Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie awaryjne pieca CO UPSem

04 Sty 2012 17:10 3980 5
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam taki problem mianowicie zakupiłem agregat prądotwórczy Mercure mc3000, którego jednym z zadań miało być zasilanie awaryjne pieca C.O. na ekogroszek.
    Problem polega na tym, iż po podłączeniu okazało się że komputer, pompy wody oraz podajnik działają poprawnie jedynie dmuchawa nie chce ruszyć tylko buczy. Uważam że z agregatu nie wychodzi pełna sinusoida napięcia AC i dlatego komputer nie daje sobie rady z ruszeniem silnika. Chyba że się mylę?
    Więc aby obejść problem postanowiłem spróbować coś zrobić z upsem. Posiadam UPS Ares COOL FTP 300-03 po którego podłączeniu okazało się że dmuchawa działa normalnie. I teraz chciałbym zrobić coś takiego:
    Z napięcia 230VAC agregatu przez transformator i mostek prostowniczy i filtr kondensatorów uzyskać 12VDC które podłączył bym pod UPS. I teraz mam kilka pytań:
    1 czy jak odłączę całkowicie akumulator i podepnę się pod jego złącza będzie działał UPS?
    2 czy zostawić akumulator i równolegle z nim się wpiąć?

A może macie jakiś inny pomysł na rozwiązanie tego problemu?

Dodam jeszcze że chce zrobić tak że tylko komputer i dmuchawa będzie zasilana z UPSa a podajnik i pompy bezpośrednio z agregatu przez przekaźniki ponieważ UPS ma niską moc wyjściową (300VA 180W).

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam!
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    lukas.gon napisał:
    Uważam że z agregatu nie wychodzi pełna sinusoida napięcia AC i dlatego komputer nie daje sobie rady z ruszeniem silnika.

Agregat ma w sobie prądnicę indukcyjną i generuje ładną sinusoidę. Zwłaszcza twój model, z regulatorem AVR i czterosuwowym, stabilnym silnikiem. Podejrzewałbym, że sterownik moduluje pewnie fazowo moc wentylatora i to rodzi problemy przy pracy z agregatem. Sprawdź podłączając go bezpośrednio do wyjścia agregatu.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Podejrzewałbym, że sterownik moduluje pewnie fazowo moc wentylatora i to rodzi problemy przy pracy z agregatem.

O to mi chodziło i myślałem że to przez sinusoidę z agregatu. A jeżeli to nie to, to co może być tego powodem? Jakiś pomysł na rozwiązanie problemu?
    Niestety nie mam oscyloskopu żeby sprawdzić przebieg.

Dodam jeszcze że jak podłączę UPS do agregatu to ani na chwilę nie załącza napięcia z agregatu tylko daje cały czas z akumulatora. Więc jakość tego napięcia nie jest za dobra.
  • Poziom 38  
    Sprawdz jakie dokladnie napiecie (ile wolt) daje agregat pod obciazeniem.
    Mam podobny, fabryczne ustawienia dawaly za niskie napiecie i czestotliwosc.
    W moim przypadku wystarczylo podniesc odrobine obroty na regulatorze.
    Oczywiscie uwazaj aby nie zwiekszyc za duzo, bo uszkodzisz odbiorniki.

Wiele urzadzen elektronicznych bedzie dzialac prawidlowo nawet przy duzym spadku napiecia, ale te ktore maja napiecie regulowac lub przelaczac (jak UPS) nie beda dzialac, lub beda dzialaly nieprawidlowo.

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
  • Poziom 9  
    Co do napięcia mierzyłem około 230 jedynie w chwilach załączania znacznego obciążenia (piła 1800w) widać chwilowy duży spadek i skok napięcia do 250V ale to nic dziwnego przy gwałtownym obciążeniu.
    Co do częstotliwości nie miałem czym zmierzyć ale zobaczę. Teraz jestem na poza domem kilka dni i jak wrócę to zmierzę to.
    Cytat:

W moim przypadku wystarczylo podniesc odrobine obroty na regulatorze.

A mógłbyś napisać dokładniej jak się to robi? Jakby trzeba było troszkę wyregulować agregat.
  • Poziom 43  
    William Bonawentura napisał:

Agregat ma w sobie prądnicę indukcyjną i generuje ładną sinusoidę. Zwłaszcza twój model, z regulatorem AVR i czterosuwowym, stabilnym silnikiem. Podejrzewałbym, że sterownik moduluje pewnie fazowo moc wentylatora i to rodzi problemy przy pracy z agregatem. Sprawdź podłączając go bezpośrednio do wyjścia agregatu.

Brednie kolego. Ten generator nie daje ładnej i czystej sinusoidy To, że silnik jest czterosuwowy oznacza ze tylko jeden cykl na 4 jest wykorzystany na pracę użyteczna. Więc taki jedno cylindrowy silniczek pracuje zrywami, co wpływa bardzo na częstotliwość, która ma spore wahania zwłaszcza ze zmiennym obciążeniem. A AVR jest prosty i tani, czyli nie radzi sobie ze zmianami obciążenia. Poczytaj, co autor napisał powyżej.
    Wentylator dmuchawy sterowany PWM przy kiepskiej jakości zasilaniu z takiego agregatu układ kluczujący nie przystosowany do takiej pracy sobie nie radzi i stad twoje problemy.