Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner AT 9100 niestabilny - czasem sam się przestraja

04 Sty 2012 12:52 3479 25
 • Poziom 13  
  Witam wszystkich zainteresowanych kolejną zagwostką dotyczącą ampli tunera Unitra ZRK AT 9100.

  Napisałem już kilka postów w jego sprawie więc jak widać sprzęt wyjątkowo zawzięty.
  Ostatnio naprawiany był przedwzmacniacz z powodu trzasków (winne tranzystory T104 i T204) oraz wywaliłem konwerter FM i przestroiłem sprzęt na tkz. „ucho”, bo jeszcze nie posiadam odpowiednich narzędzi. Udało się gra bardzo ładnie nawet łapie całe pasmo.

  Problem jest w tym, że tuner po włączeniu np. na najsilniejszą stację gra: siła sygnału 8, dostrojenie na 0. Bywa, że przy wyłączonym ARC te wskazówki delikatnie się bujają w lewo i w prawo o niewiele. Po pewnym nieregularnym czasie tuner zaczyna trzeszczeć wskazówki szaleją, łapie na chwilę sąsiednią stację, potem wraca do starej i po chwili po dostrojeniu znowu ok . Uszkodzenie jest mocno niestabilne bo on wredota potrafi grać dobrze i przez godzinę a czasem wywala się po 3 minutach.

  Oto co udało mi się zmierzyć oczywiście w trakcie tych cudów:

  Zasilanie 21V - stabilne.
  Zasilanie 21V z przełącznika – stabilne
  Zasilanie warikapu – stabilne
  Napięcie strojenia (3-30V) – dla tej stacji 6,40V stabilne
  Napięcie na R25 przy wyłączonym ARC 5.38V stabilne / z włączonym ARC faluje ok. 0,5V w obie strony od 5.38
  Nasłuchując za układem UL 1200L na PP5 słychać te dziwactwa, więc eliminuje stereo dekoder.
  Według schematu na kolektorze T4 za rezystorem R30 powinno być 7.6V jest coś ok. 5 ale stabilne.

  Oczywiście nie oczekuję gotowej odpowiedzi bo myślę bez pomiarów dodatkowych się nie da, ale chociaż podpowiedź czym, gdzie co i jaką metodą pomierzyć.

  Moje uszkodzenie jest niestabilne i odstrajanie nie postępuje w czasie. Po prostu gra jak teraz 2 godziny a zaraz pyk i po ptoku.


  Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 37  
  Nawet chętnie podyskutuję. Na początek potrzebuję informacji o wersji układu ARCz. Jaka była wartość C26 i C27 przed przestrojeniem? Jakie są teraz? Czy od spodu był kondensator oznaczony na schemacie jako C125, równoległy do C26?
  Na pierwszy rzut stawiam hipotezę o przeciąganiu ARCz do silniejszej stacji.
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 30  
  Witam.
  dybas napisał:
  Na pierwszy rzut stawiam hipotezę o przeciąganiu ARCz do silniejszej stacji.

  Pytanie do autora: czy przy wyłączonym ARCz też się rozstraja?
  Andrzej
 • Serwisant
  Wskazywałby to na niestabilny element w obwodzie oscylatora FM.Trymer na początek i kondensatory ceramiczne rzędu 5-50 pF (przypuszczalnie).Oczywiście uwagi co do ARCz słuszne (zmiana kondensatora ARCz z 10p na 3,3p zgodnie z opisem przestrajania)
 • Poziom 30  
  Mi to najbardziej wygląda na uszkodzenie trymera w oscylatorze. Ewentualnie zimny lut na kondensatorach lub warikapach w oscylatorze.
  Andrzej
 • Poziom 13  
  Witam wszystkich,

  przepraszam że tak długo, ale jakoś nie zostałem pomailowany o tym że ktoś odpowiedział. Już spieszę odpisywać.

  odp. dla dybas:
  Otóż wersja arcz II czyli c26 8,2 pF a c27 20pF, teraz odpowiednio c26 wylutowany a c27 na 5,6pF. C125 był i został wylutowany.


  odp. dla Andrzej"
  Przy włączonym ARCz też ucieka. Tylko jakby ciut mniej. Bywa też tak ze dostroi się sam i grają dwie stacje naraz.

  odp. radiogaga:
  "Oczywiście uwagi co do ARCz słuszne (zmiana kondensatora ARCz z 10p na 3,3p zgodnie z opisem przestrajania)" ?? nie było nic takiego w moim opisie przestrajania ... który to kondensator?

