Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik podczerwieni i mikrokontroler

25 Feb 2003 22:29 3300 3
  • Level 21  
    Chcę zrobić sterowanie pilotem (mam niepotrzebny od wideo sony). Jaki odbiornik podczerwieni należy zastosować do mikrontrolera ?? Bo kupiłem dzisiaj zwykły odbiornik ze wzmacniaczem (dużego wyboru to ja nie miałem :( ) i mi sie wywołuje niestety przerwania na procku :/ .Obiornik na pewno działa bo go sprawdzałem. Po przyjściu sygnału z pilota napięcie na wyjściu odbiornika spada z 4.3 na ok 3 V czyli sieczka z pilota jest wzmacniana. Niestety nie jest on w stanie wywołać przerwania na procku ,może dolna część wzmocnionego przebiegu prostokątnego otrzymanego z pilota ma za dużą wartość ??

Powiedzcie mi jaki mam zastosować odbiornik ?? Specjalny na 38 kHz ??
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 26  
    Witam

Jeżeli chcesz używać tego pilota SONY w bascomie to raczej sie nie uda bo obsługuje tylko RC5, a SONY nie pracuje w tym standardzie. Większość pilotów chodzi na ok. 36 Khz, to standard, choć zdarzają się czasem wyjątki. Do poprawnego odbioru wystarczy TFSM5360 lub SFH505, 2 najbardziej popularne zintegrowane odbiorniki podczerwieni. Żeby się upewnić na na jakiej cz. pracuje pilot zobacz co jest w środku, jaki scalak, ew. cz kwarcu, najlepiej jak byś zmierzył częstotliwościomierzem.

A jeszcze jedno: stanem aktywnym jest chyba stan niski, jeżeli nie odbiera sygnału to jest tam stan wysoki, ale nie jestem tego pewien na 100% bo sie dawno nie bawiłem.

PS: Pilota RC5 można kupić prawiewszędzie, ja dostałem całkiem ładnie wyglądającego za 15 zł. W środku musi siedzieć SAA3010 lub jakiś odpowiednik, ew. HTXXX
  • Level 21  
    THX za odpowiedź :D . No to będe musiał sobie pilota w RC5 skołować. Próbowałem też na jakimś pilocie od karty telewizyjnej też nic nie działa ale nie wiadomo w jakim standardzie on pracuje.
    Sądząć po cenniku to ja kupiłem odbiornik TFMS5380 ,chyba może być ?? :) . Jego stanem spoczynkowym (jak nie ma sygnału z pilota) jest stan wysoki na wyjściu.

Spoko odbiornik działa dobrze ,da się jednak wywołać przerwanie dowolnym pilotem ,tylko nie da się rozkodować ,tak jak mówiłeś sony pracuje w innym standardzie .
  • Level 21  
    A jeszcze mam jedno pytanie natury programowej. W procedurze wywoływanej przerwaniem wywołuje funkcję Getrc5(address,kod) no i się program na tym zawiesza. Przecież to jest paranoja . Jak mi odbiornik ściągnie sygnał z innego pilota (a jest wściekle czuły) to mi sie bedzie program wieszał.
    Jak temu zaradzić ??