projekt mikrokody itd widziałem gdzieś w necie. Jeśli masz jakiś drugi programator, to możesz zgrać aktualny mikrokod do pliku a wpuścić dla próby inny. Zawsze możesz wrócić do poprzedniego. Jak robiłem kilka lat temu te programatory, to kody wgrywałem poprzez taki najprostszy stk200 na porcie lpt.

  Ale najpierw sprawdź jaką wersję widzi avr studio 4 i pokaż na forum.

  W instrukcji widzę że się melduje na com1 jako HW 0x01 - to jest ok i SW major 0x02, minor 0x0a czyli 2.10. Powinno być OK o ile to co winstrukcji odpowiada temu co w programatorze. W każdym razie jeśli w AS4.14 będzie pyszczył o upgrade wersji to pod AS5 działać nie będzie.
  To właśnie wczoraj przerabiałem.
 • #30
  fidykg
  Level 9  
  Witam
  Panowie jestem całkowicie początkujący. Zakupiłem programator ZL20PRG (Kamami - KamProg). Działa świetnie pod Bascom ale w AVR Studio 5 nie działa i nie wiem co począć. Czy możecie pomóc.
  Soft ze strony Kamami ściąnięty i zainstalowany, programator z firmware 1.2 (najnowszy). System Windows 7 64 bity.

  Będę wdzięczny za pomoc.
  Pozdrawiam