  Dodam teraz jeszcze po dwóch dniach słuchania, że przy silniejszych stacjach zdecydowanie mniej ucieka, bo wczoraj odpłynęło tylko raz i samo wróciło. Przy słabszych stacjach samo nie wróci trzeba kręcić. Coś jakby faktycznie dostrajało się do silniejszej stacji obok.


  Jakiś sugestie co teraz ruszyć .. będę stopniowo sprawdzał tylko wskazówki dajcie dalsze.

  Dzięki i Pozdrawiam

  Adam
 • Serwisant
  Nie piszę o twoim opisie przestrajania ,tylko o jedynie słusznym opisie przestrajania,w ramach którego zmienia się kondensator w ARcz (j.w),aby nie było przeciągania.Zamieściłeś swój post przecież w dziale serwis.
 • Poziom 13  
  a kto napisał, że sposób przestrojenia jest mojego autorstwa?? nie przypominam sobie jakoś. Przestrajałem według schematu z elektrody i to takiego oficjalnego zdaje się miał jaką publikację EP czy gdzieś.

  Nie mam teraz schematu pod ręką akurat bo znalazł bym sobie ten kondensator ale jak można proszę jeszcze raz o podanie numeru tego C no i skoro takowy jest to KONIECZNIE jedynie słuszny przepis na przestrojenie at9100, będę bardzo wdzięczny i zapewne nie tylko ja.

  Pozdrawiam
 • Poziom 37  
  Zjawisko ma charakter przypadkowych zmian. Może być dłuższa zabawa. Postukaj w cewkę L7, sprawdź, czy rdzeń się nie rusza. Jak będzie OK-wymień trymer C25.
 • Poziom 30  
  uncle__saddam napisał:
  Przy włączonym ARCz też ucieka. Tylko jakby ciut mniej.

  A ja pytałem.
  andy127 napisał:
  czy przy wyłączonym ARCz też się rozstraja?

  Chodziło mi o to żeby ustalić, czy rozstrajanie jest efektem działania pętli ARCz, czy powstaje w oscylatorze.
  Jeśli tak odpowiedziałeś, to potwierdzało by, że usterka jest niezależna od ARCz (ten kondensator o którym Tobie pisano zmniejsz mimo wszystko). To co pisałeś na początku o trzaskach też sugeruje niestabilność parametrów jakiegoś elementu np. trymera.
  Andrzej
 • Serwisant
  ..i nie zapominajmy o dyskryminatorze FM (źle zestrojonym,lub odstrajającym się),lub wadliwym UL1200 (w zakresie zera FM).
 • Poziom 13  
  Niestabilne uszkodzenia są najwredniejsze :/

  Czyli podsumowując uszkodzenie musi leżeć w oscylatorze skoro arcz nie ma na to większego wpływu. Proszę po raz trzeci o podanie numeru tego C w arch co mam zmienić z 10 na 3.3 bo coś się doszukać nie mogę takiego elementu. No i obowiązkowo jedynie słusznej metody przestrajania.

  Co do dyskryminatora to przepraszam za głupie pytanie ale gdzie go zlokalizować czy to nie czasem UL1200N?? No i czy jest jakaś metoda którą można sprawdzić 1200N.

  Tymczasem przyjrzę się L7 i C25.

  Dzięki i Pozdrawiam
 • Poziom 30  
  uncle__saddam napisał:
  Proszę po raz trzeci o podanie numeru tego C w arch co mam zmienić z 10 na 3.3 bo coś się doszukać nie mogę takiego elementu. No i obowiązkowo jedynie słusznej metody przestrajania.

  Nie jestem co prawda specjalistą od ww metody przestrajania, ale myślę, że chodzi o kondensator C27. Na schemacie, który mam do dyspozycji ma on gwiazdkę i podane dwie wartości: 20pF dla OIRT, oraz w nawiasie 6.8pF dla CCIR.
  Sprzęga on diodę D5 z obwodem rezonansowym oscylatora. Wartość pojemności powinna być tak dobrana, aby ARCz robiło to co do niego należy, ale nic ponad to.
  Jeśli ta pojemność będzie za mała to ARCz może być nieskuteczne i nie trzymać w wymaganym zakresie. Jeśli będzie za duża to ARCz może przeciągać na sąsiednie stacje. Ponieważ suma pojemności obwodu rezonansowego dla CCIR jest mniejsza to C27 musi być mniejszy aby ARCz nie powodowało zbyt dużych zmian częstotliwości.
  Andrzej
 • Poziom 29  
  Tak, tu chodzi o kondensator C27, który ponoć wymieniłeś na 5,6 pF.
  Co do dyskryminatora FM, to jest nim cewka demodulatora FM wraz z kondensatorem, tworzące równoległy obwód rezonansowy, strojony do pośredniej częstotliwości FM- 10,7 MHz. Przy UL 1200 jest na wyprowadzeniach: 9, 10.
 • Poziom 13  
  o i o takie info mi chodziło bo toć w piśmie napisane było jak poniżej:

