Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik Halla - jaki powinien być sygnał wyjściowy

04 Sty 2012 13:54 8800 6
 • Poziom 8  
  Witam. Niedawno zakupiłem silnik BLDC z czujnikami Halla i buduje do nich sterownik. Przy budowie sterownika napotkałem pewien problem.
  Sygnał z czujników Halla to jakieś 50 mV bardzo kiepskiego sygnału, który ciężko nazwać przebiegiem. Co prawda zgadza się mniej więcej okres załączenia (około 50% czasu czujnik jest na 0).
  Czy to normalne? Czy czujnik nie powinien przyjmować 0 bądź 1 przy amplitudzie około 5V? Czujniki zasilam właśnie takim napięciem, sprawdzałem silnik wkrętarką i okres się nie zmieniał wraz ze zmianą obrotów.
  Czy te czujniki nie są zepsute?

  Przy pomiarach masę brałem z masy zasilacza, wyjścia z Halla i termistora "wiszą".

  Taki oto silnik:
  http://www.lrp.cc/en/products/electric-motors...-brushless-sports-modified-105-turns/details/
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 13  
  Z zasady czujnik Halla ma pewną rezystancje (np.1k Ohm) i zmniejsza się mu ta rezystancja w czasie przybliżenia do magnesu.
  Musisz tak podłączyć uP żeby dawał Ci 5V na pin gdy jest 1k Ohm, i 0V gdy jest ok 100Ohm. Albo odwrotnie :)
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 31  
  A Ty podciągnąłeś te wyjścia z Hallotronów do +5V (a w ogóle to pewnie do 3.3V jeżeli to ma być dołączone do FPGA) przez jakiś rezystor (np. 10k). Coś mi się zdaje, że nie do końca :-). Zwykle są to wyjścia typu OC.
 • Poziom 10  
  Witam

  Chciałem się podpiąć pod temat ponieważ tematyka bardzo podobna.
  Sytuacja wygląda następująco:
  Posiadam czujnik halla wpięty w "skrzynie biegów" maszyny budowlanej, która określa szybkość obrotów jednego z wałków napędzających. Z wtyczki wychodzą standardowo 3 przewody : + (12V) , - (masa), O (sygnał pomiarowy- środkowy pin). A teraz pytanie ponieważ sygnał pomiarowy idzie bezpośrednio do sterownika jednak na tym samym sygnale pomiarowym OD sterownika idzie +5V (sprawdziłem to odłączając czujnik i wpinając się woltomierzem pomiędzy pin pomiarowy a masę). Dodatkowo (po wcześniejszym podłączeniu zasilenia czujnika) wpiąłem się oscyloskopem do czujnika (sonda na pin pomiarowy, masa sondy do masy czujnika) i ku mojemu zdziwieniu nie uzyskałem żadnego przebiegu. Jednak gdy podłącze czujnik fabrycznie do wtyczki idącej do sterownika i wepnę się oscyloskopem na sygnał pomiarowy to przebieg jest jak najbardziej (dla 600 obrotów/min mam przebieg prostokątny od 0V do ~2,5V z częstotliwością ~45hz). Zwiększając obroty odpowiednio zwiększa się częstotliwość tego sygnału. W głowę zachodzę w jaki sposób os działa? Na pewno jest to czujnik halla to wiem i na pewno jest podawany sygnał +5V ze sterownika na sygnał pomiarowy (sic!?), a w czasie pomiaru oscyloskopem mam przebieg prostokątny. Czy mógłby ktoś mi spróbować wyjaśnić jaka jest zasada działania takiego układu.
  Zaznaczam, że w menu serwisowym maszyny działanie czujnika jest wykazywane jako prawidłowe ale chce się dowiedzieć 'o co kamman'
 • Poziom 8  
  Szkoda , że nie wrzucasz jakiegoś schematu "o co kaman". Z tego co się orientuję czujniki Halla mają sygnał wielkości około 20 mV, zatem stosowane jest coś takiego:
  Czujnik Halla - jaki powinien być sygnał wyjściowy

  Gdy pojawia się stan różny od 0V dostajemy 1 logiczną (w tym wypadku odpowiadającą 5V). Byćmoże jest tam jakiś dzielnik napięcia i stąd jest 2,5V
 • Poziom 10  
  Tutaj jest symbol czujnika ze schematu elektrycznego maszyny
  oznaczenia:
  1- +12V
  2- sygnał wyjściowy
  3- masa
  Czujnik Halla - jaki powinien być sygnał wyjściowy

  Natomiast tutaj poglądowy schemat układu dla różnych sytuacji
  https://obrazki.elektroda.pl/1557215500_1357503523.png

  Możesz wyjaśnić dokładniej ten rysunek ponieważ zastanawia mnie ten rezystor.

  EDIT
  A już doszłem o co chodzi z tym twoim rezystorem. Jest to tak zwany rezystor 'pullup', który pozwala na zasilenie otwartego kolektora z wyjścia czujnika (czy tak?). I ten rezystor może być załączony we wnętrzu sterownika na jego
  wejściu. Czy prawidłowo dedukuję?
  I w takim razie jak rozumieć symbol tego czujnika ze schematu elektrycznego powyżej gdzie baza tranzystora jest podpięta pod wyjście :?


  Nikt nie jest wstanie pomóc? Jeśli nie to proszę o potwierdzenie/zaprzeczenie mojej 'teori' na temat tego czujnika. Ewentualnie podpowiedź dotycząca sprawdzenia czy jest obecny jakiś rezystor pomiędzy zasilaniem a klektorem