Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vitopend 100 z zasobnikiem 80l, problem z cwu

tadro 04 Jan 2012 09:12 4969 5
    tadro
    Level 11  
    W moim pracującym od 8 lat zestawie kocioł Vitopend 100 jednofunkcyjny + zasobnik Ceracell 80l pojawił się problem z temperaturą ciepłej wody użytkowej. Problem objawia się szczególnie przy korzystaniu z termostatycznej baterii prysznicowej. Raz temperatura jest dobra a innym razem woda jest za chłodna, nawet po przekręceniu pokrętła baterii na max temperaturę, tak jakby brakowało zapasu temperatury do regulacji. Zaobserwowałem na wskaźniku temperatury zabudowanym na dole przedniej ścianki obudowy zasobnika, że temperatura wody zmienia się od ok. 51°C do około 40°C. Wydaje mi się, że ta histereza jest zbyt wielka, ale nie wiem jak zmieniały się te wskazania temperatury, wtedy gdy zestaw działał poprawnie. Baterię termostatyczną podmieniłem i na drugiej objawy są takie same. Jaka może być przyczyna tego problemu? Proszę o radę.
    Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    User removed account  
    tadro
    Level 11  
    Dodatkowe informacje:
    1. Pomyliłem się - zasobnik w komplecie jest Vitocell 100 80l a nie Ceracell jak napisałem.
    2. Przez 8 lat było dobrze, mały zasobnik był problemem tylko przy napełnianiu wanny.
    3. Problem z letnią wodą występuje nieregularnie. Raz jest dobrze, raz źle. Nie ma żadnej reguły. Jeśli przyczyną byłoby np. zakamienienie zasobnika, wtedy byłoby cały czas źle.
    4. Przy okazji dodatkowe pytanie: Wyczytałem w instrukcji, że firma serwisowa bez przerywania eksploatacji może dokonać pomiaru prądu ochronnego anody antykorozyjnej. Ciekaw jestem jaki parametr mierzy przyrząd kontrolny, czy jest to natężenie prądu, czy napięcie (potencjał względem ścianki zbiornika, oczywiście po rozłączeniu z przewodem ochronnym) i jaka jest poprawna wartość tego parametru.
    User removed account
    User removed account  
    aadamuss
    Level 20  
    Nie zawsze pomiar jest wiarygodny :( czasami jest ok a anody brak. pozdr adam
    tadro
    Level 11  
    Problem rozwiązałem, ale nie do końca, częściowo. Najpierw wymontowałem czujnik ciepłej wody z zasobnika i kierując się informacjami z wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic392194.html
    zamontowałem czujnik wykonany samodzielnie z termistora NTC 10kΩ (kupiłem za 1,50 zł). Na przewodzie zalutowałem termistor i wsunąłem zgodnie z instrukcją do końca tulei w zasobniku. Histereza oczywiście zmalała. Zaobserwowałem, że przy powolnym poborze wody temperatura obniżała się o ok. 4°C do załączenia się podgrzewania wody, a przy większym poborze wody wahania temperatury wynosiły ok. 1°C. Następnie poddałem badaniu zdemontowany czujnik, przy założeniu, że ma charakterystykę identyczną z charakterystyką termistora NTC 10kΩ. Pomiarów dokonałem dla zakresu temperatury od 40 do 60°C. Przy pierwszym podgrzewaniu czujnika rezystancja mierzona dla punktów co 5°C w zasadzie zgadzała się, z dokładnością pojedyńczych omów z charakterystyką termistora NTC 10kΩ (przy czasie stabilizacji w każdym punkcie 5 minut). Natomiast przy schodzeniu z temperaturą w dół, dokładność się pogorszyła, np. dla temperatury 45°C rezystancja była o 12 omów mniejsza niżby to wynikało z charakterystyki termistora. A to by znaczyło, że sterownik otrzymywał informacje, że w zasobniku jest wyższa temperatura, niż była w rzeczywistości, ale tylko o ułamek stopnia. Nie wiadomo tylko jak czujnik zachowuję się po wygrzaniu, np. kilkugodzinnym. Postanowiłem jednak wymienić czujnik, ale nowy w serwisie producenta jest zbyt drogi (ponad.300,00 zł) i dlatego kupiłem w internecie "taki sam, ale nie taki sam" za cenę kilka razy niższą. Różnica była taka, że ten zamontowany w zasobniku od początku ma przewód bardzo elastyczny (chyba izolacja teflonowa) a ten nowy ma przewód wyglądający tak samo ale sztywniejszy. No i różnica w oznaczeniu. Ten oryginalny ma na tulejce osłaniającej element termoczuły symbol 50310VI7404921 S, ten nowy 30395VI7362112 S. Nie wiem jakie to ma znaczenie i czy wogóle w tym wypadku ma. Czujnik ten zamontowałem w zasobniku i układ pracuje, niby dobrze. Jednak dla większego komfortu podniosłem temperaturę o 2°C i jest lepiej. Jednak wątpliwości pozostały. Nie mam pewności czy bateria prysznicowa termostatyczna jednak też nie powodowała tych problemów (ja zamieniłem baterię używaną na używaną i być może w obu tych bateriach wiesza się zaworek zwrotny na ciepłej wodzie). Będę się temu przyglądał w późniejszym czasie, a teraz temat zamykam.