  radiogaga napisał:
  (zmiana kondensatora ARCz z 10p na 3,3p zgodnie z opisem przestrajania)


  a c27 w moim przypadku nie miał 10 tylko 20 oryginalnie i został wymieniony zgodnie ze schematem na 5.6pF. Przelutuje dziś skoro taka radzicie i będziemy obserwować.

  Pj coś mi się zdaje że wytargam miernik częstotliwości co prawda jest strasznie wielki i ciężki bo to jakaś prastara niemiecka maszyna ale może jeszcze działa.

  Dzięki za opis strojenia ul1200 sorki ale jakoś odruchowo zapytałem zamiast poszukać obiecuje że to będzie przed ostatni raz.

  Już spieszę próbować.
 • Poziom 13  
  Opiszę pokrótce to co udało mi się dziś zrobić / stwierdzić.

  Otóż wymieniłem wspomniany c27 na 3,3 p, poprawiłem cewkę L7, wymieniałem na inny C25.

  Ogółem nic to nie dało. Sprzęt chodzi parę minut stabilnie a potem zaczyna krzaczyć, na wskazówki patrząc po tych paru minutach gibią się na boki a w niektórych momentach całkiem kładą i radio chwilowo się odstraja potem wraca itd i bez końca.

  Wnioskuję że skoro potrafi te parę minut od włączenia podziałać to czy to nie jest jakaś temperaturowa historia?? Czy np. mógłby być winien T3 w ARCz lub T1 czy T2??
  Pytam bo podobną niestabilność wykryłem w przedwzmacniaczu tylko tam były trzaski wiadomo w głośnikach. Wtedy pomogło wlutowanie, wyczyszczenie i przycięcie nóżek dwóch T tam się znajdujących.

  Tak celuje i kombinuje bez sensu ale co sądzicie??
 • Serwisant
  Wymień profilaktycznie kondensatory w obwodzie oscylatora FM (te rzędu od paru-kilkudziesięciu pF).Tranzystory raczej odpuść sobie.Dobrym rozwiązaniem byłoby użycie zmrażacza.
 • Poziom 13  
  przepraszam za laickie pytanie bo się trochę na schemacie zagubiłem. Nie wiem czy dobrze zaznaczyłem elementy oscylatora (czerwone koło)??

  Amplituner AT 9100 niestabilny - czasem sam się przestraja

  Zamrażacz rozumiem do obniżania temperatury elementów w trakcie gdy dzieją się te krzaki?
 • Poziom 27  
  Pozwolę sobie odrobinę rozszerzyć.Amplituner AT 9100 niestabilny - czasem sam się przestraja
 • Serwisant
  Zdecydowanie również cały obszar T3.
 • Poziom 13  
  ok dzięki już wiem które to oscylator dokładniej, a z ciekawości poproszę o wskazanie heterodyny.
 • Poziom 27  
  Heterodyna to oscylator w tym przypadku.
  Kolego, czy chodzi o naprawę sprzętu, czy potwierdzenie własnych, dziwnych teorii?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  kolego Józio17 spójrzmy na sprawę z innej strony .. jeśli nie zamierzasz pomóc to się po prostu nie udzielaj i nie szukaj na forum potyczek bo nie od tego ono jest.

  Nie specjalizuje się w radioodbiornikach akurat wiec warto przy okazji naprawy nauczyć się czegoś nowego.

  Wracając do tematu w poniedziałek wnikliwie obejrzę zaznaczone okolice wedle wskazówek wcześniejszych kolegów z forum i dam znać.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Nie chce mi się czytać od początku (może było), ale czy napięcia zasilające i przestrajania masz stabilne? Jakoś nie chce mi się wierzyć aby uszkodzony był kondensator rzędu pF. Prędzej jakiś trymer.
 • Poziom 13  
  tak napięcia stabilne, przeczytaj pierwszy post tam są wszystkie pomiary. Trymer c25 wymieniany - bez zmian. Dziwi mnie tylko ta niestabilność. Bo jakie zjawiska miały by zachodzić w pasywnym trymerze skoro tuner potrafi dobrze grać nawet czasem ładnych parę minut a potem chlast jakieś krzaki wchodzą a za chwile znowu ok.